kolagen pre tehotne

Kolagén pre tehotné: je bezpečné užívať kolagén v tehotenstve? Výhody + recenzie

Počas tehotenstva prechádza ženské telo mnohými zmenami a zaťažkávajúcou skúškou. Môže byť kolagén v tehotenstve prospešný a bezpečný? V tomto článku vám odpovieme na to, či je vhodné užívať kolagén pre tehotné ženy. 

Ako už iste viete, kolagén je bielkovina, ktorá má veľké zastúpenie v našom tele, no s vekom jeho produkcia klesá. Je dôležitý pre zdravie pokožky, vlasov, nechtov, kostí, kĺbov a celého pohybového aparátu. Pre jeho viditeľné účinky je dnes užívanie kolagénu formou výživových doplnkov nesmierne obľúbené.

Zrejme už s kolagénom máte aj svoju pozitívnu skúsenosť a teraz sa pýtate, či môžete v jeho užívaní pokračovať aj počas tehotenstva. Nakoľko kolagén sa prirodzene produkuje v našom tele a prijímame ho aj prostredníctvom stravy, je pravdepodobné, že jeho užívanie v tehotenstve bude rovnako bezpečné.

Avšak, tehotenstvo je predsa len špecifický stav. Väčšina kolagénových doplnkov musí mať na svojich obaloch uvedenú informáciu, že nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Je to tak preto, že ohľadom užívania kolagénu neexistujú z logických a etických dôvodov žiadne štúdie.

Nemôžeme preto potvrdiť, že užívanie kolagénu v tehotenstve bude mať určité výhody alebo riziká. Preto je dnes užívanie kolagénu počas tehotenstva na slobodnom rozhodnutí každej ženy. Ak si teda nie ste istá, či kolagén v tehotenstve užívať alebo nie, má to jednoduché riešenie.

Poraďte sa so svojím gynekológom, ktorý pozná váš zdravotný stav, sleduje priebeh vášho tehotenstva a vývoj dieťatka, vie aké ďalšie lieky a vitamíny užívate, či aké problémy spojené s tehotenstvom vás trápia.

Výhody užívania kolagénu v tehotenstve

Vďaka svojim účinkom môže kolagén priniesť mnoho potenciálnych výhod na problémy, ktoré často trápia tehotné ženy. Tu sú najbežnejšie z nich:

1. Pôsobí ako prevencia proti striam a celulitíde

Vaša pokožka dostáva počas tehotenstva zabrať a zväčšujúce bruško a kilá navyše ju rozťahujú do stále väčších rozmerov. Najmä v oblasti brucha, stehien a zadku. Keďže kolagén dodáva pokožke pružnosť, môže pomôcť predchádzať vzniku strií a celulitídy, prípadne ich eliminovať. 

2. Podporuje zdravé kĺby a kosti

Kvôli stúpajúcej váhe mnoho žien počas tehotenstva pociťuje bolesti v chrbtici, krížoch, bedrových kĺboch či panve. Kolagén je dôležitou súčasťou kostí, kĺbov, šliach aj väzivových spojení, preto vám môže jeho suplementácia pomôcť udržať zdravý a silnejší pohybový aparát.

3. Podporuje cievny systém

Počas tehotenstva sa objem vašej krvi zväčšuje a telo vytvára nové cievy, ktoré zásobujú vás aj vaše dieťatko. Kolagén môže byť prospešný aj v tomto a podporovať elesticitu a zdravie cievneho systému.

4. Podporuje zdravé zuby

Mnoho žien trápia počas tehotenstva aj problémy so zubami. Vysoká hladina hormónu progesterón môže spôsobiť rýchly vývoj bakteriálneho plaku a tým viesť k zápalu a ochoreniu ďasien.

Preto je počas tehotenstva mimoriadne dôležité dbať na ústnu hygienu a odporúča sa aj preventívna návšteva u zubného lekára. 

Kolagén je súčasťou spojivového tkaniva ďasien, ktoré fixuje zuby v zubnom lôžku. Jeho nedostatok preto môže problémy so zubami zhoršiť a naopak, jeho užívanie vám môže so zubnými problémami pomôcť.

5. Pre krásne vlasy, pleť a nechty

V neposlednom rade, veľa žien užíva kolagén už pred tehotenstvom práve pre jeho účinky na krásu. Počas tehotenstva však vaše telo prechádza hormonálnymi zmenami a zatiaľ čo niektoré mamičky si pochvaľujú krásnu pleť a husté vlasy, iné môže potrápiť vypadávanie vlasov a vyrážky. Kolagén je aj v tomto prípade skvelým pomocníkom.

kolagen po porode

Kolagén po pôrode: je vhodný pre dojčiace matky?

Po pôrode môže byť užívanie kolagénu dokonca veľmi prospešné, nakoľko pomáha rýchlejšiemu hojeniu rán a regenerácii, či už ste absolvovali prirodzený pôrod alebo cisársky rez. Vďaka účinkom na pokožku a cievy vám taktiež môže pomôcť dostať sa rýchlejšie do “pôvodného stavu” a podporiť sťahovanie ochabnutého popôrodného bruška a maternice. 

Oceníte tiež jeho účinok na pohybový systém a kĺby, keďže po pôrode práca s “ťažkými váhami” zďaleka nekončí. Svoje rastúce bábätko predsa budete každodenne dvíhať, nosiť a užívať si dlhé prechádzky s kočíkom. 

Tipy na kolagén pre tehotné – recenzie

Či už sa rozhodnete užívať kolagén v tehotenstve alebo po pôrode počas dojčenia, nezabúdajte, že všetko čo sa dostane do tela matky sa dostáva aj do tela dieťatka. 

Preto, ak vám váš gynekológ užívanie kolagénu odobrí, stavte na kvalitné produkty, ktoré obsahujú čistý kolagén bez zbytočných príchutí, prímesí alebo sladidiel. 

Okrem toho, účinok čistého kolagénu je aj tak najlepší a rôzne prídavné látky len znižujú jeho vstrebateľnosť a účinnosť. Tu je niekoľko našich tipov na kvalitné a čisté kolagénové produkty.

1. Inca Collagen

100 % morský kolagén bez prísad v dennej dávke obsahuje 3000 mg účinného kolagénu, ktorý sa dobre vstrebáva. Má výborné zákaznícke hodnotenia a pozitívnu skúsenosť s ním majú aj ženy, ktoré ho užívali počas tehotenstva. Ku kolagénu dostanete aj balenie vitamínu C zadarmo.

Inca kolagen v tehotenstve

2. Bionutrian kolagén

Tento prémiový morský kolagén švajčiarskej kvality máme vyskúšaný na vlastnej koži a môžeme ho len odporúčať. Našu celú recenziu a skúsenosť s kolagénom Bionutrian si môžete prečítať tu. Ide o čistý hydrolyzovaný rybí kolagén s vitamínom C, ktorý zlepšuje vstrebateľnosť kolagénu.

bionutrian kolagen pocas tehotenstva

3. Collalloc

100 % bioaktívny morský kolagén švajčiarskej kvality s obsahom až 3300 mg kolagénu v jednej dávke. Má výbornú rozpustnosť a je skvelým produktom pre náročných zákazníkov za priaznivú cenu. Aj tento kolagén sme na našom blogu osobne otestovali, celú recenziu na kolagén Collalloc nájdete tu.  

collalloc

Auto článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

,