msm-ucinky

MSM účinky: 7 skvelých účinkov organickej formy síry na vaše zdravie

Metylsulfonylmetán (MSM) je prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina v potravinách, ako je čerstvá zelenina, mäso a mliečne výrobky. MSM poskytuje zdroj prírodnej síry. Môže byť prospešné pri bolestiach kĺbov, zápaloch kože a iných stavoch.

Doplnky MSM zvyčajne obsahujú syntetickú formu MSM. Mnohé z výhod MSM súvisia s jeho protizápalovým účinkom. Zápal je faktorom mnohých zdravotných stavov, vrátane artritídy, alergií a kožných ochorení. 

Čo je MSM (metylsulfonylmetán)?

MSM je zlúčenina, ktorá sa prirodzene nachádza v rastlinách, zvieratách a ľuďoch. Malé množstvá MSM sú prítomné v potravinách, ako je ovocie, zelenina, obilniny, pivo, portské víno, káva, čaj a kravské mlieko. Vyrába sa tiež synteticky v laboratóriách a užíva sa ako doplnok stravy.

MSM sa najčastejšie používa ako protizápalový prostriedok, hoci výskum naznačuje, že môže byť užitočný aj pri stavoch, ako je artritída, bolesť svalov po cvičení, oxidačný stres, sezónne alergie a rakovina. Môže tiež pomôcť zlepšiť kvalitu pokožky. Výskum naznačuje, že to robí zmenou zápalových dráh v bunkách a moduláciou imunitnej odpovede.

Keďže množstvo MSM, ktoré sa prirodzene nachádza v potravinách je malé, zvyčajne je potrebné jeho užívanie vo forme výživového doplnku, aby ste získali výhody z jeho zdravotných účinkov.

Účinky MSM 

1. Zmierňuje bolesť kĺbov a artritídu

Doplnky MSM sa najčastejšie používajú na liečbu artritídy. Doplnok nielen znižuje zápal v celom tele, ale tiež zabraňuje rozpadu chrupavky.

V dobre navrhnutej štúdii v International Journal of Biomedical Science ľudia s príznakmi degenerácie kĺbov, ktorí užívali 1200 miligramov MSM počas 12 týždňov, uviedli zníženú bolesť a menšiu stuhnutosť a opuch kĺbov v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.

2. Znižuje zápal

Zatiaľ čo ľudia berú MSM z rôznych dôvodov, doplnok si najprv získal popularitu pre svoje protizápalové vlastnosti.

Výskum ukázal, že MSM má ohromujúce antioxidačné schopnosti a môže chrániť srdcové bunky pred zápalovou odpoveďou.

V jednej štúdiu z roku 2018 mali srdcové bunky liečené MSM spolu s prozápalovými proteínmi známymi ako tumor nekrotizujúci faktor a (TNF-a) nižšiu zápalovú odpoveď ako bunky liečené iba TNF-a[3]. Tieto výsledky naznačujú, že MSM môže podľa autorov štúdie chrániť pred zápalom v srdci a kardiovaskulárnymi ochoreniami spojenými so zápalom.

3. Môže urýchliť zotavenie po cvičení

Pravidelné cvičenie je nevyhnutné pre dobré zdravie. Energetická náročnosť cvičenia však môže spôsobiť oxidačný stres svalov a tkanív. To môže mať za následok dočasnú bolesť a nepohodlie po tréningu.

Obmedzené dôkazy naznačujú, že MSM môže pomôcť pri zotavovaní sa z bolesti svalov a kĺbov spôsobenou cvičením. 

V jednej malej, ale dobre navrhnutej štúdii ľudia, ktorí užívali 3 gramy MSM denne počas troch týždňov po dokončení polmaratónu, uvádzali o niečo menšiu bolesť svalov a kĺbov po cvičení v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo. Rozdiely však neboli štatisticky významné.

Pretože tieto štúdie sú také malé, je potrebný ďalší výskum, aby sme vedeli, či suplementácia MSM môže zlepšiť bolesť svalov a kĺbov po cvičení.

4. Môže pomôcť pri liečbe sezónnych alergií

Obmedzený výskum naznačuje, že doplnky MSM by mohli pomôcť pri liečbe sezónnej alergickej rinitídy. V jednej staršej štúdii z roku 2002 v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine 50 ľudí s alergickou rinitídou konzumovalo 2 600 miligramov MSM počas 30 dní. Zaznamenali výrazné zlepšenie respiračných symptómov a zvýšenú hladinu energie. Štúdia však bola malá a nebola randomizovaná ani placebom kontrolovaná.

msm-recenzie

5. Môže pomôcť v boji proti rakovine

Nedávny výskum naznačuje, že MSM môže pomôcť spomaliť šírenie určitých druhov rakoviny a podporiť smrť rakovinových buniek.

Početné štúdie ukazujú, že doplnky MSM môžu inhibovať rast rôznych druhov rakoviny.  Štúdia v International Journal of Oncology ukazuje, že MSM inhibuje expresiu receptora ľudského epidermálneho rastového faktora 2 (HER2) (DEFINE) v bunkách rakoviny prsníka.

Iná štúdia naznačuje, že MSM môže zlepšiť spôsob, akým lieky na chemoterapiu ovplyvňujú rakovinové bunky a môžu samo vyvolať smrť buniek rakoviny endometria.

Zatiaľ čo na úplné pochopenie potenciálnej úlohy MSM pri liečbe rakoviny je potrebných viac štúdií, ide o sľubnú novú oblasť štúdia.

6. Môže zlepšiť pevnosť pokožky

Výskum naznačuje, že doplnky MSM môžu znížiť výskyt vrások a zlepšiť pevnosť a pružnosť pokožky.

V malej štúdii z roku 2022 v International Journal for Vitamin and Nutrition Research 20 účastníkov konzumovalo buď 3 gramy MSM alebo placebo denne počas 16 týždňov. Tí, ktorí užívali doplnky MSM, mali výrazne znížené vrásky na tvári a hladšiu pokožku ako tí, ktorí užívali placebo.

V druhej fáze štúdie konzumovalo 63 ľudí buď 1 alebo 3 gramy MSM denne počas 16 týždňov. Účastníci, ktorí užívali 1 aj 3 gramové dávky, preukázali výrazné zlepšenie závažnosti vrások na tvári, pevnosti pokožky, pružnosti a hydratácie.

Zatiaľ čo mechanizmus účinku je nejasný, autori štúdie naznačujú, že účinok MSM na pevnosť pokožky môže byť spôsobený jeho antioxidačnými a protizápalovými účinkami. MSM sa tiež často využíva ako súčasť kolagénových a vitamínových doplnkov na pleť, vlasy a nechty.

7. Môže posilniť imunitný systém 

Váš imunitný systém je špecializovaná sieť tkanív, buniek a orgánov, ktorá chráni vaše telo pred chorobami.

Oslabiť ho môžu veci ako stres, choroba, zlá strava, nedostatočný spánok alebo nedostatok aktivity.

Zlúčeniny síry, ako je MSM, hrajú dôležitú úlohu v zdraví imunitného systému. Napríklad, MSM môže byť účinný pri znižovaní oxidačného stresu a zápalu, ktorý môže oslabiť imunitu. Keďže je účinný pri znižovaní hladín zápalových zlúčenín ako IL-6 a TNF-ɑ, MSM môže znížiť stres na váš imunitný systém.

Okrem toho hrá úlohu pri tvorbe glutatiónu, hlavného antioxidantu ľudského tela. Môže tiež pomôcť zvýšiť hladiny tejto dôležitej zlúčeniny. Dostatočná hladina glutatiónu je rozhodujúca pre celkové zdravie a funkciu vášho imunitného systému.

Vedľajšie účinky MSM

MSM je všeobecne uznávaný ako bezpečný a doplnky MSM sú dobre tolerované, avšak niektorí jedinci môžu pociťovať žalúdočné ťažkosti vrátane nevoľnosti, hnačky alebo podráždenia kože.

Keďže MSM je zlúčenina síry, ľudia s alergiou na sulfátové lieky môžu mať obavy; existuje však málo údajov, ktoré by dokázali, že existuje skrížená reaktivita/alergia s MSM. Ak máte alergiu na sulfát, je vhodné poradiť sa so svojím lekárom. Odporúča tiež vyhnúť sa MSM, ak ste tehotná alebo dojčíte, pretože riziká nie sú dobre zdokumentované.

MSM v prášku: 3 TOP produkty

1. Pure MSM BIO

Čistý MSM prášok bez prídavných látok v BIO kvalite predstavuje najlepšie vstrebateľnú formu síry. Tento MSM prášok je chemicky totožný s MSM vyskytujúcom sa v prírode. Je dobre rozpustný s mierne horkastou chuťou. Jednu čajovú lyžičku prášku zmiešajte s vodou alebo iným obľúbeným nápojom.

msm-v-prasku-puravia

2. MSM Ostrovit

MSM od výrobcu Ostrovit neobsahuje prídavné látky a je vhodný pre vegetariánov aj vegánov. Jednoducho vstrebateľná čistá forma predstavuje funkčnú kĺbovú výživu, alebo priaznivé účinky má aj na pleť, vlasy či nechty.

msm-prasok.ostrovit

3. MSM Gymbeam

100% metylsulfónylmetán vo forme prášku, ideálny pre športovcov a fyzicky aktívnych ľudí. Ak hľadáte MSM za výhodnú cenu, výrobca Gymbeam ponúka svoje výrobky za veľmi prijateľné ceny.

msm_prasok-gymbeam

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

, ,