spirulina účinky

Spirulina účinky: superpotravina z vody s množstvom zdravotných benefitov + TOP 6 produktov

Viete, ktorá superpotravina priamo z vody patrí k najvyšším a najstráviteľnejším zdrojom bielkovín? Je to Spirulina. V tomto článku sa dozviete, čo to je, aké má BIO Spirulina účinky, jej dávkovanie a v akých formách sa dá kúpiť. V závere článku dostanete tip na 6 TOP produktov – doplnkov výživy s obsahom Spiruliny.

Čo je to spirulina?

Spirulina je druh modrozelenej riasy, ktorá rastie vo vode, najmä v teplejších podnebiach. Patrí medzi prvé formy života na Zemi, pričom je považovaná za jednu z najstarších rastlín.

Radí sa medzi superpotraviny, pretože obsahuje množstvo bielkovín, vitamínov, minerálov, karotenoidov a antioxidantov. Určite treba spomenúť, že táto riasa je bohatá na flavonoidy a polyfenoly, ako je fykocyanín, ktoré prispievajú k vysokej hladine antioxidantov.

Ak si myslíte, že sa jedná o novodobú superpotravinu, tak sa mýlite. Už v dávnej minulosti ju používali Aztékovia ako účinný posilňovač vytrvalosti a na liečbu rôznych chorôb. V súčasnosti sa užíva v podobe doplnkov stravy a poskytuje viacero zdravotných benefitov, o ktorých si povieme nižšie.

Spirulina účinky

Užívanie Spiruliny sa spája s množstvom zdravotných výhod, najmä vďaka jej silným antioxidačným vlastnostiam a vynikajúcemu nutričnému profilu. Poďme sa pozrieť na najznámejšie Spirulina účinky:

1.     Má protizápalové vlastnosti

Spirulina obsahuje veľké množstvo antioxidantov. Pravidelná konzumácia tejto superpotraviny pomáha znížiť vplyv oxidačného stresu, čo má za následok zníženie zápalu a riziko vzniku chronického ochorenia (medzi ktoré sa radí rakovina).

Najdôležitejším antioxidantom je fykocyanín, ktorý dodáva Spiruline jej jedinečnú modrozelenú farbu. Táto zlúčenina je obzvlášť účinná pri inhibícii (čiže spomaľovaní) zápalových reakcií.

2.     Priaznivo vplýva na zdravie srdca

Spirulina môže mať priaznivý vplyv na zdravie srdca, pretože znižuje množstvo zlého cholesterolu (tzv. LDL cholesterol) a krvný tlak.

Existuje štúdia, ktorá skúmala vplyv suplementácie spiruliny na hladiny LDL. Preukázalo sa v nej, že každodenné užívanie 1 gramu spiruliny počas troch mesiacov pomohlo znížiť hladiny LDL cholesterolu účastníkov o 10 %. Okrem toho, môže znížiť celkový cholesterol, triglyceridy a zároveň zvýšiť HDL (teda dobrý) cholesterol.

Účinky zníženia krvného tlaku preukázal tento prehľad (spracovaný z piatich štúdií). Bolo v ňom zistené, že každodenné užívanie 1-8 gramov Spiruliny môže výrazne znížiť systolický a aj diastolický krvný tlak, najmä u ľudí s vysokým krvným tlakom.

3.     Pomáha zmierniť alergickú nádchu

Spirulina je nápomocná v boji s nepríjemnou alergickou nádchou. Môže znížiť zápal nosových dýchacích ciest, ktorý patrí medzi bežné prejavy alergickej alebo sennej nádchy. Podľa tejto štúdie, užívanie Spiruliny výrazne zlepšuje symptómy alergickej rinitídy (nádchy), medzi ktoré patrí kýchanie, upchatý nos a svrbenie. Dokonca, na liečbu alergickej rinitídy je Spirulina účinnejšia ako liečba antihistaminikami s obsahom cetirizínu (účinnej látky), čo potvrdzuje táto štúdia.

4.     Zlepšuje silu, vytrvalosť a výkon

Čo sa týka cvičenia, tak Spirulina v podobe doplnkov stravy je veľmi užitočná pri fyzickom tréningu. Pomáha zlepšiť silové a aj vytrvalostné schopnosti. Ako je uvedené vyššie, tak spirulina obsahuje množstvo antioxidantov, vďaka ktorým je znížený stres pri cvičení.

Podľa tejto štúdie bolo preukázané, že muži, ktorí užívali každý deň počas štyroch týždňov 6 gramov Spiruliny vo forme doplnku stravy, tak si užívali dlhšie obdobia cvičenia bez únavy ako tí, ktorí ju neužívali.

5.     Pomáha pri chudnutí

Táto superpotravina pomáha zvýšiť ľudský metabolizmus, ktorý vyvolá u človeka pocit väčšej energie. Následkom môže byť, že človek počas dňa spáli oveľa viac kalórií. To znamená, že Spirulina môže byť nápomocná pri chudnutí.

spirulina účinky 2

Nežiaduce účinky Spiruliny

Spirulina je superpotravina a vo všeobecnosti je bezpečná. V niektorých prípadoch je možné, že po konzumácií sa prejavia nežiaduce účinky. Medzi takéto Spirulina vedľajšie účinky patri nevoľnosť, bolesť hlavy alebo nespavosť. Pri užívaní by mali byť obzvlášť obozretní ľudia, ktorí sa liečia na cukrovku.

Užívanie spiruliny môže zhoršiť niektoré autoimunitné ochorenia, ako napríklad lupus, roztrúsená skleróza a reumatoidná artritída. Dôvodom je, že Spirulina obsahuje aminokyselinu fenylalanín, ktorá stimuluje imunitný systém.

Okrem toho má antikoagulačný účinok, čo znamená, že riedi krv a spomaľuje jej zrážanie. Preto je pre ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi alebo majú poruchy krvácania nebezpečná a nemali by ju užívať.

Užívanie Spiruliny

Čo sa týka užívania a dávkovania Spiruliny, nie je určené jednotné dávkovanie. Je rozdielne a to v závislosti od výrobcu, obsahu účinnej látky a od toho, aký zdravotný problém treba liečiť.

Mnoho štúdií uvádza, že užívanie modrozelenej riasy každý deň počas šiestich mesiacov v dávke od 1 do 10 gramov alebo až 19 gramov Spiruliny počas dvoch mesiacov (v závislosti od zdravotného problému) je bezpečné.

V každom prípade, dodržujte odporúčané dávkovanie výživového doplnku so Spirulinou, ktorý ste sa rozhodli užívať. Ak máte nejaké zdravotné problémy, v takom prípade sa o dávkovaní a vhodnosti doplnku poraďte so svojim všeobecným lekárom, ktorý dokonale pozná váš zdravotný stav.

Dostupné formy Spiruliny

Modrozelená riasa Spirulina je na našom trhu dostupná v troch formách. Vybrať si môžete prášok, kapsule alebo tablety. Výhodou práškovej formy je, že ak vám nevyhovuje jemne horkastá chuť, môžete takýto Spirulina prášok jednoducho primiešať do nápoja alebo pokrmu – napríklad do polievky, šalátu, jogurtu, smoothie alebo raňajkovej kaše. Kapsule a tablety sú flexibilnejšie a pohodlnejšie, čo sa týka užívania – môžete ich mať neustále pri sebe a užiť, kedy budete potrebovať.  

TOP 6 produktov

Na trhu sa nachádza široký výber Spiruliny, pričom jednotlivé produkty sa líšia formou, kvalitou a výrobcom. Pozrite si nasledujúci zoznam TOP 6 produktov, ktoré patria medzi tie najlepšie. V tomto zozname sa nachádzajú kvalitné a overené doplnky stravy, čo potvrdia mnohé Spirulina skúsenosti ľudí. Ak sa chcete presvedčiť, či je Spirulina naozaj taká účinná, pozrite si nejaké Spirulina recenzie, ktoré sú dostupné na internete.

1.   Spirulina Pacifica tablety 400 tbl, Nutrex Hawaii

Havajská Spirulina Pacifica® je 100%-ne čistá a pravá Arthrospira platensis prvotriednej kvality, ktorá sa radí k najvýživnejším – obsahuje vyše 100 synergických živín. Jedná sa o tabletovú formu Spiruliny, ktorá je vhodná pre vegánov a vegetariánov.

Spirulina tablety sú dodávané v sklenenej dóze spolu s malým sáčkom s oxygen absorberom (využíva sa proti oxidácii), ktorý udrží túto superpotravinu čo najdlhší čas čerstvú. V balení sa nachádza 400 tabliet, ktoré vám vystačia na viac ako dva mesiace.

spirulina-pacifica-tablety

2.     Spirulina 500g (1000 tabliet)

Výživový doplnok Spirulina vo forme tabliet od výrobcu Matcha Day. V balení sa nachádzajú dve balenia po 500 kusov tabliet, pričom jedno balenie váži 250 gramov. Jedná sa o 100%-ný Spirulina prášok (Arthrospira platensis), ktorý pomocou lisovania vytvorí tabletu. V každej jednej tablete sa nachádza 550 mg Spiruliny.

spirulina-tablety

3.     Altevita BIO Organic Spirulina 160g – 640 tabliet

Výživový doplnok Organic Spirulina v BIO kvalite od výrobcu Altevita v tabletovej forme. V 160 gramovom balení sa nachádza 640 tabliet. Každá tableta obsahuje 250 mg 100%-nej organickej Spiruliny Platensis.

altevita-bio-organic-spirulina

4.     Spirulina BIO Organic 90 kapsúl

Doplnok stravy Spirulina od výrobcu Blendea vo forme rastlinných kapsúl. Samozrejmosťou je certifikovaná BIO kvalita. Jedna kapsula obsahuje 420 mg prášku Spirulina. V balení sa nachádza 90 kapsúl, ktoré pokryjú 30 dávok.

spirulina blendea

5.     Balíček BIO Spirulina prášok 3+1 zdarma

Výhodný balíček Spiruliny v práškovej forme od výrobcu Bonitas. Nachádzajú sa v ňom 4 balenia Spiruliny za cenu troch. Jedno balenie obsahuje 100 gramov prášku zo Spiruliny v BIO kvalite. Každé z nich je balené v praktickom znovu uzatvárateľnom obale.

spirulina

6.     BIO Spirulina prášok Bonitas 100g

Výživový doplnok Spirulina vo forme prášku od výrobcu Bonitas. V balení sa nachádza 100 gramov BIO prášku zo sladkovodnej riasy Spirulina. Balenie má praktický znovu uzatvárateľný obal.

spirulina prášok

Autor článku: Mgr. Veronika Hrušková

Veronika Hrušková


Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/spirulina-side-effects#tips

https://www.healthifyme.com/blog/spirulina/

https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-spirulina

https://www.forbes.com/health/body/health-benefits-of-spirulina/#footnote_8

https://www.webmd.com/diet/spirulina-health-benefits

,