tulsi účinky a recenzie

Tulsi účinky: kráľovná ajurvédských bylín + TOP 7 produktov

Hovorí vám niečo slovo Tulsi? V ajurvéde sa označuje za kráľovnú bylín a elixír života. V tomto článku sa dozviete, čo je to Tulsi, na čo sa používa a aké má účinky Na záver sa dozviete užitočné tipy na 7 produktov, ktoré obsahujú Tulsi.

Čo je to Tulsi a na čo sa používa?

Tulsi, nazývaná aj bazalka posvätná je rastlina, ktorej odborné meno je Ocimum sanctum. Pôvodom je z Indického subkontinentu a využíva sa v ajurvédskej medicíne viac ako 3000 rokov.

Vyzerá podobne ako bežná bazalka, avšak na svojom povrchu je chlpatá. Jej chuť je výrazná, korenistá a oveľa viac pikantnejšia, ako bežná bylinka bazalka, ktorá sa pridáva do varenia. Vďaka tomu má prívlastok horká bazalka.

Zaraďuje sa k liečivým bylinám. Dokonca u hinduistov je považovaná za posvätnú bylinu, ktorá sa využíva na liečenie rôznych ochorení. Napríklad na liečbu bronchitídy, astmy, prechladnutia, kašľa,  malárie, hnačky, kožných ochorení, artritídu, očné ochorenia, chronickú horúčku, uštipnutie hmyzom a podobne.

Tulsi účinky – pozitívne

Bazalka posvätná obsahuje vitamín A a C, vápnik, zinok, železo a chlorofyl.  Má množstvo pozitívnych účinkov pre zdravie človeka, vďaka bohatej koncentrácií fytonutrientov, vrátane eugenolu, kyselín oleanolovej, ursolovej a rozmarínovej, karvakrolu a ďalších. Poďme sa pozrieť na konkrétne účinky Tulsi:

 • Znižuje stres a úzkosť – každá časť z rastliny Tulsi pôsobí ako adaptogén. To znamená, že táto prírodná látka pomáha organizmu adaptovať sa na stres a podporuje duševnú rovnováhu.
 • Pomáha pri problémoch s dýchaním – už mnoho rokov sa táto “zázračná“ rastlina používa na liečenie kašľa, prechladnutia, zápalu pľúc a iných ochorení súvisiacich s dýchaním.
 • Posilňuje imunitu – keďže obsahuje vitamín C a zinok, Tulsi dokáže predchádzať infekciám, vďaka čomu pomáha posilniť imunitu.
 • Znižuje hladinu cukru v krvi – všetky časti kráľovnej bylín môžu znížiť hladinu cukru v krvi, najmä u ľudí s prediabetesom alebo cukrovkou 2. typu. Podľa štúdie vykonanej na potkanoch, ktoré dostávali 30 dní extrakt z bazalky posvätnej, bol zaznamenaný pokles hladín glukózy približne o 26,4 percent.
 • Znižuje cholesterol – bazalka posvätná môže znížiť hladinu cholesterolu. Štúdie na zvieratách, konkrétne králikoch preukázali, že po konzumácií čerstvých listov Tulsi mali nižší “zlý“ cholesterol (LDL-cholesterol) a vyšší “dobrý“ cholesterol (HDL-cholesterol).
 • Zmierňuje zápal a bolesti kĺbov – keďže je bazalka posvätná adaptogén s protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami, dokáže zmierniť zápal. Okrem toho, je nápomocná pre ľudí s artritídou a fibromyalgiou (ochorenie, ktoré sprevádza chronická bolesť viacerých častí tela).
 • Chráni pred infekciou a rýchlejšie hojí rany – bazalka Tulsi je antimykotikum, analgetikum a má antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky, vďaka čomu zvyšuje rýchlosť a silu hojenia rán, hlavne extrakty z jej listov. Okrem toho, môže pozitívne vplývať proti infekciám a ranám, ako sú vredy v ústach, keloidy, vystúpené jazvy a akné.
 • Chráni žalúdok – Tulsi môže byť nápomocná proti účinkom vredov vyvolaných stresom. Táto štúdia vykonaná na zvieratách preukázala, že 200 mg extraktu z bazalky posvätnej významne znížilo počet aj index vredov u dvoch tretín zvierat.

Nežiaduce účinky Tulsi

Hovorí sa, že bazalka Tulsi by sa nemala žuť, pretože je to neúctivé. Má to však aj opodstatnený význam, pretože ak by ste jej listy pravidelne žuli, mohli by vám zafarbiť zuby. Spôsobuje to ortuť, ktorú obsahuje. Preto sa odporúča bazalku posvätnú prehĺtať a nie žuť.

Ajurvédska rastlina Tulsi môže spôsobiť poškodenie pečene. Dôvodom je, že obsahuje eugenol, ktorý vo veľkom množstve môže spôsobiť poškodenie pečene a rôzne ďalšie zdravotné ťažkosti ako nevoľnosť, hnačku, zrýchlený tep a kŕče.

Vplýva na plodnosť oboch pohlaví. Niektoré štúdie potvrdzujú, že bazalka posvätná môže znížiť počet spermií a hmotnosť reprodukčných orgánov, ako sú semenníky, nadobličky, prostata, maternica a vaječníky. Vyžaduje si to však rozsiahlejšie skúmanie.

Tulsi nie je vhodná pre nasledujúce skupiny ľudí:

 • Tehotné ženy – konzumácia listov Tulsi môže negatívne ovplyvniť zdravie tehotnej ženy a aj jej embrya. Bazalka posvätná môže stimulovať prietok krvi do maternice a panvovej oblasti, čo môže mať za následok kontrakcie, v niektorých prípadoch môže spôsobiť potrat. V tehotenstve sa konzumácia tejto ajurvédskej byliny neodporúča.
 • Diabetických pacientov – ľudia s cukrovkou by mali byť pri konzumácií veľmi obozretní a radšej sa poradiť so svojim ošetrujúcim lekárom. Dôvodom je, že konzumácia Tulsi môže znížiť hladinu cukru v krvi.
 • Pre ľudí, ktorí berú lieky na riedenie krvi – kráľovná ajurvédskych bylín môže spôsobiť rednutie krvi. Ak užívate lieky na riedenie krvi, môže to negatívne vplývať na vaše zdravie a mali by ste sa jej konzumácií vyhýbať.

Dostupné formy Tulsi a jej dávkovanie

Doplnky stravy z bazalky posvätnej sú dostupné vo viacerých formách – prášok, kapsule, extrakt, tinktúra, esenciálny olej. Na trhu sú dostupné aj kvalitné čaje z bazalky pravej. Mnoho ľudí nevie, že má Tulsi čaj účinky, ako iné formy doplnkov stravy. Preto sa netreba báť siahnuť po ňom.

Dávkovanie je rozdielne, v závislosti od obsiahnutých zložiek a látok v danom doplnku stravy. Odporúča sa dodržiavať dávkovanie od výrobcu, ktoré je doporučené v príbalovom letáku vybraného produktu.

TOP 7 produktov

Kúpiť si môžete rôzne druhy doplnkov stravy, ktoré obsahujú Tulsi. Pozrite si nasledujúce tipy na TOP 7 produktov, ktoré obsahujú túto posvätnú bazalku:

1. Tulsi BIO Organic 60 kapsúl

Doplnok stravy od Blendea s obsahom bazalky posvätnej, ktorý je vhodný pre lepšie zvládanie stresu, zdravie dýchacieho systému a zdravie srdca. Jedna veganska kapsula obsahuje 400 mg Tulsi. Balenie obsahuje 60 kapsúl, ktoré vystačia na 1 alebo 2 mesiace.

tulsi blendea

2. Organic India Tulsi kapsule

Ajurvédsky doplnok stravy Tulsi od Organic India, ktorý je v BIO kvalite. Obsahuje 200 mg listov bazalky posvätnej a 100 mg listov bazalky príjemnej. Tieto Tulsi kapsule sú vhodné na posilnenie obranyschopnosti, zníženie stresu a celkovú vitalitu. Balenie obsahuje 60 vegetariánskych bezlepkových kapsúl.

tulsi kapsule

3. Tulsi 90 kapsúl

Doplnok stravy Tulsi od výrobcu Hepatica. Je tvorený z bylinného výťažku z listov bazalky posvätnej, ktorý je štandardizovaný na obsah dvoch aktívnych látok – min. 2% kyseliny ursolovej a 1% kyseliny oleanolovej. Balenie obsahuje 90 kapsúl, ktoré vám pokryjú dávku na tri mesiace.

tulsi účinky

4. Ecce Vita Tulsi masala BIO 100 g

Ajurvédska zmes vo forme čaju od značky Ecce Vita, ktorá v sebe kombinuje dva druhy bazalky – posvätnú a prvú, Assam čierny čaj a mleté exotické korenie “Masala“ (tvorí ho škorica, zázvor, kardamon, čierne korenie, klinčeky a muškátový oriešok). Tento ajurvédsky čaj Tulsi je v BIO kvalite. Balenie obsahuje 100 gramov sypaného čaju.

tulsi nápoj bazalka posvatna

5. Altevita BIO Tulsi 60g

Altevita BIO Tulsi je doplnok stravy vo forme prášku, ktorý obsahuje 100%-ný prášok z bazalky posvätnej (Oscimum sanctum). Je považovaný za “Elixír života“, pretože pomáha pri rôznych ochoreniach, od bežného prechladnutia až po rôzne druhy infekcií. Balenie obsahuje 60 gramov prášku.

tulsi altevita

6.     Ecce Vita Tulsi Brahmi BIO 25 sáčkov

Bylinná čajová zmes v organickej certifikovanej kvalite na prípravu lahodného nápoja. Tvorí ju trojica ajurvédskych bylín – bazalka posvätná , bazalka pravá a Pupočník ázijský (tzv. Brahmi). Môže pomôcť odbúravať stres a dodať energiu. Pripraviť sa dá bežne ako teplý čaj alebo aj ľadový. Balenie obsahuje 25 sáčkov.

tulsi brahmi

7. Dr. Popov Tulsi bylinný čaj porciovaný 30 g

Tulsi bylinný čaj od značky Dr. Popov, ktorý napomáha podporiť prirodzenú imunitu a odbúravať stresu. Je tvorený z vňate bazalky posvätnej. Balenie váži 30 gramov – obsahuje 20 nálevových vreciek.

tulsi čaj

Autor článku:

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/holy-basiil-uses-and-risks

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/photo-stories/shocking-eating-tulsi-leaves-can-have-these-5-side-effects/photostory/63580855.cms?picid=63580892

https://ijpp.com/IJPP%20archives/2005_49_2/125-131.pdf

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/basil-benefits#body-benefits

, ,