guarana ucinky a recenzie

Guarana účinky + recenzie na 5 TOP produktov

Guarana je považovaná za prírodný stimulant, ktorý navyše nie je návykový. Má množstvo pozitívnych výhod pre zdravie človeka. Používa sa aj pri výrobe nealkoholických a energetických nápojov, ktoré však s jej účinkami nemajú nič spoločné, pretože sú plné cukru a nezdravé.

V tomto článku sa dozviete, čo to je, aké má Guarana účinky, jej dostupné formy. Okrem toho sa v závere dozviete 5 tipov na konkrétne produkty, ktoré obsahujú Guaranu.

Čo je to Guarana?

Guarana alebo Paullinia cupana (Paulínia nápojová) je brazílska popínavá rastlina z čeľade mydlovníkovité, ktorá rastie v povodí Amazonky. Meno má odvodené od kmeňa Guarani z Amazónie, ktorý jej plody používal na výrobu horúceho nápoja.

Bobule tejto amazonskej rastliny majú červenú šupku a bielu dužinu, ktorá sa po dozretí rozlomí a odhalí čierne semeno. Z diaľky vyzerajú bobule celkom ako ľudské oči.

Obsahuje množstvo stimulantov, vrátane kofeínu, chemikálií teofylín a teobromín. Semená guarany obsahujú viac kofeínu ako ktorákoľvek iná rastlina na svete, s hladinami v rozmedzí od 2 do 7,5 %. Guarana obsahuje približne štyrikrát viac kofeínu ako káva.

Okrem toho je nabitá antioxidantmi (triesloviny, saponíny a katechíny). Používa sa ako alternatívny liek na liečbu niekoľkých chorôb, vrátane bolesti hlavy a svalstva či porúch trávenia.

Guarana účinky

Guarana má množstvo pozitívnych účinkov pre zdravie človeka. Pre zaujímavosť, aby ste si vedeli predstaviť, ako môže byť užitočná a účinná, tak vám uvediem príklad. Kávové zrná obsahujú zhruba 1 – 2 % kofeínu, zatiaľ čo listy Guarany obsahujú 1 – 4% kofeínu. Poďme sa pozrieť na Guarana účinky, ktoré sú známe a overené vedou:

1.     Pomáha uľaviť od bolesti

Už v minulosti sa Guarana používala ako liek na uľavenie od bolesti. V tomto prípade opäť kofeín zohráva veľmi dôležitú úlohu – viaže a blokuje adenozínové receptory, ktoré sa podieľajú na stimulácii pocitov bolesti. Vďaka tomu dokáže Guarana poskytnúť úľavu od bolesti.

2.     Môže zmierniť chronickú hnačku a liečiť zápchu

Guarana sa niekoľko storočí používa ako prírodné žalúdočné tonikum na liečbu tráviacich problémov, ako je chronická hnačka a zápcha. Taníny, ktoré sa v nej nachádzajú, môžu zmierniť hnačku tým, že zabránia strate vody. A kofeín pôsobí ako prírodné preháňadlo – stimuluje peristaltiku, teda proces, ktorý aktivuje kontrakcie vo svaloch vašich čriev a hrubého čreva. Výsledkom je zmiernenie zápchy.

3.     Pomáha znížiť únavu a zlepšiť sústredenie

V Guarane sa nachádza vysoký obsah kofeínu, ktorý je nápomocný pri znížení únavy a zlepšení sústredenia. Funguje veľmi jednoducho – kofeín blokuje účinky zlúčeniny adenozín, ktorá spôsobuje ospalosť a pomáha vášmu mozgu relaxovať. Tento účinok potvrdzuje aj niekoľko štúdií, vrátane tejto.

4.     Vplýva na zlepšenie schopnosti učiť sa a pamätať si

Guarana môže zlepšiť schopnosť učiť sa a pamätať si. Za tieto účinky zodpovedá kofeín a zlúčeniny, ktoré sa v Guarane nachádzajú. Potvrdzuje to aj táto štúdia, kde jej účastníci dostávali extrakt z Guarany v rôznych dávkach (37,5 mg, 75 mg, 150 mg alebo 300 mg), pričom sa zisťovali nálada a kognitívne účinky. U ľudí, ktorí dostali Guaranu v dávkach 37,5 alebo 75 mg, zaznamenali pozitívnejšie kognitívne účinky.

5.     Podporuje chudnutie

Doplnky stravy sa veľmi často používajú pri chudnutí. Dôvodom je, že obsahuje kofeín, ktorý pomáha zrýchliť metabolizmus. Potvrdzuje to tento výskum, v ktorom  sa metabolizmus zvýšil o 3 – 11 % za 12 hodín. Okrem toho, existuje viacero štúdií, kde sa preukázalo, že Guarana môže potlačiť gény, ktoré napomáhajú produkcii tukových buniek a podporujú gény, ktoré ju spomaľujú.

6.     Podporuje zdravie srdca

Guarana môže podporiť zdravie srdca zlepšením prietoku krvi a prevenciou krvných zrazenín. Týmto účinkom napomáhajú antioxidanty, ktoré sú v nej obsiahnuté. Okrem toho, môže znížiť oxidáciu “zlého“ LDL cholesterolu, čo potvrdzuje táto štúdia.

7.     Môže zlepšiť zdravie pokožky

Táto amazonská rastlina sa používa v mnohých kozmetických prípravkoch, pretože poskytuje antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti. Pomáha zlepšiť prekrvenie pokožky, minimalizuje ochabnutie pokožky a vrásky.

Guarana nežiaduce účinky

Guarana je v podstate bezpečná, treba ju však užívať v rozumných dávkach (ideálne v malých a stredných). V prípade vysokých dávok a nadmerného užívania sa môžu objaviť vedľajšie účinky, ktoré sú podobné tým, ako pri nadmernom príjme kofeínu. Medzi Guarana nežiaduce účinky patrí napríklad búšenie srdca, bolesti hlavy, nespavosť, podráždený žalúdok, chvenie, úzkostné stavy a podobne.

Keďže táto brazílska rastlina obsahuje kofeín, konzumácií by sa mali vyhnúť hlavne tehotné ženy. Dôvodom je, že môže spôsobiť rastové abnormality dieťaťa alebo zvýšiť riziko potratu.

Dostupné formy Guarany

Doplnky stravy s obsahom Guarany sú na našom trhu dostupné v rôznych formách. Medzi najviac vyhľadávané patria tri – kapsule, prášok alebo čaj.

Mnohé guarana recenzie potvrdzujú, že viacero ľudí uprednostňuje práškovú formu, pretože tá sa dá jednoducho primiešať do nápoja (džúsu, smoothie) alebo jedla (kaše, jogurtu). Netreba zatratiť ani Guarana tablety, pretože tie sa pohodlne užívajú – môžete si ich vziať kamkoľvek so sebou, pričom ich stačí zapiť dostatočným množstvom vody.

Guarana dávkovanie

Doporučené Guarana dávkovanie je 50 – 75 mg za deň alebo dve dávky po 50 mg. Nemala by sa presiahnuť odporučená denná dávka čo predstavuje maximálne 100 mg. Pre obsah kofeínu a ďalšie stimulačné vlastnosti sa neodporúča užívať doplnky stravy s obsahom Guarany pred spaním.

Toto dávkovanie však neplatí pre každý doplnok stravy. Treba dodržiavať dávkovanie, ktoré je doporučené výrobcom. Nájdete ho v návode alebo príbalovom letáku doplnku.

TOP 5 produktov

Na trhu je dostupný široký výber doplnkov stravy, ktoré obsahujú Guaranu. Pozrite si nasledujúci zoznam TOP 5 produktov, ktoré poskytujú tento prírodný zdroj kofeínu :

1. Guarana BIO Organic 90 kapsúl

Guarana vo forme rastlinných kapsúl v BIO kvalite od výrobcu Blendea. Neobsahuje pridaný syntetický kofeín. Jedna kapsula obsahuje 500 mg prášku z celých semien Guarany. Vybrať si môžete štyri veľkostné balenia – 45, 90, 135 a 180 kapsúl.

guarana kapsule blendea

2. Tachyon Guarana Extract prášok energia a zníženie únavy 28 g

Tachyon Guarana Extract je doplnok stravy v práškovej forme od amerického výrobcu Advanced Tachyon Technologies, ktorý je určený pre zvýšenie energie, zníženie únavy a zlepšeniu sexuálneho života. Obsahuje vysoký podiel prírodného kofeínu, ktorý je získaný z Guarany. Balenie obsahuje 28 g prášku zo 100%-ného extraktu z Paullinia cupana, ktoré pokryje 140 porcií.

guarana kapsule

3.     Bio Guarana vegetariánske kapsuly

Guarana od výrobcu BioNature, ktorá je vo forme vegetariánskych kapsúl. Poskytuje prírodný zdroj kofeínu. Jedná sa o kvalitný doplnok stravy, ktorý má slovenský BIO certifikát SK-BIO-003. Dve kapsule obsahujú 1000 mg prášku zo semien guarany v BIO kvalite. Balenie obsahuje 60 kapsúl.

guarana vegetarianska

4. BIO Guarana prášok – GymBeam

BIO Guarana prášok od známeho výrobcu GymBeam, ktorý poskytuje prírodný zdroj kofeínu. V 2 gramoch prášku sa nachádza 70 – 100 mg kofeínu. Je určený pre povzbudenie – pri učení, práci alebo športovej aktivite. Balenie obsahuje 100 gramov prášku, ktorý je tvorený zo semien Paullinia cupana, čiže Guarany.

guarana prasok gymbeam

5. MedPharma Guarana 800 mg 107 tabliet

Guarana vo forme tabliet od českého výrobcu Medpharma. Obsahuje extrakt zo semien paulínia nápojová (v pomere 4:1). Tento doplnok stravy je určený pre povzbudenie organizmu. Odporúča sa užívať najmä pri nadmernej únave a vyčerpaní. Balenie obsahuje 107 tabliet.

guarana tablety medpharma

Autor článku: Mgr. Veronika Hrušková

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/guarana-benefits#TOC_TITLE_HDR_14

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-935/guarana

https://draxe.com/nutrition/guarana/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Paul%C3%ADnia_n%C3%A1pojov%C3%A1

, ,