moringa účinky recenzie a skusenosti

Moringa – všetko, čo by ste mali vedieť o tejto superpotravine + tipy na 10 produktov

Viete, čo je Moringa? Zaraďuje sa medzi superpotraviny, bohaté na obsah živín, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie človeka. V tomto článku sa dozviete, čo je to, aké má Moringa účinky, jej dostupné formy a mnoho iného. Na záver vám dám tip na 10 produktov, ktoré obsahujú Moringu.

Čo je Moringa?

Moringa oleifera (olejodárna) je strom z čeľade Moringaceae, ktorý dorastá do výšky približne 10 – 12 m. Pôvodom je z Južnej Ázie, výborne sa mu však darí vo viacerých krajinách, najmä v trópoch a subtrópoch.

Má mnoho prívlastkov, medzi najznámejšie patrí zázračný, paličkový (odvodený z tvaru jeho strukov), chrenový strom (koreň stromu pripomína chuť chrenu) alebo strom života.

Už po stáročia sa využíva ako tradičný liek v ajurvéde. Takmer všetky časti sú jedlé – listy, kvety, semená, struky, kôra a korene. Konzumujú a používajú sa ako prísady do tradičných bylinných liekov. Má všestranné využitie – v potravinárstve, priemysle, poľnohospodárstve alebo vyššie spomínané liečivé využitie.

Superpotravina Moringa

Moringa je zaraďovaná k superpotravinám, pretože poskytuje množstvo dôležitých živín. Obsahuje:

  • bielkoviny – vynikajúci zdroj rastlinných bielkovín, jedna polievková lyžica prášku Moringa obsahuje tri gramy bielkovín,
  • vitamíny – A, B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), B-6, folát a kyselina askorbová (vitamín C), D, E a K,
  • minerály – vápnik, draslík, železo, horčík, fosfor a zinok,
  • antioxidanty – tie pôsobia proti voľným radikálom v ľudskom tele, Moringa obsahuje kvercetín a kyselinu chlorogenovú,
  • esenciálne aminokyseliny – obsahuje všetky, ktoré sú potrebné na výrobu energie, obnovu svalstva
  • rastlinné zlúčeniny – polyfenoly

Okrem toho, Moringa má extrémne nízky obsah tukov a neobsahuje škodlivý cholesterol . Čo je však pozoruhodné pre túto superpotravinu je, že poskytuje 7-krát viac vitamínu C ako pomaranče, 10-krát viac vitamínu A ako mrkva, 17-krát viac vápnika ako mlieko, 9-krát viac bielkovín ako jogurt, 15-krát viac draslíka ako banány a 25-krát viac železa ako špenát.

moringa účinky

Aké má moringa účinky?

Indický strom má bohaté nutričné zloženie, vhodné pre všetkých ľudí, ktorým chýbajú základné živiny. Mnohé štúdie dokazujú viacero pozitívnych účinkov na zdravie. Medzi tie najznámejšie patria nasledujúce:

 

Antioxidačné účinky

Ak sa vo vašej strave nachádza dostatok antioxidantov, tak vďaka nim je možné predísť poškodeniu buniek spôsobené oxidačným stresom. Strom paličiek je nabitý antioxidantmi, o čom svedčia aj mnohé štúdie.

Napríklad štúdia z roku 2012 skúmala vplyv prášku z Moringy na hladinu antioxidantov v krvi. Účastníci tejto štúdie konzumovali každý deň po dobu troch mesiacov jeden a pol čajovej lyžičky prášku z Moringy. U týchto jedincov sa preukázala zvýšená hladina antioxidantov v krvi.

 

Protizápalové účinky

Moringa môže pomôcť znížiť zápal v bunkách, vďaka obsahu polyfenolov a izotiokyanátov a potláčaním zápalových enzýmov a proteínov v tele. V súčasnosti sú však k dispozícií len štúdie, ktoré boli prevedené na zvieratách.

Stabilizácia alebo zníženie hladiny cukru v krvi

Moringa oleifera môže znížiť hladinu cukru v krvi. Potvrdzuje to táto štúdia z roku 2009, ktorá skúmala vplyv Moringy na hladiny cukru v krvi. Šesť ľudí s cukrovkou si pridalo do jedla 50 gramov listov Moringy a vďaka tomu sa znížil nárast hladiny cukru v krvi o 21%.

Ďalšia štúdia naznačuje, že rastlinné zlúčeniny (izotiokyanáty), ktoré sú obsiahnuté v Moringe môžu stabilizovať hladinu cukru v krvi.

Zníženie vysokého krvného tlaku

Zázračný strom obsahuje dve dôležité zlúčeniny, izotiokyanát a niaziminín, ktoré zabraňujú zhrubnutiu tepien, ktoré spôsobuje zvýšenie krvného tlaku.

Zlepšenie zdravia kostí

Moringa oleifera má pozitívny vplyv na zdravie kostí. V jej listoch sa nachádzajú dva dôležité minerály, vápnik a fosfor, ktoré pomáhajú udržať kosti zdravá a silné. A ako je uvedené vyššie, listy Moringy majú aj protizápalový účinok, vďaka čomu môžu pomôcť pri artritíde a liečení poškodených kostí.

Ochrana, výživa a vzhľad pokožky (vrátane pleti) a vlasov

Obsah antioxidantov a množstvo živín dokáže zlepšiť celkové zdravie a vzhľad pokožky i vlasov. Vďaka nim je pokožka vláčna a vlasy zdravé, lesklé a pružné. Je vynikajúcim pomocníkom pri redukovaní lupín a liečení akné. Takže ak sa pýtate, či má Moringa účinky na pleť, odpoveď je jednoznačná. Navyše, listy z Moringy dokážu zlepšiť tón pleti a dodať jej lesk.

Vďaka antioxidantom  a vitamínu E môže pomôcť spomaliť alebo oddialiť príznaky starnutia. Práve antioxidanty pomáhajú neutralizovať voľné radikály, ktoré by inak poškodzovali naše kožné bunky. Štúdia z roku 2014 preukázala, že pri použití krému na pokožku, ktorý obsahuje extrakt z listov Moringy, sa zlepšila revitalizácia pokožky a podporili sa účinky proti starnutiu pokožky.

Vysoký obsah antioxidantov a mastných kyselín zabezpečuje hydratáciu a poskytuje protizápalové účinky pre pokožku a vlasy. Vplýva na kožnú bariéru, napomáha lepšie zahojiť rany a vyrovnáva produkciu mazu na pokožke hlavy.

Pomáha pri chudnutí

Listy Moringy sú nápomocné pri chudnutí. Rôzne štúdie (síce uskutočnené iba na zvieratách) potvrdzujú, že chrenový strom môže znížiť tvorbu tuku v tele a zlepšiť ich odbúravanie. Z toho vyplýva, že Moringa na chudnutie je vhodná. 

Aby sa dosiahol želaný výsledok, čiže nižšia hmotnosť, je vhodná kombinácia výživového doplnku z Moringy, zdravej stravy, cvičenia a pravidelného spánku.

Nežiaduce účinky Moringy

Chrenový strom má množstvo pozitívnych účinkov. Na druhej strane, treba spomenúť aj to, aké má Moringa nežiaduce účinky. Poďme sa na ne pozrieť.

Moringa a prípravky z jej listov a strukov sú prevažne bezpečné. Obozretní by však mali byť najmä ľudia, ktorí užívajú lieky na krvný tlak, cukrovku alebo na štítnu žľazu (hlavne Levotyroxín). V takomto prípade je vhodné sa pred užívaním poradiť so svojím praktickým lekárom.

Niektoré časti (kôra, koreň a kvety) obsahujú chemikálie, ktoré môžu podporovať kontrakcie maternice a môžu zvýšiť riziko potratu. V minulosti sa v tradičnej medicíne používali koreň a kôra Moringy na vyvolanie potratu. Preto sa v tejto forme Moringa v tehotenstve neodporúča.

 

Dávkovanie a dostupné formy Moringy

Dávkovanie Moringy je rozličné. Závisí predovšetkým od formy, ktorú máte k dispozícií.  Pri každej forme je dôležité riadiť sa priamo odporúčaním výrobcu. To znamená, že treba si prečítať dávkovanie danej formy na štítku alebo príbalovom letáku.

Ako je uvedené vyššie, Moringu je možné kúpiť vo viacerých formách. Medzi najznámejšie patria nasledujúce tri:

  • Prášok – táto forma je jednou z najobľúbenejších, hlavne vďaka svojej všestrannosti. Prášok Moringy môžete pridať do jedla, kokteilov, smoothie či jogurtov a tým zvýšite nutričný príjem.
  • Kapsule – obsahujú prášok alebo extrakt z listov Moringy. Lepšia voľba sú kapsule, ktoré obsahujú extrakt z listov, pretože proces extrakcie zlepšuje biologickú dostupnosť alebo vstrebávanie prospešných zložiek.
  • Čaj – je bez kofeínu, takže sa môže konzumovať kedykoľvek počas dňa, dokonca aj pred spaním. Výhodou tejto formy je, že mierne zemitú chuť Moringy je možné zmierniť rôznymi koreninami a bylinkami. Moringa čaj účinky sú totožné s inými formami.

Tipy na TOP 10 produktov s obsahom Moringy

Kúpiť si môžete rôzne výživové doplnky a prípravky, ktoré majú v zložení Moringu. Dostupné sú viaceré formy a vybrať si môžete od mnohých výrobcov. Ktoré z nich sú najlepšie? Pozrite si nasledujúce tipy na top 10 produktov s obsahom Moringy:

1.  Moringa Premium

Moringa kapsule od výrobcu Avita, vyrobená na Slovensku. Ukrýva v sebe prírodný zdroj vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Je v BIO kvalite, vhodná aj pre vegánov, neobsahuje GMO a žiadne pridané aditiva.

Balenie váži 18,6 g a obsahuje 60 kapsúl, pričom jedna kapsula obsahuje 310 mg 100%-nej sušiny z listov Moringy olejodárnej. Odporúčané dávkovanie pre dospelých je 1 – 2 kapsule 2x denne.

moringa avita

2.  Living Buddha ® antioxidant s najvyššou koncentráciou SOD 60 kapsúl

Living Buddha® je unikátny, 100% prírodný výživový doplnok, ktorý v sebe kombinuje Moringu a TetraSOD® (najsilnejší antioxidant s najväčšou koncentráciou enzýmu SOD na trhu). Je určený na celkové zlepšenie zdravotného stavu.

Balenie váži 31 g a obsahuje 60 kapsúl – vydrží vám celý mesiac. V odporúčanej dennej dávke, čo predstavuje dve kapsule (užívajú sa ráno po jedle) sa nachádza 840 mg Moringy olejodárnej a 26 mg fytoplanktónu TetraSOD® (Tetraselmis chuii).

Je určený pre obe pohlavia – ženy aj mužov. Výhodou tohto produktu je, že sa môže aplikovať aj ako maska na pleť.

moringa living budha

3.  Moringa BIO Organic 90 kapsúl

Doplnok stravy od výrobcu Blendea v kapsulovej forme, ktorý obsahuje 100%-ne čistú Moringu olejodárnu. Jedna kapsula obsahuje 450 mg prášku z listov Moringa oleifeira. Certifikovaná BIO kvalita.

Jedno balenie obsahuje 90 kapsúl. Denné dávkovanie odporúča výrobca od 3 do 6 kapsúl za deň. V závislosti od dávkovania vám toto balenie vydrží jeden mesiac alebo 15 dní.

moringa blendea

4.  Moringa Caribbean Anti-histamin 120 kapsúl

Výživový doplnok, ktorý je tvorený z čistého prášku vyrobeného zo šetrne sušených listov stromu Moringa Oleifera. Je obohatený o Quercetin a BIO Vitamín C extrakt zo šípky. Neobsahuje žiadne alergény a je vhodný pre diabetikov, celiatikov a fenylketonurikov. Balenie obsahuje 120 kapsúl. Odporúčané dávkovanie je 4 kapsule (2 x 2 kapsule) za deň.

moringa caribean anti histamin

5.      MORINGA Moringa caribbean 60 kapsúl

Podobný, ako vyššie spomínaný výživový doplnok od výrobcu Moringa Caribbean. Kapsule sú taktiež plnené práškom. Rozdielny je v tom, že prášok je vyrábaný nielen z listov, ale aj zo stoniek stromu Moringa. Balenie obsahuje 60 kapsúl. Odporúčané dávkovanie pre dospelých  je 4 kapsule (2 x 2 kapsule) za deň. Výživový doplnok nie je vhodný pre tehotné ženy.

moringa caribean

6.     Moringa Rhodiola Ashwagandha 

Tento výživový doplnok od Vianutry je vhodný výhradne pre dospelých (okrem tehotných žien) a určený na podporu imunity a adaptácie na stresové podnety. Jedna kapsula obsahuje 300 mg Moringy olejodárnej, 150 mg Rhodiola Rosea (Rozchodnice ružovej) a 100 mg Ashwaghandha (Vitánie opojnej). Balenie obsahuje 60 kapsúl. Odporúčané dávkovanie je 1 – 2 kapsule za deň.

vianutra moringa

7.     Bio Moringa vegetariánske kapsuly

Vegetariánske kapsule v BIO kvalite s obsahom Moringy od výrobcu BioNature. V jednej dávke (čo predstavuje dve kapsule) sa nachádza 1000 mg prášku z listov stromu Moringa oleifera. Tento prípravok má slovenský Bio certifikát SK-BIO-003.

Bio Moringa kapsule nie sú vhodné pre deti a osoby mladšie ako 18 rokov, ani tehotné a dojčiace ženy. Balenie obsahuje 60 kapsúl. Odporúčané dávkovanie je jedenkrát denne 2 – 6 kapsúl.

bio-moringa kapsuly

8.     MORINGA Caribbean tea – drvené listy 20 x 1,8 g

Moringa vo forme čaju od výrobcu Moringa caribbean, ktorý je vyrobený z drvených listov stromu Moringa Caribbean. V balení sa nachádza 20 nálevových sáčkov s váhou 1,8 g. pripravuje sa ako bežný čaj – sáčok stačí zaliať 150 – 200 ml horúcej vody a nechá sa lúhovať približne 5 až 7 minút. Odporúča sa piť maximálne 3 dávky za deň.

moringa čaj

9.     Iswari Moringou BIO 125 g

Kvalitný, 100% BIO prášok z Moringy, ktorý vyrába česká firma Iswari. Balenie má obsah 125 gramov. Doporučené dávkovanie je 1 lyžička (cca 5 g) za deň. Prášok môžete pridať do smoothie, kokteilu, jogurtu alebo iného jedla/nápoja.

moringa grizly

10.  Organic Moringa Powder – Bio Moringa v prášku

Certifikovaný, výživový doplnok Organic Moringa Powder- Bio Moringa v prášku od výrobcu BioMedical. V odporúčanej dennej dávke sa nachádza 4000 mg prášku z listov stromu Moringa. Je vhodný pre vegánov aj vegetariánov.

Balenie má obsah 200 gramov. Odporúčané dávkovanie je jedenkrát denne 4 gramy prášku. Môžete ho rozmiešať vo vode a vypiť, prípadne primiešať do  pokrmu (jogurtu, smoothie, dresingu, vareného mäsa a podobne).

moringa prasok

Autor článku:

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Moringa_oleifera#cite_note-GRIN-3

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319916#what-are-the-benefits

https://www.healthline.com/nutrition/6-benefits-of-moringa-oleifera#TOC_TITLE_HDR_3

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453016300362#bbib0355

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-of-moringa

https://pharmeasy.in/blog/16-health-benefits-of-moringa-leaves/

https://www.healthline.com/nutrition/moringa-powder-for-weight-loss#forms

, ,