Pre mnoho ľudí je káva prvým nápojom, ktorý si ráno po prebudení doprajú. Vďaka nej má človek dostatok energie pre začínajúci deň. No existujú aj jej zdravšie náhrady.
V tomto článku sa dozviete, prečo ľudia milujú kávu, aké sú pozitívne a nežiaduce účinky kávy, ale aj to, aké existujú náhrady kávy alebo jej zdravšie alternatívy.
Prečo ľudia milujú kávu
Káva má veľmi silný stimulačný účinok. Keď ju ľudia pijú, vyvoláva v nich radosť. Obsiahnutý kofeín v káve pomáha uvoľňovať dopamín a adrenalín, vďaka čomu sa človek po vypití kávy cíti menej unavený, nadobudne lepšiu náladu a dokáže sa lepšie sústrediť.
Prečo ju však toľko ľudí obľubuje? Ľudia milujú kávu z viacerých dôvodov. Prvým je vôňa čerstvej kávy, ktorá pomáha zlepšiť deň. Druhým dôvodom je jej vynikajúca chuť.
Výhodou je, že každý si vie kávu dochutiť podľa svojho gusta. U niektorých ľudí pôsobí vôňa a chuť kávy upokojujúco. Tretím dôvodom je, že pomáha zlepšiť socializáciu. Pri šálke dobrej kávy sa človek cíti uvoľnenejší.
Pozitívne účinky kávy
Káva je plná cenných zlúčenín, ako sú antioxidanty, ktoré bojujú so škodlivými voľnými radikálmi, znižujú zápal a chránia pred chorobami. Prínosy pre zdravie človeka sú široké. Tu sú najznámejšie pozitívne účinky, ktoré káva poskytuje:
1. Zvyšuje hladinu energie
Káva obsahuje kofeín, ktorý je stimulant. Vďaka nemu sa zvyšuje hladina energie a znižuje únava a to tak, že mení hladiny určitých neurotransmiterov v mozgu.
V štúdií, ktorej cieľom bolo zistiť, aký má kofeín vplyv na golfový výkon a únavu počas súťažného turnaja sa preukázalo, že konzumácia kofeínu pred a počas golfového turnaja zlepšila výkon, zvýšila subjektívnu hladinu energie a znížila pocity únavy.
2. Pomáha pri regulácií hmotnosti
Káva je nápomocná pri regulácii hmotnosti a môže súvisieť so znížením telesného tuku. Okrem toho, dokáže zmeniť ukladanie tuku a podporiť tak zdravie čriev, čo v konečnom dôsledku môže byť prospešné pre reguláciu hmotnosti.
Prehľad viacerých štúdií z roku 2019 preukazuje, že vyššia spotreba kávy sa spája s nižšími hladinami telesného tuku, a to najmä u mužov. Podľa inej štúdie kolektívu autorov je poukázané, že v prípade žien má káva podobný účinok.
3. Pomáha znižovať riziko vzniku cukrovky 2. typu
Z dlhodobého hľadiska môže pravidelná konzumácia kávy pomáhať v boji proti cukrovke 2. typu. Potvrdzuje to hneď niekoľko štúdií. Napríklad na základe 30-tich štúdií bolo preukázané, že každá šálka kávy, ktorú ľudia každý deň vypili, znížila o 6% riziko vzniku cukrovky 2. typu.
4. Pomáha podporovať zdravie mozgu
Existuje viacero vedeckých štúdií, podľa ktorých pitie kávy môže pomôcť chrániť pred určitými neurodegeneratívnymi poruchami, vrátane Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby.
Prehľad viacerých štúdií z roku 2016, ktorý zahŕňa viac ako 29 000 účastníkov, naznačuje, že čím viac kávy ľudia konzumujú, tým nižšie je u nich riziko vzniku Alzheimerovej choroby.Ďalší prehľad viacerých štúdií z roku 2020 naznačuje, že ľudia, ktorí pravidelne pijú kávu, majú výrazne nižšie riziko vzniku Parkinsonovej choroby, pričom káva môže tiež spomaliť progresiu ochorenia.
5. Pomáha znížiť riziko vzniku depresie
Pitie kávy pomáha znížiť riziko vzniku depresie. Na základe prehľadu niekoľkých štúdií bolo preukázané, že každá šálka kávy, ktorú ľudia denne vypili, znížila o 8 % riziko vzniku depresie.
6. Podporuje zdravie pečene a chráni ju pred chorobami
Konzumácia kávy pomáha znížiť riziko úmrtia na chronické ochorenie pečene, spolu s ďalšími stavmi, ako je zjazvenie pečene a rakovina pečene. Táto štúdia preukázala, že pitie viac ako dvoch šálok kávy denne, sa spája s nižším výskytom zjazvenia pečene a rakoviny pečene, v prípade ľudí s ochorením pečene.
7. Podporuje zdravie srdca
Niektoré výskumy potvrdzujú, že pitie kávy by mohlo súvisieť s nižším rizikom srdcových chorôb, mŕtvice a srdcového zlyhania. Na základe 21 štúdií bolo poukázané, že pitie troch až štyroch šálok kávy denne, znížilo o 21 % riziko mŕtvice. Ďalšia štúdia potvrdila, že pitie troch až piatich šálok kávy denne, sa znížilo o 15% riziko vzniku srdcových chorôb.
Nežiaduce účinky kávy
Ako ste sa vyššie dozvedeli, káva poskytuje viacero zdravotných výhod. Potvrdzuje to aj farmakologička Karen Nieber v štúdií s názvom “Vplyv kávy na zdravie”.
Na základe jej výsledkov si môže dospelý človek pokojne dopriať za deň tri až štyri šálky kávy. Takže kofeín v malých až stredných dávkach je pre väčšinu ľudí bezpečný.
Pravdou však je, že keď to s kávou preženiete, tak sa u vás môžu prejaviť rôzne nežiaduce účinky, ktoré dokážu spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Medzi najznámejšie nežiaduce účinky spojené s kofeínom patria nasledujúce:
Úzkosť a nervozita
Kofeín v káve má vplyv na bdelosť, avšak v prípade požitia väčšieho množstva, môže vyvolávať úzkosť, nervozitu a dokonca aj záchvat paniky.
Funguje to tak, že kofeín blokuje účinky chemickej látky v mozgu (adenozín), ktorá spôsobuje únavu. Zároveň uvoľňuje adrenalín, hormón “bojuj alebo uteč“, ktorý je spojený so zvýšenou energiou. Pri vyšších dávkach sa tieto účinky môžu zvýrazniť, čo vedie k úzkosti a nervozite.
Nespavosť
Kofeín sa bežne konzumuje, aby pomohol s únavou, no okrem toho môže mať niekoľko negatívnych účinkov na kvalitu a kvantitu spánku. Potvrdzuje to aj štúdia kolektívu autorov, ktorej výsledky potvrdili vplyv kofeínu na kvalitu spánku.
Výsledky ďalšej štúdie preukázali, že kofeín v káve má škodlivé účinky na spánok – vplýva na latenciu spánku spánku (čiže doba, ktorá uplynie od úplného prebudenia do fázy spánku), efektivitu a kvalitu spánku a znižuje celkový čas spánku. Preto sa odporúča nepiť kávu s obsahom kofeínu v popoludňajších hodinách.
Tráviace problémy
Vysoký príjem kofeínu má vplyv na trávenie. Podľa tejto štúdie, malé a stredné množstvá dávky kofeínu stimulujú pohyby čriev. V prípade konzumácie vyšších dávok kofeínu sa môže u niektorých ľudí prejaviť riedka stolica alebo dokonca hnačka.
Mnoho štúdií naznačuje, že nápoje s obsahom kofeínu (najmä káva) môžu u niektorých ľudí zhoršiť gastroezofageálnu refluxnú chorobu (GERD).
Rozpad svalov
Pri požití veľkého množstva kofeínu sa u niektorých ľudí môže vyvinúť závažný zdravotný problém týkajúci sa svalov, ktorý sa nazýva rabdomyolýza (veľmi vážny stav, pri ktorom sa poškodené svalové vlákna dostávajú do krvného obehu, čo vedie k zlyhaniu obličiek a ďalším vážnym problémom), alebo rozpad poškodeného svalu.
Nasvedčuje tomu aj táto štúdia. Pre zníženie rizika vzniku rabdomyolýzy sa odporúča obmedziť príjem kofeínu na 250 mg na deň.
Závislosť
Kofeín sa po určitom čase môže stať návykovým. Tí ľudia, ktorí sú zvyknutí popíjať veľké množstvá kávy s kofeínom a nejaký čas si ho nedoprajú, môžu dostať psychický alebo fyzický abstinenčný príznak.
13 tipov ako nahradiť kávu
Vyššie spomínané nežiaduce účinky, spojené s kofeínom, môžu byť jedným z dôvodov, prečo je vyhľadávaná náhrada kávy.
Okrem toho, niektorí ľudia (deti, tehotné a dojčiace ženy či ľudia s určitými zdravotnými problémami) musia príjem kávy obmedziť alebo sa jej úplne vyhýbať.
Nie je to však ťažké, pretože existuje viacero zdravých nápojov, ktoré sú rovnako účinné ako káva.
Okrem náhrady za kávu existujú aj rôzne produkty, ktoré kombinujú kávu s ďalšími účinnými látkami. Vyhľadávaná je napríklad káva na chudnutie, káva s kolagénom, zelená káva alebo bulletproof coffee.
Toto sú najznámejšie náhrady za kávu a jej zdravé alternatívy:
1. Čakanková káva
Čakanková káva je veľmi obľúbená náhrada za kávu, pretože jej chuť je najviac podobná klasickej káve. Vyrába sa z koreňa čakanky, ktorý sa praží, melie a následne sa z neho môže pripraviť horúci nápoj, ktorý poslúži ako vynikajúca náhrada kávy.
Výhodou čakankovej kávy je, že neobsahuje žiadny kofeín a navyše má vysoký obsah prospešnej vlákniny inulín, ktorá môže pomôcť pri trávení a podporovať zdravie čriev. Vyskúšajte napríklad čakankovú kávu obohatenú o kolagén.
2. Matcha čaj
Matcha čaj je špeciálny druh zeleného čaju, ktorý je v podobe jemného prášku. Vyrába sa z listov rastliny Camellia sinensis, ktoré sa naparujú, sušia a následne pomelú. Jeho chuť je svieža, no niekomu sa môže zdať horkejšia.
Výhodou tejto náhrady kávy je, že poskytuje množstvo prospešných antioxidantov. Obsahuje kofeín, pričom spôsob prípravy vplýva na jeho množstvo v matcha čaji.
3. Yerba maté
Yerba maté je prírodný kofeínový bylinný čaj, ktorý sa vyrába zo sušených listov juhoamerického stromu s názvom Cezmína paraguajská (z latinčiny Ilex paraguariensis).
Tradične sa pripravuje v malej nádobe, ktorá má tvar podobný tekvici a konzumuje sa cez kovovú slamku, pričom sa pri pití pridáva voda. Pozrite si nasledujúce video, v ktorom uvidíte zaujímavý postup, ako pripraviť Yerba maté.
Tento nápoj síce obsahuje kofeín, patrí však k oveľa zdravšej náhrade za kávu. Navyše je nabitý antioxidantmi a obsahuje riboflavín, tiamín, fosfor, železo, vápnik, vitamíny C a E.
4. Reishi káva
Reishi káva patrí k zdravej alternatíve bežnej kávy. Je to hubová káva, pretože je vyrobená zo zmesi kávových zŕn a liečivých húb reishi. Táto náhrada kávy sa vyrába tak, že sa huby pomelú na jemný prášok a miešajú sa s mletými kávovými zrnami. Takáto kávová zmes sa následne pripraví rovnakým spôsobom ako bežná káva.
Huby reishi (Ganoderma lucidum) sa prezývajú ako huby nesmrteľnosti, pretože podporujú dlhovekosť a dobré zdravie. V minulosti boli určené iba pre kráľovskú rodinu, v súčasnosti sa však bežne pestujú, vďaka čomu sú produkty z týchto húb dostupné po celom svete.
Reishi káva má v porovnaní s bežnou kávou nižší obsah kofeínu, pretože zmes tejto kávy obsahuje menší podiel kávových zŕn. Poskytuje viacero zdravotných výhod, ako napríklad zlepšenie imunitných funkcií, zmiernenie únavy, zníženie úzkosti a depresie.
5. Kurkuma latté
Kurkuma latté je ďalšou vynikajúcou náhradou za kávu. Je to tradičný indický nápoj bez kofeínu, ktorý sa vyrába z viacerých druhov korenia.
Už podľa názvu je jasné, že hlavnou ingredienciou je kurkuma, ktorá dodáva tomuto nápoju krásnu zlatožltú farbu. Vďaka sfarbeniu ho môžete poznať aj pod názvom žlté mlieko.
Kurkuma latté obsahuje okrem kurkumy aj ďalšie povzbudzujúce korenie, ako zázvor, škorica a čierne korenie. Okrem tejto zmesi korenia sa môže do žltého mlieka pridať aj kardamón, vanilka a med.
Medzi výhody tejto náhrady kávy možno zaradiť jej silné protizápalové vlastnosti. Na svedomí to má chemická látka kurkumín, ktorá sa nachádza v kurkume.
6. Maca káva
Maca káva je vyrobená zo žeruchy peruánskej, ktorá rastie v horách Ánd v Bolívii a Peru. Je vynikajúcim zdrojom viacerých vitamínov (A, B1, B2, B3, C), minerálov (vápnik, fosfor, železo) a aminokyselín (alanín, arginín, kyselina glutámová, kyselina aspartová, valín, lyzín).
Koreň tejto zázračnej rastliny je známy tým, že stimuluje energiu a pamäť, podobne ako káva. Výhodou tejto náhrady kávy je, že si ju môžete pripraviť nielen na teplo, ale aj na studeno.
Okrem náhrady za kávu existujú aj rôzne produkty, ktoré kombinujú kávu s ďalšími účinnými látkami. Vyhľadávaná je napríklad káva na chudnutie, káva s kolagénom alebo bulletproof káva.
7. KetoMix káva na chudnutie s príchuťou vanilky
Instantná káva na podporu chudnutia s príchuťou vanilky obsahuje 47 porcií. Má nízky obsah tuku a je bez pridaného cukru. Je obohatená o vlákninu z koreňa čakanky obyčajnej. Navyše je vhodná počas držania diéty KetoMix.
Instantná káva na chudnutie je jednoduchá na prípravu (pripravuje sa ako bežná káva), pričom ju môžete pripraviť na dva spôsoby – v klasickom teplom variante, ale aj studenom.
8. Blendea SUPERCOFFEE
Blendea SUPERCOFFEE je kávový nápoj s pridanými benefitmi. Tento nápoj tvorí zmes instantnej kávy (arabica a robusta), 3 druhy húb – reishi, chaga (Rezavec šikmý), hericium (Korálovec ježovitý), koreň čakanky, a cejlónsku škoricu.
Táto zdravá náhrada kávy zabezpečí celodennú energiu, rýchle a bezproblémové vyprázdňovanie, poskytuje silnú imunitu a drží hmotnosť pod kontrolou. Balenie je vo veľkosti 300 gramov a poskytuje 90 porcií.
9. Slimming cafe (karamelová príchuť)
Slimming cafe je instantná káva s karamelovou príchuťou, ktorá pomáha pri chudnutí (podporuje metabolizmus tukov spaľovania). Pripraviť si ju môžete ako bežnú kávu, prípadne v studenej verzii ako frappe. Je dostupná vo výhodnom balení 2 +1 zadarmo.
Káva na chudnutie Slimming coffee obsahuje viacero unikátnych zložiek – inulín (rozpustnú vlákninu z čakanky), extrakt z Garcínie kambodžskej, zelený čaj Matcha, enzým Bromelain 1200 GDU (patrí k najsilnejším tráviacim enzýmom),
10. Citrus matcha
Citrus matcha je mletý organický zelený čaj s tropickým ovocím. Neobsahuje žiadne sladidlá ani rafinovaný cukor, je bez farbív (tmavo zelenú farbu má vďaka vysokému podielu chlorofylu) a konzervačných látok, je 100% BIO a vhodný aj pre vegánov. Balenie má 90 gramov a je možné z neho pripraviť 30 porcií teplého alebo studeného nápoja.
Takýto typ čaju sa označuje aj ako zelená káva na chudnutie. Dôvodom je, že stimuluje energiu, preto je vhodný ako zdravá náhrada kávy. Okrem toho, dopĺňa prospešné antioxidanty, podporuje činnosť mozgu, pomáha s chudnutím a spomaľuje starnutie.
11. Power Coffee s MCT olejom a ghee maslom
Power Coffee s MCT olejom a ghee maslom je ideálna ako doplnok pri chudnutí. Treba upozorniť, že nepôsobí zázračne – teda nestačí ju iba vypiť a čakať, že schudnete. Je to vlastne káva s maslom na chudnutie, vďaka ktorej dokážete lepšie spaľovať tuky a môžete sa s ňou stretnúť aj pod názvom bulletproof coffee.
Výhodou Power Coffee s MCT olejom a ghee maslom je, že dodá telu a mozgu energiu, pomáha eliminovať hlad. Pripraviť ju môžete dvoma spôsobmi. Celý postup prípravy tejto kávy si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.
12. Altevita collagen coffee
Už samotný názov napovedá, že Altevita collagen coffee je káva s kolagénom. Je to ideálna zdravá náhrada kávy, ktorá dokáže poskytnúť dostatok energie na celý deň. Má viacero výhod – zlepšuje trávenie, vyživuje pokožku, nechty a vlasy, posilňuje pečeň. Jedno balenie instantnej kávy s kolagénom má 100 gramov.
Prečítajte si aj:
Autor článku:
Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/caffeine-side-effects#TOC_TITLE_HDR_6
https://www.webmd.com/food-recipes/features/coffee-new-health-food
https://www.singlecare.com/blog/coffee-benefits/
https://ommushrooms.com/blogs/blog/ganoderma-coffee-benefits-m2
https://healthyeating.sfgate.com/benefits-ganoderma-coffee-7124.html
Štúdie:
[1] PubMed Central (ENG): The anti-obesity and health-promoting effects of tea and coffee” (A V Sirotkin, A Kolesárová)
[2] PubMed Central (ENG): The Safety of Ingested Caffeine: A Comprehensive Review (kolektív autorov)
[3] PubMed Central (ENG): Is coffee a colonic stimulant? (kolektív autorov)
[4] PubMed Central (ENG): Gastroesophageal Reflux Disease: A Population Based Study (Sylvester Nwokediuko)
[5] PubMed Central (ENG): Gastric acid secretion and lower-esophageal-sphincter pressure in response to coffee and caffeine ( S. Cohen, G. H. Booth Jr.)