yerba mate ucinky recenzie

Yerba maté: objavte 8 skvelých účinkov tohto čaju na vaše zdravie + recenzie

O Yerba maté sa hovorí, že kombinuje silu kávy, zdravotné výhody čaju a radosť z čokolády. Ide o obľúbený nápoj, ktorý obsahuje antioxidanty, kofeín a ďalšie živiny. Aké má účinky a ako si Yerba maté pripraviť? Dozviete sa v tomto článku.

Čo je yerba maté?

Yerba maté je bylinný čaj vyrobený z listov a stoniek rastliny Ilex paraguariensis (maté). Po stáročia ho užívajú ľudia v celej Južnej Amerike.

Listy sa zvyčajne sušia nad ohňom a následne sa z nich pripravuje čaj namáčaním v horúcej vode. Tradične konzumuje z nádoby nazývanej tekvica a popíja sa kovovou slamkou, ktorá má na spodnom konci filter na precedenie úlomkov listov.

Podobne ako káva a iné čaje, aj yerba maté stimuluje nervový systém a najčastejšie sa konzumuje ako zdroj energie. Niektoré výskumy naznačujú, že môže zvýšiť fyzickú výkonnosť, zvýšiť hladinu energie a podporiť reguláciu hmotnosti.

Jedna šálka yerba maté obsahuje:

  • Kalórie: 15
  • Bielkoviny: 0,5 g
  • Tuk: 0 gramov
  • Sacharidy: 3 gramy
  • Vláknina: 0 gramov
  • Cukor: 0,0 g

Yerba maté je tiež dobrým zdrojom antioxidantov, magnézia, Vitamínu C a zinku.

Účinky Yerba maté

Pozrime sa teraz bližšie na to, aké má tento obľúbený čaj účinky a ako môže byť prospešný pre vaše zdravie a pohodu.

1. Je bohatý na antioxidanty a živiny

Ako sme už spomínali, Yerba maté obsahuje niekoľko prospešných rastlinných zlúčenín.Medzi najvýznamnejšie patria:

  • Xantíny – pôsobia ako stimulanty,  zahŕňajú kofeín a teobromín, ktoré sa nachádzajú aj v čaji, káve a čokoláde.
  • Caffeoylové deriváty – hlavné antioxidanty 
  • Saponíny – tieto horké zlúčeniny majú určité protizápalové vlastnosti a vlastnosti znižujúce hladinu cholesterolu
  • Polyfenoly – ide o veľkú skupinu antioxidantov, ktorá je spojená so zníženým rizikom mnohých chorôb

Vedeli ste, že podľa jednej staršej štúdie je antioxidačná sila čaju yerba maté podobná ako u zeleného čaju?

Yerba maté obsahuje aj niekoľko ďalších dôležitých mikroživín, vrátane vitamínu C, tiamínu, riboflavínu a vitamínu B6. Navyše obsahuje draslík, vápnik, horčík, fosfor, mangán a železo.

2. Môže zvýšiť energiu a zlepšiť duševné sústredenie

Pri 80 miligramoch (mg) kofeínu na šálku obsahuje yerba maté približne rovnaké množstvo kofeínu ako šálka kávy. Vďaka tomu vám môže dodať potrebnú energiu a podporiť duševné sústredenie.

Tí, ktorí pravidelne konzumujú yerba maté, často chvália, že zvyšuje bdelosť rovnako ako káva, ale bez vedľajších účinkov nervozity.

yerba mate caj skusenosti

3. Môže zvýšiť fyzickú výkonnosť

Podľa niektorých starších štúdií je kofeín tiež známy tým, že zlepšuje svalové kontrakcie, znižuje únavu a zlepšuje športový výkon až o 5 %. Keďže yerba maté obsahuje mierne množstvo kofeínu, možno očakávať podobné výhody pri fyzickom výkone.

V skutočnosti v jednej štúdii z roku 2014 tí, ktorí dostali 1-gramovú kapsulu mletých listov yerba maté tesne pred cvičením, spálili o 24 % viac tuku počas cvičenia strednej intenzity. V súčasnosti však nie je známe, aké optimálne množstvo yerba maté je vhodné vypiť pred cvičením. 

4. Môže chrániť pred infekciami

Yerba maté môže pomôcť predchádzať infekciám spôsobeným baktériami, parazitmi a hubami.

Niektoré staršie štúdie v skúmavke zistili, že vysoká dávka extraktu z yerba maté deaktivovala E. coli, baktériu, ktorá spôsobuje príznaky otravy jedlom, akými sú žalúdočné kŕče a hnačka. Zlúčeniny v yerba maté môžu tiež zabrániť rastu Malassezia furfur, typu huby zodpovednej za šupinatú pokožku, lupiny a určité kožné vyrážky.

Napriek tomu sa väčšina týchto štúdií uskutočnila na izolovaných bunkách. V súčasnosti nie je jasné, či sú tieto výhody rovnaké pre ľudí, a je potrebný ďalší výskum.

5. Môže vám pomôcť schudnúť brušný tuk

Niektoré výskumy naznačujú, že yerba maté môže pomôcť pri s reguláciou hmotnosti a mohla by byť účinná pri znižovaní telesnej hmotnosti, brušného tuku, ako aj  indexu telesnej hmotnosti.

Zdá sa, že konzumácia yerba maté znižuje celkový počet tukových buniek a množstvo tuku v nich. Výskum tiež naznačuje, že yerba maté môže zvýšiť spotrebu množstva uloženého tuku, ktorý sa spáli na energiu.

V jednej štúdii z roku 2015 u ľudí s nadváhou, tí, ktorí dostávali 3 g prášku yerba maté denne, stratili v priemere  0,7 kg. Znížili tiež pomer pása k bokom o 2 %, čo naznačuje stratu brušného tuku. Pre porovnanie, účastníci, ktorým bolo podávané placebo, pribrali v priemere 2,8 kg a zvýšili svoj pomer pása k bokom o 1 % počas rovnakého 12-týždňového obdobia.

Podľa analýzy z roku 2011 potraviny ako ženšen, yerba maté a sójové bôby obsahujú aktinobaktériu, typ baktérie, ktorá môže zmeniť spôsob, akým telo trávi tuk. To môže pomôcť osobe pribrať na váhe alebo dokonca schudnúť.

Výskum na zvieratách podporuje úlohu yerba maté v boji proti obezite a proti jej účinkom. Štúdia z roku 2012 na potkanoch, ktoré jedli stravu s vysokým obsahom tukov, zistila, že yerba maté zmenila metabolizmus lipidov. 

6. Znižuje hladinu cukru v krvi

Yerba maté môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi a znížiť komplikácie spojené s cukrovkou. Jedna štúdia na zvieratách zistila, že môže dokonca zlepšiť inzulínovú signalizáciu.

V jednej štúdii z roku 2011 ľudia s diabetom 2. typu konzumovali 330 ml yerba maté trikrát denne. Po 2 mesiacoch mali výrazne nižšie hladiny cukru v krvi nalačno, ako hemoglobínu A1c – ukazovateľa dlhodobej kontroly cukru v krvi.

7. Môže znížiť riziko srdcových ochorení

Yerba maté obsahuje antioxidačné zlúčeniny, ako sú kofeoylové deriváty a polyfenoly, ktoré môžu chrániť pred srdcovými chorobami.

Jedna štúdia na 119 ženách s nadváhou zistila, že denná konzumácia yerba maté viedla k zníženiu celkového a LDL (zlého) cholesterolu počas 12 týždňov. V kombinácii s nízkokalorickou diétou sa taktiež sa výrazne znížila hladina triglyceridov.

8. Podporuje vyššiu minerálnu hustotu kostí

Osteoporóza je hlavnou príčinou zlomenín kostí.  Jedna štúdia z roku 2012 porovnávala ženy, ktoré pili aspoň 1 liter yerba maté denne počas 4 rokov, s tými, ktoré nepili. Dokonca aj po kontrole ďalších faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť minerálnu hustotu kostí, vedci zistili, že ženy, ktoré pili yerba maté, mali menšiu stratu kostnej hmoty v chrbtici a krku. To koreluje s nižším rizikom osteoporózy a zníženým výskytom zlomenín.

Ako pripraviť yerba maté

Yerba maté sa tradične podáva v nádobe nazývanej tekvica, ktorá je tiež známa ako kalabasa. Bežne sa popíja cez kovovú slamku s filtrom, aby cez ňu neprenikli úlomky listov.

Na prípravu yerba maté naplňte spodnú tretinu kalabasy sušenými listami maté a zalejte horúcou vodou. Ak kalabasu nevlastníte, môžete si ju pripraviť napríklad vo french presse.

Čaj sa často podáva so spáleným cukrom, citrónovou šťavou alebo mliekom a môže sa niekoľkokrát zaliať horúcou vodou pred použitím nových listov na prípravu novej dávky. Tradične konzumuje horúci, ale môže sa podávať aj studený, najmä v horúcom letnom období.

Vedľajšie účinky yerba maté

Je nepravdepodobné, že by Yerba maté ublížil zdravým dospelým, ktorí ho príležitostne pijú. Avšak tí, ktorí ho pijú pravidelne vo väčších množstvách, môžu byť vystavení niektorým vedľajším účinkom.

Štúdie ukazujú, že pitie veľkého množstva yerba maté po dlhú dobu môže zvýšiť riziko rakoviny horných dýchacích ciest a tráviaceho traktu. Jedným z možných vysvetlení je, že maté obsahuje polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH), ktoré sú známymi karcinogénmi, ktoré sa nachádzajú aj v tabakovom dyme či grilovanom mäse. Niektoré zlúčeniny v ňom však môžu chrániť pred inými typmi rakoviny.

Keďže yerba maté obsahuje kofeín, u niektorých jedincov spôsobiť bolesti hlavy, migrény či vysoký krvný tlak. 

Kde kúpiť Yerba maté? Vyskúšajte napríklad tieto produkty

1. Altevita BIO organic Yerba maté

100% BIO jemne mletý čaj Yerba Maté z Brazílie. Vyznačuje sa svojou špecifickou chuťou a blahodárnymi účinkami.

yerba maté altevita

2. Yerba maté green Energy

Sypaná čajová zmes na podporu energie, pozornosti a oddialenie únavy. Okrem sušených listov yerba maté v nej nájdete aj ďalšie účinné zložky, ako camu camu, koriander, bazu čiernu či prasličku roľnú.

Vybrať si môžete aj iné alternatívy sypaného čaju Yerba maté, napríklad na podporu detoxikácie, mentálneho sústredenia či Yerba maté s moringou.

yerba mate caj suseny

3. Yerba maté kapsuly Biomedical

Pre tých z vás, ktorí si chcú vychutnať účinky yerba maté pohodlnou formou, môže byť vhodné užívanie yerba maté v kaspulách. Obsahujú extrakt z listov yerba maté, čo zaručuje koncentrovanú dávku účinných látok a až 39 mg kofeínu v jednej kapsule.

yerba-mate-kapsuly

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

, , ,