Čakanková káva si získala popularitu ako bezkofeínová náhrada kávy, vďaka svojej podobnej chuti. Výskum tiež naznačuje, že čakanka môže mať priaznivé zdravotné účinky, napríklad môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi či zlepšiť zdravie tráviaceho traktu.
V tomto článku sa dozviete, čo je to čakanková káva, aké účinné látky obsahuje a ako môže podporiť vaše zdravie.
Čo je to čakanková káva
Koreň čakanky pochádza z rastliny s jasne modrými kvetmi, ktorá patrí do čeľade púpavových. Používa sa po stáročia vo varení a tradičnej medicíne. Čakanková káva pochádza z praženého, mletého koreňa čakanky. Má kávovú chuť, ale neobsahuje kofeín.
Čakanka je kvitnúca rastlina z čeľade púpavových. Vyznačuje sa tvrdou, chlpatou stonkou a svetlofialovými kvetmi a listami. Čakanková káva sa vyrába pražením, mletím a varením koreňov rastliny čakanky. Chutí podobne ako káva, často označuje ako mierne zemitá a orechová.
Hoci história čakankovej kávy nie je úplne jasná, predpokladá sa, že vznikla v roku 1800 vo Francúzsku počas nedostatku kávy. O niekoľko rokov neskôr, počas občianskej vojny, sa stala populárnou aj v New Orleans, keď mesto zažilo nedostatok kávy po tom, čo námorné blokády Únie odrezali jeden z ich prístavov.
Čakankovú kávu aj dnes možno nájsť v mnohých častiach sveta a aj u nás sa tradične používa ako “raňajková káva”.
Účinky čakankovej kávy
1. Môže zlepšiť zdravie tráviaceho traktu
Koreň čakanky je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá môže zlepšiť trávenie. Napríklad tak, že podporuje zdravie črevného mikrobiómu, o ktorom sa predpokladá, že je silne spojený so zdravím a chorobami.
Je to preto, že koreň čakanky obsahuje inulínovú vlákninu, typ prebiotika, ktorý podporuje rast prospešných baktérií v čreve. Čerstvý koreň čakanky obsahuje 68 % inulínu v sušine.
Niekoľko štúdií ukázalo, že suplementácia inulínom môže zvýšiť koncentráciu určitých kmeňov zdravých baktérií v hrubom čreve.
2. Môže pomôcť pri zápche
Štúdie tiež ukazujú, že čakanka môže zlepšiť funkciu čriev a znížiť zápchu. Keďže inulín vo vláknine z koreňa čakanky prechádza vaším telom nestrávený a vyživuje vaše črevné baktérie, môže podporovať zdravé trávenie.
Jedna štúdia z roku 2017 ukázala, že 44 ľudí so zápchou užívalo čakankové inulínové doplnky počas 4 týždňov. V porovnaní s placebom sa zistilo, že zvyšuje frekvenciu a mäkkosť stolice, čím zlepšuje zápchu.
V ďalšej malej štúdii pitie 300 ml extraktu z koreňa čakanky denne počas 4 týždňov výrazne zlepšilo pravidelnosť čriev v porovnaní s kontrolnou skupinou.
3. Môže znížiť hladinu cukru v krvi
O inulíne sa v štúdiách na ľuďoch aj zvieratách preukázalo, že pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.
V jednej štúdii dostávali potkany s cukrovkou čakankový inulín počas 8 týždňov. Inulín zlepšil riadenie krvného cukru, čo sa pripisuje zmene metabolizmu uhľohydrátov.
Hoci výskum účinku čakankového inulínu na hladinu cukru v krvi je obmedzený, niekoľko ďalších štúdií ukázalo, že môže prospievať hladine cukru v krvi a inzulínovej rezistencii.
Inzulín je hormón, ktorý transportuje cukor z krvi do svalov a tkanív, kde sa môže použiť ako palivo. Inzulínová rezistencia sa vyskytuje pri dlhotrvajúcich obdobiach zvýšených hladín inzulínu, môže znížiť účinnosť inzulínu a spôsobiť vysokú hladinu cukru v krvi.
V jednej malej štúdii užívanie 30 gramov inulínu denne počas 2 týždňov významne znížilo inzulínovú rezistenciu u 40 ľudí s prediabetom v porovnaní s placebom.
Okrem toho prehľad 25 štúdií dospel k záveru, že suplementácia inulínom by mohla pomôcť znížiť inzulínovú rezistenciu u ľudí s cukrovkou 2. typu, najmä u ľudí s obezitou.
Väčšina doterajších štúdií sa však zamerala skôr na inulín ako na čakanku. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ako konkrétne môže čakanková káva ovplyvniť hladinu cukru v krvi a inzulínu.
4. Môže znížiť zápal
Hoci zápal je normálna reakcia imunitného systému, predpokladá sa, že chronický zápal prispieva k ochoreniam srdca, cukrovke 2. typu a rakovine.
Niektoré štúdie na zvieratách sľubne zistili, že koreň čakanky môže mať protizápalové vlastnosti.
V jednej štúdii na potkanoch z roku 2014 koreň čakanky znížil hladiny tumor nekrotizujúceho faktora alfa, interleukínu-6 a interleukínu-1, pričom všetky sú markermi zápalu.
Ďalšia štúdia podobne ukázala, že kŕmenie prasiatok sušeným koreňom čakanky znížilo úroveň zápalu. Dokonca, jedna štúdia zistila, že podávanie extraktu z čakanky potkanom s dnou blokovalo určité cesty, ktoré regulujú zápal.
Väčšina súčasných výskumov na túto tému sa však obmedzuje na štúdie na zvieratách. Je potrebných viac štúdií na určenie toho, ako môže koreň čakanky ovplyvniť zápal u ľudí.
5. Je prirodzene bez kofeínu
Čakanková káva môže byť vynikajúcim spôsobom, ako znížiť príjem kofeínu.
Typická šálka kávy obsahuje približne 92 mg kofeínu, hoci toto množstvo sa líši v závislosti od faktorov, ako je typ použitých kávových zŕn, veľkosť porcie a typ praženia kávy.
Konzumácia veľkého množstva kofeínu môže byť spojená s vedľajšími účinkami, ako je nevoľnosť, úzkosť, búšenie srdca, nepokoj a nespavosť. Koreň čakanky prirodzene neobsahuje kofeín, takže je vynikajúcou náhradou kávy, ak chcete znížiť príjem kofeínu.
6. Môže podporovať chudnutie
Niektoré štúdie naznačujú, že vláknina z koreňa čakanky môže regulovať chuť do jedla a znižovať celkový príjem kalórií, čo môže viesť k strate hmotnosti.
12-týždňová štúdia na 48 dospelých s nadváhou zistila, že denné užívanie 21 gramov oligofruktózy získanej z čakanky, ktorá je veľmi podobná inulínu, viedlo k významnému zníženiu telesnej hmotnosti v priemere o 1 kg, zatiaľ čo skupina s placebom priberala na váhe.
Táto štúdia tiež zistila, že oligofruktóza pomohla znížiť hladiny ghrelínu, hormónu, ktorý stimuluje pocity hladu.
Iný výskum priniesol podobné výsledky, ale väčšinou sa testovali doplnky inulínu alebo oligofruktózy – nie vláknina z koreňa čakanky.
Vedľajšie účinky
Koreň čakanky sa používa po stáročia používa a pre väčšinu ľudí sa považuje za všeobecne bezpečný. Aj keď sa čakanková káva spája s niekoľkými zdravotnými výhodami, nie je pre každého.
Čakanka môže u niektorých ľudí vyvolať alergickú reakciu, ktorá spôsobuje príznaky ako bolesť, opuch a mravčenie v ústach.
Ľudia s alergiou na ambróziu alebo peľ brezy by sa mali vyhýbať čakanke, aby sa predišlo možným negatívnym vedľajším účinkom.
Ak po konzumácii čakankovej kávy pociťujete akékoľvek negatívne príznaky, okamžite prestaňte užívať a poraďte sa so svojím lekárom.
Okrem toho je výskum obmedzený na bezpečnosť a potenciálne vedľajšie účinky koreňa čakanky pre tehotné alebo dojčiace ženy. Pred konzumáciou sa poraďte so svojím lekárom, aby ste predišli nepriaznivým príznakom.
Kde kúpiť čakankovú kávu? Tipy na 5 skvelých produktov:
Okrem klasickej čakankovej kávy môžete vyskúšať aj rôzne zdravé kávy, ktorých základom je inulínová vláknina z koreňa čakanky, avšak sú obohatené o ďalšie účinné zložky. Napríklad na podporu chudnutia alebo tvorbu kolagénu.
1. Altevita čakanková káva Collagen Coffee
Čakanková káva obohatená o hydrolyzovaný rybí kolagén. V tejto kombinácii získate nielen pozitívne účinky inulínu (čakankovej vlákniny), ale aj kolagénu, ktorý je prospešný pre krásnu pokožku, vlasy a nechty či pre zdravý pohybový aparát.
2. Altevita Slimming Cafe Caramel
Káva na chudnutie obsahuje niekoľko účinných zložiek určených na podporu metabolizmu a spaľovanie tukov. Základ tvorí inulín, rozpustná vláknina z čakanky, ďalej sa v zložené nachádza extrakt z Garcínie kambodžskej, zelený čaj Matcha a tráviaci enzým Bromelain. Káva poteší svojou karamelovou príchuťou.
3. KetoMix – káva na chudnutie s príchuťou škorice
Ďalšia chutná alternatíva kávy určená na podporu chudnutia, vhodná aj počas ketogénnej diéty. 50 % tejto instantnej kávy tvorí inulín (čakanková vláknina), ďalej bromelaín, garcínia kambodžská, matcha zelený čaj a škorica cejlónska, ktorá káve dodáva výbornú škoricovú chuť.
4. Kafé – čakanková káva
Ak hľadáte čistú čakankovú kávu bez ďalších účinných látok, vyskúšajte napríklad kávu značky Kafé. Ide o kávu vyrobenú z praženého koreňa čakanky, bez lepku, konzervantov, prídavných látok či farbív.
5. Karo – instantný čakankový nápoj
Na výrobu tejto kávy sa používa koreň čakanky obyčajnej. Túto slovenskú klasiku iste dobre poznáte. Vyznačuje sa lahodnou chuťou a jednoduchou prípravou.
Autor článku: Lívia Bogárová
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/chicory-coffee
https://www.healthline.com/nutrition/chicory-root-fiber#3.-May-improve-blood-sugar-control
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-of-chicory
https://www.medicalnewstoday.com/articles/chicory-coffee#how-to-drink-it