chudnutie v spánku

Chudnutie v spánku: ako podporiť spaľovanie tukov v noci a všetko, čo o tom potrebujete vedieť

Pri chudnutí sú veľmi dôležité hlavne dva faktory. Sú nimi strava a cvičenie. Okrem nich je však veľmi dôležitý kvalitný a dostatočný spánok, ktorý rozhodne netreba podceňovať. Prečo je to tak? Dôvod je celkom jednoduchý – ak vo vašom živote pochybuje spánok, vtedy aj samotné chudnutie pôjde oveľa ťažšie.

V tomto článku sa dozviete, ako schudnúť počas spánku, prečo je spánok dôležitý pre chudnutie a všetky potrebné informácie, ktoré je dobré vedieť o chudnutí v spánku.

Chudnutie v spánku – ako to funguje?

Každý človek počas spánku spaľuje nejaké kalórie. Na svedomí to majú metabolické procesy, akými sú dýchanie, regulácia telesnej teploty, rast a obnova buniek a podobne.

Kto ich koľko spáli, závisí od toho, aký má daná osoba bazálny metabolizmus (je to množstvo energie, ktoré je potrebné na udržanie základných telesných funkcií, čo v jednoduchosti znamená počet kalórií, ktoré telo spáli na energiu).

Pokiaľ chcete počet spálených kalórií počas spánku navýšiť, v takom prípade budete musieť zvýšiť svoj bazálny metabolizmus. Základom je mať správny jedálniček, pravidelný pohyb a dostatočne veľa kvalitného spánku.

Náš tip: Hľadáte spôsob, ako chudnúť účinne aj bez cvičenia? Prečítajte si našu recenziu na keto diétu KetoMix.

Prečo je kvalitný spánok dôležitý pre chudnutie?

Kvalitný spánok je nesmierne dôležitý pre chudnutie, pretože vplýva na chuť do jedla. Tá je v skutočnosti ovplyvnená, respektíve riadená, hormónmi. Poďme si to teda vysvetliť.

Ľudia, ktorí si doprajú dostatočný spánok, majú lepšiu kontrolu nad svojimi chuťami a túžbami po jedle ako tí, ktorí nemajú dostatok spánku.

Svedčí o tom aj táto štúdia, v ktorej vedci z univerzity v Kapskom Meste (University of Cape Town) v Juhoafrickej republike zanalyzovali výsledky siedmych štúdií a zistili, že ľudia, ktorí viac spali, tak boli počas dňa oveľa menej hladní. Okrem toho, mali zníženú chuť (túžbu) na jedlá – sladké, aj slané.

To znamená, že čím menej človek spí, tým viac sú negatívne ovplyvnené hormóny. Nielen dĺžka spánku, ale aj jeho kvalita vplýva na produkciu hormónov chuti. Tieto hormóny, ktoré majú na svedomí sýtosť a hlad, sa nazývajú leptín a grelín.

Prvý hormón leptín (označovaný ako hormón plnosti) signalizuje sýtosť. Je nápomocný pri kontrole apetítu. Ak však nefunguje správne, tak človek väčšinou nie je schopný vedieť, či je dostatočne najedený, teda sýty.

Druhý hormón grelín (označovaný ako hormón hladu) spôsobuje hlad. Tento hormón vysiela signál do žalúdka a napovedá mozgu, že ste hladný.

Funkcia leptínu a grelínu v tele je nasledovná – keď je prázdny žalúdok, tak sa tvorí hormón hladu grelín. Následne mozog vydáva signál, aby sa človek najedol. Keď je človek najedený a má plný žalúdok, následne je do mozgu vyslaný signál, ktorý napovedá, aby človek prestal jesť. Vtedy sa uvoľní leptín, teda hormón plnosti.

Telo prirodzene zvyšuje a znižuje hladiny oboch hormónov počas dňa. Ak nemá človek dostatok spánku, v takom prípade je produkcia spomínaných hormónov narušená (nie sú v rovnováhe), čo znamená, že nedokážu fungovať správne.

To má za následok, že hormón grelín sa bude zvyšovať a leptín bude svoju produkciu znižovať. Človek tak nevie dostatočne ovládať svoj hlad a ani sýtosť. Tým pádom počas dňa cíti hlad a oveľa viac skonzumuje.

spalovanie tukov v noci

Ako podporiť spaľovanie tukov a chudnutie v spánku?

Nie je veľa spôsobov, ako podporiť chudnutie v noci. Existuje však niekoľko spôsobov, vďaka ktorým môžete spáliť o čosi viac kalórií. Medzi ne patria:

  • Spánok v chladnej miestnosti – pokiaľ budete spať v miestnosti, kde bude chladnejšie, v takom prípade vaše telo spáli o niečo viac kalórií. Dôvodom je, že telesná teplota je o niečo nižšia a tak je potrebná vynaložená energia, aby telo zostalo v teple.
  • Pred spánkom si doprajte ľahké a zdravé jedlá – možno si teraz hovoríte, že chudnutie a jedenie pred spaním nejdú dokopy. Skutočnosť je však taká, že hladovanie nie je riešením. Počas chudnutia je veľmi dôležité, po čom večer siahnete. Vyhnite sa nezdravým jedlám a polotovarom. Namiesto nich voľte ľahké a zdravé jedlá. Vhodné je dopriať si jedlá s vysokým obsahom kvalitných bielkovín. Na výber máte napríklad tvaroh, kuracie mäso, tofu, vajcia alebo vlašské orechy alebo mandle. Pokiaľ zvolíte zdravú stravu, tá pozitívne vplýva aj na kvalitu spánku.
  • Nočný spalovač tukov – podporiť chudnutie v spánku môžete aj za pomoci nočných spaľovačov tukov. Takéto doplnky patria medzi najľahšie spôsoby, ako schudnúť počas spánku. Väčšinou fungujú na princípe zvýšeného metabolizmu, vďaka čomu spálite viac kalórií. Pri výbere je dôležité voliť kvalitné a zdraviu neškodné doplnky stravy.

Najlepšie nočné spaľovače tukov

Vyššie sme si vysvetlili, ako podporiť spaľovanie tukov a ako schudnúť v spánku. Jednou z možností bolo využiť nočný spalovač tukov, ktorý patrí k jednoduchým spôsobom, ako počas spánku spáliť prebytočný tuk. Tu je zoznam tých najlepšie hodnotených, ktoré žiadnym spôsobom nevplývajú na kvalitu a ani dĺžku vášho spánku:

1.     NIGHT BURNER – Nočný spaľovač tukov

Tento nočný spaľovač tukov vo forme kapsúl od značky Night Burner má termogénny účinok. To znamená, že vďaka nemu sa aj počas spánku urýchli metabolizmus a zvýši telesná teplota. Výhodou je, že tento doplnok neobsahuje kofeín.

skinny nocny spalovac tukov

2.     Ladylab Night burner 60 tabliet

Nočný spaľovač Night Burner slovenskej značky Ladylab, ktorá sa zameriava na výrobu produktov špeciálne pre ženy. Počas noci zrýchľuje metabolizmus a pomáha s obávaným jo-jo efektom. Neobsahuje lepok, ani palmový olej a je bez pridaného cukru.

ladylab nocny spalovac tukov

3.     Spaľovač tukov Night Burn – BeastPink

Nočný spaľovač tukov Night Burn od značky BeastPink vám pomôže dosiahnuť postavu snov. Obsahuje unikátnu zmes 5. účinných látok, ktoré pomáhajú spaľovať tuk. V zložení sa nachádzajú prírodné spaľovače Acetyl L-karnitín a CLA. Neobsahuje kofeín a ani žiadne stimulanty.

Beast pink night burner

Zdroje:

https://www.scientificamerican.com/article/getting-more-sleep-can-reduce-food-cravings/

https://selecthealth.org/blog/2018/10/why-sleep-is-important-for-weight-loss

https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-your-body-uses-calories-while-you-sleep

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/burning-calories-without-exercise

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.