bromelain ucinky

Bromelaín – naozaj má tento ananásový enzým účinky na chudnutie?

Bromelaín je v našich končinách často považovaný za účinný doplnok na podporu chudnutia. Je to ale naozaj tak, môže vám užívanie bromelaínu pomôcť stratiť prebytočné kilá? 

V tomto článku sa pozrieme na to, čo je to bromelaín, aké má účinky a ako je to s tým chudnutím.

Čo je bromelaín

Bromelain je zmes enzýmov na trávenie bielkovín prítomná v ananáse. Získava sa zo stonky, ovocia a šťavy rastliny ananásu. 

Liečitelia využívajú tieto enzýmy už stovky rokov na liečbu zdravotných problémov, predovšetkým v Strednej a Južnej Amerike. Napríklad ako pomocníka na trávenie, pri osteoartritíde, na zníženie bolestivosti svalov či zníženie zápalu.

Aktívne zložky bromelaínu zahŕňajú proteinázy a proteázy, čo sú enzýmy, ktoré štiepia bielkoviny v tele.

U nás je možné zakúpiť ho vo forme piluliek alebo tabliet, je tiež dostupný aj ako krém na lokálne použitie. Aj keď je získavaný z ananásu, jedenie ananásu alebo pitie jeho šťavy neposkytuje dostatočne veľkú dávku na to, aby to bolo účinné.

Účinky bromelaínu

1. Liečba osteoartrózy

Prehľad klinických štúdií zistil, že protizápalové a analgetické vlastnosti bromelaínu z neho robia účinnú látku na liečbu bolesti, opuchu mäkkých tkanív a stuhnutosti kĺbov spojených s osteoartritídou.

Štúdie sa zamerali na účinnosť bromelaínu pri liečbe artritídy kolena a ramena. Ich výsledky sa však výrazne líšili, pokiaľ ide o dávkovanie. Zlepšenia sa zistili u niektorých účastníkov, ktorí dostávali 400 miligramov bromelaínu dvakrát denne. Je ale potrebný ďalší výskum vhodných dávok.

2. Liečba astmy

Výsledky štúdie na zvieratách preukázali, že protizápalové účinky bromelaínu môžu byť prospešné pre ľudí s astmou alebo inými formami alergických ochorení dýchacích ciest.

3. Liečba popálenín

Bromelaín, ktorý sa používa ako lokálny krém, je vysoko účinný pri bezpečnom odstraňovaní poškodeného tkaniva z rán a popálenín druhého a tretieho stupňa.

4. Protirakovinové účinky

Štúdia z roku 2010 uviedla, že bromelaín je sľubný v boji proti rakovine tým, že môže mať schopnosť pozitívne ovplyvniť rast rakovinových buniek.

Podľa recenzie z roku 2010 v časopise Cancer Letters môže mať bromelaín protirakovinové účinky na rakovinové bunky tým, že pomáha zmierňovať zápal v tele a posilňuje imunitný systém.

V súčasnosti však neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by naznačovali, že bromelaín má nejaké účinky na rakovinu.

5. Posilnenie trávenia

Niektorí ľudia berú bromelaín na zmiernenie žalúdočnej nevoľnosti a príznakov porúch trávenia. Štúdie na zvieratách naznačili, že bromelaín môže znížiť účinky niektorých baktérií, ktoré postihujú črevo, ako sú Escherichia coli a Vibrio cholera, ktoré sú bežnou príčinou hnačky.

bromelain chudnutie

Bromelaín a chudnutie

Niektorí výrobcovia výživových doplnkov uvádzajú na trh bromelaín ako prostriedok na chudnutie. Tvrdia, že enzýmy v bromelaíne môžu zvýšiť rýchlosť, akou telo trávi a spaľuje tuky. Existuje však len málo výskumov, ktoré by to podporovali. 

Ako sme už vyššie spomenuli, bromelaín zodpovedá za zlepšenie trávenia, čím poskytuje prirodzený detox. Môže tiež znížiť bolesti žalúdka, znížiť kyslosť a zmierniť tráviace problémy.

Vďaka tomu bromelain zaisťuje, že živiny zo stravy sú absorbované oveľa lepšie a tiež umožňuje vášmu telu zbaviť sa toho, čo nepotrebuje. 

Týmito nepriamymi spôsobmi môže byť bromelaín nápomocný aj pre celkové chudnutie.

Vedľajšie účinky bromelaínu

Rovnako ako u všetkých výživových doplnkov, je odporúčané užívanie bromelaínu prediskutovať so svojím lekárom. Bromelaín môže u niektorých ľudí spôsobiť mierne vedľajšie účinky, ako napríklad hnačku, nevoľnosť, vracanie či silnejšie menštruačné krvácanie ako normálne. Najmä ak sa užíva vo vysokých dávkach.

Bromelain by tiež nemali užívať ľudia, ktorí sú alergickí na ananás alebo na iné látky, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu na ananás (skrížená reaktivita). 

Bromelaín recenzie

Ak chcete vyskúšať účinky bromelaínu na vlastnej koži, vyskúšajte napríklad tieto produkty:

1. Bromelaín kapsuly

Bromelaín kapsuly od značky Warrior obsahujú až 500 mg bromelaínu v jednej dávke. Prispievajú k lepšiemu tráveniu bielkovín a majú vyińikajúce zákaznícke hodnotenia.

bromelain-kapsuly-namaximum

2. MedPharma Bromelain + jablčný ocot + lecitín

Výživový doplnok od spoločnosti MedPharma je okrem bromelaínu obohatený aj o jablčný ocot,lecitín, morskú riasu kelp a vitamín B6. Táto kombinácia účinných látok prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie.

bromelain tablety medpharma

3. Bromelaín Gymbeam

Výživový doplnok od Gymbeam forme praktických kapsúl obsahuje až 1500 mg bromelaínu v jednej dávke. Obsahuje bromelaín prírodného pôvodu z čerstvých ananásov, ktorý pomáha tráviť bielkoviny.

bromelain gymbeam

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

https://ghamahealth.com.au/blogs/news/what-is-bromelain-good-for-and-why-can-it-help-you-lose-weight

, ,