psyllium ucinky

Psyllium – cenný zdroj rozpustnej vlákniny a jeho účinky

Psyllium je cenným zdrojom rozpustnej vlákniny. Tá poskytuje potrebné živiny pre organizmus a má množstvo pozitívnych výhod pre zdravie človeka. V tomto článku sa dozviete, čo to je psyllium, aké má účinky na zdravie a ako vplýva na chudnutie. V závere vám ponúknem tip na 5 TOP produktov.

Čo je to psyllium?

Psyllium je forma rozpustnej vlákniny, ktorá je vyrobená zo šupiek semien rastliny Skorocel indický (Plantago ovata). Už samotný názov prezrádza, že rastlina pochádza z Ázie a rastie prevažne v Indii, ale nájsť ju môžete na rôznych miestach, po celom svete.

Rozpúšťa sa vo vode a vytvára gélovú hmotu, ktorá zmäkčuje stolicu, uľahčuje pohyb čriev a zlepšuje pravidelnosť bez zvýšenej plynatosti.

Psyllium účinky

Ľudia siahajú po vláknine ako psyllium pri rôznych zdravotných problémoch. Používa sa už mnoho rokov v  tradičnej indickej a ázijskej medicíne. Poďme sa pozrieť, aké má Skorocel indický účinky:

1.     Pomáha zmierniť zápchu

Zvýšený príjem rozpustnej vlákniny v strave pomáha pravidelnému vyprázdňovaniu. A keďže aj psyllium je rozpustná vláknina, tak pôsobí ako objemové laxatívum, teda preháňadlo.

Funguje tak, že keď sa dostane do tráviaceho traktu, absorbuje vodu v črevách a vytvára gélovú textúru, ktorá zmäkčuje stolicu (tá je nielen mäkká, ale zároveň aj ľahko prechádza) a tým zmierňuje príznaky zápchy.

Tento účinok potvrdzuje štúdia z roku 1998, ktorej sa zúčastnilo 170 jedincov s chronickou zápchou. Bolo v nej preukázané, že tí, ktorí užívali 5,1 gramov psyllia dvakrát denne počas 2 týždňov, tak mali výrazne vyšší obsah vody v stolici, vyššiu hmotnosť stolice a aj frekvencia pohybu čriev bola významne vyššia.

2.     Môže pomôcť pri liečbe hnačky

Psyllium vláknina môže pomôcť pri liečbe hnačky – napomáha ju zmierniť.  Keď táto indická vláknina príde do kontaktu s vodou, tak ju absorbuje, vďaka čomu môže:

 • zlepšiť konzistenciu riedkej a vodnatej stolice
 • spomaliť prechod stolice cez hrubé črevo
 • znížiť frekvenciu stolice

Tento účinok potvrdzuje napríklad štúdia z roku 2000, ktorej sa zúčastnilo 60 ľudí. Preukázala, že šupky zo psyllia významne znížili hnačku u 30 ľudí, ktorí ich užívali.

3.     Pomáha znížiť hladinu cholesterolu

Zaradenie psyllia do stravy môže pomôcť znížiť cholesterol. Táto rozpustná vláknina bráni vstrebávaniu žlčových kyselín (používaných na trávenie) v črevách, a tým pomáha telu ich vylučovať stolicou. Tieto žlčové kyseliny využíva pečeň, ak ich však nie je dostatok, používa namiesto toho cholesterol. Tento proces znižuje hladiny cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteínov (LDL), ktorý sa považuje za “zlý“ cholesterol .

Potvrdzuje to aj štúdia, kde účastníci užívali každý deň počas šiestich týždňov 6 gramov psyllia. Výsledkom bolo 6%-né zníženie LDL, teda “zlého“ cholesterolu.

4.     Môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi

Ľudia s diabetom musia byť obzvlášť obozretní pri svojej strave – základom je udržiavať zdravú rovnováhu inzulínu a cukru v krvi (glukózy). Niektoré výskumy naznačujú, že rozpustná vláknina, ako je psyllium, môže pomôcť ľuďom udržať si zdravú glykemickú rovnováhu.

Psyllium funguje pre tento mechanizmus najlepšie (tento typ vlákniny je lepší ako napríklad otruby). Je to preto, že vlákna tvoriace gél v psylliu môžu spomaliť trávenie stravy, čo pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Tento účinok potvrdzuje napríklad štúdia z roku 2018, ktorej sa zúčastnilo 51 ľudí s cukrovkou 2. typu a zápchou. Títo ľudia užívali 10 gramov psyllia dvakrát denne. Výsledkom bolo zníženie zápchy, telesnej hmotnosti, hladiny cukru v krvi a cholesterolu.

Negatívne účinky psyllia

Aby nebolo písané iba o pozitívnych účinkoch rozpustnej vlákniny, poďme sa pozrieť, aké má psyllium negatívne účinky.

Keď človek do svojho jedálnička zaradí toto laxatívum, je celkom prirodzené, že sa môže stretnúť s nejakými miernymi vedľajšími účinkami. Dôvodom je, že tráviaci systém si musí zvyknúť (prispôsobiť sa) na zvýšený príjem tejto vlákniny. Zvyčajne však takéto vedľajšie účinky vymiznú do pár dní.

Medzi spomínané bežné vedľajšie účinky psyllia patria:

 • kŕče v bruchu
 • plynatosť
 • zápcha
 • nevoľnosť
 • zvracanie

 Veľmi ojedinele sa môže stať, že po užití psyllia sa objaví alergická reakcia, ktorá sa prejaví v podobe vyrážok, svrbenia alebo problémov s dýchaním. Okrem toho, rozpustná vláknina psyllium môže spomaliť vstrebávanie niektorých liekov, preto sa neodporúča kombinovať ho s inými liekmi.

Poďme si to zhrnúť. Pre väčšinu ľudí je teda psyllium bezpečné, ale neodporúča sa, aby ho užívali tí, ktorí majú tráviace ťažkosti, ochorenie obličiek alebo problémy s prehĺtaním. V každom prípade, pred užívaním psyllia je vhodné sa poradiť so svojim ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná váš aktuálny zdravotný stav.

Psyllium a chudnutie

Psyllium môže pomôcť pri chudnutí. Táto rozpustná vláknina absorbuje tekutinu v tele a tým navodí pocit sýtosti. Vďaka tomu budete vedieť kontrolovať množstvo jedla, ktoré skonzumujete.

Štúdia z roku 2016 skúmala účinky psyllia na sýtosť u zdravých jedincov. Výsledkom bolo, že užívanie 10,2 gramov psyllia pred raňajkami a obedom (v porovnaní s placebo) viedlo k výraznému zníženiu hladu, túžby po jedle a zvýšenej sýtosti medzi jedlami. O päť rokov staršia štúdia preukázala, že doplnok stravy v podobe psyllia, vedie k významnému zníženiu hmotnosti, indexu telesnej hmotnosti a percenta telesného tuku

 

Najlepšie psyllium recenzie

Rozpustná vláknina sa nachádza v mnohých potravinách. Ak jej v strave neprijímate dostatok, v takom prípade je vhodné siahnuť po doplnkoch stravy. Na našom trhu je psyllium dostupný v niekoľkých formách. Vybrať si môžete napríklad prášok, psyllium tablety alebo kapsule a iné. Pri výbere tejto rozpustnej vlákniny je dobré si pozrieť psyllium recenzie, ktoré sú dostupné na internete.

1.      Dr. Popov vláknina psyllium 500 g

Rozpustná vláknina zo Skorocelu indického bez obsahu lepku. Je dovážané z Indie, kde sa vyskytuje v najkvalitnejšej podobe, vďaka čomu sa jedná o najvyššiu kvalitu (čistota 98%). Psyllium dr. Popova je vhodné pre zdravé chudnutie a dobré vyprázdňovanie. Balenie obsahuje 500 gramov psyllia Plantago ovata.

psyllium dr popov

2.      Dr. Popov Psyllium Dr. Popova PROBIO 120 kapslí

Psyllium Dr. Popova PROBIO v sebe kombinuje rozpustnú vlákninu a živé baktérie (Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium longum). Tento doplnok stravy v podobe kapsúl podporuje správny metabolizmus tukov, pomáha udržiavať správnu hladinu cholesterolu, zvyšuje dennú spotrebu vlákniny a napomáha k správnemu vyprázdňovaniu. Balenie obsahuje 120 kapsúl, pričom jedna kapsula obsahuje 650 mg Psyllia.

psyllium kapsule

3.     Topnatur Psyllium 300 g

Originálne 100%-né psyllium od českej spoločnosti TopNatur, ktoré tvorí rozomleté osemenie Skorocelu indického. Neobsahuje fytáty, lepok a ani mliečne zložky. Je určené pre dlhodobé i krátkodobé užívanie. 100 gramov Topnatur Psyllia obsahuje 86 gramov vlákniny. Balenie obsahuje 300 gramov indickej vlákniny.

psyllium topnatur

4.     Psyllium v prášku

Čisté Psyllium v prášku (85% čistoty) od Natural Nutrition. Je ideálny ako doplnok stravy pri redukčnej diéte. Výrobca si potrpí na kvalitu a čistotu – toto práškové psyllium neobsahuje žiadne prídavné látky, éčka, arómy, farbivá a ani konzervačné látky. Vybrať si môžete dve veľkostné balenia – 400 g alebo 1 kg.

psyllium v prasku

5.     Psyllium v kapsulách

Psyllium v kapsulách od značky BioMedical. Jedná sa o pohodlnú formu rozpustnej vlákniny. V balení sa nachádza 100 vegetariánskych kapsúl, ktoré obsahujú prášok zo šupiek semien Skorocelu indického.

psyllium v kapsulach

Autor článku: Veronika Hrušková

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

 • https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-psyllium-89068#toc-benefits-of-psyllium
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/318707
 • https://atlasbiomed.com/blog/psyllium-husk-fiber/
 • https://www.healthline.com/health/psyllium-health-benefits

, ,