brahmi účinky

Brahmi účinky + recenzie na TOP 5 produktov

Slovo Brahmi má krásny význam. V hinduizme je to označenie boha, ktorý predstavuje všadeprítomnú silu. Čo je ale veľmi dôležité, je to významná liečivá bylina, z ktorej sa pripravujú rôzne ajurvédske čaje.

V tomto článku sa dozviete, dôležité informácie o tejto rastline – aké má Brahmi účinky, dostupné formy a dávkovanie. V závere sa dozviete 5 tipov na konkrétne produkty, ktoré obsahujú Brahmi.

Čo je to brahmi?

Brahmi sa prezýva malá plazivá rastlina, ktorej odborný názov je Bakopa drobnolistá (latinsky Bacopa monnieri). Je to trvalka, ktorá patrí do čeľade skorocelovité.

Výborne sa jej darí vo vlhkom, tropickom prostredí. Nájsť ju môžete prevažne v močaristých oblastiach a plytkých vodnatých miestach, najmä v Indii, Nepále, Srí Lanke, v Číne alebo vo Vietname. Dopestovať sa vám ju podarí aj doma v kvetináči.

Brahmi účinky

Bacopa monnieri poskytuje viacero blahodarných účinkov na zdravie človeka. V ajurvédskej medicíne sa používa už niekoľko storočí. Je využívaná na rôzne účely, vrátane zlepšenia pamäte, na zníženie úzkostných stavov alebo na liečbu epilepsie. Poďme sa pozrieť, aké poskytuje Brahmi účinky:

 1. Antioxidačné účinky – rastlina Brahmi obsahuje aktívne zlúčeniny, tzv. bakozidy, u ktorých boli preukázané antioxidačné účinky, najmä v mozgu.
 2. Pomáha znížiť zápal – existuje niekoľko štúdií (napríklad táto), ktoré poukazujú na skutočnosť, že Bacopa monnieri môže mať silné protizápalové vlastnosti a potláčať prozápalové enzýmy a cytokíny.
 3. Pomáha zlepšiť funkciu mozgu – trvalka Bacopa môže pomôcť zlepšiť pamäť, pozornosť a schopnosť spracovávať vizuálne informácie. Potvrdzuje to táto 12-týždňová  štúdia.
 4. Pomáha znížiť stres a úzkosť – Brahmi pomáha zlepšiť náladu a znižuje hladiny hormónu kortizol, ktorý je úzko spojený s hladinami stresu
 5. Pomáha znížiť príznaky ADHD (Porucha pozornosti s hyperaktivitou) – užívanie Bacopa monnieri môže pomôcť znížiť viaceré symptómy ADHD, napríklad nepokoj a sebakontrolu. Je to podložené touto štúdiou, ktorej sa zúčastnilo 31 detí s ADHD, vo veku 6 až 12 rokov.
 6. Môže mať protirakovinové vlastnosti – Bakopa drobnolistá blokuje rast a šírenie rakovinových buniek. Potvrdili to však iba štúdie, ktoré prebehli v skúmavkách a na zvieratách. Tento účinok si vyžaduje rozsiahlejší výskum.

Nežiaduce účinky Brahmi

Brahmi sa považuje za bezpečnú, avšak u niektorých jedincov môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako nevoľnosť, hnačku, žalúdočné ťažkosti a iné. Nie je vhodné ju kombinovať s niektorými druhmi liekov, vrátane amitriptylínu (používa sa na uľavenie bolesti). Okrem toho, Bacopu by nemali užívať ľudia, ktorí majú:

 • Spomalenú srdcovú frekvenciu, tzv. bradykardiu – užívanie Brahmi vplýva na srdcovú frekvenciu (môže ju spomaliť). Preto by sa konzumácií mali vyhnúť ľudia, ktorí majú problémy so srdcom.
 • Vredy – Bacopa môže zhoršiť žalúdočné vredy, preto by sa jej mali vyhnúť ľudia, ktorí nimi trpia.
 • Pľúcne ochorenia a stavy – Brahmi môže zhoršiť rôzne pľúcne ochorenia a stavy, ako napríklad astma alebo CHOCHP (ochorenie označované ako chronická obštrukčná choroba pľúc).
 • Poruchy štítnej žľazy – táto rastlina môže spôsobiť zvýšenie hladiny hormónov štítnej žľazy, preto nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia ochorením štítnej žľazy.
 • Blokádu močových ciest – Brahmi môže spôsobiť alebo zhoršiť blokádu močových ciest
 • Gastrointestinálne poruchy – Bacopa môže zhoršiť blokádu gastrointestinálneho traktu

Okrem vyššie spomínaných ľudí, by sa konzumácií mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy. Dôvodom je, že neexistujú žiadne štúdie, ktoré by skúmali vplyv tejto plazivej rastliny  na tehotné a dojčiace ženy. Preto sa odporúča v tomto radostnom období vyhnúť sa jej užívaniu či  konzumácií.

Dostupné formy Brahmi a dávkovanie

Bacopa monnieri je na našom trhu dostupná v rôznych formách. Obľúbený je brahmi čaj, ktorý je síce horkejší, ale dosladiť ho môžete kvalitným medom. Okrem neho si môžete vybrať kapsule, prášky, extrakty, šťavy a mnoho iného.

Čo sa týka dávkovania, tak bežné dávkovanie Brahmi pre dospelých je v zvyčajne v rozmedzí od 300 do 450 mg za deň. Samotná dávka je závislá od konkrétneho druhu výživového doplnku. Odporúča sa dodržiavať dávkovanie, ktoré je doporučené výrobcom daného doplnku.

Tipy na TOP 5 produktov s obsahom Brahmi

Kúpiť si môžete rôzne druhy výživových doplnkov a doplnkov stravy, ktoré obsahujú liečivú rastlinu Brahmi. Pri výbere som do úvahy brala viaceré brahmi recenzie, ktoré sú dostupné na internete. Nasledujúce tipy ovplyvnili aj ľudia z môjho okolia, ktorí majú s brahmi skúsenosti – tie sú väčšinou pozitívne.

Poďme sa pozrieť na TOP 5 produktov s obsahom rastliny Bacopa monnieri:

1. Nimi Ayurveda Brahmi Rasayana BDiH bylinkové pyré 500 g

Doplnok stravy vo forme lahodného a jemného pyré, ktorý je ľahko stráviteľný a vyrobený tradičným ajurvédskym spôsobom. Obsahuje trstinový cukor, 22,7% Brahmi (Bacopa monnieri), med, prepustené maslo ghí. Má certifikát kvality BDiH, čo znamená že sa jedná o kontrolovaný prírodný výrobok. Pri dodržaní odporúčaného denného množstva prijatého doplnku sa vstrebáva približne 1,8 g Brahmi.

Nimi brahmi

2. Brahmi BIO Organic 90 kapsúl

Vegánsky výživový doplnok, ktorý obsahuje Bacopa monnieri v BIO kvalite. Neobsahuje lepok a ani sóju. Odporúča sa užívať 1 -2 kapsule za deň. To znamená, že jedno balenie, ktoré obsahuje 90 kapsúl vám poskytne 45 až 90 dávok. V jednej rastlinnej kapsule sa nachádza 400 mg prášku z listov Brahmi.

brahmi kapsule blendea

3. Ecce Vita Brahmi 60 kapsúl

Tento doplnok stravy v BIO kvalite je od  českého výrobcu Ecce Vita. Obsahuje sušenú bylinu Brahmi –  1 veganska kapsula jej obsahuje 350 mg. Je vhodný pre ženy a mužov, nevhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Odporúča sa užívať 1 – 2 kapsule za deň, ideálne súčasne s jedlom.

organic india brahmi kapsule

4. Brahmi Plus 60 cps.

Brahmi Plus je vegánsky doplnok stravy vo forme toboliek (kapsúl), ktorý pomáha podporiť normálnu činnosť mozgu a pamäte. Vplýva na koncentráciu a zlepšenie kognitívnych schopností. Neobsahuje lepok, laktózu, kvasnice, konzervačné látky a ani žiadne farbivá.

Brahmi kapsule obsahujú extrakt z rastlín Brahmi (60 mg) a Ginko biloba (20 mg), Spirulinu (22 mg), zinok, pantothenan vápenatý, vitamíny B6, B12 a kyselinu listovú. Odporúča sa užívať dve kapsule za deň. Balenie obsahuje 60 kapsúl, ktoré poskytnú dávku na 30 dní.

brahmi plus

5. Dr.Protect Ajurvédsky nápoj Brahmi na mozog bez kofeínu 100g

Rozpustný cereálny kávovinový nápoj, ktorý obsahuje sušený extrakt z praženého jačmeňa, raže a čakanky, 3 g extraktu z rastliny Bacopa monniera (1 g extraktu je vyrobený z 13 g rastliny).

Táto brahmi káva vás nielenže nakopne, ale aj osvieži. Dopriať si ju môžete každý deň, maximálne však 4-krát. Balenie obsahuje 100 g prášku, z ktorého pripravíte približne 40 šálok náhrady kvy.

brahmi caj

Autor článku:

Veronika Hrušková


Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Bakopa_drobnolist%C3%A1

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-761/bacopa

https://www.healthline.com/nutrition/bacopa-monnieri-benefits

https://www.1mg.com/ayurveda/brahmi-42

,