selen ucinky

Selén: spoznajte 5 účinkov tohto esenciálneho minerálu pre vaše zdravie

Tento esenciálny minerál podporuje zdravie celého tela. Potrebujete ho len malé množstvo – ale jeho zdravotné prínosy sú v porovnaní s tým veľké. Prečo je selén dôležitý a aké sú jeho účinky?

Čo je to selén?

Selén je esenciálny minerál, čo znamená, že vaše telo ho potrebuje, aby dobre fungovalo, ale nevie si ho samo vyrobiť. Musíte ho získať prostredníctvom stravy.

Selén môže pomôcť podporiť zdravé fungovanie metabolizmu, imunitného systému a funkcie štítnej žľazy. Hrá dôležitú úlohu aj pri ochrane buniek pred poškodením, podporuje reprodukčnú funkciu a zohráva úlohu pri syntéze DNA.

Aké má selén účinky?

1. Pôsobí ako silný antioxidant

Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek spôsobenému voľnými radikálmi.

Fajčenie, užívanie alkoholu a stres môžu spôsobiť prebytok voľných radikálov v organizme, čo vedie k oxidačnému stresu, ktorý poškodzuje zdravé bunky.

Následkom môžu byť chronické stavy, akými sú srdcové choroby, Alzheimerova choroba a rakovina, ako aj predčasné starnutie a riziko mŕtvice.

Antioxidanty ako selén pomáhajú znižovať oxidačný stres udržiavaním počtu voľných radikálov pod kontrolou, a tak chránia bunky pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom.

2. Podporuje zdravie štítnej žľazy

Štítna žľaza zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní telesných funkcií. Je zodpovedná za produkciu a uvoľňovanie hormónov, vrátane tých, ktoré riadia váš metabolizmus, a selén jej pomáha robiť svoju prácu.

Práve štítna žľaza obsahuje najvyššiu koncentráciu selénu vo vašom tele. Selén sa premieňa na selenoproteíny, ktoré pomáhajú regulovať hormóny štítnej žľazy.

3. Chráni reprodukčné zdravie

Predpokladá sa, že oxidačný stres spôsobený voľnými radikálmi prispieva k širokému spektru chronických ochorení vrátane neplodnosti. Ako sme už vyššie spomenuli, selén pôsobí ako silný antioxidant a tým ponúka ochranu pred poškodením oxidáciou a infekciou. Niektoré výskumy tiež ukázali, že suplementácia selénom je prospešná u ľudí, ktorí sa snažia otehotnieť.

4. Selén môže znížiť riziko niektorých druhov rakoviny

Okrem znižovania oxidačného stresu môže selén pomôcť znížiť riziko niektorých druhov rakoviny.

To sa pripisuje schopnosti selénu znižovať poškodenie DNA a oxidačný stres, posilňovať imunitný systém a ničiť rakovinové bunky.

Prehľad 69 štúdií, ktoré zahŕňali viac ako 350 000 ľudí, zistil, že vysoká hladina selénu v krvi bola spojená s nižším rizikom určitých typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, pľúc, hrubého čreva a prostaty.

Je dôležité poznamenať, že tento účinok bol spojený iba so selénom získaným prostredníctvom potravín, nie doplnkov.

5. Môže chrániť pred srdcovými chorobami

Strava bohatá na selén môže pomôcť udržať vaše srdce zdravé, pretože nízke hladiny selénu sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových chorôb.

V analýze 25 pozorovacích štúdií bolo 50 % zvýšenie hladín selénu v krvi spojené s 24 % znížením rizika srdcových ochorení. Selén môže tiež znížiť markery zápalu vo vašom tele – čo je jeden z hlavných rizikových faktorov srdcových ochorení.

Začlenenie potravín bohatých na selén do vašej stravy je skvelý spôsob, ako udržať úroveň oxidačného stresu a zápalu na minime.

Potraviny s vysokým obsahom selénu

Selén sa najčastejšie nachádza v celých zrnách a živočíšnych produktoch, ako sú ryby a vajcia. Nasledujúce potraviny sú dobrým spôsobom, ako získať selén zo stravy:

 • Brazílske orechy
 • Tuniak
 • Pečený halibut
 • Varená hnedá ryža
 • Vajcia
 • Biely chlieb
 • Morské plody
 • Chudé mäso
 • Cestoviny
 • Ovsené vločky
 • Fazuľa
 • Hovädzie mäso
 • Tvaroh
 • Šošovica
 • Celozrnný chlieb

Riziká a vedľajšie účinky príliš veľkého množstva selénu

Naše telo potrebuje len malé množstvo selénu a pravdepodobne nie je problém získať jeho dostatočné množstvo prostredníctvom stravy. Príliš veľa selénu môže spôsobiť príznaky, akými sú problémy s dýchaním, otrasy, zlyhanie obličiek, infarkt či zástava srdca.

A čo nedostatok selénu?

Pri nedostatočnom množstve selénu sa zas môžete stretnúť s príznakmi, akými sú neplodnosť u mužov, Kashin-Beckova choroba – forma artritídy či Keshanova choroba – typ srdcového ochorenia.

Ak máte obavy o svoje hladiny selénu, konzultuje to so svojím lekárom.

Tipy na selén vo forme výživových doplnkov

1. Selén Global Healing kapsuly

Značka Global Healing je zárukou prírodného, čistého a funkčného zloženia. Jedná sa o čisto vegánsku formu tohto minerálu extrahovanú z horčičných semienok.

selén kapsuly

2. Selén Jamieson v tabletách

Selén v tabletách prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k správnej činnosti imunitného systému a štítnej žľazy a podieľa sa na optimálnej tvorbe spermií. Priaznivo ovplyvňuje rast a udržanie zdravých vlasov a nechtov.

jamieson-selen

3. MedPharma selén v tabletách

Výživový doplnok s obsahom stopového prvku selén za výhodnú cenu. Obsahuje 100+7 tabliet zadarmo.

medpharma-selen

4. Avita lipozomálny zinok + selén

Obsahuje Zinok + Selén v lipozomálnej forme s vysokou vstrebateľnosťou. Zdrojom lipozómov je slnečnicový lecitín. 

avita selen zinok lipozomalny

5. Warrior selén 

Selén značky Warrior v tabletách s vynikajúcou vstrebateľnosťou, vyrobený bez éčiek, konzervantov a GMO. 

selen namaximum

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

,