Ashwagandha ucinky a recenzie

Ashwagandha účinky + recenzie na TOP 10 produktov

Ashwagandha patrí v ajurvéde k veľmi dôležitým a účinným bylinám. Má množstvo pozitívnych výhod a vlastností, vďaka čomu je využívaná na liečenie mnohých ochorení a stavov.

V tomto článku sa dozviete, čo to je, aké má ashwagandha účinky, jej dostupné formy. Okrem toho sa v závere dozviete 10 tipov na konkrétne produkty, ktoré obsahujú Ashwagandhu.

Čo je to ashwagandha?

Ashwagandha (čítajte Ašvaganda) je ker, odborným menom Withania somnifera, ktorý rastie v subtrópoch a trópoch, prevažne v Indii, Afrike a častiach stredného východu. Je prezývaná aj ako indická zimná čerešňa alebo indický ženšen.

V ajurvédskej medicíne sa používa niekoľko stoviek rokov pre zvýšenie energie, zlepšenie celkového zdravia a zníženie zápalu, bolesti, stresu a úzkosti.

Ashwagandha účinky

Mnoho vedeckých štúdií naznačuje, že Ashwagandha môže byť prospešná pri mnohých stavoch. Poďme sa teda pozrieť, aké má indický ženšen účinky:

1.     ‌Pomáha znížiť stres a úzkosť 

Ashwagandha sa dlhé roky používa na zníženie stresu a úzkosti, pretože má upokojujúce účinky. Potvrdzuje to aj štúdia z roku 2019, kde sa skúmali stresové a farmakologické účinky extraktu z Ashwagandhy.

U ľudí, ktorí užívali 240 miligramov Withania somnifera sa výrazne znížila hladina stresu (bola preukázaná nižšia hladina kortizolu, čiže stresového hormónu) v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.

2.     Môže byť nápomocná pri artritíde

Užívanie Ashwagandhy môže pomáhať proti bolesti a môže byť účinná aj pri liečbe niektorých foriem artritídy. V jednej štúdii z roku 2015, ktorej sa zúčastnilo 125 ľudí trpiacimi bolesťou kĺbov, bolo preukázané, že bylina Withania somnifera môže pomáhať pri liečbe reumatoidnej artritídy.

3.     Znižuje hladinu cukru a tuku v krvi

Indický ženšen môže pomôcť znižovať hladinu glukózy v krvi a triglyceridov (najbežnejší typ tuku v krvi). V tomto prehľade, ktorý zahŕňa 24 štúdií, sa preukázalo, že liečba Ashwagandhou výrazne znížila hladinu cukru v krvi, hemoglobín A1c, inzulín, krvné lipidy a markery oxidačného stresu.

4.     Podporuje zdravie srdca

Ashwagandha môže podporiť zdravie srdca. Štúdia z roku 2015 poukazuje na skutočnosť, že extrakt z jej koreňa by mohol zvýšiť kardiorespiračnú vytrvalosť človeka, čo by mohlo zlepšiť zdravie srdca. V tomto prípade je však nutný rozsiahlejší výskum.

5.     Znižuje zápal

Withania somnifera obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal v tele. Preukazuje to napríklad táto štúdia, kde dospelí ľudia trpiaci stresom užívali extrakt z Ashwagandhy počas dvoch mesiacov (celkom 60 dní). Výsledkom bolo výrazné zníženie C-reaktívneho proteínu – zápalového markera.

6.     Pre zlepšenie spánku

Je nápomocná pri problémoch so spánkom. Potvrdzuje to táto štúdia, ktorej sa zúčastnilo 50 dospelých vo veku od 65 do 80 rokov.

Preukázala, že užívanie 600 mg koreňa Ashwagandhy každý deň počas 12 týždňov výrazne zlepšilo kvalitu spánku a duševnú bdelosť po prebudení v porovnaní s ľuďmi, ktorí užívali placebo. Z toho vyplýva, že Ashwagandha môže byť účinným prírodným liekom na zlepšenie spánku a môže pomôcť najmä ľuďom s nespavosťou

7. Môže zlepšiť funkciu mozgu, vrátane pamäte

Užívanie doplnkov stravy s obsahom Ashwagandhy môže prospieť kognitívnym funkciám, vďaka obsiahnutým zlúčeninám, ktoré majú antioxidačné účinky v mozgu.

Štúdia z roku 2017, ktorej sa zúčastnilo 50 dospelých ľudí, preukázala, že užívanie 600 mg extraktu z koreňa Ashwagandhy (každý deň počas 8 týždňov) viedlo k výraznému zlepšeniu okamžitej a všeobecnej pamäte, pozornosti a k rýchlemu spracovaniu informácií.

8. Môže pomôcť zvýšiť testosterón a zvýšiť plodnosť u mužov

Existujú viaceré štúdie, ktoré poukazujú, že doplnky stravy s obsahom Ashwagandhy prospievajú mužskej plodnosti a zvyšujú hladinu testosterónu.

 V tejto štúdii sa preukázalo, že podávanie indickej zimnej čerešne neplodným mužom výrazne zlepšuje kvalitu spermií obnovením rovnováhy hladín reprodukčných hormónov. Ďalšia štúdia preukázala, že vďaka užívaniu prášku z koreňa sa znížil stres, zlepšili sa hladiny antioxidantov a celková kvalita semena u viacerého počtu jedincov. Okrem toho, liečba viedla k otehotneniu 14 % partneriek mužských pacientov.

9. Zlepšuje sexuálne funkcie u žien

Indická zimná čerešňa má pozitívny vplyv na sexuálne funkcie žien. Nasvedčuje tomu aj táto štúdia. Jej cieľom bolo určiť účinnosť a bezpečnosť extraktu z koreňa ashwagandha na zlepšenie sexuálnej funkcie u zdravých žien.

Preukázalo sa výrazné zlepšenie vzrušenia, lubrikácie, orgazmu a spokojnosti. Okrem toho, výrazne sa zlepšilo aj počet úspešných sexuálnych stretnutí a bola znížená úzkosť v súvislosti s ich sexuálnym životom a sexualitou. Z toho vyplýva, že podávanie extraktu z Ashwagandhy môže zlepšiť sexuálne funkcie u zdravých žien.

Ashwagandha nežiaduce účinky

Vo všeobecnosti, indická zimná čerešňa v malých dávkach nie je pre život ohrozujúca. V prípade niektorých jedincov sa ale môžu objaviť nejaké vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie patrí nevoľnosť, vracanie, gastrointestinálne ťažkosti alebo hnačka.

Užívaniu by sa mali vyhnúť:

  • tehotné a dojčiace ženy
  • ľudia s autoimunitným ochorením 
  • ľudia, ktorí majú problémy so štítnou žľazou.

V každom prípade, je vhodné sa o užívaní poradiť s vašim odborným lekárom, ktorý najlepšie pozná váš zdravotný stav.

Dostupné formy Ashwagandhy

Existuje viacero druhov doplnkov stravy, ktoré majú v zložení Ashwagandhu. Líšia sa hlavne výrobcom, zložením a taktiež aj cenou. Vybrať si môžete nasledujúce formy:

  • kapsule
  • kvapky
  • prášok
  • pyré
  • čaj

Ak sa pýtate, ktorá forma je najlepšia, tak neexistuje jednoznačná odpoveď. Niekomu vyhovujú kvapky, iným prášok a mnohí nedajú dopustiť na Ashwagandha čaj.

Ak si neviete vybrať formu, odporúčam popozerať si na internete Ashwagandha recenzie, v ktorých sa dozviete, aké majú ľudia s Ashwagandha skúsenosti, aké sú výhody jednotlivých foriem a podobne.

Čo sa týka samotného dávkovania, treba dodržať odporúčané dávkovanie, ktoré uvádza výrobca na konkrétnom výživovom doplnku. To sa môže líšiť v závislosti od obsiahnutých látok a zložiek.

TOP 10 produktov s obsahom Ashwagandhy

Existuje viacero foriem doplnkov stravy s obsahom Ashwagandhy. Tie sa od seba odlišujú množstvom obsiahnutých zložiek a výrobcom. Pozrite si nasledujúci zoznam 10 TOP produktov, ktoré obsahujú tento indický ženšen. V zozname sa nachádzajú kvalitné a overené doplnky stravy,  čo vám potvrdia mnohé Ashwagandha recenzie dostupné na internete.

1. Nimi Ayurveda Ashwagandha Rasayana (BDiH) bylinkové pyré 500 g

Ashwagandha vo forme bylinkového pyré. Je vyrobené tradičným ajurvédskym spôsobom. V zložení sa nachádza trstinový cukor, med, ghí máslo, koreň Ashwagandhy (Withania Somnifera), rasca, koreň Sarsaparilla, hrozno, kardamon, zmes ajurvédskych bylín a korenia.

Má certifikát BDiH, čo znamená, že sa jedná o kontrolovaný prírodný výrobok. Balenia obsahuje  500 gramov.

nimi ashwagandha

2. Govinda Ashwagandha energia, vitalita, sex, 90 kapsúl, 45 g, BIO

Doplnok stravy v BIO kvalite od výrobcu Govinda, ktorý v sebe ukrýva 80% prášku z koreňa Ashwagandhy. Je určený na prílev energie, znižuje stres, podporuje vitalitu a imunitu. Obsahuje 90 vegánskych kapsúl. Jedna kapsula váži 45 g a obsahuje 500 mg prášku Ashwagandha.

ashwagandha účinky

3. Maharishi Ayurveda Kapha-Balance Rasayana vnútorná rovnováha 50 tabliet

Kvalitný BIO doplnok stravy, ktorý v sebe kombinuje viac ako 20 špecifických zložiek, vrátane ajurvédskych rastlín (Ashwagandha a iné), cenných byliniek a korenín. Je určený na obnovu vnútornej rovnováhy, zníženie ama (v ajurvéde je to metabolický odpad), energiu, vitalitu, dobrú náladu a podporu dobrého pocitu. Balenie obsahuje 5 rastlinných tabliet.

kapha balance

4. ASHWAGANDHA AA+

Vegánsky doplnok stravy značky Avita, ktorý obsahuje 100 % extrakt z koreňa rastliny Withania somnifera Dunal. Jedná sa o prírodný adaptogén, teda látku, ktorá pomáha vo fyzickom, mentálnom i duševnom smere. V jednej kapsule sa nachádza 300 mg Ashwagandhy. Neobsahuje GMO a ani žiadne aditíva.

avita ashwagandha

5. Ashwagandha BIO Organic 90 kapsúl

Doplnok stravy Ashwagandha od výrobcu Blendea, ktorý je vo forme kapsúl. Jedna rastlinná kapsula obsahuje 500 mg organického BIO prášku z Ashwagandhy. Balenie obsahuje 90 kapsúl, ktoré pokryjú 15 až 30 dávok.

ashwagandha-kapsule-bio-550x550

6.  Nutrition Ashwagandha Extract 90 kapsúl

Ashwagandha Extract je doplnok stravy vo forme kapsúl od výrobcu Nutrition. Obsahuje silný rastlinný extrakt z koreňa Ashwagandhy, v pomere 5:1. To znamená, že 1 kilogram extraktu sa vyrába z 5-tich kilogramov koreňa Ashwagandha. Jedna rastlinná kapsula obsahuje 500 mg extraktu z Ashwagandhy.

greenfood-nutrition-ashwagandha-extract-90-kapsle

7. ALTEVITA BIO ORGANIC ASHWAGANDA 60 KAPSÚL

Doplnok stravy od výrobcu Altevita, ktorý obsahuje Indický ženšen. Má množstvo pozitívnych výhod pre zdravie človeka – zvyšuje energiu, odolnosť a prinavráti silu svalom, uľaví bolesti a uvoľní celý svalový systém. Jedna kapsula obsahuje 400 mg BIO prášku Ašvagandy z koreňa. Balenie obsahuje 60 kapsúl. Odporúča sa užívať 3 mesiace.

ashwagandha altevita

8. Ashwagandha – GymBeam

Ashwagandha vo forme praktických kapsúl od výrobcu GymBeam. Je vhodná na zlepšenie odolnosti organizmu a pre lepšie zvládanie stresu. Jedna kapsula obsahuje 500 mg extraktu z Ashwagandhy a 25 mg účinnej látky v podobe withanolidov. Vybrať si môžete z dvoch balení –  90 ale 180 kapsúl.

aswagandha gymbeam

9. Ashwagandha kapsuly

Doplnok stravy Ashwagandha vo forme kapsúl od výrobcu Warrior. Obsahuje extrakt z koreňov Withania somnifera v pomere 10:1. To znamená, že 1 kilogram extraktu sa vyrába z 10-tich kilogramov koreňa Ashwagandha. Jedna kapsula obsahuje 500 mg extraktu z Ashwagandhy, z čoho sú 25mg withanolidy. Balenie obsahuje 100 kapsúl.

ashwagandha-kapsuly

10.  Nutrisslim Ashwagandha Powder BIO 125 g

Ashwagandha prášok slovinskej značky Nutrisslim, ktorý je v certifikovanej BIO kvalite.  Tento doplnok stravy je vhodný na celkovú revitalizáciu organizmu, zvýšenie energie, ochranu proti stresu a zlepšenie imunity. Odporúča sa konzumovať ho zmiešaný s džúsom – ovocným alebo zeleninovým. Balenie obsahuje 125 gramov prášku.

Nutrisslim Ashwagandha Powder BIO 125 g

Autor článku:

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://health.clevelandclinic.org/what-is-ashwagandha/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318407#summary

https://www.forbes.com/health/body/ashwagandha-benefits/#footnote_10

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha#2.-May-benefit-athletic-performance

, ,