Graviola si získava na popularite ako prírodný liek na vírusy, úľavu od bolesti a dokonca aj na niektoré druhy rakoviny. Obsahuje zlúčeniny s antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi či krvný tlak.
Aké sú účinky tohto exotického ovocia?
Čo je graviola
Toto pichľavé zelené ovocie má krémovú textúru a výraznú chuť, ktorá pripomína ananás alebo jahody.
Zvyčajne sa konzumuje surová tak, že sa ovocie rozreže na polovicu a dužina sa vyberie. Plody sa líšia veľkosťou a môžu byť pomerne veľké, takže môže byť najlepšie rozdeliť ich na niekoľko porcií.
Vedeli ste, že mnohé časti ovocia sa používajú na lekárske účely, vrátane listov, plodov a stoniek? Používa sa tiež pri varení a dokonca sa dá aplikovať aj na pokožku.
Výskum v posledných rokoch objavil množstvo zdravotných výhod tohto exotického ovocia. Ktoré to sú?
Zdravotné účinky gravioly
1. Má antioxidačné vlastnosti
Antioxidanty udržujú bunky v tele zdravé, vďaka svojej schopnosti eliminovať voľné radikály, ktoré bunky poškodzujú.
Podľa štúdie z roku 2014 má extrakt z gravioly veľa zlúčenín s antioxidačnými schopnosťami. Tie obsahujú:
- triesloviny
- saponínov
- fytosteroly
- flavonoidy
- antrachinóny
Antioxidanty pomáhajú ľuďom zostať celkovo zdraví. Niektoré výskumy ukazujú, že môžu zohrávať úlohu pri znižovaní rizika niekoľkých chorôb, vrátane srdcových chorôb, rakoviny a cukrovky.
2. Má protizápalové vlastnosti
Podľa štúdie z roku 2014 prevedenej na hlodavcoch má graviola protizápalové vlastnosti, ktoré môžu zmierniť bolesť. Štúdia na hlodavcoch z roku 2010 zas zistila, že graviola blokuje receptory bolesti a znižuje zápal u potkanov.
Napriek tomu výskumníci varovali, že sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa zistilo, či je to bezpečné pre ľudí.
Zápal je normálna imunitná odpoveď na zranenie, ale stále viac dôkazov ukazuje, že chronický zápal môže prispieť k rozvoju rôznych ochorení. Hoci sa výskum v súčasnosti obmedzuje na štúdie na zvieratách, môže to byť obzvlášť prospešné pri liečbe zápalových porúch, ako je napríklad artritída.
3. Môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi
Výsledky štúdie na hlodavcoch z roku 2008 naznačujú, že graviola môže pomôcť ľuďom s cukrovkou regulovať hladinu cukru v krvi. Výskum zistil, že graviola výrazne znížila hladinu glukózy v krvi u pokusných potkanov s cukrovkou.
V jednej štúdii boli potkanom s cukrovkou injekčne podávaný extrakt z gravioly po dobu dvoch týždňov. Tí, ktorí dostali extrakt, mali hladiny cukru v krvi päťkrát nižšie ako neliečená skupina .
Ďalšia štúdia ukázala, že podávanie extraktu z gravioly diabetickým potkanom znížilo hladinu cukru v krvi až o 75 %.
Aj keď je potrebný ďalší výskum na ľuďoch, tieto zistenia naznačujú, že graviola by mohla byť prospešná ľudí s cukrovkou, ak je doplnená zdravou stravou a aktívnym životným štýlom.
4. Môže pomôcť znížiť krvný tlak
Ľudia často používajú graviolu ako ľudový liek na zníženie krvného tlaku. Nekontrolovaný vysoký krvný tlak môže zvýšiť riziko srdcových chorôb, cukrovky a mŕtvice.
Štúdia na potkanoch z roku 2012 zistila, že graviola pomohla znížiť krvný tlak bez zvýšenia srdcovej frekvencie.
5. Môže pomôcť predchádzať vredom
Bolestivé vredy vznikajú v sliznici žalúdka, pažeráku alebo tenkom čreve. Podľa štúdie z roku 2014 na hlodavcoch graviola preukázala protivredové schopnosti. Pomáha tiež chrániť sliznicu žalúdka a zabraňuje poškodeniu tráviaceho traktu voľnými radikálmi.
6. Pomáha liečiť herpes
Herpes je vírusová infekcia, ktorá sa vyskytuje v dôsledku vírusu herpes simplex. Môže sa objaviť na genitáliách alebo v ústach.
Zdravotní odborníci považujú graviolu za alternatívnu liečbu herpesu, ale podporné dôkazy sú stále nepresvedčivé. Štúdia z roku 2012 však ukázala, že v laboratóriu má určitú antiherpetickú aktivitu.
Okrem toho, podľa staršej štúdie z roku 1999, extrakt z gravioly môže mať antivírusové účinky proti vírusu herpes simplex 2 (HSV-2). HSV-2 je zodpovedný za väčšinu prípadov prepuknutia genitálneho herpesu.
7. Môže mať protirakovinové vlastnosti
Existujú dôkazy, že graviola môže pomôcť pri niektorých typoch rakoviny. Aj keď sa väčšina výskumov v súčasnosti obmedzuje na štúdie v skúmavkách, niektoré štúdie zistili, že graviola by mohla potenciálne pomôcť eliminovať rakovinové bunky.
Jedna štúdia v skúmavke liečila bunky rakoviny prsníka extraktom z gravioly. Je zaujímavé, že dokázala zmenšiť veľkosť nádoru, zabiť rakovinové bunky a zvýšiť aktivitu imunitného systému.
Ďalšia štúdia skúmala účinky extraktu z gravioly na leukemické bunky, o ktorom sa zistilo, že zastavuje rast a tvorbu rakovinových buniek.
Majte však na pamäti, že ide o štúdie zo skúmaviek, ktoré sa zameriavajú na silnú dávku extraktu. Je potrebný ďalší výskum na to, aby sa zistilo ako graviola môže ovplyvniť rakovinu u ľudí.
Možné vedľajšie účinky a riziká gravioly
Graviola môže spôsobiť poškodenie nervov a pohybové problémy, najmä pri dlhodobom používaní. Môže tiež spôsobiť vážnu neuropatiu, ktorá vedie k symptómom podobným Parkinsonovej chorobe, ako sú tras alebo stuhnuté svaly. Ak má niekto Parkinsonovu chorobu, graviola môže zhoršiť jeho príznaky.
Mali by sa jej vyhnúť aj ľudia s ochorením pečene a obličiek. Tí, ktorí zvažujú použitie gravioly, by sa mali najskôr porozprávať so svojím lekárom.
Produkty s graviolou
V našich zemepisných končinách zoženiete graviola ako výživový doplnok vo forme kapsúl, tabliet, čaju alebo šťavy. Tu sú niektoré prípravky s graviolou, ktoré môžete vyskúšať.
Graviola vo forme kapsúl (3 x 120 kapsúl) + darček
EDENPharma graviola v tabletách
Graviola šťava 500 ml
Graviola tinktúra
Graviola čaj
Autor článku: Lívia Bogárová
Zdroje: