zelena-kava-ucinky-recenzie-chudnutie

Zelená káva: účinky, chudnutie a recenzie

Zelená káva je obľúbeným výživovým doplnkom hlavne pre svoje účinky na podporu chudnutia. Naozaj ale funguje? Prečítajte si, čo je to zelená káva, aké látky obsahuje a aké benefity pre organizmus môže mať. V závere vám poradíme aj TOP 5 produktov zo zelenej kávy.

Káva je nepochybne jedným z najobľúbenejších nápojov na svete a na trhu je k dispozícii široká škála druhov kávy. Vo všeobecnosti sa kávové zrná pražia a spracovávajú na výrobu kávy, ktorú si každodenne vychutnávame doma alebo v kaviarni. Proces praženia mení nielen chuť, vôňu, farbu, ale aj koncentráciu živín v kávovom zrne. 

Na rozdiel od bežnej kávy, zelené kávové zrná nie sú pražené a zostávajú úplne surové, takže obsahujú obrovské množstvo chlorogenových kyselín, o ktorých sa predpokladá, že prinášajú veľa zdravotných výhod. 

Okrem toho organizmus dokáže ľahko asimilovať kyselinu chlorogénovú a môže zo zelenej kávy získať bohaté zdravotné výhody. Zelená káva má jemnejšiu chuť podobnú bylinkovému čaju. Navyše obsahuje menej kofeínu v porovnaní s praženou kávou.

Čo je zelená káva?

Extrakt zo zelenej kávy je obľúbený ako doplnok stravy, ale zelenú kávu možno kúpiť aj vo forme celých zŕn a použiť na prípravu horúceho nápoja, podobne ako praženú kávu.

Majte na pamäti, že hrnček tohto svetlozeleného nápoja nebude chutiť ako pražená káva, na ktorú ste zvyknutí, pretože má oveľa jemnejšiu chuť. Hovorí sa, že chutí viac ako bylinkový čaj.

Zelená káva sa môže pochváliť hlavne bohatou zásobou chlorogenových kyselín – zlúčenín so silnými antioxidačnými a protizápalovými účinkami, ktoré môžu poskytnúť mnoho zdravotných výhod. Kávové zrná sú tiež bohaté na antioxidanty a iné farmakologicky aktívne zlúčeniny.

Účinky zelenej kávy

Extrakt zo zelených kávových zŕn obsahuje niekoľko bioaktívnych zlúčenín, vrátane kofeínu a chlorogenových kyselín, ktoré môžu mať nasledovné účinky:

1. Prevencia cukrovky 2. typu

Keďže môžu pomôcť regulovať glukózu a inzulín, chlorogénové kyseliny môžu tiež pomôcť pri prevencii alebo kontrole cukrovky 2. typu.

V štúdii z roku 2020 sa uvádza, že extrakt zo zelenej kávy by mohol zlepšiť hladinu glukózy v krvi a že pri dávkach vyšších ako 400 miligramov (mg) denne môže tiež zlepšiť hladinu inzulínu.

2. Kontroluje krvný tlak

Extrakt zo zelenej kávy môže priaznivo ovplyvniť krvné cievy, čo má významný vplyv na zdravie srdca a kontrolu krvného tlaku. Štúdia z roku 2019 ukázala, že užívanie viac ako 400 mg extraktu počas 4 týždňov významne znížilo systolický aj diastolický krvný tlak u ľudí s hypertenziou.

3. Má antioxidačné a protizápalové účinky

Výskum ukazuje, že zelené kávové zrná majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

Chronický zápal môže poškodiť bunky a je kľúčovou hybnou silou mnohých zdravotných problémov vrátane rakoviny, artritídy, cukrovky a autoimunitných ochorení.

Z tohto dôvodu môže mať konzumácia potravín, ktoré obsahujú antioxidanty významné zdravotné výhody.

4. Má silné účinky proti starnutiu

Extrakt zo zelenej kávy sa skladá z chlorogenových kyselín, ktoré majú antioxidačné vlastnosti a sú skvelými eliminátormi voľných radikálov. To podporuje regeneráciu nových kožných buniek a redukuje jemné linky a vrásky. 

5. Môže predchádzať vzniku rakoviny

Zelené kávové zrná sú plné základných živín a antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi. Je známe, že voľné radikály zvyšujú riziko rakoviny a iných chronických ochorení. Štúdie tiež odhalili, že kyselina chlorogenová v zelených kávových zrnách zabraňuje tvorbe nádorových buniek a riziku určitých typov rakoviny.

6. Detoxikuje organizmus

Zelené kávové zrno pôsobí ako prírodný detoxikátor a pomáha vyplavovať zo systému toxíny, nečistoty, prebytočný tuk a cholesterol. Tento energizujúci nápoj podporuje imunitný systém a optimalizuje celkové zdravie a pohodu.

zelena kava chudnutie

Zelená káva na chudnutie

Niekoľko štúdií a recenzií ukázalo, že extrakt zo zelených kávových zŕn môže pomôcť ľuďom schudnúť.

V štúdii z roku 2017 na ženách s obezitou viedlo užívanie 400 mg extraktu zo zelených kávových zŕn po dobu 8 týždňov spolu s diétou s obmedzeným príjmom energie k väčšiemu úbytku hmotnosti ako pri samotnej diéte s obmedzeným príjmom energie.

Tí, ktorí užívali extrakt, mali tiež znížený celkový LDL (zlý) cholesterol a voľné mastné kyseliny. Vedci zistili, že tento zásah ovplyvnil odbúravanie tuku v tele.

Mnohé štúdie však majú malú veľkosť vzoriek a krátke trvanie. Tieto obmedzenia znamenajú, že výskumníci nepoznajú skutočné dlhodobé účinky tohto doplnku. Výrobcovia zelených kávových zŕn tiež sponzorovali niektoré štúdie, ktoré by ich mohli urobiť neobjektívnymi.

Staršia štúdia z roku 2013 uvádza, že kyselina chlorogénová môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi a znížiť skoky inzulínu znížením absorpcie sacharidov v tráviacom trakte.

Chlorogénové kyseliny môžu tiež zvýšiť metabolizmus tukov, znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov a zlepšiť hladiny hormónov súvisiacich s obezitou.

Väčšina existujúcich výskumov sa však týka potkanov a je potrebných viac štúdií na ľuďoch.

Vedľajšie účinky

Zelená káva je bezpečná na konzumáciu pre väčšinu zdravých dospelých v miernom množstve. Nadmerný príjem však môže viesť k negatívnym vplyvom, ako je úzkosť, nespavosť a zvýšený krvný tlak.

Odporúčané dávkovanie

Žiaduca hranica je asi dve šálky zelenej kávy denne, čo predstavuje 400 mg bez akýchkoľvek negatívnych účinkov.

Pretože výskum je obmedzený, vedci nepoznajú skutočné dlhodobé účinky extraktu zo zelených kávových zŕn ako doplnku. Existujúci výskum naznačuje, že doplnok má dobrý bezpečnostný profil.

Zelená káva obsahuje kofeín, ktorý môže mať množstvo vedľajších účinkov, keď ju ľudia konzumujú vo veľkých množstvách. Tieto vedľajšie účinky zahŕňajú úzkosť, nervozitu a rýchly tlkot srdca.

V závislosti od typu obsahujú produkty zelenej kávy rôzne množstvá kofeínu. Ak je osoba citlivá na kofeín, musí si pred konzumáciou prečítať etikety produktov.

Výskumníci nepoznajú bezpečné dávkovanie pre osoby, akými sú tehotné alebo dojčiace ženy, deti alebo osoby s ochorením pečene alebo obličiek, takže tieto skupiny by sa mali vyhýbať konzumácii produktov zo zelených kávových zŕn.

Recenzie na TOP 5 produktov

Samozrejme, zelená káva sama o sebe zázraky nedokáže. Základom musí byť zdravá strava a vyvážený životný štýl. Vďaka svojim pozitívnym účinkom však môže vašu snahu zjednodušiť a urýchliť. Ak sa teda rozhodnete vyskúšať doplnok zo zelenej kávy, tu je niekoľko našich tipov na produkty za priaznivé ceny:

  1. Zelená káva Biomedical v tabletách

Zelená káva v tabletách je ideálna pre všetkých, ktorým nevyhovuje nevýrazná “čajová” chuť tohto nápoja. Stačí raz denne užiť 2 tablety a zapiť vodou. Tablety sú vyrobené bez pridaných látok, farbív, éčiek, konzervantov a GMO.

Extrakt zo zelenej kávy špičkovej kvality obsahuje chlorogénové kyseliny a tiež kyselinu kávovú, známu pre jej antioxidačný účinok. Produkt má výborné zákaznícke hodnotenia.

zelena-kava-tablety-namaximum

2. Zelená káva Gymbeam

Extrakt zo zelenej kávy od Gymbeam v tabletách je okrem kyseliny chlorogénovej obohatený aj o chróm, ktorý pomáha k udržiavaniu normálnej hladiny glukózy v krvi. Čím je táto hladina stabilnejšia, tým lepšie dokážeme ovládať svoje chute na sladké.

zelena-kava-gymbeam

3. Kávoviny zelená káva

Ide o 100 % kvalitnú mletú zelená kávu, ktorú si pripravíte vo forme nápoja. Môžete ju pripravovať v kávovare alebo ako klasickú zalievanú kávu. Zákazníci oceňujú hlavne jej príjemnú chuť, aj keď pre niektorých je trochu zvláštna. Ako sme už vyššie spomínali, zelená káva chutí skôr ako čaj a podľa toho si vyberte, či ju chcete konzumovať vo forme nápoja lebo radšej ako tablety.

kavoviny-zelena-kava

4. Altevita zelená mletá káva

Láva značky Altevita obsahuje 100% zelenú mletú kávu Arabika, odrody Santos z Brazílie. Pokiaľ vám vyhovuje konzumácia zelenej kávy vo forme nápoja, výhodou je nielen cena tohto produktu, ale aj množstevná zľava, pokiaľ si zakúpite niekoľko balení naraz. Môžete tak mať výhodnú zásobu zelenej kávy na celé mesiace.

altevita-zelena-kava-mleta

5. Dr. Protect zelená káva so škoricou

Ide o rozpustný cereálny kávovinový nápoj so Zelenou kávou a  BIO Škoricou cejlónskou. Vyrobený  je z kvalitných surovín – z jačmeňa, raže a čakanky s prirodzeným obsahom inulínu (min. 35 %).

Ide skôr o vhodnú náhradu klasickej kávy, pokiaľ hľadáte zdravšiu alternatívu na každodenné popíjanie. 

zelena-kava-dr-protect

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

, , , ,