Inca Collagen: moja recenzia a skúsenosť – oplatí sa?

Na našom blogu pravidelne testujeme zdravé potraviny či výživové doplnky. Nemohli sme preto vynechať jeden z populárnych kolagénov – Inca Collagen, ktorý má od zákazníkov množstvo pozitívnych ohlasov.  Prečítajte si našu recenziu na Inca Collagen. 

Pár slov o kolagéne

Prečo je vlastne okolo kolagénu taký boom? Ide totiž o bielkovinu, ktorá tvorí až 30 % bielkovín v našom tele a zodpovedá za pružnosť pokožky, krásne vlasy, pevné nechty či zdravý pohybový aparát.

Telo si kolagén tvorí samo, avšak už po 25. roku životu začína jeho produkcia postupne klesať. Práve tu nastupujú na scénu výživové doplnky s kolagénom, ktoré pomáhajú telu dopĺňať túto dôležitú bielkovinu a dokonca stimulovať jej vlastnú produkciu v organizme.

Medzi účinky kolagénu patrí hlavne:

  • podpora zdravej pleti, vlasov a nechtov
  • zlepšenie pružnosti a hydratácie pokožky
  • posilnenie kĺbov a šliach
  • podpora regenerácie a zdravia pohybového aparátu

Ako si vybrať kvalitný kolagén?

Kolagén patrí v dnešnej dobe medzi najobľúbenejšie doplnky výživy. Ponuka rôznych produktov a značiek je preto naozaj široká. Nie všetky však majú rovnakú účinnosť a kvalitu, preto sa netreba dať nachytať lákavým marketingom, ale poznať základné fakty pre výber kvalitného produktu. 

Ako si teda vybrať naozaj kvalitný kolagén, ktorý prináša viditeľné výsledky? Prezradíme vám nižšie.

Kolagén je najúčinnejší v bioaktívnej forme

Molekuly kolagénu tvoria špecifickú štruktúru, ktorá udržiava jeho biologickú hodnotu. Bioaktívny kolagén sa získava procesom zvaným hydrolýza, počas ktorého sa molekuly kolagénu štiepia na jednotlivé peptidy, aby ich telo dokázalo čo najlepšie absorbovať. Je preto dôležité vyberať bioaktívny hydrolyzovaný kolagén. 

Vyhnite sa zbytočným prísadám

Kolagén je najúčinnejší v čistej forme. Na trhu však nájdete množstvo produktov, do ktorých sú pridávané príchute, farbivá, cukor a ďalšie prísady. Možno takýto kolagén vyzerá a chutí dobre, jeho vstrebateľnosť sa však každou zbytočnou prísadou znižuje.

Aká je odporúčaná účinná dávka kolagénu?

Odporúčaná denná dávka kolagénu pre dospelého človeka sa pohybuje medzi 2500 až 3000 miligramami. Je preto úplne zbytočné kupovať výrobky, ktoré sa chvália vyššími dávkami (niektoré napríklad až 6000 miligramami). V tomto prípade totiž neplatí rovnica, čím viac, tým lepšie, a vyššie dávky kolagénu sú jednoducho nadbytočné.

Užívajte kolagén s vitamínom C

Je známe, že vitamín C stimuluje tvorbu kolagénu a zlepšuje jeho vstrebateľnosť. Preto je často súčasťou kolagénových doplnkov. Aj tu však pozor. Ako každá prísada, aj vitamín C, ktorý je pridaný do kolagénu, môže znižovať jeho vstrebateľnosť tým, že že sa uchytí na fragmentoch kolagénu a znemožní tak prechodu kolagénu do krvného obehu. 

Rovnako ani tu neplatí rovnica, čím viac, tým lepšie. Telo dokáže denne vstrebať od 200 do 500 miligramov vitamínu C. Akékoľvek vyššie dávky sú preto úplne zbytočné a vylúčené močom. 

Vstrebateľnosť čistého kolagénu môžete podporiť užívaním vhodného vitamínu C vo forme osobitného doplnku (v odporúčanej dávke) alebo stravou bohatou na vitamín C. 

Vyberajte kolagén v práškovej forme

Ako sme už vyššie spomínali, je dôležité, aby bol kolagén bioaktívny a hydrolyzovaný. V ďalšom kroku je potrebné zaistiť, aby kolagénové peptidy neboli v kontakte s kyslíkom ani vodou. Prečo? Môžu sa do neho dostať baktérie a môže sa rýchlejšie znehodnotiť. V práškovej forme zostáva kolagén bezpečne čistý a trvanlivý bez nutnosti akýchkoľvek konzervantov.

Čo je Inca Collagen?

Inca Collagen je morský kolagén vyrobený pomocou šetrnej enzymatickej hydrolýzy za studena. Vďaka tomu si jeho fragmenty zachovávajú svoju prirodzenú podobu a biologickú hodnotu. Obsahuje tri najdôležitejšie typy kolagénu I, II a III.

Na jeho výrobu sú použité len tie najkvalitnejšie suroviny z morských rýb. Ide teda o čistý rybí kolagén bez príchutí, prímesí, aróm či vitamínu C. 

Ako sme už vyššie vysvetlili, práve v takejto forme je kolagén najúčinnejší a naše telo ho dokáže najlepšie využiť. Inca Collagen je vo forme prášku balený do samostatných vrecúšok s dennou dávkou 3000 mg, čo je veľmi praktické.

Jeho príprava je skutočne jednoduchá, stačí obsah vrecúška vysypať do pohára, zaliať vodou a rozmiešať. Kolagén môžete samozrejme pridať aj do iného obľúbeného nápoja, majte však na pamäti, že ďalšie “prímesi” môžu znížiť jeho vstrebateľnosť. Ideálne je užívať ho ráno nalačno, aspoň 10-15 minút pred raňajkami.

Moja skúsenosť s Inca Collagenom

Keďže Inca Collagen už dlhšie evidujem ako kvalitný produkt so skvelými hodnoteniami, chcela som ho vyskúšať na vlastnej koži. Kolagény som už predtým užívala a mala som s nimi dobré skúsenosti. Počas prvých dvoch trimestrov tehotenstva som sa však rozhodla užívanie kolagénu vysadiť.

K opätovnému užívaniu kolagénu som sa vrátila v treťom trimestri tehotenstva. Chcela som tak pripraviť moje telo lepšie zotavenie po pôrode.

O užívaní kolagénu počas tehotenstva si môžete viac prečítať aj v tomto našom článku.

Ako som už povedala, užívanie Inca Collagenu u mňa prebiehalo ku koncu tretieho trimestra tehotenstva a následne po pôrode. Tento kolagén som si zvolila cielene na toto obdobie preto, že ho považujem za kvalitný, čistý a bezpečný produkt. Užívanie kolagénu po pôrode môže byť pre ženu veľmi prospešné a pomôcť k rýchlejšiemu zotaveniu.

Bolo to tak aj v mojom prípade. Ako prvé som si však všimla viditeľné zlepšenie a zjemnenie pleti. Ostala krásne hebká, čistá a žiarivá. Tomuto účinku som sa veľmi potešila, keďže rovnako na mňa kolagén zapôsobil aj keď som ho pred pár rokmi začala po prvýkrát užívať.

Dôležité však pre mňa bolo hlavne zdravie pohybového aparátu a celkový pocit pohody. Tehotenské kilá totiž dajú organizmu zabrať a následné “makanie” okolo novorodenca nie je o nič menej namáhavé (aj keď je toto obdobie nadovšetko krásne :)).

Môžem povedať, že po pôrode som sa celkovo cítila veľmi dobre a moje telo sa pekne zotavovalo a hojilo. Cítila som sa celkovo fit a užívanie Inca Collagenu mi navyše prinášalo dobrý pocit, že pre seba niečo robím. Bez problémov som sa dostala aj na svoju predpôrodnú váhu.

Moje hodnotenie Inca Collagenu 

Inca Collagen prišiel zabalený v krásnej modro zlatej krabičke. Súčasťou balenia bol tiež vitamín C, vitamín D a praktická kartička s tipmi, ako kolagén užívať. Kolagén bol rozdelený do 30 denných dávok v malých zlatých vrecúškach. 

Toto považujem za praktické aj keď si chcete dávku kolagénu zobrať niekam so sebou. Taktiež máte kolagén presne naporciovaný a vďaka osobitnému baleniu neprichádza po otvorení do kontaktu so vzduchom, ale každú dávku si odbalíte až čerstvo pred jeho prípravou. 

Kolagén sa po rozmiešaní vo vode pekne rozpustil. Jeho chuť hodnotím ako neutrálnu  – “bez chuti”. Nevýhodou rybieho kolagénu býva to, že často majú tieto produkty nepríjemnú rybaciu vôňu alebo pachuť.

Toto vo svojich hodnoteniach uvádzajú aj niektorí zákazníci Inca Collagenu, ja osobne som však nič také necítila. Kolagén sa dá úplne v pohode vypiť s čistou vodou.

Ak mám ale povedať mínusy, pre mňa osobne to bolo oddelené užívanie vitamínu C. Predtým som bola zvyknutá, že vitamín C bol už súčasťou kolagénového doplnku. Často som tak zabudla svoju dennú dávku priloženého vitamínu C užiť.

Chápem však dôvod, prečo je Inca Collagen takto balený a vitamín C sa k nemu podáva osobitne. Ako sme už vyššie spomenuli, je to kvôli lepšej vstrebateľnosti. 

Pre niektorých užívateľov môže byť tiež mínusom vyššia cena produktu, avšak podľa môjho názoru je adekvátna ku kvalite. Inca Collagen celkovo hodnotím ako kvalitný a účinný kolagén, vyrobený podľa vedeckých poznatkov. 

Ľahko sa užíva, nemá žiadnu pachuť ani vôňu a navyše je balený v praktických vrecúškach. Jeho pozitívne účinky som si overila v naozaj náročnom období ku koncu tehotenstva a po pôrode a môžem povedať, že mi pomohol nielen ku krásnej pleti, ale aj k pohodovému zotaveniu a fungovaniu. Odporúčam Inca Collagen aj vám, objednať si ho môžete na e-shope incacollagen.sk

Inca kolagen v tehotenstve

Autor článku: Lívia Bogárová

,