Všetko, čo si chcela vedieť o proteínoch. Ako sa delia, ako si vybrať ten pravý a kedy by si ho mala zaradiť do stravy? Odpovie nám fitness trénerka a výživová poradkyňa Miška Kanuščáková.

  1. V prvom rade, čo je to vlastne proteínový prášok a kedy by sme ho mali zaradiť do stravy?

Proteín je doplnok výživy, zdroj bielkovín ako sú napríklad vajcia, srvátka, sója a pod. v práškovej forme. Je vhodné zaradiť ho do stravy na doplnenie potrebného množstva bielkovín, najmä pre ľudí, ktorí bielkoviny potrebujú prijímať vo zvýšenej miere, teda najmä športovci.

  1. Je nejaký rozdiel (aký) v proteínových nápojoch vhodných pre ženy a mužov?

Proteíny sa nedelia podľa vhodnosti pre mužov a ženy. Delia sa podľa zdroja bielkovín na srvátkové, vaječné, hovädzie, sójové, konopné a viaczložkové.

Najbežnejšie používaný je srvátkový, nazývaný whey proteín, vhodný najmä pre začiatočníkov. Srvátkový proteín sa ďalej delí na koncentrát, izolát a hydrolyzát.

  1. Aké druhy proteínových nápojov existujú? Aké sú v nich rozdiely a aké sú ich prednosti?

Vyjadrím sa najmä k najčastejšie používaným. Tu patria najmä koncentrát – obsahuje 70 – 80% bielkovín, viac tukov a sacharidov ako taký izolát.

Izolát obsahuje viac ako 90% bielkovín a takmer žiadne tuky a sacharidy.

Hydrolyzát je predtrávený proteín, čo má za následok rýchlu vstrebateľnosť po užití. Vyznačuje sa horkou chuťou, je ale najefektívnejší, no patrí zároveň aj k tým drahším.

Viaczložkový proteín – je to kombinácia rôznych zdrojov bielkovín. Čiže ich výhodou je kombinácia rýchlo a pomaly vstrebateľných proteínov, čím vznikajú proteíny s postupným vstrebávaním.

  1. Nemusíme sa báť, že z proteínových nápojov priberieme? A ako je to s proteínovými nápojmi a chudnutím?

Aj proteín má svoju kalorickú hodnotu. Tak ako každá potravina. A ak je našim cieľom chudnúť, je potrebné si kalorický príjem strážiť.

Ak bude náš denný príjem privysoký tak jednoducho a logicky priberáme a je jedno akými potravinami tento náš denný príjem zvyšujeme.

Proteín je do diéty zväčša zaradzovaný preto, že obsahuje vyššie množstvo bielkovín, ktoré je pri úprave stravy väčšinou potrebné navýšiť a naopak obsahuje minimum tukov a sacharidov, ktoré väčšinou konzumuje vo vyššej miere ako je potrebné.

Untitled design (2)

  1. Kedy by sme mali proteínové nápoje konzumovať,  aby sme podporili chudnutie?

Ideálne je konzumovať ich ihneď po tréningu – najmä tie rýchlo vstrebateľné a pred spaním zas tie pomaly vstrebateľné  – aby malo telo po celú noc prísun potrebných aminokyselín.

  1. Podľa čoho si vybrať proteínový nápoj? Aké parametre si treba na obale všímať?

Najdôležitejšie je všímať si podiel bielkovín, samozrejme čím vyšší podiel tým ideálnejšie.

  1. Aký je optimálny denný príjem bielkovín pre ženu? Koľko je málo a čo je už prehnané?

Treba rozlišovať či sa jedná o bežnú ženu, alebo o športovkyňu. Pre bežnú ženu predstavuje optimálny príjem 1 – 1,5g bielkovín na kilogram hmotnosti, zatiaľ čo pre športovkyňu je to 1,5 – 2g bielkovín na kilo hmotnosti.

  1. Môže konzumácia proteínových nápojov spôsobiť aj nejaké zdravotné riziká? Kedy sa im radšej vyhnúť?

Bielkovina je makroživina, ktorú je potrebné v strave príjmať. Ako vo všetkom, aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Dlhodobo nadmerná konzumácia bielkovín môže spôsobiť tráviace ťažkosti či zaťažiť ľadviny.

  1. Ako by mal podľa Vás vyzerať denný jedálniček aktívnej ženy, ktorá sa snaží schudnúť? (Čo si dať na raňajky, obed, večeru?)

V prvom rade by mal obsahovať všetky potrebné makroživiny – bielkoviny, sacharidy a tuky v primeranom množstve. Ak je našim cieľom schudnúť, tak celkový denný príjem by nemal presahovať výdaj.

Mali by sme sa sústrediť na kvalitné potraviny, obsahujúce všetky potrené makro aj mikroživiny a nie len prázdne kalórie ako je to napríklad v rôznych spracovaných potravinách, sladkostiach pochutinách a pod…

A teda zaradzovať by sme do nášho jedálnička mali najmä ovsené vločky, ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, vajcia, tvarohy, ryby, kuracie, morčacie, hovädzie mäso, kvalitné syry, orechy, a pod…

  1. Na záver ešte poraďte nejakú povolenú fitness maškrtu – máte nejaký obľúbený recept, ktorý si pripravujete, napríklad aj s proteínovým práškom?

Tu je jednoduchý a rýchly recept na moju obľúbenú maškrtu, obsahujúcu napríklad aj spomínaný proteínový prášok: V mikrovlnke roztopím 10 – 15g vysokopercentnej kvalitnej čokolády, zmiešam ju s cca 150 – 200g jemného tvarohu, primiešam odmerku proteínu ( ideálne príchuť čokoláda ), na záver do toho primiešam trocha arašidového masla alebo hrsť orieškov a mňamka je za päť minút hotová 🙂

19359168_1876220849306579_588799973_o

Za rozhovor a cenné rady ďakujeme fitness trénerke a výživovej poradkyni Miške Kanuščákovej 🙂

Foto: archív M. Kanuščákovej

O Michaele Kanuščákovej:

Volám sa Michaela Kanuščáková, mám 24 rokov, aktívne sa venujem súťaženiu v kategórií bikini fitness už niečo cez dva roky, pôsobím ako osobná fitnes trénerka a výživová poradkyňa a snažím sa motivovať a viesť najmä ženy k zdravému životnému štýlu.

Nájdete ma na mojej facebookovej stránke: Miška Kanuščáková – Bikini Fitness/výživový poradca/tréner a na instagrame: miska_kanuscakova

WPC-Koliba-proteín-cena

Prečítajte si tiež:

Ako byť do leta fit? Tu je návod!

6 rýchlych proteínových snackov na každý deň

Nákupný zoznam štíhlej a fit ženy 

,