kelp účinky

Kelp: spoznajte morskú riasu plnú jódu, ktorá vám pomôže schudnúť

Kelp je doslova nutričná elektráreň plná vitamínov, minerálov a antioxidantov. Môže pomôcť predchádzať rakovine, podporovať kardiovaskulárne zdravie a dokonca znižovať vstrebávanie tukov v čreve. Poznáte účinky tejto morskej riasy?

Čo je Kelp?

Kelp je typ veľkej hnedej morskej riasy, ktorá rastie v plytkej slanej vode bohatej na živiny (v oblastiach nazývaných chaluhové lesy). Často je obklopený bohatým morským a rastlinným životom a odhaduje sa, že sa objavil pred 5 až 23 miliónmi rokov. 

Existuje asi 30 rôznych odrôd tejto starodávnej morskej riasy, z ktorých najbežnejšie sú obrie riasy, bongo riasy a kombu. Tento druh morských rias je základom mnohých ázijských kuchýň, ktorý predstavuje prirodzený zdroj vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Táto morská riasa je účinná pri chudnutí, podporuje zdravie štítnej žľazy a bolo dokázané, že znižuje riziko mnohých foriem rakoviny. Spoznajte jej jedinečnú silu.

Nutričné výhody: kelp je skvelým zdrojom jódu

Keďže kelp absorbuje živiny z okolitého morského prostredia, je bohatý na vitamíny, minerály a stopové prvky:

  • Vitamín K
  • Folát
  • Horčík
  • Železo
  • Vitamín A
  • Kyselina pantoténová
  • Vápnik
  • Jód

V čom ale táto morská superpotravina naozaj vyniká, je obsah jódu. V skutočnosti je to jeden z najlepších prírodných zdrojov jódu, ktorý existuje.

Minerál jód hrá kľúčovú úlohu pri produkcii hormónov štítnej žľazy, riadení metabolizmu a pomáha ženskému telu v zdravom tehotenstve. Na druhej strane, nedostatok tohto životne dôležitého minerálu môže hrať úlohu pri ochoreniach a poruchách, ako je ochorenie polycystických vaječníkov, poruchy prostaty, ochorenia štítnej žľazy, autoimunitné ochorenia a dokonca aj cukrovka. 

Keďže strava je výlučným zdrojom obsahu jódu, je dôležité venovať pozornosť príijmu potravín s vysokým obsahom tohto minerálu.

Kelp má tiež vysoký obsah antioxidantov vrátane karotenoidov a flavonoidov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom spôsobujúcim choroby.

Kelp a chudnutie

Kelp má nízky obsah tuku a kalórií. Obsahuje tiež prírodnú vlákninu zvanú alginát. Štúdie naznačujú, že alginát pôsobí ako blokátor tuku a zastavuje vstrebávanie tuku v čreve. 

Štúdia publikovaná v časopise Food Chemistry zistila, že alginát môže pomôcť blokovať lipázu – enzým, ktorý trávi tuky – až o 72 %.

Ukázalo sa tiež, že proteín nachádzajúci sa vo väčšine odrôd kelpu, známy ako fukoxantín, výrazne znižuje tukové tkanivo – jeden z dôvodov, prečo sa kelp odporúča ako zdravý doplnok na chudnutie. 

Kelp môže byť užitočný aj pre ľudí s cukrovkou a obezitou. Štúdia publikovaná v časopise Diabetes, Obesity, and Metabolism Trusted Source zistila, že fukoxantín môže v kombinácii s olejom z granátového jablka podporovať chudnutie u ľudí s obezitou.

Štúdie tiež naznačujú, že hnedé morské riasy môžu ovplyvniť riadenie glykémie a znížiť hladinu glukózy v krvi. To by mohlo byť prospešné pre ľudí s cukrovkou 2. typu.

Jedna štúdia skúmala vplyv kelpu na pankreatickú lipázu a zistila, že jeho konzumácia znižuje proces, pri ktorom pankreas nadmerne spracováva tuk a ukladá ho príliš veľa v tele. Namiesto toho bola táto morská riasa životne dôležitým faktorom, ktorý pomáha telu vylučovať tuk prostredníctvom stolice. V podstate to znamená, že sa považuje za inhibítor lipázy.

kelp chudnutie

Zdravotné výhody kelpu

Morské riasy obsahujú desaťkrát viac minerálov ako rastliny pestované v pôde. Ľudia, ktorí jedia morské riasy, majú málokedy nedostatok minerálov. 

1. Zdravie štítnej žľazy

Štítna žľaza potrebuje jód, aby správne fungovala. Vaše telo neprodukuje jód, preto je dôležité prijímať ho dostatok prostredníctvom stravy. Ak nemáte dostatok jódu, môže vaša štítna žľaza produkovať nedostatok niektorých potrebných hormónov, čo je stav známy ako hypotyreóza. Kelp môže vďaka obsahu jódu zabrániť hypotyreóze.

Buďte však opatrní – príliš veľa jódu môže spôsobiť poruchu štítnej žľazy. O užívaní kelpu je preto vhodné poradiť sa so svojím lekárom.

2. Kontrola cukrovky

Kelp obsahuje minerál zvaný vanád, ktorý by mohol pomôcť ľuďom s cukrovkou 2. typu. Skoré štúdie na zvieratách a ľuďoch ukázali, že môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Je však potrebný ďalší výskum.

Vedci tiež skúmajú fukoxantín, ktorý by mohol pomôcť pri regulácii hmotnosti u ľudí s cukrovkou. Zistili, že fukoxantín zvyšuje produkciu omega-3 mastných kyselín DHA a proteínu, ktorý sa podieľa na metabolizme tukov u hlodavcov.

Jedna kórejská štúdia publikovaná v časopise Nutrition Research and Practice tiež zistila, že konzumácia riasy výrazne zlepšila hladinu cukru v krvi, pozitívne ovplyvnila kontrolu glykémie a zvýšila aktivitu antioxidačných enzýmov u pacientov s diabetom 2. typu.

3. Prevencia anémie

Kelp je stredne bohatý na železo, ktoré vás chráni pred vznikom chudokrvnosti (anémie). Ak trpíte anémiou, tkanivá vášho tela nedostávajú dostatok kyslíka kvôli nedostatku červených krviniek.Zvýšený príjem železa zo stravy preto môže pomôcť.

4. Pomáha pri niektorých poruchách súvisiacich s krvou

V mnohých druhoch chaluh sa nachádza energetická živina, fucoidan, ktorá okrem iného preukázala účinnosť pri problémoch súvisiacich s krvou.

Fucoidan preukázal účinnosť pri prevencii krvných zrazenín, ktoré môžu viesť k nebezpečným zdravotným problémom, vrátane mŕtvice a srdcového infarktu. 

To môže byť relevantné najmä pre tých, ktorí trpia cukrovkou alebo sú ohrození cukrovkou, pretože medzi bežné príznaky tejto choroby patrí nadmerná zrážanlivosť krvi.

Fucoidan tiež chráni bunky vo vašom tele pred ischemickým poškodením, čo znamená poškodenie spôsobené nesprávnou úrovňou prietoku krvi do určitých častí tela.

5. Spomaľuje rast mnohých typov rakoviny

Viaceré živiny v riase kelp fungujú spoločne a poskytujú vám ochranu pred rakovinou. Zistilo sa, že prítomnosť fukoxantínu je účinná proti mnohým typom rakoviny prostaty. Pomáha tiež odstrániť liekovú rezistenciu u pacientov s rakovinou, ktorí podstupujú chemoterapiu, čím sa zníži množstvo škodlivých liekov zavedených do ľudského systému.

Pokiaľ ide o živiny bojujúce proti rakovine, fucoidan je považovaný za jeden z najsilnejších. Štúdie o fucoidane zistili, že spôsobuje odumieranie rakovinových buniek (proces známy ako „apoptóza“) pri leukémii, rakovine hrubého čreva, prsníka a pľúc. Práve kombinácia fukoidánu a fukoxantínu robí z tejto morskej zeleniny jednu z najúčinnejších potravín v boji proti rakovine.

6. Má protizápalové účinky

Na prevenciu proti väčšine chorôb sa často odporúča dodržiavať stravu bohatú na protizápalové potraviny. Zápal je základom väčšiny chorôb a existuje hypotéza, že chronický zápal môže byť spôsobený nadmerne aktívnym imunitným systémom, ktorý zaplavuje telo nebezpečnými hormónmi.

Ukázalo sa, že určité druhy rias majú protizápalové vlastnosti (a slúžia ako antioxidanty), čo znamená, že pomáhajú znižovať celkový zápal vo vašom tele. To následne znižuje pravdepodobnosť ochorenia. Kelp je bohatý na antioxidanty a fukoidan, ktorý pôsobí protizápalovo a tiež zlepšuje hladinu cholesterolu v krvi.

7. Pomáha predchádzať strate kostí

Hrozí vám osteoporóza alebo iné ochorenia kostí? Kelp môže pomôcť. Je to bohatý zdroj vitamínu K – v jednej porcii získate takmer štvrtinu denného odporúčaného príjmu. Vitamín K je známy svojou úlohou pri vytváraní hustejších kostí, ktoré tak ľahko nepodliehajú artritíde a osteoporóze. 

Ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by sa však mali vyhýbať ďalšiemu vitamínu K, pretože môže ovplyvniť účinok liekov.

Aj príliš veľa dobrého môže škodiť

Konzumácia veľkého množstva kelpu môže do tela dostať príliš veľa jódu. Nadmerné množstvo jódu môže príliš stimulovať štítnu žľazu, preto je dôležité prijímať kelp s mierou. 

Kelp a iná morská zelenina prijímajú minerály z vôd, v ktorých rastú, preto môžu absorbovať aj ťažké kovy, ako je arzén, kadmium a olovo. Tie môžu byť zdraviu nebezpečné.

Ak chcete znížiť toto riziko, hľadajte certifikované organické verzie morskej riasy a balenia, na ktorých sa uvádza, že výrobok bol testovaný na arzén. Pred začatím akéhokoľvek suplementačného režimu sa odporúča poradiť sa so svojím lekárom.

Ako jesť kelp

Kelp je dostupný v rôznych formách a ľudia ho môžu konzumovať ako potravinu alebo doplnok. Ako sme už vyššie spomenuli, je súčasťou mnohých jedál ázijskej kuchyne. V našich končinách je však najpohodlnejšie siahnuť po výživovom doplnku, s ktorým ľahko získate výhody kelpu formou tabliet alebo kapsúl.

1. Jód – extrakt z kelpu NOW Foods

Výživový doplnok obsahuje výťažok z morskej riasy v kapsulách s obsahom jódu až 325 mcg v jednej kapsule. Prispieva k správnej funkcii hormónov štítnej žľazy a normálne fungujúcej látkovej výmene.

kelp

2. Kelp morské riasy Jamieson

Balenie kelpu od značky Jamieson obsahuje 100 tabliet, ktoré vám vystačia na viac ako 3 mesiace.

kelp jamieson

3. Kelp Ostrovit

Obsahuje extrakt z morskej riasy (Laminaria japonica), ktorá patrí k najlepším zdrojom prírodného jódu. V jednej dávke obsahuje 200 mcg jódu

kelp_-_ostrovit

4. Kelp extrakt z chaluhy bublinatej

1 tableta denne od značky Biomedical obsahuje až 500 mg riasy. Priaznivo vplýva na energetický metabolizmus, funkciu gastrointestinálneho traktu.

kelp-extract-extrakt-z-chaluhy-bublinatej

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

, , , , ,