pestrec mariánsky účinky

Pestrec mariánsky, liečivý bodliak zo Stredomoria + TOP 6 produktov

Hovorí vám niečo Pestrec mariánsky? Má viacero ľudových názvov, napríklad Ostropestrec, mariánsky alebo svätojánsky bodliak či Kristova koruna. V každom prípade, jedná sa o liečivú bylinu. V tomto článku sa dozviete, čo to je, aké má Pestrec mariánsky účinky a v akých formách sa dá kúpiť. V závere sa dozviete tipy na 6 TOP produktov.

Čo je to Pestrec mariánsky?

Pestrec mariánsky, známy pod latinským názvom Silybum marianum, je jednoročná alebo dvojročná pichľavá rastlina, ktorá patrí do čeľade astrovité. Má veľké svetlo fialové kvety a listy s bielym žilkovaním (legenda hovorí, že žilkovanie na listoch vzniklo z mlieka Panny Márie). Dorastá do výšky približne 2 metrov.

Táto bodliaková rastlina pochádza zo Stredomoria (z teplých oblastí), ale darí sa jej aj v strednej Európe. Na Slovensku sa dá vypestovať vo voľnej prírode a dokonca aj doma na záhrade. 

Aké má Pestrec mariánsky účinky?

Keď uvidíte Pestrec mariánsky, môže vám pripomínať obyčajný bodliak. Nenechajte sa tým zmiasť, pretože sa jedná o významnú rastlinu, ktorá má viacero pozitívnych účinkov na zdravie človeka.

Semená rastliny obsahujú účinnú látku, zlúčeninu silymarin, ktorá je známa pre svoje antioxidačné a protizápalové účinky. Už viac ako 2 000 rokov sa Silybum marianum používa na liečbu rôznych ochorení, vrátane problémov s pečeňou, žlčníkom a obličkami. Poďme sa pozrieť, aké má Ostropestrec účinky.

  • Môže chráni pečeň – extrakt z tejto rastliny môže pomôcť chrániť pečeň pred poškodením, ktoré je spôsobené chorobou alebo otravou. Existujú rôzne vedecké dôkazy, že Pestrec mariánsky môže pomáhať zlepšiť cirhózu (potvrdzuje to táto štúdia) a chronickú hepatitídu, ktoré spôsobila nadmerná konzumácia alkoholu, autoimunitné ochorenie alebo vírusy.
  • Pomáha znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou –  existuje niekoľko štúdií, ktoré naznačujú, že Pestrec mariánsky je nápomocný (ideálny ako doplnková liečba) pre ľudí s cukrovkou typu 2. Napríklad systematický prehľad a analýza z roku 2016 preukázali, že ľudia, ktorí užívali silymarin, tak zaznamenali významné zníženie hladín cukru v krvi na lačno a HbA1c (miera kontroly hladiny cukru v krvi).
  • Pomáha chrániť vaše kosti – Pestrec mariánsky stimuluje mineralizáciu kostí. Podľa štúdie z roku 2013 (vykonanej na zvieratách) pomáha predchádzať úbytku kostnej hmoty.
  • Pomáha pri liečbe akné – Pestrec mariánsky je známy pre svoje antioxidačné a protizápalové účinky. Vďaka nim sa odporúča na zlepšenie problémov s akné. Jedna štúdia preukázala, že ľudia s akné, ktorí užívali 210 miligramov silymarínu denne (počas 8. týždňov), zaznamenali 53%-ný pokles akné.

Vyššie je uvedené, aké má Pestrec mariánsky účinky. No predpokladá sa, že táto bodliaková rastlina môže zabrániť poklesu funkcie mozgu (s pribúdajúcim vekom), zlepšiť liečbu rakoviny alebo zvýšiť produkciu materského mlieka. V týchto prípadoch je nutné vykonať viac výskumov na ľuďoch, ktoré spomínané účinky potvrdia.

Aké má Pestrec mariánsky nežiadúce účinky?

Pestrec mariánsky a doplnky z neho, sú vo všeobecnosti bezpečné. Je však možné, že v niektorých prípadoch môže užívanie spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky. Patria medzi ne črevné problémy (ako hnačka a nadúvanie), ale aj pálenie záhy, nevoľnosť či podráždený žalúdok.

Existuje niekoľko ľudí, ktorí by mali byť pri užívaní Pestreca mariánskeho opatrní alebo sa užívaniu mali vyhnúť. Obzvlášť obozretní by mali byť najmä:

  • ľudia, ktorí sú alergickí na rastliny z čeľade astrovité
  • ľudia s diagnostikovanou cukrovkou
  • tehotné a dojčiace ženy

V každom prípade, pred užívaním svätojánskeho bodliaka sa odporúča poradiť sa s vašim obvodným lekárom, ktorý dôkladne pozná váš zdravotný stav.

Pestrec mariánsky a jeho formy

Na našom trhu sú dostupné viaceré formy Pestreca mariánskeho. Vybrať si môžete drvený, tablety, olej alebo čaj. V každom prípade, pri všetkých formách je dôležitá jedna vec – aký podiel účinných látok (teda silymarínu) obsahuje. Najvyšší obsah účinnej látky obsahuje Pestrec mariánsky drvený, pretože nie je nijako upravený, nepridávajú sa doňho žiadne látky a nespracováva sa. Jedná sa o čistý doplnok stravy.

Mnoho ľudí zaujíma, aké má Pestrec mariánsky olej účinky v porovnaní s drveným. Pravdou je, že olejová forma neobsahuje taký vysoký obsah účinnej látky (silymarínu), ako drvený Pestrec mariánsky. Pre niekoho je však vhodnejšou formou, pretože sa môže pridať do pokrmu.

Veľa ľudí obľubuje čaj. Má Pestrec mariánsky čaj účinky rovnaké, ako iné formy? Pri tejto forme si treba dať pozor na správnu prípravu, najmä na teplotu. Ak je príliš vysoká a zaleje sa ňou čaj, ničia sa účinné látky, ale aj vitamíny a antioxidanty.

Pestrec mariánsky a jeho dávkovanie

Čo sa týka dávkovania, tak jednotlivé doplnky s Pestrecom mariánskym sa môžu líšiť v kvalite a množstve obsiahnutých aktívnych zložiek. Preto sa odporúča riadiť dávkovaním, ktoré udáva výrobca na obale alebo v príbalovom letáku.

TOP 6 produktov

Na našom trhu nájdete Pestrec mariánsky v rôznych formách. Jednotlivé produkty sa od seba líšia veľkosťou balenia, obsahom účinnej látky a v neposlednom rade aj výrobcom. Nasledujúci zoznam pozostáva zo 6 overených a odporúčaných produktov, ktoré obsahujú Pestrec mariánsky.

 

1.     Pestrec mariánsky drvený – štartovací set

Drvená forma Pestreca mariánskeho, ktorá obsahuje vysoký obsah účinnej látky – silymarínu. Je vhodný na podporu pečene (detoxikáciu). Tento doplnok stravy je určený na priamu konzumáciu – treba ho zjesť a zapiť tekutinou (ideálne vodou) alebo ho jednoducho primiešať do jedla. Set obsahuje tri balenia drveného Pestreca mariánskeho, baleného po 250 gramoch. Každé z nich má praktický znovu uzatvárateľný obal Doypack.

pestrec mariansky

2.     Altevita BIO Ostropestrec mariánsky drvený 300g

Výživový doplnok Ostropestrec mariánsky v drvenej forme, od výrobcu Altevita. Je vhodný pre prírodný detox (určený na kúru trvajúcu 60 dní). Ostropestrec je pestovaný v Českej republike na EKO farme. V dennej dávke, ktorá predstavuje 5 gramov, sa nachádza 175 mg aktívnej látky Silymarin. Balenie obsahuje 300 gramov Ostropestreca mariánskeho.

ostropestrec drveny

3.     Altevita Pestrec mariánsky – plod drvený (jemný) 1kg

Pestrec mariánsky na pečeň od výrobcu Altevita, ktorý je určený na detoxikáciu. Obsahuje 100%-ný jemne drvený plod rastliny. Má znovu uzatvárateľný obal, ktorý umožňuje jednoduché otváranie / zatváranie. Balenie obsahuje 1 kg Pestreca mariánskeho v drvenej forme.

ostropestrec mariansky drveny

4.     Ostropestrec + Rakytník 60 kapsúl

Výživový doplnok vo forme kapsúl od výrobcu Blendea. Kombinuje v sebe extrakty z Ostropestreca mariánskeho  (80% silymarín) a rakytníka (10:1). Neobsahuje žiadne farbivá a ani konzervačné látky. Balenie obsahuje 60 vegánskych kapsúl.

ostropestrec mariansky tablety

5.     Allnature Ostropestrecový olej 250 ml

Za studena lisovaný Ostropestrecový olej od českého výrobcu Allnature, ktorý sa získava zo semien Pestreca mariánskeho. Obsahuje dôležité minerálne látky, vitamíny (A, B, E, D) a ďalšie živiny (karotenoidy a antioxidanty). Olej má jemne horkastú chuť a je vhodný na dochucovanie pokrmov (ideálny do šalátov a raňajkových kaší), ale využiť sa dá aj na masáž alebo pri starostlivosti o pleť.

ostropestrec mariansky olej

6.     Apotheke Pestrec mariánsky 20 sáčkov

Pestrec mariánsky vo forme čaju, od českého výrobcu Apotheke. Tento čaj prispieva k látkovej výmene, priaznivo vplýva na funkciu pečene a žlčníka a je nápomocný pri doliečovaní chorôb žlčníka a pečene. V balení sa nachádza 20 kusov nálevových vreciek.

ostropestrec mariánsky čaj

Autor článku: Mgr. Veronika Hrušková

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Pestrec_mari%C3%A1nsky

https://www.healthline.com/nutrition/milk-thistle-benefits#TOC_TITLE_HDR_4

https://www.webmd.com/digestive-disorders/milk-thistle-benefits-and-side-effects

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320362#benefits

https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-milk-thistle-88325#toc-what-are-the-benefits-of-milk-thistle

,