náhrada stravy na chudnutie

Náhrada stravy na chudnutie: čo to je, ako to funguje + tipy na 5 produktov

Chudnutie je samo o sebe ťažké. Nehovoriac o strave, ktorá by mala byť zdravá a zároveň nízkokalorická. Pokiaľ nie je príprava jedla vašou silnou stránkou, prípadne nemáte čas alebo sa vám len jednoducho nechce tráviť dlhý čas v kuchyni, v takom prípade môžete skúsiť náhradu stravy na chudnutie.

V tomto článku sa dozviete, čo je to náhrada stravy na chudnutie, ako funguje a aké sú  plnohodnotné vysoko proteínové náhrady jedla dostupné na našom trhu. V závere sa dozviete konkrétne tipy na 5 produktov, ktoré môžete využiť ako náhradu stravy pri chudnutí.

Čo je náhrada stravy na chudnutie?

Už podľa názvu je mnohým zrejmé, že náhrada stravy na chudnutie nahrádza bežné jedlo počas diéty. Je to prášková zmes, ktorá pomáha chudnúť a zároveň pokrýva nutričné potreby.

Prípravu je rýchla a veľmi jednoduchá. Zvyčajne sa v šejkri rozmieša prášková zmes s odporúčanou tekutinou (vodou alebo mliekom).

Vznikne z toho koktail, smoothie, polievka alebo iné diétne proteínové jedlá, ktoré obsahujú vysoký pomer bielkovín (proteínov), minimum sacharidov a sú doplnené potrebnými živinami, vrátane dôležitých vitamínov a minerálov.

Tieto náhrady jedla obsahujú pomalšie stráviteľnú formu bielkovín a sacharidy, vďaka ktorým sa človek cíti nasýtený a tým pádom po dojedení nebude pociťovať chuť na ďalšie jedlo. Sú tvorené tak, aby pomohli človeku chudnúť a zároveň zachovávajú svalovú hmotu.

Náhrada stravy na chudnutie je navrhnutá tak, aby dokázala plnohodnotne nahradiť jedlo v diéte počas celého dňa – na raňajky, obed a večeru, prípadne ich kombinácia.

Medzi výhody náhrady stravy na chudnutie patrí:

  • jednoduchý a pohodlný spôsob stravovania počas diéty
  • ideálna strava aj v prípade, keď sa ponáhľate, nemáte čas alebo cestujete
  • majú vysoký obsah bielkovín, menej sacharidov
  • obsahujú celý rad živín, vrátane vitamínov a minerálov
  • pomáha kontrolovať príjem kalórií
  • pestrý výber produktov náhrady stravy na chudnutie
náhrada jedla

Ako funguje náhrada stravy na chudnutie?

Náhrada stravy na chudnutie nie je zázračný nápoj, ktorý vám pomôže schudnúť. Tieto produkty sú účinné vďaka viacerým aspektom, ktoré vplývajú na telsnú hmotnosť. Poďme sa pozrieť na to, ako to celé funguje.

1. Kalorický deficit

Keď chce človek schudnúť, musí dosiahnuť kalorický deficit. Náhrada jedla na chudnutie obsahuje oveľa menej kalórií v porovnaní s tým, koľko by ste ich prijali počas dňa v bežnej strave. To znamená, že takáto náhrada jedla pomáha kontrolovať príjem kalórií a zároveň pomáha docieliť kalorický deficit.

2. Proteín dostatočne zasýti

Proteíny (bielkoviny) sú veľmi dôležité makroživiny, ktoré najviac zasýtia. Pri dostatočnom príjme dokážu zabrániť neskoršiemu prejedaniu sa počas dňa.

Preto je príjem správneho množstva bielkovín v každom jedle kľúčovým, najmä v prípade chudnutia a následne aj udržaniu telesnej hmotnosti. Okrem toho, že bielkoviny pomáhajú cítiť sa plnšie, tak pomáhajú počas diéty zachovať svalovú hmotu.

3. Glykemický index

Glykemický index udáva, ako rýchlo potravina alebo jedlo spôsobí zvýšenie hladiny cukru v krvi. Keď konzumujete potraviny s vysokým glykemickým indexom, vaša hladina cukru v krvi prudko stúpne a potom prudko klesne.

Následkom je podporenie pocitu hladu. Potraviny s nízkym glykemickým indexom uvoľňujú cukor do krvi pomalšie a trvalejšie, vďaka čomu sa bude človek cítiť oveľa dlhšie sýty.

Náhrada stravy koktejly alebo iné produkty majú zvyčajne nízky glykemický index. Čiže cukor sa do krvi uvoľňuje pomalšie a vďaka tomu má človek na diéte svoj hlad pod kontrolou.

4. Dostatok živín a vlákniny

Strava, ktorá má znížené kalórie a nízky glykemický index, zvyčajne nemá dostatočný obsah živín. Avšak náhrada jedla koktejl, polievka alebo iné produkty sú obohatené o takéto živiny, vrátane vitamínov a minerálov.

Okrem toho, do týchto náhrad stravy na chudnutie sa pridáva vysoký obsah vlákniny, ktorá napomáha k lepšiemu tráveniu.

Z vyššie uvedeného vyplýva nasledovné. Proteínová náhrada stravy, čiže kokteily s vysokým obsahom bielkovín, dostatočne zasýtia, na zároveň vás nezaťažia kalóriami navyše.

Sú obohatené o vlákninu a nevyhnutné živiny, vrátane vitamínov a minerálov. Vďaka tomu človek chudne rýchlo, efektívne a bez akéhokoľvek úbytku svalstva.

dukanova dieta

Náhrada stravy dostupná na trhu

Existuje niekoľko druhov produktov, ktoré sú dostupné ako náhrada stravy v prášku. Vybrať si môžete z nasledujúcich plnohodnotných vysoko proteínových jedál:

Kokteily – sú dostupné v rôznych príchutiach a veľkostných baleniach. Ich príprava je veľmi rýchla a jednoduchá. Stačí zmiešať v šejkri porciu zmesi s odporúčaným množstvom vody/mlieka. Sú vhodné počas celého dňa.

Polievky – zdravé polievky na chudnutie sú k dispozícií vo viacerých príchutiach. Zmes polievky treba zaliať horúcou vodou, premiešať a môžete si vychutnávať diétnu polievku. Oceníte ich hlavne na obed alebo večeru.

Omelety – zdravá a zároveň diétna omeleta, ktorá je dostupná v rôznych príchutiach. Stačí zmiešať zmes na omeletu s požadovaným množstvom tekutiny a následne opiecť na panvici z oboch strán. Za pár minút máte pripravené výdatné raňajky, teplý obed alebo večeru vo forme nadýchanej omelety.

Palacinky – univerzálne proteínové jedlo, ktoré viete pripraviť v slanej aj sladkej verzii. Sú dostupné vo viacerých príchutiach a vhodné na raňajky, obed i večeru.

Pečivo –  na výber sú rôzne druhy proteínového chleba, vrátane bezlepkového, okrem toho žemle alebo pizza. Toto proteínové pečivo je vhodné na raňajky, počas dňa, ale aj na večeru.

Kaše a pyré – proteínové kaše sú dostupné vo verzii natural alebo v rôznych ovocných príchutiach. Sú ideálne na raňajky, pre zdravý a diétny začiatok dňa. Dostupné sú aj rôzne druhy ovocného pyré, ktoré je ideálne mať po ruke ako rýchlu desiatu

Prílohy k jedlu – k dispozícií sú rôzne druhy bezsacharidovych príloh k jedlu, ktoré sú vyrobené z rastliny konjak. Dostupná je ryža a niekoľko druhov cestovín. Vybrať si môžete fettuccine, špagety, fusilli, penne, tagliatelle alebo risoni.

Slané pochutiny – nájdete tu aj rôzne slané pochutiny v zdravej verzii. Na výber sú chrumky, chipsy, krutóny alebo guličky.

Dezerty, tyčinky a sladkosti – v ponuke sa nachádza pestrý výber zdravých sladkostí a pochutín, ktoré sú určené hlavne pre milovníkov sladkého. Na výber sú rôzne sušienky, guličky, tyčinky, wafery, müsli, zmrzlina, smoothie, pudingy, dezerty alebo kvalitné čokolády.

Dresingy a omáčky – vybrať si môžete z rôznych druhov dresingov v zdravej verzii, vrátane kečupu a vajonézy (pripomína majonézu). Okrem nich tu nájdete aj čakankový toping v dvoch príchutiach, ktorý dokonale ochutí napríklad také palacinky.

Sušené mäso a orechy – sú vhodné ako rýchly snack, ktorý môžete konzumovať počas celého dňa. Vybrať si môžete rôzne druhy orechov (mandle alebo orechová zmes) a tri druhy sušeného mäso (hovädzie, bravčové, morčacie), ktoré sú dostupné vo viacerých príchutiach.

TOP 5 tipov na produkty

Na trhu existuje široký výber produktov, ktoré dokážu plnohodnotne nahradiť bežné jedlo. Kúpiť ich môžete v rôznych e-shopoch, medzi tie najznámejšie patrí napríklad:

Vybrať si z celej ponuky dá zabrať, keďže je k dispozícií veľký výber produktov. Aby som vám rozhodovanie uľahčila, dávam do pozornosti nasledujúcich top 5 produktov, ktoré sú vhodné ako náhrada stravy pri chudnutí:

1. Proteínový kokteil na 2 týždne

Proteínový kokteil na 2 týždne od českého výrobcu KetoMix je výhodný balíček, ktorý obsahuje 70 porcií plnohodnotného proteínového jedla.

Kokteily v ňom sú bez príchute, no vybrať si môžete tri rôzne príchute, ktoré ho jemne dochutia. K dispozícií je 11 príchutí – jahoda, kokos, káva, vanilka, banán, lesná zmes, čokoláda, ananás, pistácia, karamel, čučoriedka.

Tento balíček je určený pre rýchle chudnutie bez hladovania, pretože kokteily dostatočne zasýtia a dodávajú organizmu potrebné živiny.

Je vhodný pre každého, bez ohľadu na pohlavie – pre ženy aj mužov. Proteínové kokteily v balíčku neobsahujú lepok a ani žiadne škodlivé chemické prísady. Je ideálny ako rýchle raňajky alebo desiata.

proteinovy kokteil ketomix

2. Veľký Meal Shake

Veľký Meal Shake od ChiaShake je plnohodnotná náhrada stravy na chudnutie vo forme koktailu. Jedná sa o veľké balenie, ktoré má obsah 1200 gramov.

Po zmiešaní s vodou alebo mliekom pripravíte z tohto obsahu až 40 porcií jedla (kokteilov). Na výber sú tri príchute – jahoda, banán a čokoláda.

Táto náhrada jedla koktejl je tvorená z kvalitných surovín – ryže, pohánky, chia semienok a nechýba srvátka, ktorá zabezpečí dostatočné zasýtenie.

Samozrejmosťou sú všetky dôležité živiny. Meal Shake je vhodné konzumovať počas celého dňa – na raňajky, obed aj večeru.

chia-shake-meal-shake

3. Koktejlový balíček

Koktejlový balíček od Chia Shake je určený na podporu chudnutia a dodáva organizmu potrebnú energiu. Obsahuje celkom 75 porcií nízkosacharidového jedla. Vďaka tomu je vhodný do rôznych druhov diét – ketogénnej, low carb či proteínovej diéty.

Koktejlový balíček tvoria tri produkty – 2 veľké balenia (po 900g) diétneho kokteilu, ktorý obsahuje MCT olej z kokosu a 1 balenie low carb smoothie (450g) s kvalitným lyofilizovaným ovocím, ktorý je obohatený o kolagén. Okrem toho, súčasťou tohto balíčka je smart shaker pre jednoduchšiu prípravu pokrmov a diétny plán.

Pri všetkých troch produktoch si viete vybrať z viacerých príchutí. Diétny koktail ponúka na výber až dvanásť príchutí a smoothie dve.

chia-shake-koktejlovy-balicek-1

4. Proteínový kokteil s Acetyl-L-karnitínom s príchuťou vanilka-jahoda (35 porcií)

Proteínový kokteil s Acetyl-L-karnitínom od KetoMix pomáha potlačiť chuť na jedlo, vďaka čomu rýchlejšie schudnete a navyše zlepšuje fungovanie mozgu. Primárne je určený ako náhrada jedla počas redukčnej diéty, ale dopriať si ho môžete aj mimo diétu.

Táto náhrada jedla na chudnutie v podobe proteínového kokteilu neobsahuje lepok, má vysoký obsah bielkovín a vlákniny, znížený obsah cukru a tuku. Jeho príprava je veľmi rýchla a jednoduchá – v šejkri zmiešate 1 porciu zmesi s 250 – 300 ml vody, z čoho vám vznikne proteínový kokteil. Hodí sa ako rýchle raňajky alebo sladká desiata.

ketomix koteil

5. Čokoládové proteínové smoothie (8 kusov)

Toto smoothie od NutriFood s vysokým podielom bielkovín je určené pre všetkých milovníkov čokolády, ktorí držia diétu.

Obsahuje prírodnú vlákninu z čakanky a neobsahuje žiadne syntetické farbivá. V balení sa nachádza 8 kusov čokoládového smoothie. V každom 200 ml balení, čiže v jednej porcii, sa nachádza 15 g bielkovín a iba 1,5 g cukru

Nutrifood koktail

Okrem vyššie spomínaných produktov si však viete kúpiť rôzne iné produkty, ako napríklad omelety, kaše, palacinky, pečivo či celé diétne balíčky. Odporúčame preskúmať ponuku eshopu KetoMix, kde nájdete veľký výber diétnych jedál. Navyše má táto značka vynikajúce hodnotenia od spokojných zákazníkov. Výber je naozaj pestrý, stačí si vybrať.

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Zdroje:

https://www.livescience.com/meal-replacement-shake-to-lose-weight

https://www.webmd.com/diet/what-to-know-about-meal-replacement-shakes

https://iamherbalifenutrition.com/healthy-weight/why-meal-replacements-weight-loss/

https://www.healthline.com/nutrition/meal-replacement-shakes

, , ,