bulletproof coffee účinky

Bulletproof coffee: káva, ktorá má zlepšiť výkon a podporiť chudnutie. Ako to funguje?

Bulletproof Coffee, u nás označovaná aj ako “nepriestreľná káva” alebo keto káva, je energizujúci nápoj vyrobený z kvalitných tukov. Je to skvelé palivo pre myseľ aj telo! Navyše, môže podporiť aj chudnutie.

Na jej prípravu stačia len tri ingrediencie: čerstvo uvarená káva, MCT olej a maslo alebo ghí. Poďme sa bližšie pozrieť na to, aké má bulletproof káva účinky, pre koho je vhodná, aké sú jej mínusy a samozrejme na to, ako si ju pripraviť.

Čo je to Bulletproof coffee

Bulletproof coffee si získala množstvo pozitívnych ohlasov a stala sa obľúbeným nápojom u ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoj výkon. Od vyťažených riaditeľov, cez športovcov až po zaneprázdnených rodičov. 

Keď pijete Bulletproof Coffee namiesto raňajok bohatých na uhľohydráty, budete sa cítiť nasýtení a plní energie na celé hodiny.

Táto silná šálka kávy je tiež skvelým doplnkom k diétnym spôsobom stravovania, vrátane paleo, nízkosacharidovej a ketogénnej diéty, ako aj populárneho prerušovaného pôstu.

Bulletproof Coffee vám pomôže cítiť sa spokojne, bdelo a sústredene vďaka správnej kombinácii kávy a kvalitných tukov. 

Ako si pripraviť Bulletproof kávu

Recept na Bulletproof Coffee vytvoril  Dave Asprey, zakladateľ Bulletproof blogu, ktorý sa venuje bio hackingu. 

Originálny recept na Bulletproof coffee

Potrebujeme:

 • 1 šálka kvalitnej kávy 
 • 1 čl -2 PL C8 MCT oleja
 • 1-2 PL kvalitného kravského masla alebo ghí

TIP: Ak s užívaním MCT oleja ešte len začínate, začnite s 1 čajovou lyžičkou a postupne sa prepracujte k vyššej dávke 2 PL.

Postup:

 • Uvarte 1 šálku kávy a nalejte ju do mixéra ( napríklad smoothie mixér )
 • Pridajte C8 MCT olej a maslo alebo ghee.
 • Miešajte 20-30 sekúnd, kým to nebude vyzerať ako krémové latte. 

TIP: Ak nevlastníte mixér, pridajte celý obsah do veľkého hrnčeka a použite napeňovač mlieka, kým nebude zmes rozmixovaná a krémová.

Výživové informácie (1 šálka):

 • Kalórie: 230
 • Tuk: 25 g
 • Nasýtené tuky: 21 g
 • Sacharidy: 0 g
 • Bielkoviny: 0 g
 • Vláknina: 0 g
 • Cukor: 0 g
 • Soľ: 0 mg

Vďaka čomu je Bulletproof káva taká účinná ?

Za výhodami bulletproof kávy stojí silná trojkombinácia surovín: horúca káva, maslo (alebo ghí) a C8 MCT Olej. Poďme sa bližšie pozrieť na každú z nich.

1. Kvalitná káva

Káva je zdrojom antioxidantov a kofeínu, ktorý vás udrží v strehu a môže tiež naštartovať metabolizmus a spaľovanie tukov. Aby mala káva naozaj pozitívne účinky, je potrebné dbať na jej kvalitu.

My odporúčame Powerlogy Organic Coffee, zmes BIO kávových zŕn zo 100% arabiky. Jej chuť pripomína kakao či oriešky, bez kyslosti.

Vďaka pomalému praženiu je ideálna pre domáce kávovary a vhodná pre vegetariánov aj vegánov. 100% BIO certifikácia je zárukou, že na jej pestovanie nie sú použité žiadne pesticídy či chemikálie. 

powerlogy coffee

2. Kravské maslo alebo ghí

Vďaka maslu má Bulletproof Coffee úžasnú krémovú konzistenciu. Je tiež zdrojom kvalitných tukov, ktoré vás zasýtia a dodajú energiu. 

Siahnite po kvalitnom poctivom masle. Ak sa vyhýbate živočíšnym produktom alebo máte intoleranciu laktózy, pridajte do kávy namiesto kravského masla ghí maslo.

Ide o prepustené maslo vyrobené z mlieka kráv pasúcich sa na tráve. Ghí maslo neobsahuje laktózu, alergény, bielkoviny ani umelé konzervanty.

Je výborným zdrojom omega 3 mastných kyselín a vitamínov A, D, E, K. Odporúčame Powerlogy Organic Ghee Butter.

ghee powerlogy maslo

3.  C8 MCT olej

Rôzne druhy tukov majú v tele rôzne funkcie. Vďaka svojej molekulárnej štruktúre je C8 až štyrikrát účinnejší pri zvyšovaní hladiny ketónov ako obyčajný kokosový olej. Vďaka tomu telo a mozog môžu ako palivo využívať viac tuk namiesto glukózy. 

Zatiaľ čo MCT olej je skvelý pre ľudí s ketodiétou, nemusíte byť v ketóze, aby ste z neho mali úžitok. Výskum ukazuje, že C8 MCT olej zdvojnásobuje dostupnú ketónovú energiu v zdravom mozgu – bez ohľadu na diétu, ktorú dodržiavate.

Odporúčame Powerlogy C8 MCT olej, ktorý má čisté prémiové zloženie a 100% kokosový pôvod. Nenájdete v ňom žiadne lacné tuky, prímesi či konzervanty. 

c8 mct olej powerlogy

Ako zaradiť Bulletproof coffee do svojej každodennej rutiny

Najlepší spôsob, ako zistiť, či vám nepriestrelná káva funguje a vyhovuje, je vyskúšať ju.

Začnite tým, že vymeníte svoje typické raňajky za nepriestrelnú kávu. Vášmu telu môže chvíľu trvať, kým sa prispôsobí zvýšenému príjmu tuku, preto začnite s nízkymi množstvami masla a C8 MCT oleja a postupne ich zvyšujte ich na plné množstvá uvedené v recepte.

Pamätajte: Dlhodobé zmeny životného štýlu sú maratón, nie šprint. Jedzte obed a večeru ako obvykle, alebo jedzte len vtedy, keď ste hladní. 

Ak nepijete kávu a chcete si vyskúšať výhody a účinky Bulletproof coffee, jednoducho použite bezkofeínovú kávu alebo inú náhradu kávy (napríklad Matcha latte alebo keto horúcu čokoládu).

bulletproof káva

3 pozitívne účinky Bulletproof kávy

1. Môže pomôcť pri chudnutí 

Podľa výskumov sa MCT tuky rýchlo metabolizujú, čo z nich robí účinný nástroj na chudnutie. Maslo alebo ghí vyrobené z trávou kŕmených kráv má navyše vysoké hladiny omega-3 kyselín, ktoré môžu zlepšiť hladinu energie, funkciu mozgu a zdravie čriev. 

2. Posilňuje funkciu mozgu 

Výskum ukazuje, že kofeín môže krátkodobo zlepšiť funkciu mozgu. Ďalší výskum tiež ukazuje, že môže zlepšiť rôzne aspekty funkcie mozgu, vrátane bdelosti, reakčného času, nálady, pozornosti a všeobecnej mentálnej funkcie.

Kofeín tiež stimuluje centrálny nervový systém tým, že podporuje uvoľňovanie iných neurotransmiterov, vrátane dopamínu a serotonínu.

3. Má vysoký obsah zdravých tukov

Maslo z trávy a dva druhy olejov používaných na prípravu nepriestrelnej kávy majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín. Omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť znížiť krvný tlak, triglyceridy a tvorbu arteriálnych plakov. 

bulletproof káva s maslom

3 potenciálne nevýhody nepriestreľnej kávy

1. Nízky obsah živín

Hoci nepriestrelná káva poskytuje veľa tuku, ktorý znižuje chuť do jedla a dodáva energiu, chýba jej niekoľko živín.

Pitím Bulletproof kávy namiesto raňajok tak nahrádzate výživné jedlo menej nutričnou náhradou.

2. Vysoký obsah nasýtených tukov

Nepriestrelná káva má veľmi vysoký obsah nasýtených tukov. Zatiaľ čo nasýtené tuky môžu byť súčasťou zdravej výživy, ak sa konzumujú v rozumných množstvách, v masívnych dávkach môžu byť škodlivé.

Hoci niektoré štúdie spájajú vysoký príjem nasýtených tukov so zvýšeným rizikom srdcových chorôb, iné nenašli žiadne významné súvislosti

Ak sa obávate nasýtených tukov alebo vysokej hladiny cholesterolu, zvážte obmedzenie príjmu nepriestrelnej kávy alebo sa jej úplne vyhnite.

3. Môže zvýšiť hladinu cholesterolu

Bolo vykonaných mnoho štúdií o nízkosacharidových a ketogénnych diétach, ktoré majú často vysoký obsah tuku a môžu zahŕňať nepriestrelnú kávu.

Väčšina týchto výskumov naznačuje, že tieto diéty nezvyšujú hladinu celkového a LDL (zlého) cholesterolu.

Maslo a ketogénne diéty s vysokým obsahom nasýtených tukov však môžu u niektorých ľudí zvýšiť hladinu cholesterolu a iné rizikové faktory srdcových chorôb. Ak máte zvýšené hladiny, možno by ste mali zvážiť konzumáciu nepriestreľnej kávy.

Zhrnutie:

Nepriestrelná káva môže byť pre niektorých ľudí zdravá, pokiaľ ju konzumujete ako súčasť vyváženej stravy a nemáte zvýšenú hladinu cholesterolu. Môže byť obzvlášť vhodná pre tých, ktorí držia ketogénnu diétu.

Ak teda chcete vyskúšať účinky Bulletproof kávy na vlastnej koži, dbajte na výber kvalitných surovín na jej prípravy. Odporúčame vám eshop Powerlogy, na ktorom zoženiete vysoko kvalitné funkčné potraviny.

Na prípravu Bulletproof kávy majú rovno pripravený výhodný balíček, ktorý obsahuje všetky potrebné ingrediencie: organickú kávu, ghí maslo a MCT olej.

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

https://www.bulletproof.com/recipes/bulletproof-diet-recipes/bulletproof-coffee-recipe/

https://www.healthline.com/nutrition/3-reasons-why-bulletproof-coffee-is-a-bad-idea

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323253

https://powerlogy.com/

https://health.clevelandclinic.org/mct-oil-benefits/https://www.yhpharmacy.com/3-health-benefits-of-drinking-bulletproof-coffee

, ,