lyofilizovane ovocie

Lyofilizované ovocie: zdravá maškrta pre malých aj veľkých? Otestovali sme chutné ovocné balíčky Healthy Planet.

Lyofilizované ovocie sa v dnešnej dobe teší veľkej obľube. Je skvelým zdrojom vitamínov pre všetkých, ktorí sa chcú stravovať zdravšie a výživnejšie. Využiť sa dá na niekoľko spôsobov a zamilujú si ho aj deti. My sme dnes testovali mrazom sušené ovocie od firmy Healthy Planet. Ako nám chutilo?

Na začiatok si povedzme, čo to lyofilizované ovocie vlastne je, ako sa vyrába a aký je rozdiel medzi lyofilizovaným a sušeným ovocím. Mnoho ľudí totiž môže tieto pojmy pokladať za to isté.

Lyofilizované ovocie je mrazom sušené ovocie. Pri tejto technike sa ovocie najprv dokonale zamrazí a následne sa suší pomalým zvyšovaním teploty. Týmto spôsobom sa kryštáliky ľadu premenia na paru a ovocie tak stratí viac ako 95 % vody.

Vďaka tejto šetrnej metóde si ovocie zachová nielen krásnu farbu, ale najmä dôležité živiny, vitamíny a minerály.

lyofilizované ovocie

Sušené ovocie sa vyrába zahrievaním – sušením pri teplote 50 – 60 °C. Pri tomto procese však môže dôjsť k znehodnoteniu niektorých vitamínov. 

Rozdiel je aj v chuti. Zatiaľ čo lyofilizované ovocie je krásne chrumkavé a na jazyku sa jemne rozpustí, sušené ovocie môže mať kvôli vyššiemu obsahu vody skôr gumenú konzistenciu.

S tým súvisí aj skladovanie, lyofilizované ovocie vám vydrží oveľa dlhšie a môžete ho skladovať aj niekoľko rokov. 

Lyofilizované ovocie ako zdravá maškrta pre deti

Lyofilizované ovocie môže byť pre deti zdravou alternatívou namiesto sladkostí. Je zdrojom vlákniny, vitamínov a antioxidantov. Takto môžete do detského jedálnička zaradiť viac ovocia a pomôcť deťom objaviť nové chute.

Je to tiež skvelý spôsob, ako si dopriať viac ovocia a vitamínov počas zimných mesiacov, kedy dovážané ovocie v obchodoch jednoducho nemá tú správnu chuť.

Nejedna mamička určite vie, že zaradiť do jedálnička detí viac ovocia a zdravých potravín nemusí byť jednoduché. Okrem toho, že deťom to jednoducho musí chutiť, musí byť pre ne zdravá maškrta aj vizuálne lákavá.

Naším tipom sú ovocné balíčky značky Healthy Planet, ktoré majú roztomilý dizajn so zvieracími kamarátmi na obale. Ich ovocné mixy obsahujú len 100 % prírodné mrazom sušené ovocie bez konzervantov, ktoré si zachováva až 98 % výživných látok. Poďme sa bližšie pozrieť na ich zloženie a chuť.

lyofilizované ovocie healthy planet

Mackove maškrty

V balíčku Mackove maškrty nájdete mrazom sušené jahody, maliny a čučoriedky. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, E a K.

Ovocie si zachováva krásnu farbu a svoju bohatú chuť. Jahody aj maliny sú príjemne sladké, s jemným náznakom kyslosti, rovnako ako pri čerstvom ovocí. Čučoriedky majú oproti svojej čerstvej podobe zemitejšiu chuť a nie sú vôbec kyslé, čo pokladáme za výhodu. Ovocie je dokonale chrumkavé a rozpúšťa sa na jazyku.

mackove maškrty lyofilizované ovocie
lyofilizovane ovocie pre deti

Ježkove maškrty

Ježko si pre deti pripravil svoje obľúbené mrazom sušené slivky, marhule a višne, ktoré obsahujú vitamíny A, B3, B5, B7, B9, B12, C, E a K.

Táto kombinácia nám pripomína babičkinu záhradu s ovocnými stromami. Višne majú osviežujúcu chuť a sú príjemne kyslasté, no pritom jemne tlmené. Marhule sú vynikajúce, zachovávajú si svoju bohatú nezameniteľnú chuť a rovnako aj slivky, ktoré nás milo prekvapili. Táto kombinácia nie je príliš sladká, o to viac vynikne autentická chuť ovocia.

ježkove maškrty
lyofilizovane slivky a marhule
susene ovocie pre deti

Žirafkine maškrty

Žirafkine maškrty ponúkajú sviežu kombináciu mrazom sušených jahôd a mandarínok. Balíček obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C a E.

Na mandarínky sme boli zvedavé najviac a musíme povedať, že sú fantastické. Ak si neviete predstaviť, ako môžu chutiť mrazom sušené mandarinky, musíte ich rozhodne ochutnať!

Sú osviežujúce, sladké, exotické, plné chuti a majú ľahučkú konzistenciu. Jahody ich výborne dopĺňajú a tento balíček bude chutiť všetkým mlsným jazýčkom, ktoré preferujú sladšiu chuť.

zirafkine maskrty
lyofilizovane mandarinky
lyofilizovane ovocie recenzia

Ovocné maškrty

Kombinácia mrazom sušených jahôd, banánov a čučoriedok s obsahom vitamínov A, B1, B2, B3, B6, C, E a K.

Po otvorení tohto balíčka nás potešila sladká vôňa banánov, ktoré v ovocnej zmesi prevažovali. A rovnako  sladučko aj chutili. Ich konzistencia a chuť sa s typickými sušenými tvrdými banánmi nedá ani porovnať. Mrazom sušené banány sú krehko chrumkavé, no po vložení do úst sa lahodne rozplývajú. Ak majú vaše deti radi banány, túto zmes si zamilujú.

lyofilizovane banany
sušené banány pre deti
sušené banány

Naše hodnotenie

Ovocie má prvotriednu chuť a kvalitu, ovocné mixy sú veľmi dobre skombinované. Najviac nám chutili Žirafkine maškrty, ktoré skrývajú kombináciu úžasných mandarínok a sladučkých jahôd.

Ovocie je balené v praktických znovuuzatvárateľných obaloch, v ktorých vydrží krásne čerstvé, chrumkavé a voňavé. Ľahko si ho môžete zobrať na výlet či zbaliť deťom do školy. 

Upozorňujeme len na to, že takéto chutné ďobkanie je prudko návykové a raz – dva bude fuč. Za nás je to výborná zdravá pochúťka nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

lyo ovocie
najlepšie lyofilizované ovocie

5 tipov, ako zaradiť lyofilizované ovocie do jedálnička detí

Zo zdravých balíčkov Healthy Planet si určite každé dieťa vyberie svoju obľúbenú kombináciu. Pestré kombinácie ovocia dodajú deťom rôzne vitamíny, potrebné pre rast a podporu imunity. 

Vyskúšajte tieto chutné ovocné mixy tiež, tu je pár tipov:

  1. Zdravá desiata – ovocný mix stačí nasypať do misky a zdravý snack medzi jedlami je na svete
  2. Pridajte ovocie do kaše, jogurtu alebo cereálií a ozdobte deťom ich obľúbené raňajky
  3. Pripravte ovocné smoothie – mrazom sušené ovocie môžete pridať aj smoothies a koktailov, zvýšite tak obsah vitamínov
  4. Upečte koláčiky – mrazom sušené ovocie môžete pridať do pečenia alebo použiť na zdobenie muffinov, lievancov či iných koláčikov
  5. Ponúkajte deťom ovocné maškrty ako alternatívu ku klasickým sladkostiam
lyofilizované jahody
zdravé lyofilizované ovocie
lyofilizované visne
lyofilizované maliny a čučoriedky

Mrazom sušené ovocné balíčky od firmy Healthy Planet kúpite na e-shope www.chia.sk

Autor článku: Lívia Bogárová

, ,