Zelený jačmeň sa často označuje ako superpotravina a používa sa ako doplnok na podporu chudnutia, posilnenie imunity a podporu celkového zdravia. Chcete si účinky tejto skvelej potraviny vyskúšať na vlastnej koži? Prečítajte si, čo všetko zelený jačmeň dokáže.
Jačmeň je druh obilia, ktorý sa považuje za štvrtú najdôležitejšiu obilninu na svete. Zelený jačmeň alebo jačmenná tráva je listom rastliny jačmeňa. Bol intenzívne skúmaný pre svoje priaznivé účinky na zdravie a často sa vyskytuje v zelených šťavách a výživových doplnkoch.
Dnes zoženiete zelený jačmeň v zdravých obchodoch v rôznych formách, vrátane práškov, štiav či tabliet. Stačí si vybrať, v akej forme vám jeho užívanie najlepšie vyhovuje.
Aké živiny obsahuje zelený jačmeň?
Zelený jačmeň je bohatý na celý rad dôležitých živín. Najmä sušená jačmenná tráva je skvelým zdrojom vlákniny a môže sa pochváliť takmer 3 gramami na polievkovú lyžicu.
Navyše každá porcia jačmennej trávy obsahuje dobré množstvo vitamínu A, vitamínu rozpustného v tukoch, ktorý reguluje imunitnú funkciu, rast buniek a zrak.
Má tiež vysoký obsah vitamínu C, ktorý hrá ústrednú úlohu vo všetkom, od zdravia pokožky cez hojenie rán až po zdravie ústnej dutiny.
Poskytuje tiež vitamín K, základnú mikroživinu, ktorá je potrebná na zrážanie krvi, tvorbu kostí, zdravie srdca a ďalšie.
Okrem toho je bohatý na polyfenoly a flavonoidy. Tieto zlúčeniny pôsobia ako antioxidanty na zníženie oxidačného stresu a chránia pred chronickými ochoreniami.
Účinky zeleného jačmeňa
Teraz sa pozrime na zdravotné účinky zeleného jačmeňa.
1. Zelený jačmeň je skvelý antioxidant
Jačmenná tráva má pôsobivé antioxidačné bohatstvo. Spolu s vitamínom E a beta karoténom je jačmenná tráva jedným z najlepších zdrojov zdravého a kritického enzýmu – superoxiddismutázy, ktorý pomáha neutralizovať účinky voľných kyslíkových radikálov vznikajúcich počas energetického metabolizmu. Ochranné pôsobenie týchto cenných lapačov radikálov zabraňuje rozvoju širokého spektra chorôb spôsobených oxidačným stresom.
2. Prášok z jačmennej trávy na ulceróznu kolitídu
Jačmenná tráva je cenná pri liečbe ulceróznej kolitídy, čo sa pripisuje jej stimulačnému účinku na baktérie priateľské k črevám. Pomáha pri zmierňovaní zápalu a iných súvisiacich symptómov spojených s ulceróznou kolitídou tým, že znižuje množstvo provokatívnych chemikálií v čreve.
3. Pomáha posilňovať imunitný systém
Jačmeň podporuje imunitný mechanizmus organizmu. Pravidelná konzumácia jačmennej trávy poskytuje potrebnú výživu, ktorá je potrebná na tvorbu imunitných buniek v tele. Účinná a silná imunitná obrana ostražito bojuje s infekciami a zabraňuje rozvoju rôznych ochorení.
4. Pomáha detoxikovať organizmus
Čistiaca schopnosť zeleného jačmeňa je účinná pri odstraňovaní nahromadených škodlivých ťažkých kovov, vrátane olova, ktoré môžu spôsobovať poruchy správania a učenia, najmä u detí. Za detoxikačnými účinkami zeleného jačmeňa sú stopové prvky zinok, selén a meď.
Okrem toho množstvo chlorofylu a beta-karoténu v jačmennej tráve stimuluje odstraňovanie odpadových materiálov, ako sú hlien a kryštalizované kyseliny. Jačmenná tráva tiež podporuje metabolické procesy a pomáha pri posilňovaní a detoxikácii pečene.
5. Prášok z jačmennej trávy pomáha predchádzať rakovine
Jačmeň je účinný proti rakovine vďaka sile enzýmu superoxiddismutázy. Má preventívnu aj liečebnú reakciu proti rakovinovým bunkám, čo sa pripisuje aj prítomnosti ďalších liečivých zložiek, ako je proteín peridoxáza a enzým kataláza.
Enzýmy katalázy prítomné v jačmennej tráve majú schopnosť rozkladať a neutralizovať účinky toxického peroxidu vodíka, ktorý vzniká pri dýchaní, a pomáhajú potláčať množenie rakovinových buniek.
6. Pomáha chrániť pred UV žiarením
Ďalším priaznivým účinkom zeleného jačmeňa je jeho ochranný účinok proti deštrukčným účinkom UV žiarenia na bunky.
Pravidelná konzumácia šťavy z jačmennej trávy pomáha znižovať radiačný stres a pôsobí defenzívne proti účinkom rádioaktivity. Dokonca môže obnovovať bunky a tkanivá poškodené rádioaktivitou. To sa pripisuje prítomnosti obsahu chlorofylu, ktorý zlepšuje odolnosť voči rádioaktivite a tiež podporuje tvorbu nových krviniek.
Z tohto dôvodu sa vo všeobecnosti odporúča piť šťavu z jačmennej trávy pred a po vystavení röntgenovému žiareniu, aby sa zabezpečil štít proti rádioaktívnym škodám.
7. Jačmenná tráva je dobrá na reflux
Jačmenná tráva priaznivo prispieva k nastoleniu acidobázickej rovnováhy v tele, čo sa pripisuje jej super zásaditej povahe. Je to prírodný zásaditý zdroj, ktorý pomáha znižovať nadmernú kyslosť v tele.
Nerovnováha medzi kyselinami a zásadami v tele môže viesť k problémom, ako sú poruchy spánku, srdcové bolesti, únava, zápcha a krehké nechty.
8. Pomáha bojovať proti závislosti
Zelený jačmeň je tiež účinným prostriedkom na boj proti rôznym druhom závislostí. Prítomnosť kyseliny glutámovej v jačmennej tráve potláča túžbu po škodlivých látkach, ako je alkohol, káva, nikotín, drogy a dokonca aj sladkosti.
9. Pomáha predchádzať známkam starnutia
Zelený jačmeň poskytuje prirodzený spôsob stimulácie regenerácie buniek. Životne dôležité zložky ako chlorofyl, vitamín B, železo a fykocyanín (modrý pigment v jačmennej tráve), vyživujú kostnú dreň a podporujú tvorbu bielych a červených krviniek.
10. Jačmeň pomáha opraviť DNA
Vedci zistili, že z mnohých zdravotných výhod jačmennej trávy dokáže opraviť aj DNA. V dôsledku stresu, liekov, prídavných látok v potravinách, nízkej imunity a dokonca aj žiarenia sa štruktúra DNA môže zmeniť. Táto zmena môže viesť k sterilite, genetickým abnormalitám a predčasnému starnutiu. Jačmeň môže pomôcť posilniť DNA.
11. Pomáha zmierniť migrénu
Ak človek trpí častými migrénami, môže mu k úľave pomôcť pravidelné pitie šťavy z jačmennej trávy, ktorá uvoľňuje krvné cievy a pomáha tak predchádzať migréne.
Nežiaduce účinky zeleného jačmeňa
Hoci je konzumácia jačmennej trávy pre väčšinu ľudí vo všeobecnosti bezpečná, existuje niekoľko vedľajších účinkov a opatrení, ktoré možno budete chcieť zvážiť.
Pri nákupe doplnkov sa uistite, že nakupujete od renomovaného predajcu a hľadajte produkty, ktoré prešli testovaním tretej strany a neobsahujú plnivá, prísady a umelé prísady.
Okrem toho si uvedomte, že niektoré produkty z jačmennej trávy môžu obsahovať vysoké množstvo mikroživín, ako je vitamín K alebo draslík. Tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by mali udržiavať príjem vitamínu K konzistentný, aby sa predišlo rušeniu účinkov týchto liekov.
Okrem toho môže byť ľuďom s ochorením obličiek odporúčané, aby obmedzili príjem draslíka, aby si pomohli udržať hladinu draslíka v krvi v normálnom rozmedzí.
Ak teda užívate lieky alebo máte akékoľvek základné zdravotné ťažkosti, pred použitím doplnkov zo zeleného jačmeňa sa poraďte so svojím lekárom.
Zelený jačmeň na chudnutie
Konzumácia zeleného jačmeňa vám môže pomôcť aj na ceste k vysnívanej postave, vďaka nasledovným účinkom.
1. Zlepšuje zdravie tráviaceho traktu
Vitamín C, vitamín A a ďalšie zlúčeniny, ako sú fytonutrienty v šťave z jačmennej trávy, chránia náš tráviaci systém pred poškodením voľnými radikálmi. Jeho laxatívne vlastnosti tiež zlepšujú pohyby čriev a zmierňujú zápchu a iné žalúdočné problémy, ako sú bolesti brucha, nadúvanie a plynatosť.
2. Podporuje chudnutie
Jačmenná tráva má nízky obsah kalórií a vlákniny, čo z nej robí skvelý doplnok k diéte na chudnutie. Podporuje metabolizmus, čím môže napomáhať pri chudnutí.
3. Reguluje hladinu cukru v krvi
Vďaka nízkemu glykemickému indexu pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi. Vláknina v šťave z jačmennej trávy tiež spomaľuje vstrebávanie krvného cukru do krvného obehu a pomáha pri liečbe cukrovky.
Ako užívať zelený jačmeň
Zelený jačmeň dnes zoženiete v rôznych formách. Môžete si zadovážiť sušený prášok, ktorý rozmiešate vo vode alebo džúse, hotovú šťavu zo zeleného jačmeňa alebo jačmeň vo forme kapsúl či tabliet.
Podľa toho dodržiavajte odporúčané dávkovanie konkrétneho produktu a riaďte sa pokynmi výrobcu. Pokiaľ máte akékoľvek zdravotné problémy alebo otázky ohľadom užívania zeleného jačmeňa , poraďte sa so svojím lekárom.
Najlepší zelený jačmeň – recenzie a skúsenosti na TOP 5 produktov
1. Mladý jačmeň Bio Green Barley
Prášok z bio jačmeňa je bohatý na organicky viazané vitamíny, minerály, chlorofyl, vlákninu a aktívne enzýmy. Odporúčané užívanie je 1-2 čajové lyžičky denne, zmiešať s džúsom alebo iným obľúbeným nápojom.
2. Topnatur zelený jačmeň prášok
Topnatur je český výrobca zdravých potravín a výživových doplnkov. Ich produkty nájdete aj obľúbených kamenných reťazcoch a lekárňach.
Ich zelený jačmeň je vyrobený zo sušených lístkov mladého jačmeňa. Vyznačuje sa bohatým obsahom minerálov ako selén, jód či meď a vitamínov A, C a B12.
3. Namaximum – Bio mladý zelený jačmeň z Nového Zélandu
Tento zelený jačmeň pochádza z ekologickej farmy v Canterbury na Novom Zélande. Vďaka špecifickému prostrediu je chutnejší a lepšie rozpustný vo vode. Vďaka certifikovanému spracovaniu si zachováva vysoko kvalitné nutričné hodnoty. Extrémne jemne pomletý prášok je rýchlo vstrebateľný, vďaka čomu dochádza k lepšiemu využitiu výživných látok.
Pre svoju kvalitu bol produkt ocenený bio certifikátom vo Veľkej Británii od renomovanej spoločnosti The Soil Association.
4. Altevita Bio mladý jačmeň v prášku
Zelený jačmeň v bio kvalite vo forme prášku môžete rozmiešať vo vode alebo inej tekutine podľa chuti. Dbajte ale o to, aby nešlo o horúcu tekutinu (ako napr. čaj), ktorá môže znížiť nutričnú hodnotu výživového doplnku. Užíva sa 1 čajová lyžička denne po alebo počas jedla.
Mladý jačmeň od Altevity má vysoký podiel antioxidantov a obsahuje 20 aminokyselín.Celkovo obsahuje 36 minerálov a vitamínov. Výhodou je aj jeho dostupná cena, navyše pri kúpe výhodného balenia viac kusov, môžete ešte výraznejšie ušetriť a zadovážiť si tak dlhodobú zásobu zeleného jačmeňa za skvelú cenu.
5. Namaximum – Bio zelený jačmeň vegetariánske kapsuly
Zelený jačmeň v bio kvalite a praktickej kapsulovej forme je ideálny pre tých, ktorým nevyhovuje chuť zeleného jačmeňa v práškovej rozpustnej forme. Odporúčané dávkovanie predstavuje 2-6 kapsúl denne.
Produkt obsahuje bio prášok zo zeleného jačmeňa balený výhradne vo vegetariánskych kapsulách. Na výrobu 1 kg prášku sa používa až 5 kg čerstvých listov zeleného jačmeňa.
Autor článku: Lívia Bogárová
Zdroje:
- https://indianexpress.com/article/lifestyle/health/barley-grass-juice-benefits-side-effects-8618607/
- https://www.lybrate.com/topic/benefits-of-barley-grass-and-its-side-effects
- https://www.ndtv.com/health/here-are-8-benefits-of-consuming-barley-grass-juice-4155108
- https://www.healthline.com/nutrition/barley-grass#downsides