paleo strava

Prečo je Paleo strava najlepším riešením pre vaše zdravie?

Už ste počuli o paleo strave, ale nie ste si istí, či je to pre vás to pravé? Prezradíme vám, prečo je tento jednoduchý spôsob stravovania tou najlepšou voľbou pre zdravie a vitalitu. V tomto článku sa o paleo diete dozviete všetko, čo vás zaujíma.

Obsah článku:

 • Čo je paleo stravovanie?
 • Základné princípy a filozofia paleo stravovania
 • Zásady paleo stravovania
 • Rozšírené mýty o paleo stravovaní
 • Prínosy paleo stravy pre zdravie
 • Povolené a zakázané potraviny v paleo strave
 • Kompletný zoznam povolených potravín
 • Zakázané potraviny v paleo stravovaní
 • Paleo jedálniček na jeden deň: raňajky, obed, večera a vhodné snacky
 • Ako zvládnuť prechod na paleo stravovanie
 • Čo hovorí veda o paleo stravovaní?
 • Paleo vs. keto diéta: čo majú spoločné a v čom sa odlišujú?

Čo je paleo stravovanie?

Ak sa vydáme na cestu časom až do doby kamennej, narazíme na našich prapredkov, ktorí žili v dobe paleolitu. Tejto ére dominuje prívlastok „paleo“, ktorý je odvodený od gréckeho slova „palaios“, čo znamená starý. Práve naši prapredkovia sú zdrojom inšpirácie pre moderný koncept paleo stravovania.

Paleo strava, často označovaná aj ako strava doby kamennej, je založená na tom, ako jedli naši prapredkovia predtým, ako bola zavedená poľnohospodárska revolúcia a s ňou spojené pestovanie obilnín a chov dobytka. Naši predkovia boli lovci a zberači, ktorí sa živili tým, čo im poskytovala príroda – mäsom, ovocím, zeleninou, orechami a semienkami.

Základné princípy a filozofia paleo stravovania

Paleo strava je viac než len stravovací plán, je to filozofia, presnejšie životný štýl, ktorý sa snažíme napodobniť nie len to, čo naši prapredkovia jedli, ale aj ako jedli. Základným princípom je eliminácia všetkých spracovaných potravín, rafinovaných cukrov, obilnín, mliečnych výrobkov a strukovín z našej stravy.

Paleo strava je bohatá na bielkoviny, vlákninu, zdravé tuky a vitamíny. Je založená na konzumácii veľkého množstva zeleniny, mäsa, rýb, vajec, ovocia, orechov a semien. Je o návrate k prirodzenejším potravinám, ktoré sú plné živín.

Zásady paleo stravovania

Paleo strava je založená na teórii, že naše telá sa nevyvinuli dostatočne rýchlo, aby mohli spracovať potraviny typické pre modernú stravu, ktoré sú často plné pridaných cukrov, tukov a chemikálií. Mnohí vedci veria, že tento rýchly nárast spracovaných potravín môže byť spojený s nárastom chronických chorôb, obezity a celkového zhoršenia zdravia.

Rozšírené mýty o paleo stravovaní

Aj napriek tomu, že paleo strava sa teší veľkému záujmu, existuje o nej niekoľko mýtov a nedorozumení. Prvým z nich je, že paleo strava je len o konzumácii mäsa. Áno, mäso je dôležitou súčasťou tejto stravy, ale dôraz sa kladie na kvalitné mäso od zvierat chovaných vo voľnej prírode. Avšak zelenina a ovocie sú rovnako dôležité.

Ďalší mýtus spočíva v tom, že paleo strava je príliš obmedzujúca a neumožňuje dostatok variácie. Pravdou však je, že vďaka bohatému výberu zeleniny, ovocia, mäsa a rýb je táto strava v skutočnosti veľmi pestrá.

Niektorí ľudia tiež veria, že paleo strava je drahá. Avšak s primeraným plánovaním a využitím sezónnych potravín je možné udržať rozpočet pod kontrolou. Navyše, investícia do kvalitnej stravy je investíciou do vlastného zdravia.

paleo stravovanie

Prínosy paleo stravy pre zdravie

Paleo strava prináša množstvo výhod pre zdravie. V prvom rade, diéta bohatá na celé potraviny a očistená o spracované potraviny môže zlepšiť kvalitu života a dlhovekosť.

Napríklad, paleo strava môže pomôcť zlepšiť trávenie tým, že eliminuje potraviny, ktoré môžu byť pre niektorých ľudí problematické, ako je lepok, mliečny cukor a uhľohydráty zo spracovaných obilnín.

Potraviny sú tiež bohaté na živiny. Mäso a ryby sú vynikajúcim zdrojom bielkovín a esenciálnych tukov, zatiaľ čo ovocie a zelenina sú plné vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť naše telá pred chorobami.

Paleo strava tiež podporuje zdravú hmotnosť. Celistvé potraviny sú často menej kalorické ako spracované potraviny a majú lepšiu sýtiacu schopnosť, čo môže pomôcť v boji proti prejedaniu sa a udržaniu zdravej hmotnosti.

Napokon, mnohí ľudia hlásia zlepšenú energetickú hladinu a celkovú pohodu pri dodržiavaní paleo stravy. Vrátenie sa k jednoduchosti prírody môže byť pre naše telo a myseľ skutočným darom. 


Paleo strava teda nie je len o tom, čo jeme, ale aj o tom, ako sa cítime. Je to cesta k lepšiemu zdraviu, vyššej kvalite života a hlbšiemu porozumeniu našim telám a tomu, čo potrebujú, aby boli zdravé a silné.Povolené a zakázané potraviny v paleo strave


Kompletný zoznam povolených potravín

Predstavte si, že ste praveký lovec alebo zberač, pozorujúci scenériu pred sebou: husté lesy, bujný trávnik, divoké rieky a jasná modrá obloha. Aký je váš jedálniček? Je to všetko, čo môžete pozbierať alebo uloviť.

Paleo strava je v skutočnosti pozoruhodne jednoduchá. Povolené potraviny zahŕňajú:

1. Mäso a ryby: Ak je to možné, sústreďte sa na chudé mäso a divoké morské ryby. Tieto sú bohaté na proteíny, omega-3 mastné kyseliny a živiny, ktoré potrebujete.

2. Zelenina: Prakticky všetka zelenina je paleo – špenát, cuketa, brokolica, mrkva, paprika. Zelenina je skvelým zdrojom vlákniny a vitamínov.

3. Ovocie: Ovocie ako jahody, jablká, citrusy, banány alebo hrozno, to všetko je paleo. Majte ale na pamäti, že ovocie obsahuje cukry, takže ho konzumujte s mierou.

4. Orechy a semienka: Mandle, vlašské orechy, chia semienka, ľanové semienka – to sú všetko skvelé zdroje zdravých tukov a bielkovín.

5. Zdravé oleje: Olivový, avokádový alebo kokosový olej – všetko potraviny bohaté na zdravé tuky.


Zakázané potraviny v paleo stravovaní

Môže sa zdať, že paleo strava je prísna, ale v skutočnosti je založená na vede. Niektoré potraviny sú zakázané z nasledovných dôvodov:

1. Obilniny: Praveký lovec – zberač by si nemohol uroniť pšeničný toast na raňajky. Obilniny sú tiež plné sacharidov a môžu spôsobiť zdravotné problémy ako je cukrovka a obezita.

2. Mliečne výrobky: Mliečne výrobky sú v paleo strave  vylúčené, pretože naše telá nie sú navrhnuté na trávenie laktózy – cukru nachádzajúceho sa v mliečnych výrobkoch.

3. Spracované potraviny a cukor: Cukry a spracované potraviny sú zakázané, pretože môžu spôsobiť zdravotné problémy, vrátane srdcových chorôb a diabetu.

zasady paleo stravy

Paleo jedálniček na jeden deň: raňajky, obed, večera a vhodné snacky


Základom raňajok môže byť napríklad vajíčková omeleta s listovou zeleninou. Vezmite si štyri vajcia, hrst špenátu a trochu papriky. Vajcia rozšľahajte, pridajte k nim zeleninu a vložte na panvicu. Počas pečenia môžete pridať korenie podľa chuti. K omelete si môžete dopriať aj kúsok avokáda pre dodatočnú dávku zdravých tukov.

Prejdime k obedu. Predstavte si mäso, ktoré je tak šťavnaté a chutné, že by ste ho mohli jesť každý deň. Práve taký je kurací steak na grile s kapustovým šalátom. Kuracie mäso nakoreníme, posypeme bylinkami a opečieme na grile alebo na panvici do zlatista. Kapustový šalát je jednoduchý – jemne nasekanú kapustu zmiešame s citrónovou šťavou, olivovým olejom a korením.

Večera v paleo štýle môže mať podobu pečených zeleninových špízov s lososom. Kúsok lososa opečieme na panvici, kým nezíska krásnu ružovú farbu. K nemu podávame špíz z cukety, papriky a cibuľky, ktorý sme predtým opiekli na grile.

A čo by to bolo za deň bez občasného snacku? V paleo stravovaní sú ideálne orechy a semienka, ktoré sú bohaté na zdravé tuky a bielkoviny. Alebo si môžete pripraviť malú porciu ovocného šalátu s medom.


Ako zvládnuť prechod na paleo stravovanie

Prechod na paleo stravovanie môže byť náročný, hlavne na začiatku. Mnoho ľudí sa zápasí s obmedzeniami, ktoré táto diéta prináša. Napríklad obľúbené jedlá ako cestoviny, chlieb alebo mliečne výrobky sú v paleo strave zakázané. Toto môže byť pre mnohých ľudí veľkou prekážkou.

Prechod na nový stravovací plán nie je nikdy ľahký, no s niekoľkými tipmi a trikmi môže byť tento proces o niečo jednoduchší.

Hlavným kľúčom k úspechu je plánovanie. Keď si naplánujete svoje jedlá vopred, môžete sa vyhnúť pokušeniu siahnuť po nezdravom jedle. Taktiež je veľmi dôležité nájsť recepty, ktoré vás budú baviť. Ak budete mať radosť z jedla, bude pre vás oveľa ľahšie dodržiavať diétu.

Môžete sa tiež spojiť s komunitou ľudí, ktorí sú na rovnakej ceste. Ich podpora a rady vám môžu pomôcť zvládnuť prechod na paleo stravovanie.

Na záver, nezabúdajte, že každý človek je iný. To, čo funguje pre jedného, nemusí fungovať pre druhého. Dôležité je nájsť to, čo funguje pre vás, a držať sa toho. Aj keď sa môže zdať prechod na paleo stravovanie náročný, výsledky môžu rozhodne stáť za to.

paleo dieta

Čo hovorí veda o paleo stravovaní?

Ak sa začneme pohrávať s myšlienkou prechodu na paleo stravu, narazíme na otázku – čo o tom hovorí veda? Výskumníci z rôznych kútov sveta sa už roky sústredia na túto tému, a tak máme k dispozícii zaujímavé poznatky.

Je dôležité poznamenať, že väčšina štúdií je relatívne krátkodobých, teda trvajú pár týždňov až niekoľko mesiacov. Potrebujeme teda brať ich výsledky s rezervou a s pochopením, že dlhodobé účinky paleo stravy na ľudské telo nie sú ešte úplne pochopené.

Výsledky niekoľkých štúdií ukazujú, že paleo strava môže mať pozitívne účinky na zdravie. Napríklad výskum z roku 2009 publikovaný v European Journal of Clinical Nutrition ukázal, že po 10 týždňoch na paleo strave sa u účastníkov výrazne zlepšili zdravotné ukazovatele ako hladina cukru v krvi, krvný tlak a hladina cholesterolu.

Ďalšia štúdia uskutočnená v Austrálii v roku 2016 na pacientoch s cukrovkou typu 2 ukázala, že paleo strava môže byť účinná pri zlepšovaní glykemickej kontroly a kardiovaskulárnych rizikových faktorov.

Všetky tieto pozitívne výsledky sú však z krátkodobých štúdií a výskum pokračuje. Niektoré štúdie tiež poukazují na potenciálne riziká paleo stravy, ako je napríklad nedostatok vápnika a vitamínu D (kvôli obmedzeniu mliečnych výrobkov) alebo rastúce riziko zdravotných problémov spojených s vysokým príjmom červeného mäsa.

Vedci a odborníci sú rozdelení vo svojom názore na paleo stravu. Niektorí ju chvália za jej dôraz na plnohodnotné potraviny a minimalizáciu spracovaných potravín. Iní upozorňujú na jej potenciálne nebezpečenstvá, ako je nedostatok určitých živín a vysoký príjem tukov a proteínov.

Takže, čo hovorí veda o paleo stravovaní? Ako to tak často býva, odpoveď nie je jednoznačná. Ale jedno je isté – výskum pokračuje a my sa tešíme na ďalšie poznatky, ktoré nám pomôžu lepšie pochopiť tento fascinujúci spôsob stravovania.

Paleo vs. keto diéta: čo majú spoločné a v čom sa odlišujú?

Paleo a keto diéta sú dve populárne stravovacie filozofie. Obidve diéty uprednostňujú celistvé potraviny, minimalizujú príjem spracovaných jedál a súhlasia v tom, že cukry a sladidlá by mali byť na našom jedálničku obmedzené.


Paleo diéta je však viac ako stravovací plán, je to životný štýl. Zdôrazňuje konzumáciu potravín, ktoré boli dostupné našim predkom v dobe paleolitu – teda mäso, ryby, ovocie, zeleninu, orechy a semienka. Na druhej strane, paleo diéta vylučuje obilniny, mliečne výrobky a spracované potraviny.

Keto diéta sa zameriava na konzumáciu veľkého množstva tukov, primeraného množstva bielkovín a veľmi nízkeho množstva sacharidov, aby sa telo dostalo do stavu ketózy, kedy začne spaľovať tuky namiesto cukrov. Keto diéta umožňuje konzumáciu mliečnych výrobkov a niektorých druhov obilnín, ale vylučuje väčšinu ovocia a určitých druhov zeleniny.

Takže, ktorá cesta je pre vás? Ak hľadáte stratégiu na úpravu životného štýlu, ktorá podporuje celkové zdravie a prevenciu chorôb, môže byť paleo diéta tou správnou voľbou. Ak na druhú stranu chcete rýchle a efektívne chudnutie a nechcete sa úplne vzdať mliečnych výrobkov, cestovín, pečiva či dokonca sladkostí, môže byť pre vás keto diéta lepšou voľbou.

Medzi najlepšie ketogénne diéty na trhu patrí u nás obľúbená diéta značky KetoMix. Obsahuje hotové diétne balíčky pre ženy aj mužov, určené na 1, 2, 3 alebo 4 týždne. K diéte samozrejme dostanete stravovací plán, recepty a poradenstvo. 

KetoMix diéta sa skladá z rôznych keto jedál, ako napríklad: keto omelety, palacinky, polievky, proteínové pečivo, diétny koktail, ale aj proteínové tyčinky. Vďaka pestrému výberu chutných jedál nemáte pocit, že sa obmedzujete a dokonca si môžete dopriať aj niečo sladké.

ketomix baliček

Pokiaľ teda hľadáte pohodlný a účinný spôsob ako schudnúť, vyskúšajte overenú diétu KetoMix, ktorá má stovky spokojných zákazníkov. Pozrite si diétne balíčky, keto potraviny a príbehy spokojných zákazníkov na webe ketomix.sk.

Okrem toho si môžete prečítať aj našu recenziu, v ktorej sme diétu KetoMix otestovali v našom magazíne.


Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

, ,