Nootropiká alebo inteligentné lieky sú výživové doplnky, ktoré zlepšujú výkon mozgu a duševné funkcie. Ide o prírodné alebo syntetické látky, ktoré možno užívať na zlepšenie duševnej výkonnosti u zdravých ľudí.
Získali si popularitu a v dnešnej dobe sa najčastejšie sa používajú na podporu pamäti, sústredenia, kreativity, inteligencie a motivácie.
Ale fungujú? A sú bezpečné?
Pojem „nootropiká“ sa najskôr týkal chemikálií, ktoré spĺňali veľmi špecifické kritériá. Ale teraz sa používa na označenie akejkoľvek prírodnej alebo syntetickej látky, ktorá môže mať pozitívny vplyv na duševné schopnosti. Vo všeobecnosti nootropiká spadajú do troch všeobecných kategórií: doplnky stravy, syntetické zlúčeniny a lieky na predpis.
Takmer každý používa nootropikum, či už o tom vie alebo nie. Reč je o kofeíne, a hoci to môže mať zdravotné riziká, ak to s ním preháňate, ukázalo sa, že tento prírodný stimulant zlepšuje myslenie. Nielenže sa budete cítiť ostražitejšie, ale kofeín vám tiež poskytuje lepší prístup k niekoľkým chemikáliám (neurotransmiterom) vo vašom mozgu, ako je acetylcholín, ktorý pomáha s krátkodobou pamäťou a učením.
Ale väčšina ľudí, ktorí sa zaujímajú o nootropiká, nelipne na káve alebo čaji, ale preferuje doplnky stravy. Niektoré, ako napríklad ženšen a gingko, neobstáli pri vedeckom skúmaní. Iné – vrátane CDP-cholínu, L-theanínu, monohydrátu kreatínu, Bacopa monnieri, huperzínu A a vinpocetínu – môžu byť stále sľubné.
Ak uvažujete o vyskúšaní nootropných doplnkov, mali by ste sa o tom najskôr poradiť so svojím lekárom. Rovnako ako u všetkých doplnkov, budete chcieť, aby vás váš lekár informoval o akýchkoľvek zdravotných rizikách, ako sú účinky na akékoľvek stavy, ktoré máte, alebo lieky, ktoré užívate.
Majte na pamäti, že hoci existuje niekoľko štúdií na túto tému, majú tendenciu byť malé alebo obmedzené. Taktiež chémia mozgu každého človeka je jedinečná, takže to, čo funguje na jednu osobu, nemusí na druhú.
Sú nootropiká účinné a bezpečné?
Účinnosť nootropných liekov je preukázaná v mnohých štúdiách malého rozsahu. Neuskutočnili sa však rozsiahle štúdie na preukázanie ich účinnosti. Neodporúčajú sa tehotným ženám a deťom, pokiaľ nie sú predpísané lekárom.
Mnohé nootropiká majú potenciál pre nežiaduce liekové interakcie. Ak už užívate akékoľvek iné lieky na predpis (na srdcové choroby, cukrovku alebo perorálnu antikoncepciu), nootropiká môžu zmeniť ich účinok na telo.
Tipy na prírodné nootropiká bez predpisu
1. Kofeín
Kofeín je najrozšírenejšia psychoaktívna látka na svete. Prirodzene sa nachádza v káve, kakau, čaji či guarane a pridáva sa do mnohých limonád, energetických nápojov a liekov. Môže sa užívať aj ako doplnok, buď samostatne alebo v kombinácii s inými látkami.
Kofeín pôsobí tak, že blokuje adenozínové receptory vo vašom mozgu, vďaka čomu sa cítite menej unavení.
Nízky až mierny príjem kofeínu 40–300 mg zvyšuje vašu bdelosť a pozornosť a skracuje reakčný čas. Tieto dávky sú obzvlášť účinné pre ľudí, ktorí sú unavení.
2. L-theanín
L-theanín je prirodzene sa vyskytujúca aminokyselina nachádzajúca sa v čaji, ale môže sa užívať aj ako doplnok. Niekoľko štúdií ukázalo, že užívanie 200 mg L-theanínu má upokojujúci účinok bez toho, aby spôsobovalo ospalosť.
Zistilo sa, že užívanie dokonca len 50 mg – množstvo, ktoré sa nachádza v približne dvoch šálkach uvareného čaju – zvyšuje alfa-vlny v mozgu, ktoré sú spojené s kreativitou.
L-theanín je ešte účinnejší, keď sa užíva s kofeínom. Z tohto dôvodu sa často používajú spolu v doplnkoch zvyšujúcich výkon.
3. Kreatín
Kreatín je aminokyselina, ktorú vaše telo používa na tvorbu bielkovín. Je to populárny doplnok v kulturistike, ktorý podporuje rast svalov, ale je tiež prospešný pre váš mozog.
Po konzumácii sa kreatín dostáva do mozgu, kde sa viaže s fosfátom a vytvára molekulu, ktorú mozog používa na rýchle poháňanie buniek. Táto zvýšená dostupnosť energie pre vaše mozgové bunky je spojená so zlepšenou krátkodobou pamäťou a schopnosťami uvažovania, najmä u vegetariánov a vysoko vystresovaných ľudí.
Štúdie ukazujú, že je bezpečné užívať 5 gramov kreatínu denne bez akýchkoľvek negatívnych účinkov. Väčšie dávky sú tiež účinné, ale výskum o ich dlhodobej bezpečnosti nie je k dispozícii.
4. Bacopa Monnieri
Bacopa monnieri je starodávna bylina používaná v ajurvédskej medicíne na zlepšenie funkcie mozgu. Niekoľko štúdií zistilo, že doplnky Bacopa monnieri môžu urýchliť spracovanie informácií vo vašom mozgu, skrátiť reakčné časy a zlepšiť pamäť.
Bacopa monnieri obsahuje aktívne zlúčeniny nazývané bakozidy, ktoré chránia váš mozog pred oxidačným stresom a zlepšujú signalizáciu vo vašom hipokampe, oblasti mozgu, v ktorej sa spracúvajú spomienky.
Účinky Bacopa monnieri sa neprejavia okamžite. Pre maximálny úžitok by sa preto mali dávky 300‒600 mg užívať niekoľko mesiacov.
5. Rhodiola Rosea
Rhodiola rosea je adaptogénna bylina, ktorá pomáha vášmu telu efektívnejšie zvládať stres. Niekoľko štúdií zistilo, že doplnky Rhodiola rosea môžu zlepšiť náladu a znížiť pocity vyhorenia u úzkostných a vysoko stresovaných jedincov.
Ukázalo sa, že užívanie malých denných dávok Rhodiola rosea znižuje duševnú únavu a zvyšuje pocity pohody u vysokoškolákov počas stresujúcich skúšok.
Na určenie optimálneho dávkovania a lepšie pochopenie toho, ako bylinka tieto účinky spôsobuje, je potrebný ďalší výskum.
6. Panax Ginseng
Koreň ženšenu Panax je starodávna liečivá rastlina používaná na posilnenie mozgových funkcií. Ukázalo sa, že jednorazová dávka 200 – 400 mg ženšenu Panax znižuje únavu mozgu a výrazne zlepšuje výkon pri náročných úlohách, ako sú mentálne matematické problémy.
Nie je však jasné, ako Panax ginseng zvyšuje funkciu mozgu. Môžu za to jeho silné protizápalové účinky, ktoré pomáhajú chrániť váš mozog pred oxidačným stresom a zlepšujú jeho funkciu.
Niektoré dlhodobejšie štúdie zistili, že vaše telo sa môže prispôsobiť ženšenu, takže po niekoľkých mesiacoch užívania je menej účinný. Preto je potrebný ďalší výskum jeho dlhodobých nootropných účinkov.
7. Ginkgo biloba
Výťažky z listov stromu Ginkgo biloba môžu mať tiež pozitívne účinky na váš mozog. Ukázalo sa, že doplnky s ginkgo bilobou zlepšujú pamäť a duševné schopnosti u zdravých starších dospelých, ktorí ich užívali denne počas šiestich týždňov.
Užívanie Ginkgo biloba pred vysoko stresujúcou úlohou tiež znižuje vysoký krvný tlak súvisiaci so stresom a znižuje hladiny stresového hormónu kortizolu. Predpokladá sa, že niektoré z týchto výhod môžu byť spôsobené zvýšeným prietokom krvi do mozgu.
Aj keď sú tieto výsledky sľubné, nie všetky štúdie preukázali priaznivé účinky. Na lepšie pochopenie potenciálnych výhod Ginkgo biloba na váš mozog je potrebný ďalší výskum.
Autor článku: Lívia Bogárová
Zdroje: