rastlinny-vegan-kolagen

Rastlinný kolagén: existuje vhodný kolagén pre vegánov a vegetariánov?

Kolagén patrí medzi trendové doplnky výživy pre svoju schopnosť zlepšiť kvalitu vašej pleti a zároveň redukovať výskyt vrások a liniek. 

Kolagén pochádza zo živočíšnych produktov, a preto tento silný proteín nie je v prirodzenej forme vhodný pre vegetariánov ani vegánov. To viedlo k zvýšenému dopytu po rastlinnom kolagéne. Vedci a výskumníci sa snažili nájsť rastlinné látky, ktoré môžu podporiť produkciu kolagénu a dlhovekosť.

Ako je to teda s kolagénom pre vegánov a vegetariánov?

Kolagén je bielkovina, ktorú si telo vytvára prirodzene. Nachádza sa v mnohých častiach tela vrátane vlasov, kože, nechtov, kostí, chrupaviek, šliach, väzov, krvných ciev a čriev. Vďaka tomu je vaša pokožka pružnejšia a kosti silnejšie. Ako starnete, vaše telo prirodzene spomaľuje produkciu kolagénu. 

Kolagénové doplnky sa zvyčajne vyrábajú zo živočíšnych produktov, ako je kostný vývar s použitím ošípaných, hovädzieho mäsa a rýb. Ale keďže stále viac ľudí obmedzuje alebo vylučuje živočíšne produkty, vegánsky kolagén sa stal tiež veľmi žiadaným.

Veda však objavila spôsob, ako vyrobiť vegánsky kolagén. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa rastlinný kolagén vyrába a aké sú jeho účinky.

Čo je kolagén?

Kolagén je životne dôležitý, štrukturálny proteínový kmeň, ktorý sa skladá z 19 rôznych aminokyselín. V skutočnosti tvorí tretinu bielkovín a spojivového tkaniva nášho tela. Ako starneme, hladina kolagénu v ľudskom tele sa vyčerpáva. Užívanie kolagénových doplnkov však môže pomôcť obmedziť túto prirodzenú redukciu.

Živočíšny kolagén je po celé generácie zdrojom kolagénu číslo jedna. Zvieratá, ako sú ryby, kurčatá, králiky a kravy, majú najviac kolagénu. Konzumácia týchto zvierat prostredníctvom mäsového alebo kostného vývaru je osvedčená metóda na udržanie a zlepšenie kvality vašej pokožky.

Keď budete jesť živočíšne produkty, vaše telo začne štiepiť bielkoviny z potravy na aminokyseliny a počas tejto fázy si vaše telo prirodzene vytvorí vlastný kolagén.

Môže byť kolagén vegánsky?

Byť vegánom znamená, že nejete nič, čo pochádza zo zvieraťa, vrátane mäsa, rýb, hydiny, vajec, mliečnych výrobkov a dokonca aj medu. Byť vegetariánom je menej prísny prístup. Mnohí ľudia dnes preferujú rastlinné potraviny aj bez toho, aby sa nevyhnutne stali vegánmi alebo vegetariánmi.

Niektorí vedci tvrdia, že sú schopní geneticky modifikovať kvasinky a baktérie, aby vytvorili „vegánsky“ kolagén bez zvierat. Iní pracujú na spôsoboch jeho bioinžinierstva. Je však potrebný ďalší výskum na to, aby sa zistilo, či takto vyrobený kolagén prináša rovnaké výsledky ako kolagénové produkty na živočíšnej báze.

Na produkciu kolagénu sú do genetickej štruktúry mikróbov pridané štyri ľudské gény, ktoré kódujú kolagén. Akonáhle sú gény na svojom mieste, kvasinky alebo baktérie začnú produkovať stavebné kamene ľudského kolagénu.

Pepsín, tráviaci enzým, sa pridáva, aby pomohol štruktúrovať stavebné bloky do molekúl kolagénu s presnou štruktúrou ľudského kolagénu.

Rastlinné zdroje kolagénu

Keď vaše telo vytvára kolagén, potrebuje živiny, ktoré tomuto procesu pomôžu. Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú uprednostňovať živiny z potravy namiesto doplnkov stravy.

Ak ste vegán alebo vegetarián, siahnite po potravinách, ktoré zvyšujú schopnosť tela prirodzene produkovať viac kolagénu. Vaše telo tiež potrebuje potraviny s vysokým obsahom živín, ako je vitamín C, zinok a meď, aby sa zvýšila jeho produkcia.

Rastlinné potraviny, ktoré vám s tým môžu pomôcť, zahŕňajú:

  • Fazuľu
  • Pomaranče
  • Červenú a zelenú paprika
  • Paradajky
  • Brokolicu
  • Celé zrná ako ryža, kukurica a pšenica
  • Orechy

V čom je rastlinný (vegánsky) kolagén iný? 

Aj rastliny majú svoje vlastné prospešné proteíny, ktoré môžu odrážať účinky kolagénu. Rastlinný kolagén je založený na najhojnejších aminokyselinách, ktoré sa nachádzajú aj v živočíšnom kolagéne, akými sú glycín, lyzín a prolín. 

Preto môžu byť vegetariánske a vegánske potraviny, ktoré obsahujú vysoké hladiny týchto aminokyselín, použité ako stavebné látky kolagénu a môžu stimulovať prirodzenú produkciu kolagénu v našom tele.

Ako funguje rastlinný kolagén a z čoho sa skladá?

Rastlinné kolagénové produkty môžu pomôcť pri produkcii kolagénu u ľudí pomocou esenciálnych aminokyselín a vitamínov. Mnoho rastlinných potravín obsahuje vysoké množstvá dôležitých látok, ako je vitamín C a zinok, takže ich zahrnutie do výživového doplnku povedie k úspešnému posilňovaniu vegánskeho kolagénu.

Rastlinný vs živočíšny: ktorý kolagén je pre vás lepší?

Rastlinný kolagén je v konečnom dôsledku schopný odzrkadľovať účinky živočíšneho kolagénu, no nemusí ho nevyhnutne poraziť. Proteín nachádzajúci sa v kolagéne živočíšneho pôvodu je životne dôležitá zložka potrebná pre zdravie vlasov, pokožky a nechtov.

Napriek tomu je rastlinný kolagén vo forme doplnku fantastickou voľbou pre vegetariánov a vegánov, ktorí sa snažia využiť výhody kolagénu. Pomôže vášmu telu prirodzene produkovať kolagén a pomôže ochrániť rozpad kolagénu vo vašom tele rovnakým spôsobom, ako to robí konzumácia kolagénu zo živočíšnych zdrojov.

rastlinny-kolagen-ucinky

Účinky vegánskeho kolagénu

Vegánsky kolagén je skvelou alternatívou k živočíšnemu kolagénu, ak obmedzujete živočíšne produkty. Väčšina výhod je podobná normálnej produkcii kolagénu, od zlepšenia elasticity pokožky až po obmedzenie rizika ochorenia.

1. Rastlinný kolagén stimuluje prirodzenú tvorbu kolagénu

Zatiaľ čo skutočný rastlinný kolagén je ťažko dostupný, mnoho spoločností predáva „kolagénové posilňovače“, ktoré obsahujú celý rad vitamínov a minerálov, ako je vitamín C a zinok, ktoré ľudské telo potrebuje na tvorbu kolagénu.

2. Zlepšuje zdravie pokožky

Jednou z najznámejších výhod kolagénu vo všeobecnosti sú jeho protivráskové schopnosti. Kolagén je skutočne dôležitý pre zdravie celej pokožky a odporúčame zamerať sa na to od veku 25 rokov, pretože vtedy sa zvyčajne začína znižovať hladina kolagénu v tele.

V mladosti vaša pokožka obsahuje až 70 % kolagénu, čo jej dodáva pružnú a jemnú textúru, po ktorej všetci túžime. S pribúdajúcimi rokmi sa však hladiny kolagénu vo vašej pokožke znižujú, čo spôsobuje prirodzené príznaky starnutia, ako sú vrásky, jemné línie, ochabnutejšia pokožka a stuhnuté kĺby. Rastlinný kolagén môže pomôcť redukovať výskyt vrások a dodať pokožke väčšiu pružnosť, vďaka čomu si dlhšie udrží požadovanú textúru.

3. Nižšie riziko alergií a chorôb

V prípade živočíšneho kolagénu existujú určité obavy z rizika prenosu chorôb. Pri rastlinnom kolagéne toto riziko odpadá. Je to spôsobené tým, že vegánsky kolagén sa vytvára s mikróbmi v kontrolovanom prostredí, čo znamená, že bežné alergény a iné potenciálne škodlivé látky sa dajú ľahko odstrániť.

4. Starostlivosť o kĺby a pokožku

Okrem potenciálu znižovať známky starnutia môže rastlinný kolagén podporovať aj zdravie kĺbov. Kolagén je v mladosti bohato zastúpený v kostiach, šľachách a väzivách, ako aj v koži, takže je dôležitý pre udržanie silných kostí a zdravých pružných kĺbov.

5. Hojenie rán a jaziev

Dodržiavaním vegánskej alebo vegetariánskej stravy prirodzene prichádzate o základné vitamíny a esenciálne bielkoviny, ktoré by mohli ovplyvniť hojenie rán. Tieto proteíny pomáhajú produkovať kolagén, ktorý udržuje pokožku zdravú a podporuje účinné hojenie rán. Kolagén môže tiež pomôcť pri hojení akýchkoľvek jaziev, vrátane jaziev po akné. Funguje to tak, že kolagén opravuje a obnovuje poškodenie spojivového tkaniva.

Kde kúpiť vegánsky kolagén? Odporúčané produkty

Aj keď rastlinný kolagén nie je taký rozšírený ako kolagén živočíšneho pôvodu, aj na našom trhu zoženiete niekoľko kvalitných produktov. Vybrali sme pre vás tieto dva.

Altevita Vegan Collagen Booster

Vegánsky kolagén od slovenskej firmy Altevita obsahuje až 4800mg aminokyselín (L-lyzín, L-arginín A-AKG, L-tyrozín, L-Prolín a L-glycín).

Je obohatený o kyselinu hyalurónovú, ktorá dodáva intenzívnu hydratáciu, Metylsulfonylmetán (MSM), ktorý pôsobíi ako antioxidant a podporuje pekný vzhľad kože, vlasov a nechtov, akáciovú vlákninu s protizápalovými účinkami a zmes ďalších vitamínov a minerálov. Viac o prepracovanom zložení tohto kolagénu si môžete prečítať tu

Kolagén je vo forme prášku a stačí ho jednoducho zmiešať s vodou a vypiť. Balenie vystačí na 30 dávok.

altevita-vegansky-rastlinny-kolagen

KolagenDrink Active Vegan Collagen

100 % vegánsky kolagén značky KolagenDrink obsahuje aminokyseliny extraktované z rastlín a vitamíny s minerálmi, ktoré podporujú tvorbu a ochranu kolagénu v tele. Je obohatený o kyselinu hyalurónovú, MSM a zmes účinných vitamínov a minerálov.

Vyrába sa vo Švédsku a konzumuje sa vo forme sirupu s príjemnou chuťou lesných plodov. Stačí naliať 25 ml sirupu do priloženej odmerky a vypiť. Jedno balenie vystačí na 20 dávok.

kolagendrink-active-vegan-collagen

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

, , , , ,