Acai berry recenzie

Je Acai berry naozaj zázračné ovocie? Účinky + recenzie

Počuli ste už o zázračných bobuľkách Acai berry? Aj v našich končinách si získavajú popularitu pre svoje antioxidačné vlastnosti. V tomto článku sa pozrieme na to, aké pozitívne účinky má toto exotické ovocie a ako ho môžete zaradiť do jedálnička.

Čo je Acai Berry?

Acai bobule, alebo brazílske „superovocie“,  obsahujú veľa antioxidantov, zdravých tukov a vlákniny. Ich výživné zloženie z nich robí výborný doplnok zdravej výživy. Pochádzajú z oblasti Amazonky, kde sú základnou potravou. Domorodé komunity v Amazónii používajú bobule acai ako zdroj potravy a prírodný liek už tisíce rokov.

Ide o cca 2,5 cm okrúhle plody, ktoré rastú na palmách acai v dažďových pralesoch Strednej a Južnej Ameriky. Majú tmavofialovú šupku a žltú dužinu obklopujúcu veľké semeno.

Bobule Acai obsahujú antioxidanty, ktoré môžu pomôcť zlepšiť zdravie srdca, zlepšiť pamäť a chrániť pred rakovinou. Sú dostupné sušené, mrazené, ako šťava, ako prášok alebo vo forme kapsulových výživových doplnkov.

Účinky Acai Berry

1. Majú antioxidačné účinky

Antioxidanty pomáhajú chrániť pred oxidačným stresom, procesom, ktorý inak môže viesť k poškodeniu buniek a chorobám vrátane rakoviny, cukrovky a srdcových chorôb.

Bobule Acai majú neuveriteľne vysoké množstvo antioxidantov.

V roku 2008 dali vedci 12 dobrovoľníkom na lačno dužinu z acai, šťavu z acai, jablkový pretlak alebo nápoj bez antioxidantov v štyroch rôznych časoch a potom testovali ich krv na prítomnosť antioxidantov.

Dužina acai aj jablková šťava zvýšili hladiny antioxidantov účastníkov, čo znamená, že antioxidačné zlúčeniny v acai sa dobre vstrebávajú v črevách.

Výskum ukazuje, že extrakt z acaí má väčšiu antioxidačnú kapacitu ako vitamín C a vitamín E a jeho užívanie môže pomôcť zlepšiť antioxidačnú obranu tela.

Výskum tiež ukazuje, že açaí má silné protizápalové účinky a môže pomôcť znížiť hladinu určitých zápalových proteínov v krvi.

2. Môžu zlepšiť hladinu cholesterolu

Štúdie na zvieratách naznačujú, že acai môže pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu znížením celkového a LDL cholesterolu.

A je možné, že podobný účinok môže mať aj u ľudí.

V štúdii z roku 2011 10 dospelých s nadváhou konzumovalo acai smoothies dvakrát denne počas jedného mesiaca. Celkovo mali na konci štúdie nižší celkový a „zlý“ LDL cholesterol.

Táto štúdia však mala niekoľko nevýhod. Bolal malá a nemala žiadnu kontrolnú skupinu.

Aj keď je potrebný ďalší výskum, je možné, že antokyány v acai by mohli byť zodpovedné za ich pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu, pretože štúdie spájajú túto rastlinnú zlúčeninu so zlepšením HDL a LDL cholesterolu.

Acai navyše obsahuje rastlinné steroly, ktoré zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu do vášho tela.

3. Môžu mať protirakovinový účinok

Zatiaľ čo žiadne jedlo nie je magickým štítom proti rakovine, o niektorých potravinách je známe, že zabraňujú tvorbe a šíreniu rakovinových buniek.

Štúdie v skúmavke aj na zvieratách odhalili tento druh protirakovinového účinku v acai. U myší znížila dužina acai výskyt rakoviny hrubého čreva a močového mechúra.

Druhá štúdia na myšiach však zistila, že nemá žiadny vplyv na rakovinu žalúdka. Vedci dospeli k záveru, že acai by v budúcnosti mohlo zohrávať úlohu pri liečbe rakoviny, no je potrebný ďalší výskum, a to aj u ľudí.

4. Mohli by posilniť funkciu mozgu

Mnoho rastlinných zlúčenín v acai môže tiež chrániť váš mozog pred poškodením spôsobeným starnutím. Niekoľko štúdií preukázalo tento druh ochranného účinku u laboratórnych potkanov.

Antioxidanty v acai pôsobia proti škodlivým účinkom zápalu a oxidácie v mozgových bunkách, čo môže negatívne ovplyvniť pamäť a učenie.

V jednej štúdii acai dokonca pomohlo zlepšiť pamäť u starnúcich potkanov.

Jedným zo spôsobov, ako mozog zostáva zdravý, je čistenie buniek, ktoré sú toxické alebo už nefungujú, proces známy ako autofágia. Vytvára cestu pre nové nervy, čím sa zlepšuje komunikácia medzi mozgovými bunkami.

Ako starneme, tento proces funguje menej efektívne. V laboratórnych testoch však extrakt z acai pomohol stimulovať túto „upratovaciu“ reakciu v mozgových bunkách.

5. Chudnutie a Acai berry

Môže vám acai pomôcť schudnúť? V súčasnosti existuje veľa tvrdení od predpokladaných odborníkov na zdravie o používaní acai na chudnutie. Nie je dostatok dôkazov, ktoré by to dokázali vedecky. Iba jedna štúdia na UCLA School of Medicine zistila, že doplnky acai pomáhajú znižovať pravdepodobnosť cukrovky, vysokého krvného tlaku a cholesterolu.

Keďže tieto stavy sú často spojené s obezitou, acai môže pravdepodobne nepriamo napomáhať chudnutiu. 

acai berry ucinky

Ako konzumovať Acai berry?

Keďže čerstvé bobule acai majú krátku trvanlivosť, zoženiete ich vo forme – pyré, prášku, šťavy alebo výživových doplnkov.

Šťava je nabitá antioxidantmi, ale má tiež najvyšší obsah cukru a chýba vláknina. Ak je šťava filtrovaná, môže obsahovať menej antioxidantov.

Prášok dodáva najkoncentrovanejšie množstvo živín, dodáva vám vlákninu a tuk, ako aj rastlinné zlúčeniny. Pyré je pravdepodobne najlepší spôsob, ako si vychutnať chuť bobúľ acai.

Ak chcete pripraviť misku acai, zmiešajte nesladené mrazené pyré s vodou alebo mliekom, aby ste z neho urobili základ podobný smoothie.

Môžete si tiež pripraviť misku z prášku acai. Zmiešajte ho napríklad do ovsenej či inej raňajkovej kaše a podávajte s čerstvým ovocím.

Na trhu však zoženiete aj extrakt z Acai vo forme výživových doplnkov, ktoré sa pohodlne konzumujú vo forme tabliet alebo kapsúl

TOP Produkty Acai berryrecenzie

1. Bio Acai berry – vegetariánske kapsuly

Acai berry prášok v bio kvalite, balený vo vegetariánskych kapsulách, obsahuje až 1000 mg prášku v jednej dávke. Ide o pohodlnú formu užívania Acai berry. Obsahuje vysoké množstvo antioxidantov bez akýchkoľvek ochucovadiel, sladidiel, farbív, konzervantov a GMO.

bio-acai-berry-kapsuly

2. Acai berry tablety

Acai berry vo forme tabliet, obohatené o vitamín C a zelený čaj. Vitamín C napomáha správnemu fungovaniu imunitného systému a zelený čaj podporuje metabolizmus a oxidáciu tukov. 

acai-berry-tablety

3. Acai berry prášok Biomedical

Acai berry prášok je bohatý na bielkoviny, vlákninu omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Obsahuje viac Acai ako väčšina tabliet a kapsúl na trhu, bez pridaných ochucovadiel, sladidiel, farbív, konzervantov a GMO. Prášok intenzívnej fialovej farby je ideálny na pridanie do jedál a nápojov, akými sú smoothies, jogurty alebo chutné raňajkové kaše.

acai-berry-prasok

4. Bio Acai prášok Gymbeam

Čistý BIO prášok z bobúľ Acai bez pridaného cukru, lepku, laktózy či GMO je vhodný pre vegetariánov aj vegánov. Táto superpotravina je bohatá na nenasýtené tuky a vlákninu. Prášok ľahko pridáte do obľúbených jedál a nápojov.

acai-berry-prasok 2

5. Altevita BIO Red Mix Smoothie

Toto exotické smoothie kombinuje tie najlepšie plody takmer z celého sveta. V jeho zložení nájdete acai, goji, acerolu, jahody, čučoriedky, maliny, repu, brusnicu a ďalšie hodnotné plodiny nabité vitamínmi. Ich priaznivé zdravotné účinky si môžete vychutnať vo forme vynikajúceho smoothie nápoja, ktorý si ľahko pripravíte.

acai-berry-smoothie

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-acai-berries#TOC_TITLE_HDR_10

https://www.medicalnewstoday.com/articles/305576#risks

https://www.health.com/acai-7487611

https://editorial.victoriahealth.com/facts-and-myths-about-acai-berry

https://www.webmd.com/obesity/features/acai-weight-loss-wonder-fruit

https://www.medicinenet.com/is_acai_good_for_losing_weight/article.htm

, , , ,