kyselina hyaluronova ucinky

Kyselina hyaluronová: oplatí sa užívať ju v tabletách? Účinky + recenzie

V posledných rokoch sa doplnky s kyselinou hyalurónovou (HA) stali populárnymi a často sa používajú ako súčasť boja proti starnutiu. Pomáhajú však aj s problémami s kĺbmi či inými zdravotnými stavmi.

Čistá kyselina hyalurónová, tiež známa ako hyaluronan alebo hyaluronát, je teraz široko dostupná v kapsulách, sérach, zvlhčovačoch a dokonca aj vo forme injekcií. Ale fungujú a oplatí sa užívať doplnky kyseliny hyalurónovej?

V tomto článku sa pozrieme na dôležitosť kyseliny hyalurónovej pre fungovanie ľudského tela, výskumy a výhody pri jej perorálnom (ústnom) užívaní.

Čo je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyalurónová (HA) je gélovitá molekula zadržiavajúca vodu, ktorá tlmí kĺby, nervy, hydratuje pokožku, vlasy a oči. 

Naše telo obsahuje približne 15 gramov HA a nachádza sa prakticky v každej časti tela. Pri takomto rozšírenom výskyte je logické, že HA má aj viacero funkcií. 

Vedecké štúdie preukázali, že HA zlepšuje hydratáciu pokožky, stimuluje tvorbu kolagénu v pokožke, funguje ako antioxidant a zachytávač voľných radikálov, udržuje elasticitu pokožky, tlmí kĺby a nervové tkanivá, má antibakteriálnu a protizápalovú aktivitu a udržuje tekutinu v pokožke a pomáha chrániť očné tkanivá.

Je známe, že klesajúce hladiny kyseliny hyalurónovej sprevádzajú proces starnutia a odhaduje sa, že v čase, keď dosiahneme 40-ku, je syntéza HA zhruba polovičná, než si telo vyžaduje. To je dôvod, prečo sa mnohí z nás rozhodnú užívať doplnky kyseliny hyalurónovej.

Je perorálne užívanie kyseliny hyaluronovej účinné?

Existuje niekoľko malých štúdií, ktoré načrtávajú pozitívne prínosy pre tých, ktorí užívajú doplnky kyseliny hyalurónovej. Existujú dôkazy, že perorálna kyselina hyalurónová pomáha zlepšiť úroveň hydratácie pokožky, zlepšuje vzhľad jemných vrások, pomáha zmierniť suché oči a zlepšuje pohyblivosť kĺbov u ľudí trpiacich artritídou. 

Ako sme už spomenuli, koncentrácia kyseliny hyalurónovej v našom tele s vekom klesá. Pri perorálnom podaní sa veľmi dobre vstrebáva v črevách.

Jedna štúdia ukázala, že obsah kyseliny hyalurónovej bol zvýšený vo všetkých tkanivách už 15 minút po požití a zostal tak po dobu ďalších 40 hodín, pričom najväčšia koncentrácia sa nachádzala v kĺboch, stvacoch a tkanive slinných žliaz.

Kyselina hyaluronová v potravinách versus doplnky kyseliny hyalurónovej

Hoci doplnky HA môžu byť príťažlivé, možno už konzumujete rôzne potraviny, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú. Konzumácia potravín, ktoré prirodzene obsahujú HA, môže podporiť vaše telo pri jej tvorbe a poskytnúť mu aj mnoho ďalších základných vitamínov a živín.

Nasledujúce potraviny môžu pomôcť zvýšiť prirodzenú produkciu HA a sú tiež výborným zdrojom draslíka a vitamínov A, C a B6. Navyše sú bohaté na vlákninu, antioxidanty a ďalšie prospešné živiny pre vašu pokožku a celkové zdravie:

  • Citrusové ovocie
  • Banány
  • Kel, špenát a zelená listová zelenina
  • Sladké zemiaky
  • Mrkva, repa a škrobová koreňová zelenina
  • Chia semená
  • Mandle
  • Tofu
  • Sójové mlieko a potraviny na báze sóje

Je bezpečné užívať doplnky kyseliny hyaluronovej?

Užívanie doplnkov s kyselinou hyalurónovou je všeobecne uznávané ako bezpečné a nezistilo sa, že by spôsobovalo závažné vedľajšie účinky.

Kyselina hyalurónová je prirodzená zlúčenina produkovaná v tele a akékoľvek zriedkavé reakcie, ako sú alergie, môžu byť často spojené so zahrnutím možných alergénov do zloženia doplnkov kyseliny hyalurónovej.

kyselina hyalurova na klby

Účinky kyseliny hyaluronovej

Poďme sa teda pozrieť na  niektoré z výhod kyseliny hyalurónovej, ktoré súvisia s jej užívaním formou výživových doplnkov.

1. Kyselina hyaluronová pre krásnu pokožku

Takmer polovica kyseliny hyalurónovej v tele sa nachádza v kolagéne kože a je logické, že HA tu hrá dôležitú úlohu. Kyselina hyalurónová pomáha zadržiavať viac ako 1000-násobok svojej hmotnosti formou vody v bunkách pokožky, čo z nej robí vynikajúci zvlhčovač.

 V skutočnosti žiadna iná biologická látka nedokáže zadržať toľko vody ako HA, čo má za následok zvýšenú hladkosť a zjemnenie vrások. Rovnako dôležitá je jej schopnosť odstraňovať odpadové látky z buniek.

Dnes sú doplnky kyseliny hyalurónovej považované za rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie ako kolagén. Najčastejšia je aplikácia kyseliny hyalurónovej v anti-ageing terapii pri rôznych kozmetických procedúrach. No keďže sa HA postupne v tele rozpúšťa, je potrebné ich pravidelne opakovať a často sú drahé.

Pri lokálnom použití bolo klinicky preukázané, že HA hydratuje suchú pokožku, pomáha redukovať výskyt vrások a iných príznakov starnutia a urýchľuje regeneráciu tkanív pre rýchlejšie hojenie rán.

Klinická štúdia tiež ukázala, že účastníci testu užívajúci doplnky kyseliny hyalurónovej prekonali skupinu s placebom a po ôsmich týždňoch konzumácie vykazovali významný pokles vrások. Po 12 týždňoch sa výrazne zvýšila pružnosť a vitalita pokožky v porovnaní s počiatočným bodom.

2. Kyselina hyaluronová na kĺby 

Možno ste už počuli o doplnkoch glukozamínu používaných na liečbu artritických stavov. Glukozamín patrí do skupiny zlúčenín známych ako glykozaminoglykány (GAG). Tieto zlúčeniny vám pomôžu vybudovať silnejšie, zdravšie a pružnejšie kĺby. 

Kyselina hyalurónová je najaktívnejšou formou GAG a funguje ako tlmič nárazov, ktorý lubrikuje tekutinu v kĺbových tkanivách a zároveň stabilizuje jej rozklad. Funguje tiež pri odstraňovaní odpadových produktov, ktoré vznikajú pri deštrukcii matrice chrupavky, a tým zmierňuje bolesť kĺbov. 

Ako antioxidant ďalej podporuje zdravie kĺbov tým, že chráni deštrukciu kĺbov v dôsledku voľných radikálov. Kyselina hyalurónová sa môže podávať injekciou priamo do kolien, aj keď liečba môže byť veľmi nákladná a často sa musí opakovať kvôli jej prirodzenému rozkladu. 

Nie je preto prekvapením, že niektoré z najlepších doplnkov kyseliny hyalurónovej sa kombinujú s inými protizápalovými bylinami a získavajú na popularite.

3. Kyselina hyaluronová pre oči

Kyselina hyalurónová sa často nachádza v očných krémoch a očných kvapkách, no výhody doplnkov kyseliny hyalurónovej pre oči môžu byť trochu prekvapujúce. 

Kyselina hyalurónová sa totiž nachádza aj v očnom sklovci a dáva očiam tvar a štruktúru. Prvý medicínsky produkt s kyselinou hyalurónovou bol určený na použitie v očnej chirurgii, špeciálne na operáciu sivého zákalu a glaukómu a používal sa na urýchlenie procesu hojenia po operácii. 

Keďže kyselina hyalurónová premasťuje očné tkanivá, očné kvapky z kyseliny hyalurónovej sú veľkým prínosom pre ľudí trpiacich suchými očami. 

Perorálne kapsuly, tablety alebo doplnky kyseliny hyalurónovej môžu tiež pomôcť vášmu zraku. Dôvodom je to, že ako starneme, v očných tkanivách sa nachádza menej HA a je potrebné ju dopĺňať pre podporu očných štruktúr.

Pri používaní kyseliny hyalurónovej sa uvádza mnoho ďalších výhod, medzi ktoré patrí rýchlejšie hojenie rán, zvýšenie energie, pomoc suchej pokožke, zlepšenie svalovej sily či zvýšená duševná bdelosť. Naozaj si môžeme dovoliť neužívať doplnky kyseliny hyalurónovej?

TOP 5 výživových doplnkov z kyseliny hyaluronovej

Na záver vám prinášame aj tipy na kvalitné výživové doplnky s kyselinou hyaluronovou. Stačí si len vybrať, či vám lepšie vyhovujú tablety, kapsule alebo kyselina hyaluronová v tekutej forme.

1. Naturlabs Liposomálna kyselina hyaluronová + vitamín C

Kyselina hyalurónová s pridaným vitamínom C je skvelá vnútorná výživa, ktorá pomáha udržať zdravie a krásu pleti a normálny stav pohybového aparátu. Liposomálna forma kyseliny hyalurónovej spoločne s liposomálnou formou vitamínu C prináša revolúciu vo vstrebateľnosti! Balenie obsahuje 30 kapsúl.

liposomalna-kyselina-hyaluronova-vitamin-c

2. Kyselina hyaluronová Woldo Health, 90 kapsúl

Priaznivé a povzbudzujúce účinky kyseliny hyalurónovej v kombinácii s certifikovaným kolagénom z Argentíny, zinkom a biotínom predstavujú kompletný produkt pre vaše vlasy a pokožku. Vyskúšajte nemeckú precíznosť a suroviny prvotriednej kvality s overeným pôvodom a certifikáciou čistoty.

kyselina hyaluronova tablety

3. KolagenDrink kyselina hyaluronová, 500 ml

Unikátny tekutý výživový doplnok s príchuťou citrónu, vyrobený z kvalitnej kyseliny hyalurónovej, ktorá sa získava biologickou fermentáciou. Vyrába vo Švédsku pri dodržiavaní najvyšších štandardov kvality. Vďaka ultra nízkej molekulovej hmotnosti 7 000 daltonov ju ľudské telo dokáže rýchlo vstrebať, čím sa zabezpečí jej maximálny účinok. Denná dávka: 100 mg kyseliny hyalurónovej.

kolagendrink-ha-500-ml

4. KolagenDrink kyselina hyaluronová, 60 kapsúl

Kyselina hyaluronová od značky KolagenDrink je určená na podporu pleti, pohybového aparátu a celkového zdravia.  Ide o HA strednej molekulovej hmotnosti 1 2000 000 daltonov, v dennej dávke (1 kapsula) sa nachádza 50 mg kyseliny hyalurónovej.

kolagendrink-kyselina-hyaluronova-60-kapsul

5. Kyselina hyaluronová tablety forte Gymbeam

Kyselina hyaluronová vo forme tabliet, s obsahom 100 mg v jednej dávke. Balenie obsahuje 90 tabliet za výhodnú cenu značky Gymbeam. Produkt je vhodný pre vegánov.

kyselina hyaluronova forte gymbeam

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

,