masticha chioska

Pavol Bojda z Mastichaterapia.sk: „Jeden z prvých, ktorý opísal jej účinky, bol slávny lekár Hippocrates“.

Na obrázku Pavol Bojda a Bohuš Buday, zakladatelia projektu Masticha Terapia, ktorí v roku 2014 priviezli prvé kryštály chioskej mastichy na Slovensko.

Počuli ste už chioskej mastiche? Sú jej prisudzované liečivé vlastnosti, ktoré sa v prírodnej terapii využívajú už stáročia. Pavol Bojda, zakladateľ mastichoterapia.sk, nám bližšie porozprával o jej účinkoch, využití a skvelých produktoch, ktoré z mastichy vyrába.

1. Na začiatok sa nám prosím krátko predstavte, kto stojí za vznikom značky Masticha terapia?

Spoločnosť Masticha Terapia som založil pred ôsmimi rokmi. V tom čase sa u mňa rozvinuli zdravotné ťažkosti, pociťoval som tlak v hrdle a necítil som sa dobre.

Po mnohých vyšetreniach ma poslali na gastroskopiu, kde mi lekár našiel v žalúdku zápal a infekciu baktériou helikobakter pylori. Mal som užívať trojkombináciu silných antibiotík a tiež inhibítory (lieky znižujúce kyslé prostredie v žalúdku).

Antibiotiká boli veľmi agresívne a bolo mi z nich ešte horšie. Vždy ma to ťahalo k prírodnej liečbe a aj tentokrát som pátral po všetkých možných spôsoboch, ako si pomôcť. Tak som sa dostal k chioskej mastiche.

Zohnať ju na Slovensku nebolo vtedy jednoduché, spojil som sa teda priamo s Asociáciou zberateľov Chioskej mastichy a doviezol prvý kartón mastichového prášku. Masticha mi veľmi rýchlo zabrala a chcel som, aby mal túto možnosť každý. Tu sa to celé začalo. 

2. Chioská masticha – o čo vlastne ide a ako sa získava? 

Chioská masticha je živica získavaná zo stromu Pistacia lentiscus. Tento druh sa pestuje výlučne na gréckom ostrove Chios. Predstavte si strom neveľkého vzrastu, podobný olivovníku.

Je to vždyzelený strom so silným kmeňom. Najstaršie stromy na Chiose majú aj 90 rokov a patria k národnému bohatstvu. Pestovatelia mastichy každý rok vysádzajú aj nové stromy a kultivujú už existujúce mastichové sady. 

chioska masticha
Oddelovanie mastichových kryštálov od kameňov a listov tradičnou metódou priamo v uliciach Pyrgi – jedného z najkrajších miest ostrova Chios
chioska masticha ucinky
Slza mastichovej živice

3. Aké sú účinky chioskej mastichy?

Pojmom masticha sa označuje aj živica z iných stromov druhu Pistacia, ktoré rastú aj na iných miestach sveta (hlavne ostrovy Stredomoria a Turecko). Masticha z Chiosu má však svoje špecifiká.

Sú jej prisudzované liečivé vlastnosti, ktoré sa v prírodnej terapii využívajú už stáročia. Jeden z prvých, ktorý opísal jej účinky, bol slávny lekár Hippocrates. Tento uznávaný lekár používal mastichu na liečbu a prevenciu tráviacich problémov, pri prechladnutí a ako osviežovač dychu. 

Dnes je masticha skúmaná rôznymi vedeckými odbormi. Zistilo sa, že obsahuje viac ako 80 látok, účinky niektorých sa stále skúmajú. Najčastejšie sa využíva jej pôsobenie na tráviaci trakt.

Niekoľko štúdií poukazuje na schopnosť mastichy eradikovať baktériu helikobakter pylori, mnohé sa tiež venujú jej účinkom na zdravie ústnej dutiny. 

4. Existujú aj nejaké nežiaduce účinky alebo kontraindikácie? Kto by sa mal mastiche vyhnúť?

Užívanie pravej chioskej mastichy nespôsobuje vo väčšine prípadoch žiadne vedľajšie účinky a je veľmi dobre tolerovaná. Naozaj ojedinele sa môže vyskytnúť alergia na živicu, ktorá by sa pri užívaní mastichy prejavila svrbením, výsypom alebo dráždením v hrdle. 

Naše produkty z chioskej mastichy sú vhodné aj pre celiatikov, ľudí s alergiou na laktózu a pochvaľujú si ich aj histaminici. Kapsuly, ktoré používame sú vegánske.

Mastichu neodporúčame kombinovať s liekmi upravujúcimi množstvo žalúdočných kyselín (inhibítory, antacidá). Ide o to, že pôsobením týchto liekov sa masticha nemusí v žalúdku dôkladne rozložiť a jej účinky sú potom oveľa nižšie. Na takéto prípady je ľuďom k dispozícii naša poradňa.

masticha strom
Mastichové sady stromov Pistacia lentiscus var. Chia rastú výlučne v južnej časti gréckého ostrova Chios. Spodok stromov je obsypaný vápnom, aby sa na kryštály nelepila žiadna nečistota.

5. Aké produkty z mastichy aktuálne nájdeme v ponuke e-shopu?

V ponuke e-shopu máme niekoľko produktov, z toho sa masticha nachádza v troch z nich – Masticha Original, Masticha Active a Masticha Vena.

Masticha Original bol náš úplne prvý produkt, obsahuje len mastichovú živicu.

Hoci Masticha Original bola účinná, dlhšie som vnímal, že ju treba ešte niečím obohatiť, aby sa jej potenciál prejavil naplno. Reagoval som aj na spätnú väzbu našich zákazníkov. Tak som si prešiel štúdie a zisťoval som, čo používa na liečbu zápalov, vredov a premnoženého helikobaktera okolitý svet.

Výsledkom bolo, že sme k mastiche pridali dve probiotické zložky – špeciálny kmeň Lactobacillus reuteri DSM17648 a kvasinka Saccharomyces boulardii. Takto vznikol náš vlajkový produkt Masticha Active, ktorý sa ukázal byť veľmi účinný u širokej skupiny ľudí. 

Masticha Vena vznikla na podnet našich zákazníkov. Častokrát sa nás v poradni pýtali, či máme niečo na cholesterol. Keďže mastichovú živicu používajú Gréci aj na tento zdravotný problém, ponúkali sme im náš pôvodný produkt Masticha Original.

Dostávali sme spleť rôznych ohlasov, niekomu to pomáhalo, niekomu nie. Tak som vedel, že s tým treba niečo robiť. V prírode sa nachádza množstvo rastlín a bylín, ktoré pomáhajú telu úspešne optimalizovať zvýšený cholesterol.

Pustil som sa do hľadania tých najvhodnejších, ktoré by som skombinoval s mastichou. Vždy, keď rozmýšľam nad novým produktom, to ponímam tak, aby si jednotlivé zložky navzájom vyhovovali a dopĺňali sa vo svojich silných stránkach.

Výsledkom bola Masticha Vena. Je na trhu už vyše roka a jej potenciál je obrovský. Aj dnes ma to príjemne prekvapí, keď sa nám ozve človek, že mu Masticha Vena pomohla s problémom, na ktorý ju primárne ani nebral.

Nejde len o úpravu cholesterolu, vplýva aj na vitalitu organizmu ako celku a podporuje správnu obranyschopnosť nášho tela – imunitu. Veľmi nás potešilo, keď sme videli, ako sa ľudia s post-covidovým syndrómom dávajú postupne dokopy. Chvíľu to trvá, no Masticha Vena “nakopne” regeneračné mechanizmy nášho tela.

A ešte sú tu dva produkty tiež z našej dieľne. Vlákninový komplex Natura Biotika a prírodný doplnok na alergie Herb Alerg. Tieto chioskú mastichu neobsahujú.

chioska masticha helikobakter
Masticha active a Masticha vena. Dva najznámejšie produkty s obsahom chioskej mastichy s priaznivým účinkom na trávenie, vysoký krvný tlak a cholesterol.

6. Na aký zdravotný problém si vaši zákazníci najčastejšie mastichu objednávajú?

Čo sa týka Masticha Active, najčastejšie sú to problémy s tráviacou sústavou – vredy, zápal žalúdka (gastritída), premnožený helikobakter a prejavy ako kŕče, nafukovanie, bolesti brucha, reflux, pálenie záhy, pomalé trávenie, zápchy, hnačky, akné, žihľavka. Je toho veľa.

Masticha Vena si ľudia objednávajú najmä pri zvýšenom cholesterole, tlaku, oslabenej imunite, dlhodobej únave, premnoženej candide, inzulínovej rezistencii a post-covidovom syndróme.

7. Akú spätnú väzbu na produkty dostávate od zákazníkov? Môžete sa s nami podeliť o nejaký úspešný príbeh liečby?

Spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá, vďaka podnetom od ľudí vieme, či treba niečo zmeniť, zlepšiť, pozrieť sa na veci inak, poprípade netreba meniť nič, pretože pre túto chvíľu je to dobré tak, ako to je. 

Čerstvo mám v pamäti mail z tohto týždňa. Písala nám mamička, že Masticha Active jej dcérke pomohla upraviť stolicu (v zdravotnej karte má zapísané chronické hnačkovanie) a jej manžel, ktorý mal helikobaktera a schudol 20 kg, sa po vybratí dvoch balení cíti oveľa lepšie, začína normálne jesť a priberá na váhe. 

Ale nezľaknite sa, nie každý začne priberať, je to veľmi individuálne, telo sa len vráti do rovnováhy.

Veľmi ma potešil mail, kde mamička autistického syna popisovala, ako mu začalo chutiť jesť, zmiernili sa tráviace problémy a zároveň si všimla, že je oveľa pokojnejší a lepšie spí.  Dávala mu Masticha Vena.

masticha ucinky
V asociácii pestovateľov chioskej mastichy sa každý kryštál ručne kontroluje a dôkladne očistí.

8. Je vhodné mastichu užívať aj ako prevenciu, keď nepociťujeme žiadny zdravotný problém? Ako nám môže pomôcť?

Prevenciu vnímam ako životný štýl. Správať sa k sebe samému tak, aby sme si neškodili. A potom, ak nám je dobre a nepociťujeme žiadny zdravotný problém, prečo niečo brať len tak? 

Samozrejme, to je ten ideálny prípad. 

Jednou z výhod mastichy je, že sa môže užívať dlhodobo, pokiaľ je to potrebné. 

Ak je niekto napr. náchylný na ochorenia žalúdka (zápaly, vredy), dôležitá je obozretnosť a vnímanie signálov nášho tela. To s nami neustále komunikuje. Takže aj po úspešnej terapii mastichou sa môžu problémy časom vrátiť.

Príde zmena ročného obdobia, nedostatok pohybu či spánku, nečakaná situácia, dlhšie trvajúci stres a dobre známe ťažkosti sa začnú opäť ozývať. V takýchto prípadoch je vhodné mať mastichu poruke. 

Veľa našich klientov, ktorí mali premnoženého helikobaktera, sa rozhodnú opakovať 50-dňovú kúru raz ročne v rámci prevencie. 

Ďakujeme pekne za rozhovor 🙂

,