peeling na vlasy

Peeling na vlasy – pozitívne účinky a všetko čo potrebujete vedieť o exfoliácii vlasovej pokožky

Peeling na vlasy  môže byť prostriedkom na získanie krásnych lesklých a zdravých vlasov. Ak aj vy túžite po zdravších a dlhších vlasoch, zaraďte ho do svojej rutiny čo najskôr. 

Čo je to vlasový peeling, ako sa používa, aké má účinky či ako si vyrobiť domáci peeling na vlasy sa dozviete v tomto článku.

Hoci je ľahké prehliadnuť to, čo nevidíte, zdravie pokožky hlavy je pre krásne vlasy zásadné. Zanedbanie exfoliácie môže viesť k matným vlasom, upchatým folikulom a svrbiacej, šupinatej pokožke. Pokožka hlavy si zaslúži vašu plnú pozornosť. 

Čo je to peeling vlasovej pokožky?

Starostlivosť o pokožku hlavy je kľúčová, pretože práve tam sa nachádzajú vlasové folikuly a odtiaľ vlasy vyrastajú. Peeling (exfoliácia) znamená odstránenie odumretých kožných buniek a zvyškov rôznych vlasových produktov mechanickým spôsobom. 

Umožňuje tiež našim prírodným olejom, ktoré pokožka hlavy produkuje, udržiavať, vyživovať a chrániť strednú dĺžku a končeky našich vlasov. 

Výhody peelingu na pokožku hlavy

1. Odstraňuje staré a odumreté vrstvy pokožky 

Ak sa pokožka hlavy pravidelne neodlupuje, môže to viesť k zhrubnutiu a hromadeniu starých vrstiev. To spôsobí, že  naše vlasové folikuly sú zablokované a vlasy nerastú tak zdravo. 

Pravidelný peeling pomáha odstraňovať tieto staré vrstvy a odumreté bunky, ako aj rôzne nahromadené stylingové produkty, ako je sprej na vlasy, gél a ďalšie.

2. Podporuje rast vlasov

Dôsledné používanie peelingu na pokožku hlavy môže vytvoriť zdravé prostredie pre rast vlasov. Odstránením odumretých kožných buniek na pokožke hlavy znižujete populáciu enzýmov, ktoré prispievajú k prirodzenému vypadávaniu.

Možno to prirovnať k utieranie prachu v domácnosti – nemôžete očakávať, že vo svojom dome nikdy neutriete prach a budete mať čisté prostredie. 

To isté platí aj pri pokožke hlavy. Odstraňovanie odumretých kožných buniek tiež podporuje bunkovú obnovu na pokožke hlavy, čo umožňuje, aby sa na povrch dostali nové zdravé bunky. Vďaka zdravej a čistej pokožke sa k vlasovým folikulom lepšie dostanú aj výživné látky z vlasových produktov.

3. Podporuje lesklé vlasy 

Keď peelingujete pokožku hlavy, čistíte tým folikuly, z ktorých vlasy vyrastajú. Vlasy tak budú rásť zdravšie, vďaka čomu budú vyzerať aj lesklejšie. 

4. Zabraňuje suchej pokožke hlavy a lupinám

Biele vločky na pokožke hlavy sa nemusia vždy rovnať lupinám – môže to naznačovať, že pokožka hlavy je veľmi suchá alebo podráždená. Peeling vlasovej pokožky umožňuje jej prírodným olejom vyživovať a udržiavať pokožku hlavy a vlasy zdravé. To pomáha udržiavať naše vlasy bez lupín a zabraňuje suchej pokožke hlavy.

peeling pokožky hlavy

Ako často robiť peeling vlasovej pokožky

Odborníci odporúčajú aplikovať peeling šetrne, aby ste sa vyhli podráždeniu pokožky. Ak máte kožné ochorenia, ako je akné, ekzém alebo psoriáza,  peelingu sa radšej vyhnite alebo sa poraďte s lekárom.

Ak sa vás tieto obmedzenia netýkajú, pustite sa do pravidelného vlasového peelingu a užívajte si jeho výhody v podobe krajších a zdravých vlasov.

Peeling na pokožku hlavy môžete zaradiť ako prvý krok pri umývaní vlasov. Ako často budete peeling potrebovať, záleží aj do typu a stavu vašich vlasov a pokožky.

Odborníci odporúčajú aplikovať peeling raz týždenne, prípadne raz za každých 8- 10 umytí.

Ako na peeling pokožky hlavy:

  1. Začnite nanesením produktu priamo na pokožku hlavy. Pre rovnomernú aplikáciu odporúčame rozdeliť vlasy cestičkou na niekoľko sekcií. 
  2. Malými krúživými pohybmi a končekmi prstov jemne masírujte pokožky hlavy a odstraňujte odumreté kožné bunky.
  3. Na záver jemne opláchnite vodou a pokračujte aplikáciou šampónu.

Vedľajšie účinky a riziká

Ako sme už povedali, peeling na pokožku hlavy je potrebné používať šetrne. Prílišné drhnutie môže pokožku poraniť, spôsobiť precitlivenosť alebo dokonca krvácanie.

3 recepty na domáci vlasový peeling

Jednoduchý peeling na vlasy si môžete vyrobiť aj doma z bežne dostupných surovín. Na inšpiráciu vám prinášame tieto 3 recepty:

1. Peeling z kokosového oleja a medu

  • 1/4 šálky kokosového oleja
  • 3/4 šálky cukru
  • 5-6 kvapiek mätového oleja
  • 1 polievková lyžica jablčného octu 
  • 1 polievková lyžica Manuka medu

Cukor pôsobí ako prírodný exfoliant, esenciálny olej, ako je mäta pieporná, je prirodzene protizápalový a navyše upokojuje pokožku hlavy. Jablčný ocot  pomáha udržiavať rovnovážne pH pokožky vďaka antiseptickým a antibakteriálnym vlastnostiam. Pridanie Manuka medu pomáha upokojiť pokožku hlavy a zároveň minimalizovať lupiny, ekzémy a psoriázu.

2. Peeling z avokáda a himalájskej morskej soli

  • 1 polievková lyžica himalájskej alebo morskej soli
  • 1 lyžička hnedého cukru 
  • 1 lyžica avokádového oleja 
  • 1 lyžička kokosového oleja

3. Peeling z avokáda,  hnedého cukru a Tea Tree olejčeka

  • 1/2 lyžičky hnedého cukru
  • 1 lyžička avokádového oleja
  • 2 kvapky oleja z čajovníka

Najlepší peeling na pokožku hlavy

Pohodlnejšie je však zakúpiť si hotový peeling na vlasy, ktorý jednoducho zaradíte do svojej rutiny umývania vlasov.

V drogérii zoženiete peelingy v rôznych cenových kategóriách, od pár eur po pár desiatok eur.  My odporúčame staviť na kvalitu a zadovážiť si peeling na pokožku hlavy od Hairburst.

Táto britská značka prírodnej kozmetiky ponúka kompletnú starostlivosť pre krásne a zdravé vlasy, od vlasových vitamínov, cez šampóny, kondicionéry až po masky a aktívne vlasové séra. Ich produkty odporúča množstvo spokojných zákazníkov po celom svete. 

My sme vyskúšali ich sadu Hairburst na rast vlasov a tu si môžete prečítať našu recenziu. 

Exfoliačný peeling od Hairburst má 100% vegánske zloženie a je vhodný pre všetky typy vlasov.

  • Kľúčovou ingredienciou je kokosový olej, ktorý hydratuje pokožku hlavy a dodáva vlasom lesk.
  • Prášok z bambusovej stonky a marhuľové semienka pôsobia ako jemné manuálne exfolianty.

  • Kyselina glykolová znižuje vysúšanie pokožky, výťažok z čučoriedok pôsobí ako antioxidant a mentol upokojuje pokožku hlavy a zanecháva na nej pocit sviežosti

  • Ďalej v zložení nájdete aj probiotiká, ktoré posilˇňujú kožný mikrobióm, zložku Piroctone Olamine, ktorá znižuje prebytočný maz a zabraňuje tvorbe lupín a extrakt z cukrového javora, ktorý obsahuje prírodné AHA kyseliny pre šetrné odstránenie odumretých kožných buniek.
exfoiačný peeling na pokožku hlavy hairburst

Zdroje:

https://www.byrdie.com/diy-scalp-scrub-5074419

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/scalp-scrub#see-a-doctor-if

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/exfoliation-for-scalp#peels-you-can-buy

https://www.byrdie.com/how-to-exfoliate-your-scalp

https://www.shinesheets.com/4-benefits-of-using-a-scalp-scrub/