sladkosti pre diabetikov

5 tipov na sladkosti pre diabetikov, ktoré si môžete dopriať bez výčitiek

Väčšina ľudí si myslí, že v prípade cukrovky sa nemôžu konzumovať žiadne sladkosti. Viete si však predstaviť, že by ste zo svojho jedálnička vyradili všetky sladkosti a už nikdy si žiadne nedopriali?

Diabetik si sem-tam môže dopriať zdravú náhradu sladkostí, platí tu však, že všetko s mierou.

V tomto článku sa dozviete základné informácie o strave diabetikov, ale aj to, aké sú potraviny vhodné pre diabetikov. Okrem toho sa dozviete, na čo je nutné sa zamerať pri výbere sladkostí a kde ich môžete kúpiť.

Strava pre diabetikov

Mnoho ľudí si myslí, že pri cukrovke stačí vyradiť zo stravy sladkosti a cukor. A keď človek bude prijímať iba potraviny bez cukru, v takom prípade sa môže z cukrovky vyliečiť.

Ono to však nie je celkom pravda a nie je to ani také jednoduché, keďže na vznik cukrovky vplýva viacero faktorov.

Kľúčové je stravovanie. Správna strava pre diabetikov je veľmi dôležitá. Pýtate sa prečo? Vysvetlíme si, ako potraviny ovplyvňujú hladinu cukru v krvi.

Cukor vo vašej krvi pochádza zo sacharidov prijatých v strave. Medzi potraviny, ktoré sú bohaté na sacharidy patria napríklad sladkosti a cukríky, chlieb, tortilly, biela ryža, sladené nápoje a limonády.

Tu platí jednoduché pravidlo – čím viac sacharidov prijmete v strave (skonzumujete), tým vyššia bude hladina cukru v krvi.

Preto nie je nič nezvyčajné, keď si človek, ktorý trpí cukrovkou (prípadne má na ňu nábeh) prepočítava v strave počet prijatých sacharidov. Vďaka tomu je možné ustrážiť si optimálnu hladinu cukru v krvi.

strava pre diabetikov

Vhodné potraviny pre diabetikov

Pri cukrovke je dôležitá správna strava, ktorá nebude zvyšovať hladinu cukru v krvi, ale udrží ju v optimálnom stave. Poďme sa teda pozrieť, aká je vhodná strava pre diabetikov:

  • čerstvé ovocie a zelenina
  • celé zrná (celozrnná pšenica, hnedá ryža, jačmeň, quinoa a ovos)
  • bielkoviny (najmä chudé mäso ako kuracie, morčacie, ale aj ryby, vajcia, orechy, fazuľa, šošovica a tofu)
  • nízkotučné mliečne výrobky (mlieko, jogurty a syry)

Nevhodné potraviny pre diabetikov

Mnoho druhov potravín vplýva na hladinu cukru v krvi a môžu podporiť aj zápal, čo v konečnom dôsledku zvyšuje riziko ochorenia. Diabetici by sa preto mali vyhýbať nasledujúcim potravinám a nápojom:

Biely chlieb, ryža a cestoviny – majú vysoký obsah sacharidov a nízky obsah vlákniny. Takáto kombinácia môže spôsobiť vyššiu hladinu cukru v krvi.

Ochutené jogurty – obsahujú málo tuku, avšak ovocná zložka zvyšuje obsah cukru, čo vplýva na hladinu cukru v krvi či inzulín. Nehovoriac o tom, že sú nabité sacharidmi.

Ochutené cereálie – mnohé “raňajkové“ cereálie majú extra vysoký obsah sacharidov, ale nízky obsah bielkovín.

Prírodné cukry (med, agávový nektár a javorový sirup) – tieto formy sladidiel taktiež môžu zvýšiť hladinu cukru v krvi. V porovnaní s bielym cukrom obsahujú vyšší počet sacharidov.

Sušené ovocie – v porovnaní s čerstvým ovocím má viac cukru a aj sacharidov. Preto je vhodné sa sušenému ovociu vyhnúť a dopriať si radšej ovocie s nízkym obsahom cukru.

Hranolky – majú vysoký obsah sacharidov, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi. Dokonca ani ich príprava nie je zdravá, keďže sa vyprážajú v nezdravých olejoch.

Trans-tuky – sú to nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa priemyselne vyrábajú. Tento proces sa nazýva hydrogenácia (stužovanie). Hoci transmastné kyseliny priamo nezvyšujú hladinu cukru v krvi, sú spájané so zvýšeným zápalom, inzulínovou rezistenciou a brušným tukom, ako aj nižšími hladinami HDL (dobrého) cholesterolu a zhoršenou funkciou tepien. Faktom však je, že sú extrémne nezdravé. Obsahujú ich stužené tuky a maslá, sušené polotovary, fast foody, mrazené jedlá, pekárenské a cukrárenské výrobky (pomáhajú predĺžiť trvanlivosť produktu), lacné čokoládové polevy, čipsy a krekry, omáčky, zmrzliny, pudingy a dresingy.

Balené jedlá a pochutiny – rôzne praclíky, chipsy, krekry a iné balené pochutiny nie sú dobrou voľbou pre cukrovkárov. Dôvodom je, že sa vyrábajú väčšinou z rafinovanej múky, čo môže spôsobiť vyššiu hladinu cukru v krvi.

Nápoje sladené cukrom – limonády, sódové a sladké nápoje majú vysoký obsah sacharidov, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi. Ich vysoký obsah fruktózy je tiež spojený s inzulínovou rezistenciou a zvýšeným rizikom obezity, stukovatenia pečene a iných chorôb.

Ovocné šťavy – obsahujú minimálne toľko cukru ako vyššie spomínané limonády. Ich vysoký obsah fruktózy môže zhoršiť inzulínovú rezistenciu, podporovať priberanie a zvyšovať riziko srdcových chorôb.

Ochutené kávovinové nápoje – takéto nápoje majú veľmi vysoký obsah sacharidov, ktoré môžu zvýšiť hladinu cukru v krvi a navyše nedokážu uspokojiť váš hlad.

potraviny pre diabetikov

Sladkosti pre diabetikov a glykemický index

Keď má človek diagnostikovanú cukrovku, neznamená to, že si už nikdy nemôže dopriať žiadne sladkosti. Pri výbere týchto sladkých pochúťok je dôležité sledovať zloženie, aby sa po ich konzumácií prudko nezvýšila hladina cukru v krvi.

Okrem sacharidov sú dôležité najmä dve hodnoty:

  • Glykemický index – ten udáva, aká je miera zvyšovania hladiny cukru v krvi. Tu platí, že čím nižší glykemický index má sladkosť, tým pomalšie sa po konzumácii zvýši hladinu glukózy v krvi a naopak.
  • Energetická hodnota – tá udáva, koľko energie obsahuje cukor alebo náhradné sladidlo. V prípade náhradných sladidiel je nutná obozretnosť, pretože i náhrada cukru môže byť kalorická.

Cukrovkár by mal chorobu pochopiť. Čiže treba vedieť rozlíšiť, ktoré cukry/sacharidy sa môžu konzumovať a ktorým sa treba vyhnúť. Vďaka tomu je možné lepšie spravovať hladinu cukru v krvi a občas si dopriať nejakú sladkosť.

5 tipov na sladkosti pre diabetikov

Každý má sem-tam chuť na sladkosti a inak to nie je ani v prípade diabetikov. V takýchto prípadoch je vhodné, ak má človek s cukrovkou na dosah nejakú náhradu bežných sladkostí, ktoré nerozkolíšu hladinu cukru v krvi.

Existujú rôzne zdravé sladkosti pre diabetikov. Pozrite si nasledujúce tipy na 5 sladkostí, ktoré majú znížený obsah cukru alebo nízky glykemický index, vďaka čomu sú vhodné pre ľudí s cukrovkou.

1. Lieskovoorieškový krém so stéviou 380 g

Tento sladký a lahodný krém má vďaka stévii nízky obsah sacharidov. Neobsahuje konzervačné látky, je bez pridaného cukru a má vysoký obsah vlákniny. Ideálna náhrada sladkej nátierky pre diabetikov. Je vhodný pre vegetariánov aj vegánov.

Okrem lieskovoorieškového krému so stéviou sú na výber aj ďalšie náhrady sladkých nátierok. Vybrať si môžete napríklad Arašidový krém s bielou čokoládou alebo sladký lieskovo orieškový krém Cavalier so stéviou.

TIP: My sme Cavalier krém ochutnali a otestovali, chutí naozaj lahodne a intenzívne rozvoniava po lieskových orieškoch. Prečítajte si našu recenziu na Cavalier krém tu.

cavalier krem bez cukru

2. Proteínové kakaové sušienky s kúskami čokolády

Ku káve alebo čaju neodmysliteľne patrí nejaká sladká maškrta. Tieto proteínové kakaové sušienky s kúskami čokolády sú ideálnou náhradou keksíkov ku káve, ktoré si môžu dopriať aj ľudia s cukrovkou.

Balenie obsahuje 30 kúskov nízkosacharidových sušienok, ktoré majú nízky glykemický index.  Ak náhodou nemáte v obľube čokoládu, siahnuť môžete po proteínových pomarančových sušienkach.

proteinove susienky ketomix

3. Čokoláda bez cukru s kokosom 77 % (sladená erytritolom) 60 g

Kvalitná, ručne vyrábaná 77% čokoláda, ktorá je dosladená sladidlom erytritol. Výborná chuť čokolády s minimálnym množstvom horkosti, vďaka vzácnej odrode kakaových bôbov Criollo z Peru.

V zložení sa nachádzajú kešu orechy, mandle a strúhaný kokos. Vybrať si môžete aj iné príchute čokolády.

4. Jahodový džem (10 porcií)

Jahodový džem, ktorý si bez výčitiek môže dopriať každý diabetik. Je vyrobený z čerstvého ovocia, pričom obsahuje až 98,5 % jahôd. Táto ovocná neobsahuje glutaman a ani prídavok cukru.

Ak vám jahodový džem nechutí, môžete si vybrať inú príchuť. Napríklad čučoriedkový.

jahodový džem bez cukru

5. Proteínová granola s čokoládou a malinami (7 porcií)

Táto granola je výbornou voľbou na zdravé raňajky alebo desiatu pre diabetikov. Má vysoký obsah bielkovín, vlákniny a nízky obsah cukru.

Neobsahuje glutaman a ani palmový olej. Výhodou tejto granoly od DailyMix je jednoduchá a rýchla príprava – stačí ju zaliať mliekom alebo rastlinným nápojom (100 ml) a máte pripravené raňajky.

dailymix granola

 

Tipy na e-shopy pre diabetikov

Keď má diabetik chuť na sladké, má k dispozícií celkom slušný výber. Zdravé sladkosti pre diabetikov je možné kúpiť v špecializovaných obchodoch alebo obchodoch so zdravou výživou.

Okrem toho, existuje aj mnoho internetových obchodov, kde je možné kúpiť sladké pre diabetikov. Pozrite si 3 tipy na e-shopy, kde si môžete kúpiť potraviny pre diabetika:

Ketomix.sk – proteínová diéta, ktorá funguje na princípe ketózy. Nájdete tu potraviny s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov. Vybrať si môžete napríklad polievky, omelety, palacinky, čokolády a sladkosti.

ketomix.sk

Dailymix.sk – v tomto internetovom obchode nájdete potraviny s nízkym obsahom sacharidov, ktoré sú vhodné pre každodenný zdravý život. Na výber sú hlavné jedlá, zdravé maškrty, prílohy či nápoje

Dailymix.sk

 Slimpasta.sk – kúpiť tu môžete zdravé, nízkokalorické a nízkosacharidové jedlá, ktoré sú vyrobené z rastliny konjak. Vyhľadávané sú konjakové cestoviny, prílohy,hotové jedlá či  nízkokalorické dresingy.

slimpasta.sk

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/dessert

https://www.healthline.com/nutrition/foods-to-avoid-with-diabetes#3.-White-bread,-rice,-and-pasta

https://medlineplus.gov/diabeticdiet.html

https://www.eatingwell.com/article/288098/desserts-and-sweets-for-diabetics/

https://encyklopedia.akv.sk/wp-content/uploads/2017/03/Trans-tuky-v-potravinach.pdf

https://thenutritioninsider.com/fitness-weight-loss/low-glycemic-eating/

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Prečítajte si aj:

, ,