mumio ucinky recenzie

Mumio (shilajit): Objavte 8 skvelých účinkov tohto “čierneho zlata” + recenzie

Mumio, alebo živica Shilajit je bežne používaným doplnkom v ajurvédskej medicíne. Obsahuje antioxidanty a môže ponúknuť ďalšie zdravotné výhody pre ľudí s určitými zdravotnými problémami. V tomto článku sa pozrieme na to, ako mumio pôsobí a aké má účinky.

Mumio je lepkavá látka, ktorá sa nachádza predovšetkým v skalách Himalájí medzi Indiou a Nepálom. Je výsledkom dlhého procesu rozkladu rastlinnej hmoty a minerálov, z čoho vzniká lepkavá, čierna látka podobná dechtu, ktorá pochádza z hornín vo vysokých horských pásmach. Vyskytuje sa aj v Afganistane, Tibete, Rusku a severnom Čile. Vyvíja sa stáročia z pomalého rozkladu rastlín a môžete sa tiež stretnúť s označením ako shilajatu, salajit, mummiyo alebo mimie.

Mumio sa skladá z humínov, kyseliny humínovej a kyseliny fulvovej. Ďalej obsahuje mastné kyseliny, živice, albumíny, polyfenoly, fenolové lipidy, triterpény, steroly, aromatické karboxylové kyseliny, kumaríny, latex, gumy a aminokyseliny.

Nachádza sa v ňom tiež viac ako 84 minerálov vrátane striebra, medi, zinku a železa. Jeho užívanie vo forme prášku alebo výživového doplnku môže pomôcť zvýšiť funkciu mozgu, spomaliť proces starnutia či zvýšiť plodnosť.

Účinky mumia

1. Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je progresívna porucha mozgu, ktorá spôsobuje problémy s pamäťou, správaním a myslením. Na zlepšenie jej symptómov sú k dispozícii lieky, avšak na základe molekulárneho zloženia mumia sa niektorí vedci domnievajú, že by mohlo zabrániť alebo spomaliť rozvoj Alzheimerovej choroby.

Primárnou zložkou mumia je antioxidant známy ako kyselina fulvová. Tá prispieva ku kognitívnemu zdraviu tým, že zabraňuje hromadeniu tau proteínu. Tau proteíny sú dôležitou súčasťou nervového systému, ale ich nahromadenie môže spôsobiť poškodenie mozgových buniek.

Výskumníci si myslia, že kyselina fulvová v mumiu môže zastaviť abnormálne hromadenie proteínu tau a znížiť zápal, čo môže potenciálne zlepšiť symptómy Alzheimerovej choroby. Je však potrebný ďalší výskum a klinické štúdie.

2. Nízka hladina testosterónu

Testosterón je primárny mužský pohlavný hormón, ale niektorí muži majú nižšiu hladinu ako ostatní. Medzi príznaky nízkej hladiny testosterónu môže patriť nízka sexuálna túžba, strata vlasov, strata svalovej hmoty, únava či zvýšený telesný tuk.

V jednej klinickej štúdii na mužských dobrovoľníkoch vo veku od 45 do 55 rokov dostala polovica účastníkov placebo a polovica dostala 250 mg dávku purifikovaného shilajitu (mumia) dvakrát denne. Po 90 po sebe nasledujúcich dňoch štúdia zistila, že účastníci, ktorí dostávali purifikovaný shilajit, mali výrazne vyššiu hladinu testosterónu v porovnaní so skupinou, ktorá užívala placebo.

3. Chronický únavový syndróm

Chronický únavový syndróm (CFS) je dlhodobý stav, ktorý spôsobuje extrémnu únavu. CFS môže sťažiť chodenie do práce alebo školy a aj jednoduché každodenné činnosti môžu byť náročné. Výskumníci si myslia, že doplnky z mumia môžu znížiť príznaky CFS a obnoviť energiu.

CFS sa spája s mitochondriálnou dysfunkciou. K tomu dochádza, keď vaše bunky nevyrábajú dostatok energie. V štúdii z roku 2012 výskumníci dávali laboratórnym potkanom mumio počas 21 dní a potom vyvolali CFS tým, že prinútili potkany plávať 15 minút počas 21 po sebe nasledujúcich dní. Výsledky zistili, že shilajit pomohol znížiť účinky CFS. Vedci sa domnievajú, že to vďaka tomu ako mumio pomáha predchádzať mitochondriálnej dysfunkcii.

4. Starnutie

Keďže mumio je bohaté na kyselinu fulvovú, silný a protizápalový antioxidant, môže tiež chrániť pred voľnými radikálmi a poškodením buniek. Vďaka tomu môže pravidelné používanie mumia prispieť k dlhovekosti, pomalšiemu procesu starnutia a celkovému lepšiemu zdraviu.

5. Choroba z vysokej nadmorskej výšky

Vyššia nadmorská výška môže vyvolať celý rad symptómov, medzi ktoré patrí napríklad pľúcny edém, nespavosť, letargia alebo pocit únavy alebo malátnosti, bolesť tela či hypoxia.

Výšková choroba môže byť vyvolaná nízkym atmosférickým tlakom, nízkymi teplotami alebo vysokou rýchlosťou vetra. 

Výskumníci si myslia, že mumio vám môže pomôcť prekonať problémy s vysokou nadmorskou výškou, vďaka obsahu kyseliny fulvovej. Tá môže fungovať ako antioxidant na zlepšenie imunity a pamäti vášho tela, protizápalový, energetický posilňovač a diuretikum na odstránenie prebytočnej tekutiny z tela a tak pôsobiť proti mnohým symptómom spojeným s vyššími nadmorskými výškami.

6. Anémia z nedostatku železa

Anémia z nedostatku železa môže byť výsledkom diéty s nízkym obsahom železa, straty krvi alebo neschopnosti absorbovať železo. Symptómy zahŕňajú únavu, slabosť, studené ruky a nohy, bolesť hlavy či nepravidelný tep srdca. Doplnky z mumia však môžu postupne zvyšovať hladiny železa.

7. Neplodnosť

Mumio je tiež bezpečný doplnok pri mužskej neplodnosti. V jednej štúdii skupina 60 neplodných mužov užívala mumio dvakrát denne počas 90 dní. Na konci tohto obdobia viac ako 60 % účastníkov štúdie ukázalo zvýšenie celkového počtu spermií a viac ako 12 % malo zvýšenú pohyblivosť spermií, čo je dôležitá súčasť plodnosti.

Vedľajšie účinky mumia – kto by sa mu mal radšej vyhnúť?

Výskum naznačuje, že mumio je bezpečné na dlhodobé užívanie ako doplnok stravy. Existujú však niektoré potenciálne vedľajšie účinky jeho používania.

Surové mumio môže obsahovať ióny ťažkých kovov, voľné radikály, plesne a iné kontaminácie, ktoré môžu spôsobiť ochorenie. Či už nakupujete online alebo v obchode s prírodnou alebo zdravou výživou, uistite sa, že mumio je čisté a pripravené na použitie.

Neužívajte ho, ak máte kosáčikovitú anémiu, hemochromatózu (príliš veľa železa v krvi) alebo talasémiu. Prestaňte užívať mumio, ak sa u vás objaví vyrážka, zvýšená srdcová frekvencia alebo závrat.

Mumio môže znížiť krvný tlak, čo môže byť nebezpečné pre ľudí užívajúcich lieky na vysoký krvný tlak. Ľudia s aktívnym srdcovým ochorením alebo s hypotenziou v anamnéze by sa mali vyhýbať užívaniu mumia, aby zabránili poklesu krvného tlaku. O užívané mumia sa poraďte so svojím lekárom.

Kde kúpiť mumio? Vyskúšajte napríklad tieto produkty:

Dr. Popov Mumio 60 tabliet

mumio v tabletach

Shilajit Mumio Altai 60 tabliet

shilajit mumio tablety

Pharma Activ Mumio Shilajit 60 tabliet

mumio doplnok

Mumio 250 mg 90 tabliet

mumio tablety

Dr. Popov Mumio 30 tabliet

mumio dr popov

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

https://pharmeasy.in/blog/ayurveda-uses-benefits-side-effects-of-shilajit/

https://www.healthline.com/health/shilajit

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320318

https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-shilajit-89514

, ,