Ideálna váha je snom nejednej ženy. Každá sme však iná a pre nízku ženu môže byť primeraná váha 50 kilogramov, pre vysokú 65 kilogramov. Ako teda zistiť ideálnu váhu ženy? Odpoveď na túto otázku vám dá tzv. BMI index. Čo je to sa dozviete v tomto článku.
Čo je to BMI?
Skratka BMI označuje Body mass index, čo v preklade znamená index telesnej hmotnosti. Na základe výšky a hmotnosti človeka udáva, aká je miera telesného tuku v tele človeka.
Tento index sa používa ako indikátor obezity alebo podváhy. Vďaka nemu si môžete vypočítať, či je vaša aktuálna váha v pomere k výške optimálna alebo trpíte nadváhou, obezitou či podváhou.
Navyše, BMI je perfektný ukazovateľ, ktorý umožňuje predísť rôznym nepriaznivým zdravotným stavom či problémom. Existuje viacero štúdií, ktoré potvrdzujú, že ľudia, ktorí majú ideálnu váhu (normálnu hmotnosť), majú menšie riziko vzniku závažných chorôb.
Čiže je pochopiteľné, že čím má človek vyššiu hmotnosť, tým je aj vyššie riziko vzniku rôznych chorôb (srdcovo-cievne ochorenia, ochorenie žlčníka, bolesť kĺbov..)
Potvrdzuje to aj táto štúdia. Ak je však hmotnosť človeka až príliš nízka (trpí podvýživou), v takom prípade môže byť tiež väčšie riziko vzniku osteoporózy alebo anémie. Potvrdzuje to táto štúdia.
Pre koho BMI nie je určené?
Index telesnej hmotnosti sa používa na jednoduché a rýchle posúdenie toho, či má osoba zdravú váhu. Nie je určený pre:
- tehotné ženy – pri výpočte indexu telesnej hmotnosti vychádzajú skreslené hodnoty, pretože s pribúdajúcimi kilogramami bude stúpať aj BMI
- staršie ženy – starnutie sprevádza úbytok svalstva, čo v prípade BMI môže podhodnotiť výsledok
- svalnatých ľudí, kulturistov, športovcov – svaly sú hustejšie ako tuk, čiže pri výpočte BMI môže byť výsledok nadhodnotený
- ľudí s telesným postihnutím – hendikepovaní ľudia môžu mať ochabnuté svalstvo, čo vplýva na BMI (vychádza nižšia hodnota)
Ako vypočítať BMI?
Vypočítať index telesnej hmotnosti nie je žiadna veda. Na výpočet slúži nasledujúci vzorec:
BMI = hmotnosť v kg / výška v m2
Zo vzorca vyplýva, že BMI sa vypočíta ako pomer hmotnosti človeka v kilogramoch a druhej mocniny jeho výšky v metroch.
Výpočet vám vie uľahčiť BMI kalkulačka, ktorá sa nachádza na internete. Vyskúšať ju môžete napríklad na webovej stránke ketomix.sk.
Nemusíte nič počítať, stačí zadať štyri údaje (pohlavie, vek, výšku a váhu) a kalkulačka za vás vypočíta index telesnej hmotnosti. Navyše, na tejto internetovej stránke vám poradkyňa k výsledku pridá krátke slovné odporúčanie.
Interpretácia výsledku BMI
Pri výpočte BMI získate výsledné číslo (index), ktoré vám samo o sebe nič nenapovie. Toto číslo je potrebné interpretovať. V závislosti od výsledku (čiže hodnoty) BMI sa rozlišujú nasledovné kategórie BMI:
- Podváha: BMI <18,5
- Normálna hmotnosť: BMI 18,5 – 24,9
- Nadváha: BMI 25 – 29,9
- Obezita I. stupňa: BMI 30 – 34,9
- Obezita II. stupňa: BMI 35 – 39,9
- Obezita III. stupňa: BMI 40 a viac
Výpočet BMI u ženy
Okrem hmotnosti a výšky, na výpočet BMI vplýva aj pohlavie človeka. Ženy majú zvyčajne menšie percento svalovej hmoty ako muži. Existujú preto špecifické tabuľky BMI pre jednotlivé pohlavia. Pozrite si nasledujúcu tabuľku, kde je zobrazené, aký je výpočet BMI u ženy.
Kategória BMI | Hodnota BMI |
Podváha | < 17,5 |
Normálna hmotnosť | 17,5 – 24 |
Nadváha | 24 – 29 |
Obezita I. stupňa | 29 – 34 |
Obezita II. stupňa | 34 – 36,5 |
Obezita III. stupňa | 39 alebo viac |
Ideálna váha ženy
Nejedna žena by chcela mať ideálnu váhu. Aká je však ideálna váha? Neexistuje jedno číslo, ktoré by platilo pri každej z nás. Dôvodom je, že každá sme iná – sme rozdielne výškou, ale aj vekom. Preto nie je dané iba jedno číslo, ktoré by platilo pri každej žene.
Vieme si však vypočítať, aká je ideálna váha v konkrétnom prípade. Pomôže s tým BMI index kalkulačka pre ženy, ktorá na základe pohlavia, veku, výšky a hmotnosti určí výsledok.
Na základe výsledku je možné porovnať túto hodnotu s ideálnou váhou. A aká je teda ideálna váha? V nasledujúcej tabuľke je zobrazená ideálna hodnota BMI žien v závislosti od veku.
Vek ženy | Ideálne BMI |
16 – 24 rokov | 19 – 24 |
25 – 34 rokov | 20 – 25 |
35 – 44 rokov | 21 – 26 |
45 – 54 rokov | 22 – 27 |
55 – 64 rokov | 23 – 28 |
65 – 90 rokov | 25 – 30 |
Tipy pre výsledné hodnoty BMI – čo robiť, ak máte podváhu, nadváhu alebo obezitu
Vypočítať BMI už viete ľahko, stačí použiť BMI kalkulačku. Čo však robiť, ak máte podváhu, nadváhu alebo obezitu? Ponúkam vám jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu pri riešení jednotlivých kategórií BMI.
BMI ženy – nadváha (hodnota BMI 24 – 29)
V prípade nadváhy je hmotnosť o niečo vyššia, ako je normálna váha. Keď sa človek nachádza v tejto kategórií, tak sa veľmi rýchlo môže stať, že spadne do nižšej kategórie, ktorou je obezita.
Aby sa tak nestalo, je vhodné upraviť jedálniček. Odporúča sa jesť malé porcie, päťkrát denne. Môže sa stať, že zo začiatku bude ťažšie znížiť chuť do jedla a vy budete mať neustále chuť niečo maškrtiť. Výbornou pomôckou je doplnok stravy KetoMix Apetit Stop, ktorý dokáže zmierniť chuť do jedla.
My sme ho v redakcii otestovali a tu si môžete prečítať našu recenziu na KetoMix blokátor sacharidov.
Okrem úpravy jedálnička je nutné obmedziť príjem cukrov a treba sa vyvarovať nezdravým a mastným jedlám, polotovarom či jedlám s vysokým glykemickým indexom.
Je vhodné piť dostatok nesladených tekutín (ideálne siahnuť po čistej vode). Nezaškodí zaradiť do každodenného života nejakú pohybovú aktivitu. Úplne bude stačiť napríklad krátka prechádzka na čerstvom vzduchu, prípadne chôdza na bežiacom páse.
Mnoho žien dosiahlo nižšiu hmotnosť aj v prípade, keď vynechali večeru. Ak si však neviete predstaviť záver dňa bez večerného pokrmu, v takom prípade si doprajte nízkokalorické jedlo, namiesto klasického.
Veľmi obľúbené sú hotové jedlá od Slim Pasta, ktorých príprava je nielen veľmi rýchla, ale aj jednoduchá.
BMI ženy – obezita (hodnota BMI 29 – 39 a viac)
Ak vám vychádza výsledné BMI nad 29, tým pádom spadáte do kategórie obezity. Podľa výšky čísla to môže byť obezita I. stupňa až po obezitu III. stupňa. V tomto prípade už človek sám pociťuje akýsi nekomfort vo svojom tele.
Okrem toho, čím je v ľudskom organizme viac tuku, tým je väčšie riziko vzniku rôznych zdravotných problémov. Preto je najdôležitejšie začať niečo robiť so svojou váhou.
Je vhodné začať s nejakou pohybovou aktivitou – prechádzky, beh, bicyklovanie, plávanie a iné. Ideálne je hýbať sa každý deň. Ak vám to však časovo nevychádza, snažte sa pohybovú aktivitu zaradiť do svojho harmonogramu aspoň tri či štyrikrát do týždňa.
Ak pohyb nemáte v obľube alebo si skutočne neviete nájsť nejaký čas navyše, v takom prípade je ideálnym riešením KetoMix diéta, ktorá funguje na princípe ketózy. To znamená, že zo stravy sa vyradia sacharidy a zvýši sa príjem bielkovín.
Náš tip: Prečítajte si aj našu recenziu na diétu KetoMix.
KetoMix diéta je jednoduchá, rýchla a zároveň účinná, treba však dodržať určité pravidlá. Veľkou výhodou je, že nemusíte cvičiť a výsledky sa aj tak dostavia.
Pri vyššie spomínanej diéte sa odporúča mať po ruke doplnok stravy KetoMix blokátor sacharidov. Ideálny pomocník v prípade, ak si počas diéty doprajete jedlo s vyšším obsahom sacharidov.
Napomáha vstrebávať tuky, sacharidy a kontroluje telesnú hmotnosť. Vďaka tomuto doplnku zostane organizmus stále v ketóze a vy aj napriek zhrešeniu budete naďalej chudnúť.
BMI ženy – podváha (hodnota BMI < 17,5)
Nadváha a obezita je pre zdravie škodlivá. Rovnako to však platí aj v prípade, ak človek trpí podváhou. Tá je taktiež rovnako nebezpečná. Keď má človek podváhu, zvyčajne býva často unavený či náchylnejší k chorobe (čo má za následok oslabená imunita).
Aby sa človek s podváhou dostal opäť do formy, je veľmi dôležité zabezpečiť pravidelný stravovací režim. Veľmi dôležité je vyberať si zdravé a hlavne energeticky výživné jedlá. Okrem toho, nezabudnite zásobiť organizmus poriadnou dávkou vitamínov a minerálov.
V každom prípade, ak vám nevyšlo ideálne BMI ženy, ktoré sa pohybuje v rozmedzí od 17,5 do 24 (táto hodnota označuje normálnu hmotnosť u žien, ktorú vypočíta BMI vzorec ženy), v takom prípade je dobré niečo so sebou robiť.
Vyššie vám uvádzam pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť. Tu však chcem zdôrazniť, že treba brať ohľad na svoje zdravie. V prípade zdravotných problémov je vhodné sa o svojom zdravotnom stave poradiť s odborným lekárom, ktorý bude vedieť pomôcť v každom prípade – pri nadváhe, obezite a aj podváhe.
Zdroje:
https://www.nhlbi.nih.gov/health/educational/lose_wt/BMI/bmicalc.htm
http://www.assessmentpsychology.com/icbmi.htm
Autor článku: Mgr. Veronika Hrušková:
Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.
Prečítajte si aj: