Camu camu účinky

Camu Camu: účinky, výživové informácie+ TOP 7 produktov

Čo vás napadne, keď počujete slová Camu Camu? Ak neviete, čo to je, mnoho z vás by nepovedalo, že sa jedná o ovocie. A nie hocijaké. Je nutrične bohaté a známe pre svoje pozitívne účinky pre zdravie človeka.

V tomto článku sa dozviete Camu Camu účinky, informácie o živinách, ktoré sa v ňom nachádzajú, aké sú dostupné možnosti jeho konzumácie. Okrem toho sa dozviete TOP 7 produktov, ktoré obsahujú Camu Camu ovocie.

Camu Camu – čo to je?

Camu Camu sa prezýva Myrciaria dubia, čo je tropické bobuľovité ovocie. Rastie na malom strome a nájsť ho môžete v zaplavovaných oblastiach pozdĺž riek alebo mŕtvych ramien, hlavne v okolí peruánskej Amazónie, ale aj v Brazílii, Venezuele, Kolumbii a Bolívií.

Ovocie je fialovo-červenej farby a prirovnať ho môžeme k čerešni. Čo sa týka chuti, tá je kyslá. Toto ovocie sa považuje za superpotravinu, pretože má extrémne vysoký obsah vitamínu C. V 100 gramoch ovocia ho nájdete približne 877 – 3 133 miligramov. Čo je zaujímavé, tak predbehol dokonca aj ovocie s názvom Acerola, ktoré má prvenstvo, čo sa týka obsahu vitamínu C.

Výživové informácie o Camu Camu

Camu Camu má bohatý obsah vitamínov a minerálov. Je to silný antioxidant a navyše, je životne dôležitý pre zdravie pokožky ako aj imunitného systému. Poďme sa pozrieť na to, aké živiny sa nachádzajú v 100 gramoch tohto ovocia:

 • Vitamín C: 2,4 až 3 g
 • Vitamín B1 (tiamín): 0,01 mg
 • Vitamín B2 (riboflavín): 0,04 mg
 • Vitamín A: 14,2 µg
 • Horčík: 12,38 mg
 • Vápnik: 27 mg
 • Fosfor: 17 mg
 • Bielkoviny: 0,5 g
 • Sacharidy: 4,7 g
 • Vláknina: 0,6 g

 

Camu Camu účinky

Existuje viacero štúdií a vedeckých poznatkov, ktoré potvrdzujú, že tropické ovocie Camu Camu je prospešné pre celkové zdravie človeka. Je však dôležité poznamenať, že mnohé štúdie boli vykonané iba na zvieratách alebo v skúmavkách. Medzi najznámejšie Camu Camu účinky sa radia nasledujúce:

 • Má antioxidačné a protizápalové vlastnosti
 • Pozitívne vplýva na funkciu imunitného systému
 • Môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi
 • Pomáha pri vstrebávaní železa
 • Pomáha regulovať a znížiť krvný tlak
 • Môže pomôcť pri chudnutí

Nežiaduce účinky Camu Camu

Aj keď sa jedná o prírodnú superpotravinu, tak v prípade nadmernej konzumácie, môžu nastať v niektorých prípadoch určité nežiaduce účinky. Medzi ne patria tráviace ťažkosti, strata chuti do jedla, nespavosť, nadúvanie, zápcha alebo hnačka.

Vyššie spomínané problémy sú však zriedkavé. Aby ste sa im vyhli, neužívajte nadmerné množstvá Camu Camu. Okrem toho, výživové doplnky s obsahom tohto tropického ovocia nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy.

Dostupné formy Camu Camu

Čerstvé bobule Camu Camu majú kyslú chuť a preto ľuďom zvyčajne nechutia. To je jeden z dôvodov, prečo sa vyskytuje vo forme výživových doplnkov. Sú dostupné vo viacerých formách, vrátane tabliet, prášku, pyré a štiav. Mnoho ľudí preferuje práškovú formu, pretože sa dá pridať do rôznych jedál, ako napríklad jogurtov, ovocných šalátov, smoothie, ovsených vločiek a iných.

TOP 7 produktov s obsahom vitamínu C z plodov Camu Camu

Na trhu existuje viacero doplnkov stravy, ktoré obsahujú prírodný zdroj vitamínu C z plodov Camu Camu. Vybrať si môžete rôzne formy aj výrobcov. Vhodné je riadiť sa podľa skúsenosti ľudí, ktorí reálne tieto doplnky vyskúšali. Ak nikoho nepoznáte, na internete nájdete mnohé Camu Camu recenzie, stačí si ich vyhľadať a naštudovať.

Poďme sa pozrieť na TOP 7 produktov, ktoré obsahujú tento cenný Camu Camu vit. C:

1. Camu Camu BIO Organic 90 kapsúl

Camu Camu BIO Organic od výrobcu Blendea je bezlepkový doplnok stravy v podobe rastlinných kapsúl. Poskytuje prírodný zdroj vitamínu C. Jedna kapsula obsahuje 550 mg 100%-ného BIO prášku z plodu Camu Camu, z čoho vitamín C je 25 mg. Balenie obsahuje 90 kapsúl, ktoré vám vystačia na zhruba 15 až 30 dávok.

camu camu blendea

2. Camu Camu 180 toboliek + 60 toboliek zdarma

Výživový doplnok Camu Camu od výrobcu Olimpex, ktorý v sebe ukrýva vysoké množstvo prírodného vitamínu C. Je to výhodné balenie, ktoré obsahuje dokopy 240 rastlinných kapsúl (180 + 60 zdarma). Jedna kapsula obsahuje 500 mg prášku z plodu Myrciaria dubia (Camu Camu), z toho 50 mg vitamínu C. Odporúčané dávkovanie je užívať jednu kapsulu dvakrát za deň. Celé balenie vydrží približne 4 mesiace.

Olimplex camu camu

3. Tachyon OS-40 100 % čistý vitamín C na imunitu prášok

Tachyon OS-40 je výživový doplnok v podobe prášku (vyrobený priamo z plodov Camu Camu), ktorý obsahuje 100 %-ne čistý vitamín C. Je vhodný najmä na posilnenie imunity. Na výrobu sa používajú iba certifikované ekologické byliny. Neobsahuje žiadne GMO. Vybrať si môžete dve veľkostné balenia – 48 g, ktoré vystačí na 78 dávok alebo 85 g, ktoré pokryje 142 dávok.

camu camu flexity

4. Purasana Camu Camu prášok BIO 100 g

 Camu Camu prášok je doplnok stravy v BIO kvalite od holandského výrobcu Purasana. Jedná sa o 100%-ný prášok z bobúľ stromu Myrciaria dubia, ktorý obsahuje vysoký podiel vitamínu C, množstvo živín a fytonutrientov. V 100 g tohto prášku sa nachádza 80 mg vitamínu C a 3,3 mg zinku. Neobsahuje lepok, palmový olej, pridaný cukor, ani éčka a je vhodný aj pre vegánov.

camu camu prášok

5. Natu Camu Camu BIO prášok 80 g

Superpotravina od výrobcu Natu v podobe prášku, ktorý je zložený zo 100% plodov Camu Camu stromu Myrciaria dubia. V 100 g prášku sa nachádza až 10 000 mg vitamínu C. Odporúčaná denná dávka (2 g prášku = 1 čajová lyžička) vám pokryje dennú potrebu vitamínu C (200 mg). Balenie obsahuje 80 gramov tohto prášku v BIO kvalite.

natucamu

6. BIO & RAW Camu Camu vitamín C, 100g

Doplnok stravy Bio & Raw Camu Camu vitamín C od výrobcu Puravia Labs poskytuje prirodzený zdroj vitamínu C v podobe prášku, ktorý je tvorený z plodov Camu Camu. Tieto plody sa zbierajú zrelé a spracovávajú sa veľmi šetrne (pod 45 ° C), vďaka čomu je zabezpečený vysoký podiel vitamínu C a ďalších fytonutrientov. V jednej dávke sa nachádza približne 750 – 900 mg tohto vitamínu. Balenie obsahuje 100 g prášku, ktoré vám vystačí na 20 dávok. Neobsahuje žiadne prídavné látky, mlieko, lepok, sóju a ani pridaný cukor.

camu camu

7. Camu Camu Naturalis 100 g

Prírodný 100%-ný prášok z plodov Camu Camu od výrobcu Naturalis obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Vďaka tomu je vhodný hlavne na podporu imunitného systému. Balenie obsahuje 100 g sypkého prášku, ktoré vydrží približne 1 – 2 mesiace. Odporúčané dávkovanie pre dospelého človeka je 1 až 2 čajové lyžičky (zarovnané), čo predstavuje približne 1,5 – 3 g prášku, užívať 1-krát až 2–krát za deň.

camu camu naturalis

Autor článku:

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Myrciaria_dubia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5489195/

https://www.healwithfood.org/nutrition-facts/camu-camu-vitamin-c.php

https://www.medicalnewstoday.com/articles/camu-camu#health-benefits

https://www.stylecraze.com/articles/side-effects-of-camu-camu-you-should-be-aware-of/#camu-camu-potential-side-effects

https://www.healthline.com/nutrition/camu-camu#47.-Other-potential-benefits

Ilustračný obrázok – https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

,