lipozomalne vitaminy

Lipozomálne vitamíny – všetko, čo o nich treba vedieť

Trh s výživovými doplnkami neustále rastie a napreduje. Niet sa čomu diviť, keďže vitamíny a rôzne iné doplnky výživy sú v súčasnosti široko vyhľadávané.

Nevýhodou mnohých je, že aktívne zložky (teda vitamíny a minerály) v nich obsiahnuté, majú nízku biologickú dostupnosť (tento pojem označuje rýchlosť vstrebávania živín do krvného obehu), najmä ak sa užívajú vo vysokých dávkach.

Existujú však lipozomálne vitamíny, ktoré túto nevýhodu nemajú. V tomto článku sa dozviete, čo sú to lipozomálne vitamíny, aké sú ich výhody, pre koho sú určené a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čo sú lipozómy a lipozomálne vitamíny?

Poďme pekne od začiatku. Predtým, ako sa dostaneme k lipozomálnym vitamínom, musíme si ujasniť, čo sú to lipozómy a ako sa tvoria.

Čo sú to lipozómy?

Lipozómy sú malé vezikuly, ktoré majú vonkajšiu vrstvu tvorenú z tuku. Sú vyrobené z rovnakého typu tuku (fosfolipidy a cholesterol), ktorý sa nachádza v membránach ľudských buniek.

Lipozómy majú guľatý tvar a môžu mať jednu alebo viac fosfolipidových dvojitých vrstiev. Lipozómy sú vytvárané umelo.

Najprv sa spája rastlinný lecitín alebo chemicky syntetizovaný fosfolipid s vodou, následne sa kombinuje s účinnou látkou (vitamín alebo minerál).

To znamená, že lipozóm možno charakterizovať ako dutý obal s tukovým zovňajškom. Používa sa na zapuzdrenie, respektíve obalenie vitamínu, minerálu alebo farmaceutického liečiva.

Vitamín alebo minerál v takomto lipozómovom obale neunikne a ani sa nijako nepoškodí, až kým sa nenaruší jeho vonkajšia vrstva.

Vďaka tukovému zovňajšku dokáže lipozóm chrániť svoj vnútorný obsah pred silnými žalúdočnými kyselinami, pričom umožňuje ľahšie vstrebávanie v žalúdku a vyššom črevnom trakte. V črevách sa lipozómy rozkladajú a ich obsah (vitamíny alebo minerály) sa uvoľňuje do krvného obehu.

co su lipozomalne vitaminy

Čo sú to lipozomálne vitamíny?

Teraz, keď už viete, čo sú to lipozómy, mnohým je už asi zrejmé, čo sú to lipozomálne vitamíny. V jednoduchosti sú to vitamíny obalené v lipozómoch, ktoré zabezpečia najefektívnejší spôsob, ako vitamín absorbovať do organizmu.

Rozdiel medzi klasickými a lipozomálnymi vitamínmi

Klasické vitamíny môžu byť vo forme kapsúl, tabliet alebo v podobe prášku. Lipozomálne vitamíny sú obalené v lipozómoch, ktoré možno prirovnať k tukovým vreckám či obalom.

Najväčší rozdiel medzi nimi je ten, že vitamíny v lipozómoch pomáhajú ľudskému telu absorbovať živiny oveľa viac efektívnejšie. Pre lepšie pochopenie si to poďme vysvetliť.

Klasické vitamíny v tabletovej alebo kapsulovej forme sú počas transportu k bunkám poškodzované trávením. To znamená, že kým sa dostane vitamín tam, kde má, nezostane z neho celá dávka a tým pádom sa do tela nedokáže dostať potrebný zdroj živín.

Avšak vitamíny, ktoré majú lipozomálny obal tomuto poškodeniu bránia. K bunkám sa tak dostane celý zdroj živín (vitamíny, minerály).

Okrem toho, v prípade lipozomálnych vitamínov nedochádza k znečisteniu organizmu, pretože nie je nutné do nich pridávať žiadne umelé prísady ani farbivá.

lipozomalne vitaminy uzivanie

Výhody lipozomálnej formy vitamínov

Lipozomálna forma vitamínov v porovnaní s bežne dostupnými vitamínmi poskytuje viacero výhod. Medzi tie najdôležitejšie patria nasledujúce:

1. Zvyšujú vstrebávanie vitamínov a účinných látok

Klasické vitamíny vo forme tabliet alebo kapsúl nemajú vysokú vstrebateľnosť. Respektíve, pri užití sa do organizmu nedokáže absorbovať celá dávka vitamínu. V prípade lipozomálnych vitamínov je vstrebávanie oveľa vyššie.

Dôvodom je, že lipozómy chránia vitamíny pred rozpadom. To znamená, že vytvárajú ochrannú bariéru okolo vitamínov a vďaka tomu je vitamín oveľa viac odolnejší a to aj voči tráviacim enzýmom, žalúdočným šťavám, žlčovým soliam, črevným baktériám a dokonca aj proti voľným radikálom produkovanými ľudským telom.

Existuje viacero štúdií, ktoré dokazujú, že lipozomálne vitamíny zabezpečia lepšie vstrebávanie vitamínov. Aby som však nepísala iba bez nepodložených faktov, poďme sa pozrieť na konkrétny príklad. Štúdia“Liposomal-encapsulated Ascorbic Acid“ (Lipozomálne zapuzdrená kyselina askorbová) preukázala, že vitamín C v lipozomálnej forme cirkuluje v ľudskom tele vo vyšších koncentráciách, ako je to vo forme bežného vitamínu C. Rovnaký výsledok potvrdzuje aj táto štúdia.

2. Chránia vitamín pred degradáciou a rozložením

Pri vitamínoch bez lipozomálneho obalu sa účinné látky v nich obsiahnuté prirodzene rozkladajú (pôsobením svetla alebo teploty), pretože keď sa produkt vyrobí, nedostane sa hneď k spotrebiteľovi. Nejaký čas trvá, kým sa začne spotrebovávať.

Lipozomálne vitamíny sú chránené pred degradáciou a rozložením, vďaka vrstve tuku (lipozomálnej vrstve).

3. Nezaťažujú pečeň

Lipozomálne vitamíny nezaťažujú pečeň, ako je to v prípade vitamínov v tabletovej forme.

4. Dokážu preniknúť do mozgu

Vďaka malej veľkosti lipozómov dokážu lipozomálne vitamíny lepšie preniknúť do ľudského mozgu. V zásade platí, že čím je veľkosť lipozómu menšia, tým sa dosiahne lepšie preniknutie do všetkých tkanív.

5. Neobsahujú žiadne aditíva

Veľkou výhodou je, že pri výrobe vitamínov pomocou lipozomálnej technológie nie je nutné pridávať žiadne aditíva, ako sú konzervačné látky, želatíny, cukry, farbivá a ani príchute. Bežné vitamíny ich zvyčajne obsahujú, pretože vďaka nim sa uľahčuje ich balenie, skladovanie a prehĺtanie.

lipozomalne vitaminy ucinky

Pre koho sú lipozomálne vitamíny vhodné?

Lipozomálne vitamíny sú ideálne pre všetkých tých, ktorí hľadajú kvalitný zdroj živín s vysokou biologickou dostupnosťou. Ocenia ich aj ľudia, ktorí majú problémy s prehĺtaním tabliet alebo kapsúl.

Obzvlášť vhodné sú najmä pre ľudí, ktorí majú problémy so žalúdkom alebo pečeňou. Vďaka lipozomálnemu obalu (fosfolipidovej vrstve) sú chránené pred kyselinami nachádzajúcimi sa v žalúdku, nerozkladajú sa v ňom a tým pádom ho nemôžu podráždiť, ako je to v prípade bežných vitamínov v tabletovej forme.

Sú lipozomálne vitamíny bezpečné?

V súčasnosti nie sú známe žiadne negatívne účinky, ktoré by sa spájali s užívaním lipozomálnych vitamínov. Vo farmaceutickom priemysle sa na výrobu vitamínov používajú lipozómy už viac ako dve desaťročia a za tento čas neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky zo samotných lipozómov. 

Okrem toho, slnečnicový alebo sójový lecitín, ktorý sa využíva pri výrobe lipozómov, tieto vitamíny robia biokompatibilnými a netoxickými. Lipozomálne zložky, ktoré sa v organizme neabsorbujú, tak sa typicky vylučujú močom alebo stolicou. V ľudskom tele tak necirkulujú žiadne nevyužité fosfolipidy ani živiny.

Na čo si dať pozor pri kúpe lipozomálnych vitamínov?

Tak, ako pri každom výživovom doplnku, tak aj pri lipozomálnych vitamínoch, je veľmi dôležité dbať na kvalitu. Pri výbere treba starostlivo vyberať značku, vďaka čomu sa zaistí nielen účinnosť, ale aj samotné výhody daného vitamínu. Nezabudnite si overiť, či je lipozomálny vitamín certifikovaný.

Kde kúpiť lipozomálne vitamíny?

Lipozomálne vitamíny môžete kúpiť kdekoľvek v lekárni alebo v obchode s výživovými doplnkami. Môžete si ich objednať aj prostredníctvom internetu. Tu však chcem zdôrazniť, aby ste si vyberali iba overených predajcov.

Pred neznámymi internetovými obchodmi uprednostnite kvalitné a známe e-shopy. Medzi také patria nasledujúce tri internetové obchody, v ktorých môžete kúpiť rôzne lipozomálne vitamíny.

  1. TOP – Avita.sk

Internetový obchod sa zameriava na predaj vitamínov a minerálov v lipozomálnej forme, ktorá sa aktuálne radí medzi najmodernejšie a najšetrnejšie technológie spracovania výživových doplnkov. Produkty sú overené prírodou, ale aj vedeckými štúdiami.

avita lipozomalne vitaminy

2. Kolagendrink.sk

Internetový obchod, ktorý má vo svojej ponuke pestrý výber výživových doplnkov. V ponuke sa okrem iného nachádzajú lipozomálne vitamíny, minerály, antioxidanty, kolagén a ďalšie. K dispozícií sú značky KolagenDrink a LiposomalDrink.

kolagendrink lipozomalne vitaminy

3. VÝHODNÉ – Namaximum.sk

Internetový obchod ponúka pod svojou značkou komplexné portfólio zdravých doplnkov. Nájdete tu aj značky Natural Nutrition, Warrior či Biomedical. V ponuke sa nachádzajú lipozomálne vitamíny a minerály, prevažne v tekutej forme.

namaximum lipozomalne vitaminy

Zdroje:

https://www.doctorsformulas.com/en/category/newsposts/liposomal-dietary-supplements.htm

https://editorial.victoriahealth.com/what-are-liposomal-vitamins

https://riohealth.co.uk/blogs/news/liposomal-supplements-what-are-they

https://www.nutrivitality.com/why-choose-liposomal-vitamin-c/

Autor článku: Mgr. Veronika Hrušková

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

, ,