káva na chudnutie

Káva na chudnutie: recenzie + tipy na 5 TOP produktov

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. Medzi jej pozitívne účinky patrí napríklad aj kontrola chuti do jedla a zrýchlenie metabolizmu. Dá sa teda vďaka pitiu kávy schudnúť?

Jednoznačná odpoveď áno alebo nie na túto otázku neexistuje. Káva nie je magickým nápojom na chudnutie, no vďaka svojim účinkom k nemu môže pomôcť. Pozrime sa bližšie na to, ako to funguje.

Ako káva zlepšuje chudnutie

1. Káva má nízky obsah kalórií

Keď sa snažíte schudnúť, musíte si vytvoriť deficit kalórií. To znamená, že buď viac kalórií spálite pohybom, alebo menej kalórií prijmete v potrave.

Čierna káva, bez akýchkoľvek ďalších prísad (mlieko, cukor) – má veľmi nízky obsah kalórií. V skutočnosti má 1 šálka (240 ml) uvarenej kávy iba 2 kalórie.

2. Kofeín môže urýchliť metabolizmus

Kofeín je prírodný stimulant, ktorý sa bežne vyskytuje v káve alebo čaji. Jedna šálka (240 ml) uvarenej kávy obsahuje približne 95 mg kofeínu. 

Kofeín môže zlepšiť váš metabolizmus a spaľovanie kalórií počas dňa. To je jeden z dôvodov, prečo je kofeín súčasťou mnohých doplnkov na chudnutie a spaľovačov tukov.

Niektoré výskumy ukazujú, že pravidelný príjem kofeínu môže zlepšiť udržanie telesnej hmotnosti a podporiť zníženie hmotnosti.

V jednej štúdii bolo zvýšenie príjmu kofeínu spojené s menším prírastkom hmotnosti v priebehu 12 rokov. Napriek tomu účastníci, ktorí konzumovali najviac kofeínu, boli len asi o 0,5 kg ľahší ako tí s nižším príjmom kofeínu.

Iná štúdia sa zamerala na ľudí, ktorí úspešne schudli. Tí, ktorí konzumovali najviac kávy a kofeínu, boli úspešnejší pri udržiavaní svojej váha v priebehu času.

3. Kofeín môže znížiť vašu chuť do jedla

Chuť do jedla je kontrolovaná mnohými rôznymi faktormi, vrátane zloženia živín v jedle, hormónov a úrovne aktivity. Pitie kofeínovej kávy môže znížiť hladiny hormónu hladu grelínu.

Štúdie navyše ukazujú, že pitie kofeínovej kávy môže znížiť počet kalórií, ktoré skonzumujete počas dňa.

magická káva na chudnutie

Sú s pitím kávy spojené zdravotné riziká?

Predtým, ako začnete celý deň popíjať kávu, majte na pamäti, že hoci existujú vedecké dôkazy podporujúce vplyv kávy na váš štíhlejší pás, nechcete to preháňať. 

Káva môže viesť k problémom so spánkom, aj keď ju pijete až šesť hodín pred spaním. To môže v konečnom dôsledku ovplyvniť vašu váhu, pretože zlý spánok zvyšuje hlad a chuť do jedla zmenou hormónov grelínu, ktorý ovplyvňuje hlad, a leptínu, ktorý ovplyvňuje pocit sýtosti.

Príliš veľa kofeínu môže spôsobiť aj iné zdravotné problémy, ako je nervozita, nevoľnosť a zvýšený krvný tlak. Dobrým pravidlom je neprekročiť 400 mg kofeínu (asi štyri šálky kávy) denne.

A uistite sa, že vaša posledná šálka je asi šesť hodín pred spaním (alebo skôr, ak ste citlivejší na účinky kávy), aby vám nespôsobila problémy so zaspávaním.

Tipy na obľúbené kávy na podporu chudnutia

Ak chcete využiť pozitívne účinky kávy na chudnutie, mali by ste ideálne siahnuť po kvalitnej čiernej káve bez cukru a mlieka. Alebo si môžete vybrať kávu na chudnutie, ktorá je na to presne určená.

Na trhu už existuje široký výber produktov, ktoré sú obohatené o ďalšie účinné látky na znižovanie hmotnosti. 

Ak nie ste fanúšikom čiernej kávy, môžu sa vám hodiť a spestriť váš kávový rituál. Vybrali sme pre vás tipy tie obľúbené kávy na chudnutie.

1. Slimming coffee 2 + 1 zadarmo

Základ tvorí výberová instantná káva s karamelovou alebo škoricovou príchuťou. Táto káva obsahuje viacero pridaných zložiek na podporu znižovania hmotnosti, napríklad:

  • Inulín – rozpustná vláknina z koreňa čakanky pozitívne vplýva na funkciu čriev a znižovanie hladiny zlého cholesterolu
  • Garcinia Cambogia – toto tropické ovocie obsahuje kyselinu HCA, ktorá zabraňuje ukladaniu tuku a podporuje spaľovanie kalórií
  • Zelený čaj Matcha – má detoxikačné účinky a je bohatý na katechíny, ktoré pomáhajú zrýchleniu metabolizmu 
  • Bromelaín – tento enzým patrí k najsilnejším tráviacim enzýmom, zlepšuje trávenie a podporuje spaľovanie organizmu

Túto obľúbenú kávu na chudnutie navyše zakúpite aj vo výhodnom balení 2+1 zadarmo. Odporúča sa užívať 3 šálky denne.

slimming cafe

2. KetoMix káva na chudnutie 

Pod značkou KetoMix nájdete obľúbenú keto diétu, ktorá má množstvo spokojných zákazníkov. Táto káva je vhodným doplnkom na podporu chudnutia, vďaka tomu, že bez pridaného cukru je vhodná už od prvej fázy keto diéty.

Je tiež obohatená o prospešné látky inulín, garnicia cambogia, Matcha a Bromelain, ktorých účinky sme popísali vyššie. Odporúča sa piť 2 šálky denne.

ketomix kava na chudnutie

3. Powerlogy Coffee 

Ide o kvalitnú, jemne praženú kávu z Brazílie. V jej chuti rozpoznáte orieškovo-karamelové tóny.  Vďaka metóde, ktorou sa táto káva praží a spracováva si zachováva maximum esenciálnych olejov a antioxidantov.

TIP: Z tejto kvalitnej kávy si môžete pripraviť špeciálnu kávu na chudnutie, označovanú aj ako “bulletproof” či “keto” káva. Ako na to sa dočítate v našom článku Bulletproof coffee.

powerlogy coffee

4. Zelená káva v kapsulách

Populárnym výživovým doplnkom na chudnutie je aj zelená káva v kapsulách. Je bohatá na chlorogénovú kyselinu, ktorá sa procesom praženia stráca a preto sa v tradičnej zrnkovej káve nenachádza.

Kyselina chlorogénová je silný antioxidant, vďaka čomu je skvelým pomocníkom aj pri chudnutí. Odporúčame zelenú kávu Biomedical, ktorá mý výborné zákaznícke hodnotenia.

namaximum biomedical zelena kava

5. Zelená káva so škoricou Dr.Protect

Posledným tipom je tento cereálny nápoj s zelenou kávou a ďalšími účinnými látkami. Poslúži ako zdravá náhrada klasickej kávy a navyše dopomôže k štíhlejšej postave. 

Pod značkou Dr.Protect nájdete kvalitné výživové doplnky za bezkonkurenčné ceny, preto ak hľadáte na začiatok výživový doplnok, ktorý nezaťaží vašu peňaženku, vyskúšajte túto skvelú kávu na chudnutie za 3,99 €.

dr protect káva na chudnutie

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/coffee-and-weight-gain#weight-loss

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/can-drinking-coffee-lead-to-weight-loss/

Metabolic effects of caffeine in humans: lipid oxidation or futile cycling?

Caffeine intake is related to successful weight loss maintenance

,