Bionutrian recenzia

Rybí kolagén Bionutrian: recenzia, účinky a všetko, čo potrebujete vedieť

Kolagén sa v poslednej dobe teší veľkej popularite a na trhu existuje množstvo výrobcov a značiek. Ako však rozoznať skutočnú kvalitu od povrchných produktov, ktoré sa len priživujú na tomto trende?

Dnes sa bližšie pozrieme na kolagén Bionutrian, rybí kolagén, ktorý získava množstvo pozitívnych recenzií od zákazníkov. A my sme si ho tiež osobne vyskúšali.

V tomto článku sa dozviete množstvo zaujímavosti, ktoré ste o kolagéne možno nevedeli:

 • Ako si vybrať skutočne účinný kolagén? 
 • Na čo si dať pri výbere pozor?
 • Aký kolagén je pre ľudské telo najlepší?

Poďme sa teda rovno pozrieť na kolagén Bionutrian a priblížiť si, aké je jeho a zloženie a prečo bol práve takto navrhnutý.

Zloženie kolagénu Bionutrian

Bionutrian je vysoko bioaktívny rybí kolagén vyrábaný na Slovensku z kvalitného švajčiarskeho kolagénu. V jeho zložení nájdete len 2 základné zložky: čistý hydrolizovaný rybí kolagén a vitamín C. Prečo je tomu tak?

Akékoľvek prídavné látky ako príchute či farbivá zbytočne znižujú vstrebateľosť kolagénu, preto je najlepšie užívať ho v čistej forme. Možno by kolagén s malinovou príchuťou chutil lepšie, no bolo by to za cenu nižšej účinnosti. Ak chcete vyťažiť z kolagénu maximum, užívajte ho ideálne v čistej forme.

Ak sa obávate rybacieho zápachu alebo nepríjemnej chuti, tak nemusíte. Bionutrian v práškovej forme má vylepšenú chuť aj rozpustnosť. Zvoliť ale môžete aj kolagén vo forme kapsúl, ktoré jednoducho zapijete vodou.  

Vitamín C je nevyhnutný pre vstrebanie kolagénu, preto je väčšina prípravkov obohatená o vitamín C. Pozor ale na jeho množstvo, neplatí tu pravidlo čím viac, tým lepšie, práve naopak.

Kolagén Bionutrian obsahuje 18 mg vitamínu C v jednej dávke, čo je nevyhnutné efektívne množstvo. Vzhľadom na to, že vitamín C prijímame aj z iných zdrojov, vyššia dávka by bola zbytočná.

Niektoré produkty obsahujú prehnane veľa vitamínu C, niekedy až 1000 mg v jednej dávke. Často ide o kyselinu askorbovú, čo je synteticky vyrábaná forma vitamínu C. Jej dlhodobé užívanie vo väčších dávkach môže mať negatívny vplyv na zdravie obličiek.

Výroba kolagénu Bionutrian 

Kolagén Bionutrian sa vyrába hydrolýzou za studena. Enzymatickým štiepením sa rozloží na menšie časti, ktoré telo ľahšie vstrebe. Čím je vlákno kolagénu kratšie, tým ľahšie sa dostane cez stenu tenkého čreva a tým lepšie ho telo využije.

Bionutrian je štiepený na peptidy s veľkosťou len 2 000 Daltonov, čo je pokiaľ vieme najmenšia veľkosť na trhu. Vďaka tomu má vysokú biologickú dostupnosť a až 95% peptidov sa dostane na tie miesta v tele, kde sú potrebné.

Kolagén Bionutrian má zároveň vysoký bioaktívny účinok. Čo to znamená? Telo dokáže produkovať kolagén samo, no táto schopnosť vekom alebo pôsobením nezdravého životného štýlu klesá. Peptidy s nízkou molekulovou hmotnosťou z kolagénu Bionutrian sa dokážu dostať až k receptorom buniek, ktorým dajú impulz na produkciu kolagénu. 

Ďalším efektom je teda podpora samotvorby vlastného kolagénu telom.

Prioritou kolagénu Bionutrian je čistota

V súvislosti s výrobou rybieho kolagénu sa stále viac zákazníkov zaujíma o pôvod rýb, z ktorých je kolagén vyrobený. Obávajú sa obsahu ťažkých kovov v morských rybách.

Kolagén Bionutrian sa vyrába zo sladkovodných rýb druhu Tilapia. Ide o sladkovodné ryby, ktoré sú zároveň veľmi náročné na čistotu prostredia, v ktorom žijú, V znečistenej vode by ani neprežili.

Kolagén sa spracováva a čistí vo Švajčiarsku za nepretržitej kontroly kvality podľa švajčiarskych aj EU noriem.

Čistota kolagénu Bionutrian je vďaka tomu veľmi vysoká. Dokazuje to aj fakt, že produkt je GMO free a vhodný na užívanie už pre deti od 3 rokov.

bionutrian kapsule

Aký je rozdiel medzi kolagénom Typu I, II alebo III?

Bionutrian obsahuje kolagén Typu I. a kolagén Typu III. Chýba mu teda kolagén typu II., ale má to svoj dôvod. 

Kolagén Typu I. tvorí až 90% kolagénu v našom tele, nájdete ho napríklad v pokožke, spojivových tkanivách, kostiach, šľachách, chrupavkách či zuboch. Kolagén Typu III, zas nájdete vo svaloch, orgánoch či artériach.

Kolagén Typu II je dôležitý pre zdravé kĺby a telo si ho dokáže vyrobiť samo, ak telo zásobíme kolagénom Typu I. Preto nie je potrebné kolagén Typu II telu priamo dodávať. A nie je to ani ekologické…

Vedeli ste, že kolagén Typu II sa dá získať primárne z týchto oceánskych zdrojov- žraločia chrupavka, mäkkýše a medúzy? Pre jeho priame získavanie je teda nevyhnutné zabíjanie týchto vzácnych tvorov.

Recenzie zo strany užívateľov navyše potvrdzujú teóriu, že aj dodatočným zásobením tela kolagénom Typu I viete pomôcť zdraviu svojich kĺbov.

kolagen bionutrian
bionutrian skusenosti

Ako a kedy užívať kolagén Bionutrian?

Vybrať si môžete z dvoch dostupných variantov – kolagén vo forme prášku, určený primárne pre zdravie pohybového aparátu, a kolagén vo forme kapsúl, určený pre zdravie pokožky.

Forma však nie je rozhodujúca a záleží na vašich osobných preferenciách, niekomu viac vyhovujú tablety a niekomu zas rozpustný prášok vo forme nápoja. Líšia sa ale obsahom kolagénu v jednej dávke.

 • V jednej dávke práškového kolagénu sa nachádza 5 000 mg čistého rybieho kolagénu.
 • Denná dávka kapsulového kolagénu zas obsahuje 3 000 mg čistého rybieho kolagénu.

Ak si chcete vyskúšať obe verzie, na eshope nájdete aj výhodné kombinované balíčky, ktoré obsahujú práškovú aj kapsulovú formu kolagénu.

Kolagén je vhodné užívať aspoň 15-20 minút pred jedlom, čo zabezpečí jeho najlepšie využitie a vstrebanie. Ak by ste ho užívali spolu s jedlom, prechádzal by procesom trávenia, čo by znížilo účinnosť. Vhodné je tiež užívanie večer pred spaním.

Práškový kolagén môžete rozmiešať v 200 –  250 ml tekutiny (napr. vode, čaji, džúse či káve). Pozor len na to, aby tekutina nemala viac ako 40 stupňov, čo by zničilo vitamín C a jeho účinok.

Odporúčané dávkovanie pre kapsulový kolagén je 2 kapsuly 3 x denne zapiť dostatočným množstvom tekutiny.

bionutrian v práškovej forme
Bionutrian prášok
bionutrian kapsule
Bionutrian kapsule
bionutrian výhodný balíček
Bionutrian výhodný balíček

Vyskúšajte kolagénovú kúru

Ak s užívaním kolagénu ešte len začínate, odporúča sa absolvovať intenzívnu 2-3 mesačnú kúru, ktorá celkovo obnoví kolagén v tkanivách. Počas kúry sa kolagén užíva denne. Po jej skončení si môžete urobiť mesačnú prestávku alebo pokračovať v užívaní kolagénu na udržiavanie každé 3-4 dni.

Nerobte však medzi užívaním kolagénu prestávky viac ako 2-3 mesiace. Efekt kúry by sa totiž mohol vytratiť a museli by ste začať odznovu. 

Aké sú účinky kolagénu Bionutrian

Užívanie čistého rybieho kolagénu prináša množstvo zdravotných a kozmetických benefitov.

 1. Pomáha spomaliť proces starnutia
 2. Pomáha udržiavať zdravé vlasy, nechty, zuby a ďasná
 3. Poskytuje dôležitú kĺbovú výživu
 4. Podporuje funkciu pohybového aparátu
 5. Pomáha zmierniť celulitídu
 6. Zlepšuje trávenie
 7. Bioaktívny kolagén podporuje vlastnú tvorbu kolagénu v tele
 8. Pomáha predchádzať vzniku osteoporózy

Žiadne vedľajšie účinky neboli pri dodržaní dávkovania zaznamenané. Ak ale užívate lieky na osteoporózu, odporúča sa konzultácia s lekárom. Kolagénu by sa mali vyhnúť aj ženy počas tehotenstva, a to z dôvodu, že na tehotných ženách z pochopiteľných dôvodov neprebehli žiadne klinické štúdie.  Po pôrode a počas dojčenia však môžete začať s jeho užívaním, dokáže pomôcť s vypadávaním vlasov, popraskanou kožou a hojením rán.

bionutrian skusenosti

Recenzie zákazníkov na kolagén Bionutrian

Bionutrian odporúčajú aj známe osobnosti ako herečka Zuzana Vačková či influencerka a makeup artistka Lucid. Aké sú skúsenosti ďalších zákazníkov?

Bionutrian ecenzia
bionutrian recenzie
kolagen bionutrian skusenosti
Zdroj: bionutrian.com

Naša skúsenosť s kolagénom Bionutrian

Kolagén Bionutrian sme si vyskúšali aj na vlastnej koži, aby sme sa presvedčili o jeho kvalite, vlastnostiach a účinkoch.

Testovali sme obe formy – kapsulovú aj práškovú. Produkty dorazili pekne zabalené, spolu s prehľadne spracovanými informáciami o produkte a jeho užívaní.

bionutrian recenzie

Hodnotenie kapsulového kolagénu Bionutrian

Kapsulový kolagén je určený primárne na pleť, vlasy a nechty. Nakoľko mám problematickú pokožku aj v dospelom veku, bola som veľmi zvedavá, či uvidím nejaké zlepšenie. Predtým som žiadny kolagén dlhodobo neužívala, no Bionutrian ma oslovil práve svojou kvalitou a preto som chcela vyskúšať práve tento kolagén.

Kapsule sú balené po 10 kusoch, čo je veľmi praktické aj na ich prenášanie so sebou (do kabelky či na cesty).

Odporúča sa užívať 2 kapsuly 3x denne, čo som mala úprimne problém dodržiavať. Väčšinu dní sa mi podarilo dodržiavať dve dávky – ráno a v priebehu poobedia, niekedy dokonca len jednu.

Napriek tomu sa po necelom mesiaci užívania dostavili výsledky, ktoré ma veľmi milo prekvapili. Kvalita mojej pleti sa výrazne zlepšila – na dotyk ostala krásne jemná a hebká, póry sa pekne stiahli a takmer nie sú viditeľné.

Pokožka získala akoby detský nádych, a tak aj pár nedokonalostí na nej pôsobí oveľa menej nápadne. Celkovo mám pocit čistej a zdravej pleti.

Moja pokožka bola predtým zároveň extrémne dehydrovaná. Priznávam, že som zanedbávala krémovanie. Teraz je však krásne hydratovaná a jemná, čo si všimla aj moja kozmetička, ktorú navštevujem každý mesiac.

S účinkom tohto kolagénu som preto veľmi spokojná a už som ho stihla odporučiť aj sestre, ktorú trápi problematická a zápalová pleť.

Nemyslela som si, že užívanie kolagénu môže tak viditeľne zlepšiť „vonkajšiu“ kvalitu pleti, vždy som ho považovala skôr za „kĺbovú výživu“. Teraz, keď som si vyskúšala jeho efekt doslova na vlastnej koži viem, že bude súčasťou mojej pravidelnej výživovej rutiny aj do budúcna.

bionutrian rybi kolagne
bionutrian morsky kolagen
bionutrian ucinky

Hodnotenie práškového kolagénu

Práškový kolagén stačí užívať 1 x denne, čo sa dodržiavalo jednoduchšie. Balenie obsahuje aj odmerku pre presné dávkovanie produktu.

Kolagén má výbornú rozpustnosť a ako môžete vidieť aj na fotografiách, rozpustený kolagén vyzerá takmer ako čistá voda.

Oprosti kapsulovej forme sme mali obavu, či nebude cítiť rybinou, no nič také sa nestalo. Kolagén má neutrálnu vôňu aj chuť a dá sa v pohode vypiť. V ústach nezanecháva žiadnu nepríjemnú pachuť.

Na každodenné užívanie je to teda úplne skvelý produkt s neutrálnou chuťou. Ak chcete, môžete si ho pridať do iného obľúbeného nápoja, napríklad do džúsu, kávy alebo čaju. Najlepšiu vstrebateľnosť však má v čistej podobe, a teda s vodou.

Nakoľko táto forma kolagénu je určená primárne pre zdravie pohybového aparátu, testovala ho naša redaktorka, ktorá aktívne športuje.

Aj keď ju zatiaľ netrápia žiadne výrazné problémy v podobe bolesti kĺbov či chrbtice, zaznamenala na sebe pozitívne účinky kolagénu. Celkovo mala zo svojho tela pružnejší pocit, čo sa prejavilo na kvalite tréningov a rýchlej regenerácii.

Zároveň zaznamenala zlepšenie svojej suchej pleti a tiež spevnenie nechtov, ktoré sa predtým ľahko lámali.

Kolagén Bionutrian teda odporúčame všetkými desiatimi a je len na vás, akú formu si zvolíte.

bionutrian recenzie
bionutrian prasok
rybi kolagen
morsky kolagen

Zhrnutie – prečo si vybrať kolagén Bionutrian

Keď už sme si vysvetlili všetky súvislosti s kvalitou a výrobou kolagénu, poďme si ich prehľadne zhrnúť. Prečo je práve kolagén Bionutrian tak vysoko účinný a dostáva od zákazníkov množstvo pozitívnych ohlasov? 

 • vysoko účinný bioaktívny rybí kolagén
 • švajčiarska kvalita, certifikovaný kolagén sa vyrába pod dohľadom prísnej kontroly a noriem
 • vysoká čistota produktov – vyrába sa zo sladkovodných rýb druhu Tilapia
 • bez GMO, farbív, príchutí, konzervantov, lepku, laktózy a cukru
 • s obsahom vitamínu C pre efektívne vstrebávanie
 • vysoká dávka kolagénu v jednej dávke (5000 mg v práškovej forme, 3000 v kapsulovej)
 • najnižšia hmotnosť častíc pre lepšiu vstrebateľnosť (len 2000 Daltonov)
kolagen bionutrian

Zdroje:

https://www.bionutrian.com/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10498764/

https://www.healthline.com/nutrition/collagen-benefits#basics

,