maca peruanska

Maca účinky + recenzie na TOP 10 produktov

Maca sa radí medzi superpotravinu, pretože je bohatá na vlákninu a esenciálne mastné kyseliny. Poskytuje množstvo zdravotných výhod, ktoré sú podložené viacerými štúdiami. V tomto článku sa dozviete, čo je Maca, na čo sa používa, aké má účinky, dostupné formy a dávkovanie. V závere sa dozviete 10 tipov na konkrétne produkty, ktoré obsahujú Macu.

Čo je Maca a na čo sa používa?

Maca je peruánska rastlina, ktorá sa odborne nazýva Lepidium meyenii alebo Maca peruánska. Známa je aj pod označením “peruánsky ženšen”. Rastie v mrazivej pôde v pohorí Ánd, niekoľko tisíc metrov nad morom v Peru. Má charakteristickú orieškovú chuť, s miernym nádychom karamelu.

Táto rastlina má dlhú históriu ako bezpečná superpotravina, ktorá sa pre svoje viaceré zdravotné benefity konzumuje už tisíce rokov. Používa sa ako tradičný liek takmer na všetko, od problémov s plodnosťou, cez krehké kosti a až po slabú pamäť.

Najviac využívaná časť z rastliny je koreň, ktorý môžeme svojim tvarom prirovnať k reďkovke. Obsahuje cennú vlákninu, aminokyseliny, vitamíny a minerály. Okrem toho, obsahuje aj iné bioaktívne zlúčeniny, vrátane makamidov, makaridínu, alkaloidov a glukozinolátov. Vďaka nim má množstvo pozitívnych účinkov na zdravie človeka.

Existujú rôzne druhy Macy, ktoré možno odlíšiť podľa farby, pričom každá z nich má trochu iné výhody. Zvyčajne sa po zbere spracováva sušením, čím sa zachová niekoľko rokov.

Maca účinky

Maca poskytuje množstvo zdravotných výhod a účinkov pre zdravie, najmä v oblasti sexuality. Pozrime sa na najznámejšie Maca účinky:

 • Zvýšenie libida – existuje viacero vedeckých dôkazov, ktoré tento účinok potvrdia, napríklad štúdia z roku 2002. Bolo v nej preukázané, že muži, ktorí užívali denne 1,5 – 3 gramy Macy, zaznamenali zvýšené libido v porovnaní s mužmi, ktorí dostávali placebo.
 • Zníženie erektilnej dysfunkcie (ED) – ďalší pozitívny účinok, ktorý je podložený vedeckými dôkazmi. Štúdia z roku 2009 skúmala vplyv účinkov extraktu Lepidium meyenii na pohodu a sexuálnu výkonnosť u mužov s miernou ED. Bolo preukázané, že muži, ktorí konzumovali každý deň počas 12 týždňov 2,4 gramy extraktu z koreňa Macy, zaznamenali výraznejší nárast sexuálnej pohody, v porovnaní s mužmi, ktorí užívali placebo.
 • Zvýšenie plodnosti – táto potenciálna výhoda sa vzťahuje hlavne na mužské pohlavie. Systematický prehľad preukázal, že koreň z Macy môže zvýšiť kvalitu semena u plodných a neplodných mužov.
 • Môže zlepšiť náladu a zvýšiť energiu – vďaka svojmu nutričnému obsahu je koreň Macy vynikajúci pre športovcov počas tréningu a aj po ňom. Dokáže poskytnúť prirodzený zdroj energie. Okrem toho, môže ovplyvniť náladu. Táto štúdia potvrdila, že ľudia, ktorí užívali  3 gramy červenej alebo čiernej Macy každý deň počas 12 týždňov, zaznamenali zlepšenie nálady a energetického skóre v porovnaní s ľuďmi, ktorí užívali placebo.
 • Zníženie krvného tlaku – koreň z Macy pomáha zlepšiť krvný tlak. Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 29 žien po menopauze preukázala, že ženy, ktoré užívali denne počas 12 týždňov 3,3 g Macy, zaznamenali zníženie krvného tlaku.

Existuje obmedzené množstvo štúdií vykonaných na ľuďoch, ktoré dokazujú vyššie potenciálne Maca účinky. 

Dostupné sú aj štúdie, ktoré boli vykonané na zvieratách a tie naznačujú nasledujúce zdravotné výhody:

 • pomáha zachovať kognitívne funkcie
 • prospieva benígnej hyperplázii prostaty
 • prospieva zdraviu pokožky
maca ucinky

Nežiaduce účinky Macy peruánskej

Užívanie Macy je vo všeobecnosti bezpečné, pretože sa jedná o prírodnú rastlinu. Je veľmi málo pravdepodobné, že v malých dávkach spôsobí nejaké zdravotné riziká alebo nežiaduce účinky. Potvrdzuje to aj táto štúdia z roku 2016 – zúčastnilo sa jej 175 ľudí, ktorí užívali každý deň počas 12 týždňov 3 gramy červenej alebo čiernej Macy. Výsledkom bolo, že u nich neboli zistené závažné nežiaduce účinky.

Užívaniu Macy by sa mali vyhýbať ľudia, ktorí:

 • majú problémy so štítnou žľazou,
 • sa liečia na rakovinu prsníka, maternice alebo vaječníkov,
 • užívajú lieky na riedenie krvi,
 • tehotné a dojčiace ženy, pretože nie je známe, či je konzumácia Macy peruánskej v tomto období bezpečná.

Dostupné formy Macy a dávkovanie

Peruánci Macu sušia, následne ju uvaria a nálev vypijú. U nás ju môžete kúpiť v podobe doplnku stravy. Medzi najbežnejšie dostupné formy patrí Maca čaj, prášok a kapsule. Prášková forma je u ľudí veľmi obľúbená, pretože sa ľahko užíva – môžete ho pridať do jedla alebo nápoja.

Čo sa týka dávkovania, jednotlivé doplnky sa môžu líšiť v kvalite a množstve obsiahnutých aktívnych zložiek. Preto sa odporúča riadiť dávkovaním, ktoré udáva výrobca daného doplnku stravy.

TOP 10 produktov s obsahom Macy

Na slovenskom trhu nájdete široký výber doplnkov stravy s obsahom Macy. Líšia sa množstvom obsiahnutých zložiek a sú dostupné od viacerých výrobcov. 

Nasledujúci zoznam pozostáva z 10 produktov, ktoré obsahujú túto peruánsku rastlinu, respektíve jej koreň. Jedná sa o kvalitné doplnky stravy, čo vám môžu potvrdiť viaceré Maca recenzie, ktoré sú dostupné na internete.

1.     Maca 4 Druhy BIO Organic 90 kapsúl

Vegánsky doplnok stravy od Blendea, ktorý obsahuje zmes štyroch druhov Macy peruánskej – žltú, červenú, fialovu a čiernu. Jedna rastlinná kapsula obsahuje 560 mg BIO prášku z koreňa Macy. Neobsahuje lepok a ani žiadne prídavné látky. Toto balenie obsahuje 90 kapsúl, ktoré vystačia na 15 až 30 dávok.

maca blendea

2.     Maca Max

Maca Max od Warrior je kvalitný a silný extrakt z koreňov Macy v tabletovej forme. Tento rastlinný výživový doplnok pomáha podporiť energiu, výdrž a libido a má priaznivý vplyv na plodnosť. Je vhodný pre mužov i ženy, starších ako 18 rokov. V jednej tablete sa nachádza 50 mg extraktu Maca, čo je ekvivalent 2 500 mg rastliny Maca. Balenie obsahuje 100 tabliet, ktoré vám pokryjú 100 dávok (celé balenie vám vydrží viac ako 3 mesiace).

maca namaximum kapsule

3.     Balíček BIO Maca prášok 3+1 zdarma

Výhodné balenie BIO Maca prášku značky Bonitas, kde pri kúpe štyroch balení zaplatíte iba za tri. Jedno balenie obsahuje 100 gramov 100%-ného prášku z koreňa Maca v BIO kvalite. Neobsahuje žiadny cukor, mlieko a ani konzervanty.

maca prášok

4. Maca – GymBeam

Maca GymBeam je doplnok stravy vo forme kapsúl, ktorý obsahuje extrakt z rastliny Žerucha peruánska. Je určený na podporu vitality, pomáha zvládať stres, vplýva na kognitívne funkcie a môže pomôcť zvýšiť odolnosť organizmu. Tri kapsule obsahujú 1 800 mg extraktu z Macy. Vybrať si môžete dve veľkostné balenia – 120 alebo 240 kapsúl.

maca gymbeam

5. Viridian Organic Maca Extract

Certifikovaný doplnok stravy Organic Maca Extract od britskej značky Viridian Nutrition. Je v BIO kvalite a neobsahuje lepok, pridaný cukor, palmový olej a ani žiadne éčka. Jedna vegetariánska kapsula obsahuje 400 mg extraktu z koreňa Macy peruánskej, čo je ekvivalent k 1 600 mg sušeného koreňa. Balenie obsahuje 60 kapsúl.

maca extrakt

6. BIORGANIC Maca prášok BIO 200 g

RAW vegánsky doplnok stravy od Biogranic vo forme prášku, ktorý je vyrobený z koreňa Maca. Je bezlepkový a v BIO kvalite. Odporúča sa pridať do vody, nápoja, kaše, jogurtu alebo iných jedál. Balenie obsahuje 200 gramov.

bio maca

7. VitaHarmony MACA 500 mg – XXL economy 250 kapsúl

Doplnok stravy pre podporu potencie a vitality od českej firmy VitaHarmony. Vzniká pomocou špeciálneho procesu gelatinizácie, ktorý spočíva v tom, že sa vysušené korene peruánskej rastliny najskôr varia a potom natlakujú, čím sa získava maximálne využitie účinných látok. Balenie obsahuje 250 kapsúl.

maca kapsule

8. Lifefood Maca prášok RAW BIO 220 g

RAW BIO doplnok stravy vo forme prášku z Macy od českého výrobcu Lifefood. Je prirodzene bezlepkový a bezlaktózový. Spracováva sa mechanicky – korene z Macy sa sušia veľmi pomaly za pomoci vetrákov. Balenie obsahuje 220 gramov vegánskeho prášku.

bio maca

9.     Iswari Maca BIO prášok 125 g

Kvalitný doplnok stravy od českého výrobcu Iswari, ktorý je vo forme prášku zo 100%-nej Macy. Odporúča sa užívať 1 až 3 čajové lyžičky, maximálne 25 gramov (5 lyžičiek). Balenie obsahuje 125 gramov prášku v BIO kvalite.

maca prášok iswari

10.  GRIZLY Maca prášok BIO 250 g

Maca prášok v BIO kvalite od značky Grizly. Je určený pre deti a dospelých. Odporúčané denné dávkovanie pre deti je 5 – 15 gramov a pre dospelých 5 – 40 gramov. Balenie obsahuje 250 gramov prášku a má praktický znovu uzatvárateľný obal.

maca v prasku grizly

Autor článku:

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root#Other-potential-health-benefits

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322511

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-555/maca

https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-diet-maca-root

https://lloydspharmacy.com/blogs/vitamins-and-supplement-advice/maca-root-benefits

, , ,