MCT olej recenzie

Všetko, čo potrebujete vedieť o MCT oleji + účinky a recenzie

Zdá sa, že vždy existuje nejaký druh diétneho produktu, ktorý upúta pozornosť tvrdeniami, že dokáže roztopiť kilá, zvýšiť výkon alebo ponúknuť zdravý nárast energie.

To nás privádza k stále populárnejšiemu MCT oleju, ktorý si získal popularitu hlavne vďaka keto diéte s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov.

Ale prináša MCT olej skutočne zdravé výhody? V tomto článku sa bližšie pozrieme na účinky MCT oleja, ako aj na vhodné produkty s jeho obsahom, ktoré môžete vyskúšať.

Čo je to MCT olej

MCT olej je doplnok stravy, často destilovaný z kokosového oleja. 

Použitie MCT zo zdravotných dôvodov možno vystopovať až do 20. rokov 20. storočia, keď lekári zaviedli ketogénnu diétu ako spôsob zvládania epilepsie u detí. Dôvod? Diéta s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov v podstate pomáha zmeniť spôsob, akým mozog získava energiu na fungovanie.

S rastúcou popularitou ketodiéty sa však stala bežnejšou. Stal sa tiež obľúbeným medzi športovcami a kulturistami. 

MCT olej možno použiť ako rýchly zdroj energie a môže podporiť chudnutie. Môže tiež bojovať proti rastu baktérií a pomáhať pri zvládaní určitých neurologických stavov.

Čo znamená označenie MCT?

Skratka MCT znamená triglyceridy so stredne dlhým reťazcom. Vďaka svojej kratšej dĺžke sa MCT trávia rýchlejšie ako mastné kyseliny s dlhším reťazcom, ktoré sa nachádzajú v mnohých iných potravinách. Telo ich dokáže rýchlo absorbovať do krvného obehu a premeniť na energiu, ktorú môže použiť.

Existujú štyri hlavné typy mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom:

 • kyselina laurová
 • kyselina kaprónová
 • kyselina kaprylová
 • kyselina kaprinová

MCT olej je takmer výhradne kyselina kaprylová a kaprínová. 

Prírodné zdroje MCT možno nájsť aj v týchto potravinách:

 • Maslo
 • Syr
 • Kokosová dužina a olej
 • Kravské mlieko
 • Kozie mlieko
 • Olej z palmových jadier
 • Jogurt
 • MCT sú dokonca prítomné aj v materskom mlieku

Aké má MCT olej účinky?

Takže, čo pre vás môže MCT olej urobiť? Tu je prehľad jeho účinkov.

1. MCT olej by mohol pomôcť znížiť príjem kalórií

MCT olej by mohol ľuďom potenciálne pomôcť skonzumovať menej kalórií počas dňa.

MCT olej má asi o 10 % menej kalórií ako triglyceridy s dlhým reťazcom (LCT), ktoré sa nachádzajú v potravinách, ako je olivový olej, orechy a avokádo.

Analýza 29 štúdií zistila súvislosť medzi MCT a nižším príjmom kalórií zistila, že ľudia užívajúci MCT mali mierne nižší príjem kalórií v porovnaní s ľuďmi konzumujúcimi LCT.

Niektoré štúdie naznačujú, že MCT olej by mohol podporovať uvoľňovanie dvoch hormónov, ktoré pomáhajú ľuďom cítiť sa pri jedle sýty: peptid YY a leptín. Keď sa však analyzovali výsledky 29 štúdií, výskumníci nenašli žiadnu súvislosť medzi MCT a hormónmi súvisiacimi s chuťou do jedla.

Napriek tomu jedna štúdia zistila, že ľudia užívajúci 2 polievkové lyžice MCT oleja ako súčasť raňajok nakoniec zjedli na obed menej jedla v porovnaní s tými, ktorí si dali obyčajný kokosový olej.

2. MCT olej by mohol ovplyvniť zloženie tela a hmotnosť

Niektoré staršie štúdie ukázali, že užívanie MCT oleja môže pomôcť znížiť telesnú hmotnosť a obvod pása. Výskumníci uviedli, že by to mohlo pomôcť predchádzať obezite.

Prehľad 13 randomizovaných kontrolovaných štúdií zistil, že MCT podporovali mierny úbytok hmotnosti, úbytok tuku a zmenšenie veľkosti tela. Autori však poznamenali, že mnohé štúdie mali pochybnú kvalitu a výsledky mohli byť ovplyvnené financovaním priemyslu.

Ďalší prehľad 11 štúdií priniesol veľmi podobné závery. Vaše telo dokáže premeniť MCT na ketóny, ktoré poskytujú telu zdroj energie na báze tuku, keď je príjem sacharidov nízky.

Ak dodržiavate ketogénnu diétu, užívanie MCT oleja vám môže pomôcť zostať v stave spaľovania tukov známom ako ketóza. Ketogénne diéty majú veľmi nízky obsah sacharidov a vysoký obsah tuku. Zatiaľ čo niektoré štúdie naznačujú, že táto diéta môže pomôcť pri chudnutí, dlhodobé účinky ketogénnej diéty nie sú známe.

3. MCT olej by mohol byť dobrým zdrojom energie

Telo absorbuje MCT rýchlejšie ako triglyceridy s dlhým reťazcom (LCT), ktoré obsahujú viac uhlíkov vo svojich reťazcoch mastných kyselín. 

Vzhľadom na ich kratšiu dĺžku reťazca, MCT putujú rýchlejšie z čreva do pečene a nevyžadujú rozklad žlče, ako to robia tuky s dlhým reťazcom.

V pečeni sa tuky rozkladajú, aby sa použili ako palivo alebo sa uložili ako telesný tuk. Keďže MCT sa ľahko dostanú do krvného obehu bez toho, aby sa rozložili, môžu sa použiť ako okamžitý zdroj energie.

4. MCT môže pomôcť telu spaľovať tuk na energiu

Vedci skúmali, či by vám MCT olej mohol pomôcť pri spaľovaní tukov namiesto sacharidov počas cvičenia.

Jedna staršia štúdia zistila, že športovci, ktorí si dali 6 gramov alebo asi 1,5 čajovej lyžičky MCT s jedlom pred bicyklovaním, spotrebovali na energiu viac tuku namiesto sacharidov v porovnaní s tými, ktorí užívali LCT. Rozdiel však nebol významný.

V náhodne kontrolovanej štúdii muži, ktorí konzumovali MCT, spálili počas cvičenia viac tuku, ale účastníčky nie. Celkovo väčšina štúdií nepreukázala významné zmeny vo využívaní tuku v tele po užití MCT. 

Zatiaľ čo MCT môžu potenciálne pomôcť zvýšiť spaľovanie tukov počas cvičenia, výsledky štúdií sú zmiešané.

MCT olej účinky

5. Zlepšenie športového výkonu a vytrvalosti

MCT olej je osvedčeným prostriedkom na zvýšenie výkonu … alebo aspoň pre myši.

Výskumníci zistili, že myši na diéte bohatej na MCT prekonali svoje náprotivky, ktoré jedli bežnú potravu. Štúdia zahŕňala myši bežiace na bežiacom páse pri priemerných a vysokých teplotách.

Ľudia v trojmesačnom testovaní zas preukázali zvýšenú silu úchopu, rýchlosť chôdze a ďalšie merateľné hodnoty kondície. Niektorí športovci používajú MCT olej na zvýšenie svojho športového výkonu, vrátane vytrvalosti. 

Je jasné, že v tejto oblasti je potrebný ďalší výskum.

Využitie MCT pri zdravotných problémoch

MCT môže pomôcť pri niektorých zdravotných stavoch. Samozrejme, ohľadom jeho užívania sa treba poradiť so svojím lekárom.

Problémy s trávením: Váš lekár vám môže dať viac MCT, ak máte problémy s trávením iných druhov tukov alebo sa vám nedarí získať živiny, ktoré potrebujete.

Záchvaty: Štúdie ukazujú, že ketogénna diéta s vysokým obsahom tukov zmierňuje záchvaty. Môže pomôcť niektorým deťom s epilepsiou.

Diabetes: Ak máte cukrovku 1. typu, mastné kyseliny vytvorené MCT vám môžu pomôcť lepšie myslieť, keď máte veľmi nízku hladinu cukru v krvi (hypoglykémia). Môže znížiť telesný tuk a zlepšiť inzulínovú rezistenciu u ľudí s cukrovkou 2. typu, ale potrebujeme ďalší výskum, aby sme to vedeli s istotou.

Autizmus: V jednej malej štúdii pridanie MCT do ketogénnej bezlepkovej diéty pomohlo zlepšiť symptómy u detí s autizmom. Je však potrebné vykonať ďalší výskum.

Neurologické poruchy: Niektoré výskumy ukazujú, že MCT olej môže pomôcť zmierniť problémy s myslením, pamäťou alebo úsudkom. Ak máte Alzheimerovu chorobu, váš mozog nemusí dobre využívať glukózu. Niektorí odborníci si myslia, že používanie ketónov ako zdroja energie môže pomôcť vášmu mozgu lepšie fungovať.

Ochorenie srdca: Keto diéta s MCT olejom vám môže pomôcť schudnúť, čo môže znížiť riziko srdcových ochorení. MCT olej vo vašej strave môže tiež pomôcť znížiť LDL (zlý) cholesterol a zároveň zvýšiť váš HDL (dobrý) cholesterol.

Vedľajšie účinky MCT oleja

Vo všeobecnosti je bezpečné používať MCT olej v rozumnej miere. Pri dlhodobom používaní by ste však mali byť opatrní. 

Vedľajšie účinky spojené s užívaním MCT oleja väčšinou súvisia s tráviacim traktom, aj keď väčšinou majú mierne prejavy, ako napríklad:

 • Žalúdočné kŕče
 • Nevoľnosť
 • Zvracanie
 • Hnačka alebo riedka stolica
 • Grganie
 • Nadúvanie

Ako užívať MCT olej

MCT olej môžete pridať do mnohých jedál a nápojov. Keďže väčšina MCT olejov má nízky bod horenia, nie je vhodný na tepelnú úpravu a vyprážanie jedál.

Pridať ho môžete napríklad do smoothies, raňajkových kaší či do šalátových dresingov. Náš tip – Vyskúšajte kávu s MCT olejom, označovanú aj ako Bulletproof coffee.

Množstvo, ktoré by ste mali prijať, závisí od toho, ako dobre ho znášate a aký prínos sa snažíte získať. Najviac by ste mali za deň prijať okolo 4 až 7 polievkových lyžíc. V ideálnom prípade by ste mali tieto polievkové lyžice rozložiť na celý deň.

Ako skladovať MCT olej

Je dôležité MCT olej správne skladovať, aby nestuchol. Uchovávajte ho na chladnom, suchom mieste a mimo priameho slnečného žiarenia. Zvyčajne je vhodná potravinová skrinka. Uistite sa, že váš MCT olej nie je vystavený teplu ani chladu. MCT olej nevyžaduje chladenie.

Kde kúpiť kvalitný MCT olej? Recenzie na TOP 5 produktov

1. Powerlogy C8 MCT olej 

Na prvom mieste je jednoznačne MCT olej od slovenskej značky Powerlogy. Ide o vysokokvalitný prémiový MCT olej zložený iba z kyseliny kaprilovej (C8). Má 100 % kokosový pôvod a je vyrobený bez lacných tukov, prímesí či konzervantov.

Ak hľadáte MCT olej nekompromisnej kvality, určite siahnite po tejto značke Oplatí sa aj napriek mierne vyššej cene, ktorá však zodpovedá jeho najvyšším kritériám kvality.

mct-olej-powerlogy

2. MCT olej C8 Warrior

Ďalším výborne hodnoteným produktom zo strany zákazníkov je MCT C8 olej značky Warrior. Ide taktiež o 100 % olej z kokosových orechov s obsahom kyseliny kaprilovej. Výhodou je prijateľnejšia cena.

c8-mct-olej-warrior

3. MCT olej – Ostrovit

Tento MCT olej pochádza z guinejských olejnatých semien, vďaka čomu obsahuje množstvo mastných kyselín so stredným reťazcom. Medzi ne patria kyselina kaprónová, kaprylová, kaprinová, laurová a myristová. Ide o komplexný zdroj MCT tukov. 

mct-olej-ostrovit

4. MCT olej Best Nutrition v kapsulách 1 + 1 zadarmo

Pokiaľ preferujete pohodlnejšie užívanie svojich výživových doplnkov vo forme kapsúl, vyskúšajte MCT od Best Nutrition. Dávkovanie 2 x 3 kapsule obsahuje 1500 mg MCT oleja v jednej dávke.

mct-olej-kapsule

5. MCT C8 olej v prášku

MCT olej zoženiete aj vo forme prášku. Jednu dávku (10g) stačí rozmiešať v 300 ml vody. Môže ísť o vhodný produkt pre ľudí, ktorí preferujú takúto formu užívania.

MCT olej v prášku

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-benefits

https://www.webmd.com/diet/mct-oil-health-benefits-common-uses

https://www.forbes.com/health/body/what-is-mct-oil/

https://health.clevelandclinic.org/mct-oil-benefits/

https://www.verywellhealth.com/mct-oil-benefits-side-effects-and-more-7501858

, , , , ,