ako schudnúť zo stehien

7 tipov ako schudnúť zo stehien + efektívne cviky na štíhle stehná

Tuk na stehnách trápi veľa žien. Niet sa čomu diviť, keďže táto časť tela patrí k problematickým ženským partiám. V tomto článku sa dozviete, prečo ženy trápi tuk na stehnách alebo ako schudnúť z vnútorných stehien. Nebudú chýbať tipy pre účinné cviky na štíhle stehná.

Prečo ženy trápi tuk na stehnách?

Ženám sa ukladá väčšie množstvo tuku v oblasti stehien a bokov, ako v prípade mužov. Nadbytočný tuk v oblasti stehien je spôsobený viacerými faktormi.

Vplyv má genetika, pohlavie, starnutie, etnický pôvod, ale aj priberanie alebo skonzumované jedlo.

Hlavným vinníkom, ktorý môže u žien za priberanie na stehnách, zadku a panve, je hormón estrogén.

Keď nie je v rovnováhe, v takom prípade má žena väčšiu tendenciu priberať v spomínaných oblastiach. Tento ženský hormón je nevyhnutný v období tehotenstva, pôrodu a dojčenia.

cviky na štíhle stehná

Ako schudnúť zo stehien?

Schudnúť zo stehien nie je vôbec jednoduché. Neexistuje jednotný návod, vďaka ktorému by ste dokázali znížiť tuk iba na stehnách. Schudnúť z jednej časti tela sa jednoducho nedá.

Chudnutie je celkový proces, ktorý funguje najlepšie v správnej kombinácií – základom je zdravá strava a pravidelné cvičenie. Pozrite si nasledujúce tipy, ktoré vám pomôžu pri chudnutí v oblasti stehien:

1. Znížte príjem soli – soľ zadržuje prebytočnú vodu v tele, čo môže mať za následok zmenu tvaru tela, vrátane stehien. To znamená, že ak znížite príjem soli, nebude vaše telo zadržiavať nadbytočnú vodu.

2. Znížte príjem sacharidov – sacharidy sa premieňajú na glykogén a ten sa spolu s vodou ukladá v pečeni a svaloch. Čím viac sacharidov budete konzumovať, tým viac vody si bude vaše telo ukladať. Vhodné je konzumovať aj nízkosacharidové potraviny od Ketomix, ktoré sú vhodné pri redukcií váhy.

3. Konzumujte viac vlákniny a bielkovín – vláknina a bielkoviny sú nevyhnutné pri chudnutí, pretože vďaka nim budete nasýtení dlhšiu dobu a vyhnete sa tak nechcenému prejedaniu. Môžete napríklad vymeniť klasický chlieb za zdravší bielkovinový chlieb.

4. Dodržujte pitný režim – voda je dôležitá pre správne fungovanie celého organizmu, takže aj v prípade, keď chcete schudnúť zo stehien.

5. Cvičte silový tréning – ako spomínam vyššie, tak schudnúť z jednej časti tela nie je možné. Avšak môžete sa zamerať na konkrétny sval, ktorý dokážete spevniť. Dosiahnuť vám to pomôže silový tréning, zameraný na oblasť stehien. Pokiaľ by ste chceli rýchlejšie spevniť stehná, môžete vyskúšať HIIT cvičenia v kombinácií so silovým tréningom.

6. Cvičte rôzne cviky – základom je necvičiť každý deň tie isté cviky. Dôležité je ich obmieňať. Napríklad jeden deň si dajte drepy a ďalší deň cvičte výpady.

7. Aby ste podporili spaľovanie tukov, pred cvičením je vhodné siahnuť po spaľovači tuku. Vybrať si môžete z internetovej stránky gymbeam.sk, kde nájdete širokú ponuku výživových doplnkov, ktoré podporujú odbúravanie a spaľovanie tukov.

Mnoho žien si pochvaľuje Beast Burn, ktorý je vyvinutý špeciálne pre ženy na podporu spaľovania tuku. Odporúča ho aj youtuberka Lenka Kráľová (L3nik).

beastpink beastburn

Diéta na chudnutie zo stehien

Neexistuje žiadna zázračná diéta, ktorá by zabezpečila, aby ste schudli iba zo stehien. Ako spomínam vyššie, chudnutie sa prejaví na celom tele. To však neznamená, že ak chcete mať štíhle nohy, tak nebude ani jedna diéta účinná.

Vhodné je zvoliť si napríklad Ketomix diétu, ktorá vám zabezpečí plnohodnotné a výživné jedlá počas celého dňa. Ketogénna diéta je pri dodržaní pravidiel účinná a postará sa o rýchle naštartovanie spaľovania tukov.

ochutnavkovy balicek ketomix

Tipy pre účinné cviky na štíhle stehná

Existujú rôzne formy cvičenia, ktoré vám pomôžu schudnúť v oblasti stehien. Vybrať si môžete kardio cvičenia, ako napríklad chôdza, beh či bicyklovanie. Vyskúšať môžete aj ďalšie cviky na štíhle stehná a boky, ktoré vám nezaberú veľa času.

Power joga na stehná a zadok

Joga patrí k jedným z najúčinnejších metód cvičenia, vďaka ktorým môžete znížiť tuk a spevniť telo. Základom jogy je naťahovanie a stláčanie svalstva, čo podporí chudnutie.

Existuje množstvo asán (sú to pozície či cviky v joge), ktoré si môžete zacvičiť a vďaka nim schudnete.

Vyskúšajte nasledujúcu power jogu, ktorá sa zameriava na vyformovanie svalstva v oblasti stehien a zadku. Zaberie vám iba 15 minút a dokážete ju cvičiť aj z pohodlia domova.

Ak sa rozhodnete cvičiť jogu, budete potrebovať hlavne dve základné veci. Prvou je protišmyková podložka na jogu a druhou je pohodlné oblečenie.

podložka nacvičenie
oblečenie na jogu
leginy na jogu

HIIT tréning na krásny zadok, stehná aj nohy

HIIT tréning je skratka pre high intensity interval training, čo v preklade znamená vysoko intenzívny intervalový tréning. Je to druh cvičenia, kde sa kombinujú cviky s vysokou intenzitou s cvikmi s nízkou intenzitou alebo úplným odpočinkom.

Čiže napríklad 20 sekúnd intenzívne cvičíte a následne 10 sekúnd oddychujete a tento proces sa niekoľkokrát opakuje.

Tento typ cvičenia nie je časovo náročný a je vhodný najmä pre zníženie tuku a tvarovanie jednotlivých častí tela.

Vo videu nižšie je príklad na HIIT tréning, ktorý je zameraný na zadok, stehná a nohy. Trvá pár minút a striedajú sa v ňom iba tri cviky, rozhodne si však poriadne zamakáte.

Cviky na stehná s vlastnou váhou

Cvičenie s vlastnou váhou sa nazýva kalistenika a umožňuje spáliť tuk, vytvarovať a spevniť svalstvo.

Výhodou tohto cvičenia je, že ho môžete vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek, keďže nič nepotrebujete (žiadne pomôcky), iba vlastné telo a priestor.

V nasledujúcom videu si môžete vyskúšať cviky s vlastnou váhou, ktoré sú zamerané na stehná. Precvičíte si nielen stehná, ale zlepšíte si aj svoju kondičku.

Zdroje:

https://www.facialplastics.org/blog/why-do-women-gain-weight-on-their-thighs

https://caloriebee.com/diets/How-to-Reduce-Thigh-Fat

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/weight-loss/7-easy-ways-to-reduce-thigh-fat/photostory/75342472.cms?picid=75342562

https://flo.health/menstrual-cycle/lifestyle/fitness-and-exercise/how-to-lose-thigh-fat

Autor článku: Veronika Hrušková

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.