matcha účinky

Matcha účinky a dôležité informácie, ktoré by ste o tomto čaji mali vedieť +  5 TOP produktov

Viete čo je Matcha? Ja keď počujem toto slovo, hneď ma napadne výrazná zelená farba a lahodná chuť. Ja sa ale radím k milovníkom zeleného čaju. To už zrejme mnohým napovedá, čo to Matcha je. V tomto článku sa dozviete užitočné informácie o Matcha – čo to je, aké sú Matcha účinky alebo ako pripraviť Matcha čaj. V závere vám predstavíme tipy na 5 TOP Matcha produktov.

Čo je to Matcha?

Matcha je jemný organický prášok, ktorý je vyrobený zo sušených čajových listov rastliny Camellia sinensis (Čajovník čínsky). Z tejto rastliny sa vyrába aj klasický biely, zelený a čierny čaj, avšak rozdielne je ich pestovanie.

Pre prípravu Matcha prášku sa rastliny zakrývajú zhruba 20 až 30 dní pred zberom, aby neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Vďaka tomu je zvýšená produkcia chlorofylu, ale aj obsah aminokyselín a rastlina nadobúda výraznú tmavú zelenú farbu.

Po zbere sa čajové lístky sparia, vysušia a vložia do vyhriatej rúry na približne 20 minút. Z čajových listov sa odstránia stonky a žilky a potom sa očistené listy pomelú na jemný prášok, ktorý sa nazýva Matcha. 

Matcha má jedinečný nutričný profil – ukrýva v sebe živiny z celého čajového listu. V porovnaní s bežným čajom má viac antioxidantov a aj vyšší obsah kofeínu.

Už niekoľko rokov sa Matcha používa na čajových obradoch v Japonsku. Obľúbený je aj v iných častiach sveta, kde sa Matcha prášok používa na prípravu teplého alebo studeného nápoja, prípadne sa využíva ako prísada na varenie a pečenie.

Matcha účinky

V súčasnosti sú známe viaceré zdravotné výhody, ktoré Matcha ponúka. Navyše sú podložené rôznymi štúdiami, ktoré sú vykonané v skúmavkách, na ľuďoch alebo zvieratách. Tu sú najznámejšie z nich:

1.     Vysoký obsah antioxidantov – Matcha prášok je bohatý na katechíny, ktoré pôsobia ako prírodné antioxidanty. Tie môžu znížiť poškodenie buniek a zabrániť rôznym chronickým ochoreniam.

2.     Pomáha chrániť pečeň – existuje niekoľko štúdií, ktoré preukazujú, že Matcha môže zabrániť poškodeniu pečene (poukazuje na to štúdia z roku 2009, vykonaná na potkanoch) a znížiť riziko jej ochorenia.

3.     Podporuje zdravie srdca – pitie Matcha čaju v kombinácií s pestrou a vyváženou stravou a so zdravým životným štýlom, môže pomôcť vyhnúť sa rôznym chorobám a chrániť zdravie srdca.

4.     Pomáha pri chudnutí – vo všeobecnosti pitie zeleného čaju pomáha pri chudnutí a rovnako je to aj v tomto prípade. Kvalitný Matcha čaj na chudnutie zvyšuje metabolizmus a spaľovanie tukov, čo v konečnom dôsledku môže pomôcť pri chudnutí.

5.     Zvyšuje funkciu mozgu – konzumácia Matcha prášku zlepšuje pozornosť, pamäť a reakčný stres (potvrdzuje to táto štúdia). Navyše obsahuje kofeín a aminokyselinu L-theanín, ktoré vplývajú na zlepšenie funkcie mozgu.

6.     Pomáha predchádzať rakovine – štúdie vykonané na zvieratách a v skúmavke potvrdzujú, že zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v Matcha prášku, napríklad epigalokatechín-3-galát (EGCG), môžu znižovať rast rakovinových buniek.

Nežiaduce účinky Matcha

Mnohých určite zaujíma, či má Matcha čaj nežiaduce účinky. Ak sa konzumuje v rozumnej miere, tak je zdravý a ponúka množstvo zdravotných benefitov, ktoré spomínam vyššie. Ak to však s ním preženiete, môžu sa u vás prejaviť rôzne zdravotné problémy.

Dôvodom je, že je plný kofeínu. Pri nadmernej konzumácií môže Matcha čaj spôsobiť napríklad bolesti hlavy, závraty, vracanie, podráždenosť a nespavosť, ale aj hnačku alebo iné tráviace poruchy. Pre vysoký obsah kofeínu sa Matcha v tehotenstve neodporúča. Zelený prášok nie je vhodný pre dojčiace ženy a ľudí, ktorí trpia neznášanlivosťou na kofeín.

Ako pripraviť Matcha čaj?

Matcha sa nepripravuje ako bežný teplý čaj. Základom prípravy je nielen správny postup, ale aj nástroje. Na tradičnú prípravu čaju Matcha sú potrebné tri japonské nástroje –  miska Chawan, bambusová metlička Chasen a naberačka Chashaka.

Poďme sa pozrieť, aký je tradičný postup prípravy:

1. Pripravte si misku Chawan. Cez jemné sitko do nej preosejete dve Chashaka naberačky prášku Matcha. Je to dôležitý krok, pretože v opačnom prípade nedosiahnete dokonale spojenie prášku s tekutinou a čaj bude hrudkovitý.

2. Následne prášok zalejte malým množstvom horúcej vody (nie vriacej, ideálne okolo 70 stupňov Celzia) a šľahajte pomocou bambusovej metličky Chasen. Dôležitý je smer šľahania. Nemôžete šľahať ako v prípade miešania cesta, ale treba pohybovať metličkou zo strany na stranu alebo cik-cak, vďaka čomu sa na povrchu čaju vytvorí penová vrstva.

3. Takto pripravený Matcha čaj si prelejte do pohára alebo šálky a následne skonzumujete.

TOP 5 produktov

Na trhu nájdete niekoľko druhov Matcha čaju, ktoré sa líšia kvalitou a výrobcom. Pozrite si nasledujúci zoznam 5 TOP produktov, ktoré patria medzi tie najlepšie.:

1.     Balík – tradičná príprava – BIO JIMEN 50 g (plechovka)

Jedná sa o Matcha čaj set, v ktorom sa nachádzajú všetky potrebné pomôcky na tradičnú prípravu tohto čaju. Nájdete v ňom tradičnú, ručne robenú miska CHAWAN s priemerom 11 cm (je možné si vybrať z niekoľkých farieb), bambusovú metličku (CHASEN) a naberačku (CHASHAKU). Súčasťou balíka je aj 50 gramový Matcha čaj variant Jimen, ktorý je zabalený do ALU sáčku. Po otvorení ho treba presypať do plechovej dózy, ktorá je taktiež súčasťou balenia.

matcha matchaday

2. Matcha čaj – BIO Matcha Day Kasai 100g (alu sáčok) – prémiová kvalita

Kvalitný Matcha čaj s BIO certifikátom, ktorý pochádza z japonskej Kagoshimy, z ostrova Kjúšu. Tento druh zeleného Matcha čaju je charakteristický najmä svojou sýto zelenou farbou, vynikajúcou chuťou a výraznou arómou. Je určený na čajové rituály, ale aj na bežné pitie. Balenie obsahuje 100 gramov Matcha čaju variant Kasai, ktorý je zabalený do ALU sáčku.

matcha čak kasai

3.     Darčekový set MATCHA

Tento darčekový set obsahuje nevyhnutné pomôcky na tradičnú prípravu čaju Matcha. V sete sa nachádza ručne robená, bambusová metlička Chasen (pomáha vytvoriť v čaji penu), kameninová miska Chawan s objemom 250 ml a tradičná bambusová naberačka Chasaka. V tomto balení sa nenachádza Matcha čaj, to znamená, že si ho musíte kúpiť samostatne.

matcha set

4.     2x Kyosun BIO Matcha tea Harmony zelený čaj 30 x 2 g + shaker zadarmo

Zelený čaj Matcha tea HARMONY, ktorý je v BIO kvalite. Pestuje sa v japonských oblastiach Nishio a Shizuoka. Set obsahuje dve balenia a shaker zadarmo. V jednom balení sa nachádza 30 kusov vreciek – každé z nich obsahuje 2 gramy zeleného Matcha čaju. Čaj môžete pripraviť v teplej i studenej verzii.

matcha čaj altevita

5.     Citrus Matcha

Citrus Matcha od Blendea je organický jemne mletý japonský zelený čaj Matcha . Je tvorený z troch ingrediencií – zeleného čaju Matcha, citrónovej šťavy a tropického ovocia maracuja. Vďaka tomu má čaj jemne citrusovú chuť a zároveň je prítomná sladká chuť marakuje. Balenie obsahuje 90 g mletej zelenej zmesi, ktorá slúži na prípravu 30. porcií teplého alebo studeného nápoja.

citrus matcha blendea

Autor článku: Mgr. Veronika Hrušková

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/7-benefits-of-matcha-tea#7.-Matcha-tea-is-very-easy-to-prepare

https://www.teatulia.com/tea-varieties-101/what-is-matcha.html

https://www.webmd.com/food-recipes/ss/slideshow-all-about-matcha

https://www.loveandlemons.com/matcha-green-tea/

https://www.healthshots.com/healthy-eating/superfoods/side-effects-of-drinking-too-much-matcha-tea/

,