keto víno recenzie

Keto víno: 4 tipy na nízkosacharidové víno, ktoré si môžete dopriať počas diéty

Môže alkohol alebo pohár vína ovplyvniť vaše chudnutie? Určite áno, avšak dobrou správou je, že na našom trhu existujú aj špeciálne nízkokalorické vína, ktoré si môžete dopriať aj počas diéty.

V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, aký je vzťah medzi chudnutím a alkoholom a odporučíme vám keto vína, ktoré neohrozia vaše chudnutie. Veď dopriať si večer pohár vína na uvoľnenie nemusí byť hriechom.

Alkohol, chudnutie a keto diéta

Keto diéta je životný štýl s nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom tukov, ktorý vám pomôže schudnúť, zlepšiť vaše zdravie a zvýšiť energiu. Myšlienka je taká, že sa musíte držať nízkeho denného prísunu sacharidov, aby ste udržali svoje telo v stave ketózy.

Keď udržíte príjem sacharidov dostatočne nízky, vaše telo vstúpi do ketózy, metabolického stavu, v ktorom vaše telo začne spaľovať tuk na energiu. Vaša pečeň využíva uložený a spotrebovaný tuk na výrobu ketónových molekúl na energiu. 

Aj počas keto diéty alebo inej diéty si môžete vychutnať víno, ale spomalí to proces chudnutia. Keď si vychutnáte pohár vína, vaša pečeň sa sústredí na to, aby sa alkohol spracoval čo najrýchlejšie. To znamená, že ostatné živiny – vrátane tuku – sú dočasne spaľované. Vypitie pohára vína vás teda z ketózy nevyradí (ani nezmaže váš pokrok), ale dočasne ho oddiali.

Avšak nie všetky formy vína (alebo alkoholu samotného) sú v očiach stravy rovnaké. Tie s vysokým obsahom uhľohydrátov, ako je pivo a niektoré vína, sú v keto diéte úplne zakázané.

Víno si teda môžete dopriať, pokiaľ nezvýšite povolený denný príjem sacharidov nad váš denný cieľ. Ľudia na keto diéte sa snažia zostať pod 20 – 50 gramami sacharidov denne, čo sa môže rýchlo zvýšiť, ak si nesledujete veľkosť porcií.

Zatiaľ čo pohár vína tu a tam pravdepodobne neporuší vašu ketodiétu, pitie alkoholu má vplyv na produkciu ketónov a nie všetky vína sú skutočne vhodné. 

Aj pokiaľ nedržíte prísnu keto diétu, ale iný druh diéty, mali by ste sa alkoholu čo najviac vyhýbať. Každý, kto sa chce tešiť zo štíhlejšej postavy (či už potrebuje schudnúť 10 kg alebo len mierne upraviť figúru) musí dbať na veľkosť porcií a príjem kalórií.

To platí aj pri pití alkoholu. Pokiaľ si ho doprajete len občas a zvolíte vhodné víno s nízkym obsahom cukru v primeranom množstve, nemusíte sa obávať, že by to vaše ciele výrazne narušilo.

nízkokalorické víno

Ako často môžete piť alkohol počas diéty? 

V podstate, môžete piť aj  každý deň, pokiaľ pijete nízkosacharidový alebo bezsacharidový alkohol. Pivo obsahuje viac uhľohydrátov ako víno, zatiaľ čo samotné destiláty neobsahujú žiadne sacharidy. Určite sa vyhnite  miešaným nápojom, pretože majú príliš vysoký obsah cukru.

Nezabúdajte však, že aj nízkokalorické víno je stále víno, ktoré obsahuje 11-13 % alkoholu a ak nechcete trpieť bolehlavom, nemali by ste to s jeho kozumáciou preháňať.

Aké víno zvoliť počas diéty?

Najlepšie keto vína sú suché vína, pretože obsahujú najmenej zvyškového cukru. Niektoré vína sa predávajú ako vína s nízkym obsahom cukru alebo s nízkym obsahom sacharidov, ale na etiketách vína nie vždy nájdete potrebné informácie. Preto sme pre vás pripravili prehľad niektorých  z najobľúbenejších odrôd, či už máte radi červené, biele alebo ružové.

Červené vína

Ak obľubujete červené víno, určite si vyberte suché červené víno s ľahkým telom. Výraznejšie červené s vyšším obsahom alkoholu majú zvyčajne viac zvyškového cukru a vyšší obsah sacharidov.

Obsah sacharidov (g) v každom druhu červeného vína na porciu:

 • Pinot noir: 3.4
 • Merlot: 3.7
 • Cabernet sauvignon: 3.8
 • Shiraz: 3.8
 • Syrah: 3.8
 • Chianti: 4
 • Grenache: 4
 • Malbec: 4.1
 • Zinfandel: 4.2
 • Burgundsko: 5.5

Biele vína

Suché vína, ktoré zahŕňajú predovšetkým biele odrody, sú zvyčajne vína s nízkym obsahom sacharidov. Bude sa vám tiež ľahšie sledovať počet prijatých sacharidov.

Obsah sacharidov (g) na porciu pre každé biele víno:

 • Prosecco: 2
 • Pinot grigio: 3
 • Sauvignon blanc: 3
 • Chardonnay: 3.2
 • Tramín červený: 3.8
 • Vinho verde: 3.8
 • Pinot blanc: 4
 • Chenin blanc: 4.9
 • Rizling suchý: 5.5

Šumivé vína sú niekde v strede zoznamu. Väčšina brut šampanského má asi 4 gramy sacharidov na porciu. Extra brut odroda bude mať ešte nižší obsah sacharidov. „Brut“ znamená „suchý“. Čím je víno suchšie, tým nižšie sú zvyškové cukry a nižší obsah sacharidov.

Ružové vína

Obsah sacharidov v ružovom víne závisí od štýlu vína a odrody hrozna použitého pri výrobe tohto vína. Ružové vína sa nevyrábajú z jedného konkrétneho hrozna.

Grenache, sangiovese, pinot noir a syrah sú všetky bežné odrody hrozna používané pri výrobe ružového vína. Vyberte si suché rosé vyrobené z jedného z týchto druhov hrozna, ak si dávate pozor na sacharidy, malo by mať asi 2,9 sacharidov na porciu.

Sladké a šumivé odrody rosé neprinesú nič dobré pre vašu nízkosacharidovú diétu. Napríklad ružové moscato začína okolo 8 gramov sacharidov na porciu. Niektoré šumivé ružové vína obsahujú viac ako 15 gramov sacharidov.

Vína, ktorým sa treba vyhnúť

Vyhnite sa sladkým vínam a dezertným vínam. Lacné sladké vína môžu dokonca obsahovať cukor na zníženie kyslosti alebo rýchle kvasenie.

nízkosacharidové víno na chudnutie

Obsah sacharidov vo víne

Obsah sacharidov vo víne priamo súvisí so zvyškovými cukrami. Počas procesu kvasenia sa prírodné cukry vo víne rozkladajú pridanými kvasinkami. Tieto cukry sa menia na alkohol a oxid uhličitý. Akékoľvek cukry, ktoré po nich zostali, sú zvyškové cukry.

Čím vyšší je obsah cukru vo víne, tým vyšší je obsah sacharidov. Niektorí z menej kvalitných vinárov pridávajú na konci procesu plnenia do fliaš gramy cukru, aby upravili chuť svojich vín.

V porovnaní s inými alkoholickými nápojmi je víno vo všeobecnosti dobrou voľbou s nízkym obsahom sacharidov. Destiláty ako vodka a gin majú nulové množstvo sacharidov, ale miešané nápoje môžu ľahko narušiť akúkoľvek diétu. 

Najlepšie keto vína s nízkym obsahom sacharidov

Dnes už na trhu zoženiete aj špeciálne vína označené ako nízkosacharidové a vhodné počas diéty. Vyskúšajte napríklad vína značky KetoMix. Tento český výrobca známej ketogénnej diéty má vo svojom sortimente nielen široký výber keto jedál, ale nechýbajú ani kvalitné keto vína.

1. TERROIR PÁLAVA Ryzling rýnsky 2019

Terroir Pálava Ryzling rýnsky je suché víno s minimom sacharidov a príjemnou chuťou pomela, vinohradníckych broskýň a červeného pomaranča. Môžete si ho dopriať aj počas ketogénnej diéty v odporúčanom množstve 1 dcl denne.

vino bez sacharidov

2. Víno Frankovka 2018 – Vajbar

Ak preferujte červené víno, vyberte si toto exkluzívne akostné víno KetoMix, ktoré neobsahuje takmer žiadne sacharidy. Neskorý zber ročníku 2018 vás očarí plnou ovocnou chuťou a vôňou čučoriedok, višní a ovocnej marmelády.

proetinove vino ketomix

3. Víno Rosé Kozí Horky 2020

Ide o limitované akostné víno, ročník 2020. Poteší vás vôňou jahôd, malín, červených ríbezlí a bohatou chuťou po červenom grepe. Na medzinárodnej vinárskej súťaži Vinum Juvenale 2018 získalo toto víno striebornú medialu.

nizkosacharidove vino ketomix

4. Víno Sauvignon 2019

Unikátne víno s vôňou bazy, čiernych ríbezlí a ľahkou chuťou citrusov. Jeho kvalitu dokazuje aj viacero ocenení: zlatá medaila z FESTWINE 2020, veľká zlatá medaia z Lednických vínnych trhov a Litoměřic z roku 2020, a nakoniec strieborná medaila z AWC Vienna z roku 2020.

keto víno ketomix

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

https://www.purewow.com/wine/keto-diet-wines

https://www.drinksurely.com/a/blog/is-wine-keto

https://chaumette.com/can-you-drink-wine-on-keto-diet/

, , ,