kokosova-voda-ucinky

Kokosová voda: je to len trend alebo sa oplatí vyskúšať? Tu je 8 skvelých účinkov na vaše zdravie + všetko, čo potrebujete vedieť

Kokosová voda je priam zázračný nápoj prospešný pre naše telo vo viacerých smeroch. Po stáročia sa konzumuje v tropických oblastiach po celom svete. V posledných rokoch sa kokosová voda stala trendovým nápojom aj v našich končinách. Aké sú jej účinky?

Čo je to kokosová voda

V ajurvéde sa verí, že kokosová voda pomáha pri činnostiach tela, ako je trávenie a močenie. Pomáha poskytnúť okamžité zvýšenie energie, poskytuje hydratáciu a je bohatá na živiny. Môže prospieť vášmu zdraviu, vrátane srdca a obličiek.

Kokosová voda je priesvitná alebo polopriehľadná tekutina vo vnútri mladého kokosu. Často sa zamieňa s kokosovým mliekom, ale nie sú to isté. Kokosové mlieko je krémové biele mlieko vyrobené nastrúhaním kokosovej dužiny, zmiešaním s horúcou vodou a následným precedením.

Kokosová voda je už vo vnútri mladého kokosu v tekutej forme. Má mierne sladkú orieškovú chuť a nízky obsah cukru a kalórií. Môže sa pochváliť aj elektrolytmi, ako je draslík, sodík a horčík.

Účinky kokosovej vody

Väčšina zdravotných výhod kokosovej vody je spôsobená jej vysokými hladinami elektrolytov, medzi ktoré patrí draslík, vápnik a horčík. Pre tých, ktorí majú nízky obsah týchto základných minerálov, môže byť kokosová voda zdravou voľbou. 

1. Kokosová voda je bohatá na živiny

Kokosové orechy rastú v tropickom podnebí a botanicky sa považujú za ovocie.

Kokosová voda zvyčajne pochádza z mladých kokosových orechov vo veku približne 6-7 mesiacov, hoci sa nachádza aj v zrelom ovocí. Priemerný zelený kokos poskytuje asi 1/2–1 šálku kokosovej vody.

Kokosová voda obsahuje 94 % vody a veľmi málo tuku. Jedna šálka (240 ml) obsahuje 60 kalórií, ako aj:

 • Sacharidy: 15 gramov
 • Cukor: 8 gramov
 • Vápnik: 4 % dennej hodnoty (DV)
 • Horčík: 4 % DV
 • Fosfor: 2 % DV
 • Draslík: 15 % DV

2. Má vysoký obsah draslíka

Väčšina ľudí nemá dostatok draslíka vo svojej strave. Tento minerál pomáha z tela odstraňovať prebytočný sodík prostredníctvom moču. Kokosová voda môže dokonca pomôcť znížiť krvný tlak.

Predbežný výskum naznačuje, že kokosová voda môže znížiť krvný tlak u ľudí s vysokým krvným tlakom. Ak však užívate lieky na krvný tlak, môže byť najlepšie vyhnúť sa kokosovej vode, pretože by ho mohla príliš znížiť. Najlepšie je porozprávať sa o tom so svojím lekárom.

Tiež sa odporúča, aby ste dva týždne pred akýmkoľvek chirurgickým zákrokom nepili kokosovú vodu, pretože môže ovplyvniť váš krvný tlak kvôli vysokým hladinám draslíka.

3. Môže mať antioxidačné vlastnosti

Voľné radikály sú nestabilné molekuly produkované vo vašich bunkách počas metabolizmu. Ich produkcia sa zvyšuje v reakcii na stres alebo zranenie.

Keď je voľných radikálov príliš veľa, vaše telo sa dostane do stavu oxidačného stresu, ktorý môže poškodiť vaše bunky a zvýšiť riziko ochorenia.

Výskum na zvieratách ukázal, že kokosová voda obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť upraviť voľné radikály tak, aby už nespôsobovali škodu.

Jedna štúdia z roku 2014 zistila, že poškodené potkanie pečene vykazovali výrazné zlepšenie oxidačného stresu, keď boli ošetrené kokosovou vodou v porovnaní s pečeňami, ktoré nedostali žiadnu liečbu.

Je dôležité poznamenať, že doteraz neboli vykonané žiadne štúdie zahŕňajúce ľudí a antioxidačnú silu kokosovej vody a každá zo štúdií na zvieratách používala iné dávky a parametre.

4. Môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou

Výskum ukázal, že kokosová voda môže znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť ďalšie zdravotné ukazovatele u zvierat s cukrovkou.

V štúdii z roku 2015 si potkany s cukrovkou, ktoré boli liečené kokosovou vodou, si udržali lepšiu hladinu cukru v krvi ako kontrolná skupina. Rovnaká štúdia tiež zistila, že potkany, ktorým bola podávaná kokosová voda, mali nižšie hladiny hemoglobínu A1c, čo naznačuje lepšiu dlhodobú kontrolu hladiny cukru v krvi.

Najnovšia štúdia z roku 2021 zahŕňajúca potkany s cukrovkou tiež zistila, že kokosová voda znižuje hladinu glukózy v krvi.

Na potvrdenie týchto účinkov u ľudí sú potrebné ďalšie štúdie.

Ďalšou výhodou kokosovej vody pre cukor v krvi je to, že je dobrým zdrojom horčíka, ktorý môže zvýšiť citlivosť na inzulín a znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu a prediabetom.

So zreteľom na toto všetko je dôležité poznamenať, že kokosová voda obsahuje sacharidy (ktoré sa v tele rozkladajú na cukry), takže ak žijete s cukrovkou alebo prediabetom, pred jej pridaním do stravy sa poraďte so svojím lekárom alebo dietológom.

kokosova-voda-recenzie

5. Môže pomôcť predchádzať obličkovým kameňom

Na prevenciu obličkových kameňov je dôležitý dostatočný príjem tekutín. Hoci obyčajná voda je dobrou voľbou, dve malé štúdie naznačujú, že kokosová voda môže byť ešte lepšia.

Obličkové kamene sa vytvárajú, keď sa vápnik, šťavelan a iné zlúčeniny kombinujú a vytvárajú kryštály vo vašom moči. Tieto kryštály potom môžu vytvárať drobné kamienky. Zatiaľ čo niektorí ľudia sú náchylnejší ako iní, obličkové kamene postihujú približne 12 % svetovej populácie.

V štúdii z roku 2013 na potkanoch s obličkovými kameňmi kokosová voda zabránila prilepeniu kryštálov na obličky a iné časti močového traktu. Tiež sa znížil počet kryštálov vytvorených v moči.

V štúdii z roku 2018, na ktorej sa zúčastnilo osem ľudí, vedci zistili, že kokosová voda zvyšuje močenie draslíka, chloridu a citrátu u jedincov bez obličkových kameňov, čo znamená, že kokosová voda môže pomôcť vypláchnuť systém a udržať nízku pravdepodobnosť vzniku kameňov.

Pretože jedna štúdia zahŕňala zvieratá a druhá je taká malá, je potrebné vykonať oveľa viac výskumu týkajúceho sa výhod kokosovej vody pri znižovaní tvorby obličkových kameňov.

6. Môže podporovať zdravie srdca

Pitie kokosovej vody môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb.

V staršej štúdii z roku 2008 vedci kŕmili potkany stravou bohatou na tuky a cholesterol. Jednu skupinu tiež kŕmili vysokými dávkami kokosovej vody (4 ml na 100 gramov telesnej hmotnosti).

Po 45 dňoch mala skupina s kokosovou vodou zníženie hladín cholesterolu a triglyceridov podobné účinkom statínového lieku používaného na zníženie cholesterolu.

Štúdia z roku 2005 naznačuje, že kokosová voda môže byť prospešná aj pri znižovaní krvného tlaku u jedincov s vysokým krvným tlakom, ale v tejto oblasti je potrebné vykonať ďalší výskum.

Jedným z dôvodov, prečo môže byť kokosová voda spojená so zníženým krvným tlakom, je jej pôsobivý obsah draslíka.. Ukázalo sa, že draslík znižuje krvný tlak u ľudí s vysokým alebo normálnym krvným tlakom.

7. Je prospešná po dlhšom cvičení

Kokosová voda môže byť dokonalým nápojom na obnovenie hydratácie a doplnenie elektrolytov stratených počas cvičenia.

Elektrolyty sú minerály, ktoré hrajú vo vašom tele niekoľko dôležitých úloh, vrátane udržiavania správnej rovnováhy tekutín. Niekoľko životne dôležitých elektrolytov zahŕňa draslík, horčík, sodík a vápnik.

Pretože kokosová voda obsahuje tieto elektrolyty, niekoľko štúdií zistilo, že môže byť prospešnejšia ako voda na rehydratáciu po cvičení.

V skutočnosti jedna malá štúdia z roku 2014 z Brazílie zistila, že kokosová voda zlepšila cvičebnú kapacitu lepšie ako voda alebo športový nápoj počas veľmi horúceho dňa.

8. Je to lahodný zdroj hydratácie

Prírodná kokosová voda je mierne sladká s jemnou orieškovou príchuťou. Má tiež pomerne nízky obsah kalórií a sacharidov.

Je najčerstvejšia priamo z ovocia, ale ak sa vám nedarí naplniť chladničku čerstvými kokosmi, dnes je na pultoch veľa značiek kokosovej vody.

Len si nezabudnite prečítať ingrediencie, aby ste si overili, že získavate 100% kokosovú vodu. Niektoré značky vo fľašiach môžu obsahovať pridaný cukor alebo ochucovadlá.

Túto tropickú tekutinu môžete použiť ako základ do smoothies, pudingu s chia semienkami alebo ako náhradu čistej vody na dopĺňanie pitného režimu.

Má kokosová voda nejaké vedľajšie účinky?

Kokosová voda je celkovo prospešná pre naše zdravie vďaka prítomnosti rôznych živín. Možno sa stále pýtate, či je dobré piť kokosovú vodu každý deň. Pre bežných ľudí sa považuje za dobrý nápoj na konzumáciu. Existuje však výnimka.

Ľudia, ktorí trpia zlyhaním obličiek by nemali piť kokosovú vodu, pretože je bohatá na draslík. Pri zlyhaní obličiek vaše obličky nemusia správne odstraňovať nadbytočný draslík, čo vedie k stagnácii draslíka v tele. 

Ak ste tehotná alebo dojčíte, môže byť vhodné poradiť sa pred konzumáciou kokosovej vody so svojím lekárom, pretože nie je veľa štúdií o účinku kokosovej vody v takýchto prípadoch. 

Ak vás čaká operácia, odporúča sa dva týždne pred operáciou nepožívať kokosovú vodu, pretože môže ovplyvniť reguláciu krvného tlaku v tele pacienta. 

Opatrní musia zostať okrem iných aj ľudia, ktorí trpia cystickou fibrózou. Cystická fibróza spôsobuje zníženie hladín solí v tele. Kokosová voda obsahuje vyššie množstvo draslíka ako sodík. To je dôvod, prečo jeho pitie môže spôsobiť nerovnováhu hladín sodíka a draslíka.

Tipy na pitie kokosovej vody

Tu je niekoľko tipov, ako začleniť kokosovú vodu do vašej stravy:

 • Zmiešajte kokosovú vodu s ovocím a vytvorte smoothie
 • Do vychladenej kokosovej vody pridajte trochu ananásovej šťavy
 • Namiešajte si limonádu z kokosovej vody
 • Do obľúbeného kari použite kokosovú vodu namiesto mlieka alebo smotany
 • Pite ju po cvičení na zvýšenie hydratácie.

Kde kúpiť kokosovú vodu? Najlepšie produkty z kokosovej vody

1. Kokosová voda v prášku

Mrazom sušená kokosová voda v práškovej podobe od BioMedical. Predstavuje výborný zdroj hydratácie s vysokým obsahom elektrolytov, draslíka a nízkym obsahom sacharidov. Vyrába sa z mladých kokosových orechov a poskytuje jednoduché a pohodlné riešenie, ako si kokosovú vodu vychutnať kedykoľvek počas dňa. Stačí zmiešať 8 g prášku s 250 ml vody.

kokosova-voda-v-prasku

2. Kokosová voda v prášku -Gymbeam

BIO kokosová voda vyrobená z mladých kokosov tej najvyššej kvality. Po zmiešaní s vodou získate osviežujúci nápoj bohatý na minerálne látky, ideálny na doplnenie tekutín po tréningu. Výhodou je aj prijateľná cena.

kokosova-voda-v-prasku-gymbeam

3. Kokosová voda – Altevita

Kokosová voda v prášku obohatená o ďalšie prospešné látky pre efektívnejšie fungovanie celého tela. Obsahuje výťažky z kokosovej vody, baobabu, citrónovej šťavy a modrej spiruliny. Kokosová voda v kombinácii s baobabom prispieva k regulácii hladiny cukru, prášok z citrónovej šťavy podporuje tráviaci systém a metabolizmus a spirulina pomáha udržiavať zdravú mikroflóru.

altevita-kokosova-voda

4. Goya – kokosová voda

100% balená kokosová voda získaná z mladých zelených orechov. Je nízkoenergetická a skvele hydratuje. Ideálna voľba pre príjem draslíka a iných živín potrebných pre celú rodinu. 

Goya Kokosová voda 1 l

5. Kokosová voda  – XL balenie

Ak preferujete balenú kokosovú vodu pred práškovou formou, oplatí sa porozmýšľať nad kúpou výhodnejších balení, keďže cena za jeden liter nie je práve najnižšia. Na e-shope bioruza.sk nájdete kokosovú vodu vo výhodných XL baleniach.

xl-balenie-kokosova-voda

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

, , ,