chaga ucinky a recenzie

Chaga účinky: kráľovná húb s množstvom zdravotných benefitov

Počuli ste už niekedy o hube Chaga? Pri pohľade na ňu by sa jej málokto chcel dotknúť a nie to ešte zjesť. Napriek svojmu odpudivému vzhľadu má táto kráľovná húb množstvo zdravotných benefitov a účinkov.

V tomto článku sa dozviete, čo je to, aké má chaga účinky a v akých formách je dostupná. Okrem toho vám prezradím tipy na 10 výživových doplnkov, ktoré obsahujú túto účinnú hubu.

Čo je to chaga?

Chaga alebo rezavec šikmý ( Inonotus obliquus ) je druh viacročnej huby z čeľade kožovkovitých, ktorá bežne rastie na kôre stromu brezy alebo iných listnatých stromoch. Výborne sa jej darí v chladnejšom podnebí, ako je napríklad severná Európa a Amerika, Sibír, Rusko či Kórea.

Na Slovensku je známa ako huba čaga sibírska. Spoznať ju môžete ľahko, podľa vzhľadu. Charakteristická je tým, že vytvára nepravidelný drevnatý výrastok, ktorý vyzerá ako zhluk spáleného dreveného uhlia. Vo vnútri sa skrýva mäkké oranžové jadro. Dorastá zvyčajne do 25 až 38 cm.

Huba čaga je bohatá na antioxidanty a niekoľko rastlinných zlúčenín, vrátane triterpenoidov, melanínov, polysacharidov, polyfenolov a flavonoidov. Obsahuje vitamíny skupiny B a D, minerálne látky (draslík, meď, selén, zinok, železo, mangán, magnézium a vápnik), rubídium, cézium, aminokyseliny a vlákninu. Pravdou však je, že celkové nutričné hodnoty nie sú známe.

Chaga účinky

Ako spomínam vyššie, huba chaga má vysoký obsah antioxidantov a rastlinných zlúčením, vďaka čomu poskytuje niekoľko zdravotných výhod. Poďme sa pozrieť, aké má ryšavec šikmý účinky:

 • Posilňuje zdravie imunitného systému a bojuje proti zápalom
 • Pomáha bojovať proti rakovine a je nápomocná aj na prevenciu
 • Pozitívne vplýva na zdravie pokožky, vlasov a nechtov
 • Pomáha znížiť hladinu cukru v krvi
 • Pomáha znížiť cholesterol

Nežiaduce účinky

Pri užívaní chagy sa môžete stretnúť s rôznymi nežiaducimi a vedľajšími účinkami. Okrem toho, výživové doplnky z tejto huby by sa nemali užívať a kombinovať s niektorými liekmi.

Tu sú dôvody, kedy by mal byť človek pri užívaní chagy obzvlášť opatrný:

 • V prípade, ak užívate inzulín a iné lieky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi, v takom prípade buďte pri jej užívaní veľmi opatrní. Dôvodom je, že Chaga dokáže znížiť hladinu cukru v krvi a v prípade, ak sa kombinuje s inzulínom a podobnými liekmi, môže spôsobiť nebezpečný pokles hladiny cukru v krvi.
 • Ak užívate nejaké lieky na riedenie krvi alebo vás čaká operácia / zákrok, taktiež buďte pri užívaní chagy veľmi opatrní. Dôvodom je, že chaga obsahuje proteín, ktorý zabraňuje zrážaniu krvi.
 • V hube čaga sa nachádza chemická zlúčenina oxalát, ktorá vplýva na to, ako organizmus prijíma živiny. Veľmi ľahko sa viaže s vápnikom, môže spôsobiť obličkové kamene alebo dokonca  aj zlyhanie obličiek.
 • U niektorých ľudí môže vyvolať alergickú reakciu , ktorá spôsobí nejaké zdravotné problémy (problémy s dýchaním, zmeny srdcovej frekvencie či stratu vedomia).

Dostupné formy výživových doplnkov z Chagy

V súčasnosti sú na našom trhu dostupné viaceré formy výživových doplnkov z chagy, prípadne v kombinácií s inými zdraviu prospešnými hubami. Vybrať si môžete nasledujúce formy:

 • kapsule
 • prášok
 • čaj
 • tinktúru
chaga - rezavec šikmý

Užívanie Čagy

Užívanie a dávkovanie výživových doplnkov z huby Chaga nie je rovnaké. Je vhodné dodržiavať všetky odporúčania konkrétneho výrobcu, ktoré sú uvedené v príbalovom letáku.

TOP 10 produktov

Existuje viacero výživových doplnkov, ktoré obsahujú účinnú hubu Chaga. Vybrať si môžete z rôznych foriem. Dostupné sú chaga kapsule, prášok alebo tinktúra. Pozrieme sa na to, ktoré z nich sú najlepšie a najviac účinné.

Tu je 10 tipov na kvalitné výživové doplnky s obsahom huby Chaga:

1.     BIO chaga 500 mg, 60 kapsúl

Certifikovaný d a laboratórne testovaný doplnok stravy v BIO kvalite od výrobcu Matchaga, ktorý v sebe kombinuje 480 mg BIO extraktu z Chaga a 20 mg BIO prášku zo šípku. Balenie obsahuje 60 vegánskych kapsúl, čo predstavuje 30 dávok. Neobsahuje cukor, lepok, laktózu, plnidlá, príchute a ani farbivá.

bio chaga

2.     Chaga Premium Naturalis 100 g

Chaga Premium Naturalis je doplnok stravy vo forme prášku, ktorý obsahuje kvalitný extrakt z plodnice huby chaga s 50% obsahom polysacharidov. Balenie obsahuje 100 gramov sypkého prášku, ktorý vám vydrží približne 1,8 mesiaca. Konzumuje sa 1 čajová lyžička (1 gram) rozmiešaná v tekutine (odporúča sa studená voda, džús, prípadne smoothie či rastlinné mlieko) 1 až 2-krát za deň. Tento antioxidant neobsahuje cukor, lepok a ani laktózu.

chaga naturalis

3.     Chaga 500 mg 90 kapsúl

Doplnok stravy od výrobcu Natural Medicaments, ktorý obsahuje extrakt z nadzemnej časti huby Chaga (Rezavec šikmý) so 40% obsahom polysacharidov. Balenie obsahuje 90 kapsúl, ktoré vám vydržia 30 alebo až 90 dní, v závislosti od dávkovania. Odporúčané dávkovanie je 1 až 3 kapsule za deň.

chaga kapsule

4.     ALLNATURE Chaga 100 kapsúl

Výživový doplnok značky Allnature, ktorý obsahuje extrakt z plodnice Čaga. Je vhodný na prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Balenie obsahuje 100 kapsúl. Odporúčané dávkovanie je užívať 2 až 3 kapsule za deň buď 5 dní v týždni a 2 dni bez užívania alebo 3 týždne a 1 týždeň pauza.

chaga

5.     Soma tinktúry z medicinálnych húb – Kaapa Health

Tinktúry v BIO kvalite od Kaapa Health, ktoré obsahujú jedinečné extrakty z húb Chaga, Maitake, Lion´s Mane (Hericium), Shiitake či Reishi. Sú jedinečné, najmä čo sa týka širokého spektra účinkov na organizmus človeka.

Každá tinktúra obsahuje extrakt z huby, vodu a 25%-ný extrakt z alkoholu. Na výber sú dva druhy veľkostných balení s obsahom 30 a 50 ml. Výrobca odporúča užívať maximálne 2 ml tinktúry za deň a každý tretí mesiac si spraviť týždňovú pauzu.

chaga namaximum

6.     MycoMedica Chaga prášok Bio 100 g

MycoMedica Chaga je výživový doplnok vo forme jemného prášku, ktorý je tvorený špeciálnou metódou shellbroke. Vďaka tomu sú účinky pôsobenia tejto formy doplnku jemnejšie.

V balení sa nachádza 100 gramov prášku v BIO kvalite z plodnice Chaga (Inonotus obliquus). Odporúča sa užívať 5 dní v týždni 1 až 3 gramy prášku (treba ho rozmiešať v 1 dcl vody), ideálne ráno nalačno a mať aspoň pol hodinu odstup od jedla, prípadne môžete užiť hodinu po jedle.

chaga prasok

7.     Nutrisslim Chaga Mushroom 125 g

Vegánsky výživový doplnok z Chagy vo forme prášku, ktorý je  nápomocný pre posilnenie imunitného systému a prevenciu rôznych chorôb. Je to veľmi silný antioxidant. V balení sa nachádza 125 gramov prášku.

Výrobca odporúča konzumovať denne 1 až 3 gramy prášku, ktorý môžete pridať do smoothie alebo si z neho môžete pripraviť bylinkový čaj – stačí zaliať vriacou vodou a po 10 minútach môžete nápoj vypiť.

chaga vegan prášok

8.     Bio Organic Chaga prášok – BioNature

Bio Organic Chaga prášok od BioNature je tvorený z plodnice huby Chaga. Tento výživový doplnok má slovenský Bio certifikát SK-BIO-003, čo zaručuje jeho kvalitu.

V balení sa nachádza 100 gramov prášku. Odporúča sa užívať jedenkrát za deň 2 gramy doplnku zmiešaného so 100 ml vody. Ideálne 30 minút pred jedlom, prípadne 60 minút po jedle. V odporúčanej dennej dávke sa nachádza 2000 mg prášku z huby Chaga

bio organic chaga

9.     Mushrooms BIO Organic 60 kapsúl

Mushrooms BIO Organic od Blendea je výživový doplnok v BIO kvalite, ktorý je vhodný pre podporu vitality celého organizmu. Ukrýva v sebe jedinečnú zmes 7 druhov funkčných húb – Reishi, Chaga, Shiitake, Lion’s mane, Maitake, Cordyceps a Tremella.

Balenie obsahuje 60 rastlinných kapsúl. Odporúča sa užívať 2 kapsule za deň po jedle. To znamená, že jedno balenie vám vydrží približne jeden mesiac.

blendea chaga

10.  Bio 7 Mushroom Complex vegetariánske kapsuly

Bio 7 Mushroom Complex tvorí zmes 7 účinných húb – Reishi, Cordyceps, Chaga, Shiitake, Maitake, Lion´s Mane a Tremella. Navyše, táto zmes je bohatá na prírodnú vlákninu (obsahuje jej 55%) a vzácne aminokyseliny.

Vegetariánske kapsule obsahujú prášok v BIO kvalite, ktorý sa vyrába zo surových, lyofilizovaných (mrazom sušených) plodov spomínaných húb. Odporúča sa užívať jedenkrát za deň dve kapsule a treba ich zapiť dostatočným množstvom tekutiny.

bio-7-mushroom-complex-vegetarianske-kapsuly

Autor článku:

Veronika Hrušková


Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rezavec_%C5%A1ikm%C3%BD

https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom#what-it-is

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318527

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chaga

https://health.clevelandclinic.org/chaga-mushroom-benefits/