5 pozitívnych účinkov L-karnitínu, o ktorých si nevedela

L-karnitín je životne dôležitá látka, ktorá v našom tele a metabolizme zohráva dôležitú úlohu. Táto látka sa prirodzene nachádza v našom tele a jej nedostatok môže zapríčiniť nedostatočné fungovanie orgánov. Ak žijete aktívne, pravidelne športujete a dbáte o svoj jedálniček, dostatočný  prísun L-karnitínu vám pomôže rýchlejšie dosiahnuť vaše ciele a navyše má na vaše zdravie mnoho pozitívnych účinkov.

1. Chudnutie a spaľovanie tukov

Dobre, prvý bod asi pre vás nie je novinka, keďže užívanie L- karnitínu je spojené najmä s cieľom schudnúť nadbytočné kilá a spáliť tuk. Ako to funguje? L-karnitín prenáša mastné kyseliny do mitochondrií, kde sú premieňané na energiu.

Bolo preukázané, že L-karnitín urýchľuje spaľovanie tukov prijatých v potrave – ak je napríklad konzumovaný súčasne s tukmi, v tele sa ich menej usadí.

Takže okrem toho, že L-karnitín obmedzuje ukladanie tuku v tele, podporuje aj spaľovanie tukov. Ďalšou výhodou, ktorú oceníte, pokiaľ sa snažíte chudnúť je, že L-karnitín potláča pocit hladu a chuť do jedla, čo môže pomôcť k nižšiemu množstvu skonzumovaných kalórií.

2. Lepší športový výkon

Užívanie L-karnitínu pomáha zvýšiť silu a výdrž. Pri tréningu môže zabrániť zužovaniu ciev, ktoré je následkom fyzickej námahy a zlepšiť tak krvný obeh a zásobovanie svalov kyslíkom.

Zlepší sa tak váš výkon a vytrvalosť. L-karnitín vám tiež pomôže znížiť svalovicu a urýchli regeneráciu namáhaných svalov.

3. Zdravé orgány

Niektorí kardiológovia odporúčajú užívať L-karnitín pre zlepšenie zdravia srdca, podporu jeho činnosti, ale aj pri ischemickej chorobe srdca.

L-karnitín pomáha zásobovať energiou mnohé telesné orgány. Najmä orgány s vysokými nárokmi na energiu majú vysoký obsah L-karnitínu a bez jeho dostatočného množstva nie je ich funkcia správna. Ide najmä o srdce, pečeň, svaly, obličky a mozog.

4-fat-loss-habits-you-need-this-year-header-v2-830x467

4. Imunitný systém

Vedeli ste, že L-karnitín slúži zároveň ako antioxidant? Vďaka tomu pomáha chrániť bunky pred vplyvom voľných radikálov a udržiava ich zdravé. Môže tiež pomôcť telu vyrovnať sa s prechladnutím alebo alergiou.

5. Pozitívne vplýva na hustotu kostí

Úbytok kostnej hmoty je problémom najmä starších ľudí alebo žien po menopauze, no o zdravie kostí sa treba starať v každom veku.

Strata kostného tkaniva totiž môže viesť k zvýšenému riziku vzniku zlomením, osteoporóze alebo artritíde. L-karnitín dokáže proces úbytku kostnej hmoty spomaliť  a zlepšiť mikroštrukturálne vlastnosti kostí.

Prečo teda užívať L-karnitín?

  • Podporuje spaľovanie tukov zo stravy ako aj podkožného tuku
  • Obmedzuje ukladanie tuku v tele
  • Znižuje chuť do jedla
  • Dodáva energiu životne dôležitým orgánom pre ich správne fungovanie
  • Pri tréningu a športe pomáha zvýšiť výkon a výdrž
  • Pôsobí ako antioxidant a pomáha chrániť bunky pred voľnými radikálmi
  • má pozitívny účinok na hustotu kostí

Ak je vašim hlavným cieľom spaľovanie tuku a zoštíhlenie tela, užívajte L-karnitín pred tréningom. Nezabudnite tiež na vyváženú stravu a intenzívny tréning, vďaka čomu dosiahnete výsledky už čoskoro.

Užitočné tipy na spálenie tuku nájdete aj v článku: 9 spôsobov, ako rýchlo spáliť tuk!

L-karnitín je súčasťou mnohých spaľovačov tukov, alebo sa môže užívať sám vo forme tabliet alebo v tekutej forme.

Vyskúšajte napríklad Body Attack L-Carnitine Liquid 2000, 1000 ml, ktorý je najlepšie užívať tesne pred tréningom alebo športovou aktivitou pre zlepšenie spaľovania tukov.

Praktickou formou, akou dopĺňať L-karnitín sú kapsule, napríklad Weider Body Shaper L-Carnitine Capsules 100 kps, ktoré majú veľmi dobrú cenu, vystačia na 33 dávok a sú považované za najlepší L-karnitín v kapsuliach.

L-karnitin-ucinky-kapsule-tekuty

 

Prečítajte si tiež:

Ako byť do leta fit? Tu je návod!

6 rýchlych proteínových snackov na každý deň

5 tipov na fantastické Fitness plnky do palaciniek

,