resveratrol-ucinky

Resveratrol: aké sú jeho pozitívne a vedľajšie účinky? Všetko, čo potrebujete vedieť + recenzie

Resveratrol je rastlinná zlúčenina s antioxidačnými vlastnosťami. Mnoho ľudí používa resveratrol ako doplnok na podporu zdravia. Výskum ho spája s potenciálnymi zdravotnými výhodami, ako je zlepšenie zdravia mozgu a krvného tlaku. 

Tento článok preskúma potenciálne prínosy resveratrolu pre zdravie či jeho vedľajšie účinky a na záver vám odporučíme niekoľko vhodných produktov s obsahom resveratrolu.

Čo je resveratrol

Resveratrol je prítomný vo viac ako 70 rastlinných druhoch, ale predovšetkým v šupke a semenách červeného hrozna, vďaka čomu má červené víno vysoký obsah tejto zlúčeniny.  Ak ste počuli, že červené víno môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, je pravdepodobné, že ste v súvislosti s tým počuli aj o resveratrole.

Medzi najlepšie zdroje resveratrolu patrí červené víno, hrozno, niektoré bobule a arašidy.

Keď ľudia konzumujú reservatrol, pomáha telu detoxikovať škodlivé molekuly, podobne ako to robia antioxidanty. Je bohatý na antioxidačné, protizápalové a protirakovinové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť kĺbov a prospieť kardiovaskulárnemu, mozgovému a metabolickému zdraviu.

Účinky resveratrolu

1. Podporuje kardiovaskulárne zdravie

Resveratrol bol dôkladne študovaný pre jeho potenciálne prínosy pre zdravie srdca, vrátane jeho schopnosti znižovať krvný tlak a zlepšovať hladinu cholesterolu.

Niekoľko štúdií ukazuje, že antioxidačné účinky resveratrolu môžu pomôcť znížiť systolický a diastolický krvný tlak u ľudí s hypertenziou (vysoký krvný tlak) a môžu chrániť pred mozgovou príhodou.

Iný výskum naznačuje, že resveratrol môže zlepšiť funkciu endotelu – vnútornej výstelky krvných ciev – pomáha znižovať vaskulárny oxidačný stres a stuhnutosť tepien, čo pomáha podporovať zdravý prietok krvi a chráni pred srdcovými chorobami.

2. Zlepšuje kognitívne funkcie

Resveratrol môže zvýšiť kognitívne funkcie a chrániť pred určitými neurodegeneratívnymi poruchami, ako je Alzheimerova choroba, vďaka svojej silnej antioxidačnej aktivite, ktorá pomáha chrániť neuróny (mozgové bunky) pred účinkami škodlivých voľných radikálov – chemikálií spojených s rozvojom Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby a Huntingdonovej choroby.

Ukázalo sa tiež, že resveratrol zlepšuje funkciu hipokampu – časti mozgu zodpovednej za pamäť, učenie a priestorovú navigáciu. Výskum ukazuje, že protizápalové vlastnosti resveratrolu môžu chrániť kognitívne funkcie u starších dospelých, pomáhajú udržiavať pamäť a kognitívne funkcie.

Jedna štúdia zistila, že resveratrol znižuje hromadenie amyloidných beta plakov v mozgu – charakteristický znak Alzheimerovej choroby. Štúdia zistila, že denná dávka 500 mg resveratrolu počas 52 týždňov významne znížila hladiny amyloidu-beta v mozgovomiechovom moku jedincov s miernou až stredne závažnou Alzheimerovou chorobou, čo naznačuje, že resveratrol môže pomôcť spomaliť progresiu ochorenia.

3. Podporuje zdravú metabolickú funkciu

Výskum skúmajúci účinky resveratrolu na metabolické funkcie naznačuje, že môže prospieť zdraviu metabolizmu tým, že pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a znižuje citlivosť na inzulín, čo môže znížiť riziko cukrovky 2. typu a iných metabolických stavov.

Jedna štúdia zistila, že suplementácia resveratrolom zlepšila citlivosť na inzulín a znížila hladinu cukru v krvi (glukózy) u jedincov s cukrovkou 2. typu. Ďalšia štúdia zistila, že resveratrol znižuje oxidačný stres u ľudí s cukrovkou, čo môže pomôcť chrániť pred komplikáciami súvisiacimi s cukrovkou, ako sú srdcové choroby. 

Ďalšie štúdie zistili, že suplementácia resveratrolu v dávke 500 mg denne počas 12 týždňov znížila telesnú hmotnosť, obvod pása a markery zápalu u jedincov s metabolickým syndrómom. Účastníci štúdie výrazne zlepšili citlivosť na inzulín, znížili krvný tlak a zlepšili metabolizmus lipidov.

4. Môže zmierniť bolesti kĺbov

Resveratrol má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť podporiť zdravie kĺbov a znížiť bolesť a poškodenie kĺbov u ľudí s určitými typmi artritídy.

Výskum naznačuje, že resveratrol môže byť účinnou doplnkovou terapiou a môže pomôcť znížiť bolesť kĺbov u ľudí s osteoartritídou. V jednej štúdii 500 mg denná dávka suplementácie resveratrolu významne znížila bolesť kĺbov u ľudí s miernou až stredne závažnou osteoartrózou kolena, keď bola spárovaná so štandardnou liečbou.

V ďalšej štúdii resveratrol účinne zmiernil zápal a poškodenie kĺbov u ľudí s reumatoidnou artritídou (RA). Predpokladalo sa, že chráni pred určitými komplikáciami RA, ako je periodontitída (ochorenie ďasien) a intersticiálna pneumónia.

resveratrol-recenzie

5. Môže chrániť pred rakovinou

Resveratrol bol skúmaný pre jeho potenciálne použitie pri prevencii rakoviny a ako adjuvantná (doplnková) terapia pri liečbe rakoviny. Štúdie zo skúmaviek a na zvieratách ukazujú, že resveratrol môže mať protirakovinové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť predchádzať alebo bojovať proti určitým typom rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, hrubého čreva, žalúdka, pankreasu, prostaty, vaječníkov a endometria.

Výskum ukazuje, že resveratrol môže:

  • Vyvolávať apoptózu (smrť) rakovinových buniek
  • Blokovať rast a šírenie rakovinových buniek
  • Zvýšiť účinnosť štandardnej liečby rakoviny, ako je chemoterapia a rádioterapia
  • Znížiť vedľajšie účinky chemoterapie

6. Má pozitívny vplyv na krvné tuky

Ukázalo sa tiež, že resveratrol zlepšuje hladiny lipidov (cholesterolu) v krvi, znižuje celkový cholesterol a triglyceridy. Vysoké hladiny tukov v krvi sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových ochorení a mŕtvice. Resveratrol znižuje lipoproteín s nízkou hustotou (LDL), často nazývaný „zlý“ cholesterol, čo môže pomôcť chrániť pred srdcovými chorobami.

Niekoľko štúdií na zvieratách naznačilo, že doplnky s resveratrolom môžu zdravým spôsobom meniť krvné tuky. Štúdia z roku 2016 kŕmila myši vysokoproteínovou stravou s vysokým obsahom polynenasýtených tukov a tiež im podávala doplnky s resveratrolom.

Výskumníci zistili, že priemerné hladiny celkového cholesterolu a telesná hmotnosť myší sa znížili a ich hladina „dobrého“ HDL cholesterolu sa zvýšila. Zdá sa, že resveratrol ovplyvňuje hladinu cholesterolu tým, že znižuje účinok enzýmu, ktorý riadi tvorbu cholesterolu.

7. Predlžuje životnosť niektorých zvierat

Schopnosť resveratrolu predĺžiť životnosť v rôznych organizmoch sa stala hlavnou oblasťou výskumu. Existujú dôkazy, že resveratrol aktivuje určité gény, ktoré odvracajú choroby starnutia.

Nie je však jasné, či by zlúčenina mala podobný účinok u ľudí.

Prehľad štúdií skúmajúcich túto súvislosť zistil, že resveratrol predĺžil životnosť u 60 % skúmaných organizmov, ale účinok bol najsilnejší u organizmov, ktoré boli menej príbuzné ľuďom, ako sú červy a ryby.

8. Chráni mozog

Niekoľko štúdií naznačilo, že pitie červeného vína môže pomôcť spomaliť kognitívny pokles súvisiaci s vekom. To môže byť čiastočne spôsobené antioxidačnou a protizápalovou aktivitou resveratrolu.

Zdá sa, že interferuje s proteínovými fragmentmi nazývanými beta-amyloidy, ktoré sú kľúčové pre tvorbu plakov, ktoré sú charakteristickým znakom Alzheimerovej choroby.

Okrem toho môže zlúčenina spustiť reťaz udalostí, ktoré chránia mozgové bunky pred poškodením. Aj keď je tento výskum zaujímavý, vedci si stále kladú otázky o tom, ako dobre je ľudské telo schopné využiť resveratrol z výživových doplnkov.

resveratrol uzivanie

Vedľajšie účinky resveratrolu

Zatiaľ čo resveratrol má menej potenciálnych vedľajších účinkov ako potenciálnych výhod, niektoré štúdie ukazujú, že sa môže v tele správať ako prooxidačné činidlo.

To znamená, že namiesto dôslednej práce na spomalení alebo prevencii poškodenia buniek, ktoré spôsobujú voľné radikály, môže resveratrol vykazovať prooxidačné vlastnosti, čo vedie k poškodeniu bunkovej DNA a oxidačnému stresu.

Vo všeobecnosti, ak osoba užíva resveratrol v malých množstvách na krátky čas, nepociťuje vedľajšie účinky. Avšak pri dávkach 2,5 gramu (g) alebo viac denne sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

  • nevoľnosť
  • vracanie
  • hnačka
  • dysfunkcia pečene

Výskumníci vykonávajúci dlhodobé klinické štúdie nezaznamenali žiadne veľké vedľajšie účinky.

Vysoké dávky resveratrolu môžu inhibovať aktivitu enzýmov, ktoré by mohli zvýšiť biologickú dostupnosť a toxicitu určitých liekov. Existuje tiež vzťah medzi resveratrolom a transportnými liekmi, hoci vedci tomu ešte úplne nerozumejú.

Výskum tiež naznačuje, že resveratrol môže brániť agregácii ľudských krvných doštičiek. V dôsledku toho existuje zvýšené riziko krvácania, keď ľudia užívajú resveratrol s antikoagulačnými liekmi, protidoštičkovými liekmi alebo nesteroidnými protizápalovými liekmi.

Resveratrol sa považuje za bezpečný a dobre tolerovaný, keď sa užíva v odporúčaných dávkach, ale ako každý doplnok môže u niektorých ľudí spôsobiť vedľajšie účinky.

Zatiaľ čo resveratrol je vo všeobecnosti bezpečný, najmä ak sa konzumuje v potravinách, nie každý by mal užívať doplnky s resveratrolom. Ako pri každom výživovom doplnku, je vhodné poradiť sa so svojím lekárom. 

TOP 5 produktov s resveratrolom – recenzie

1. Webber Naturals Resveratrol 

Výživový doplnok od značky Webber Naturals obsahuje resveratrol s extraktom z hroznových jadierok. Ide o výlučne aktívnu formu resveratrolu (trans-resveratrol) z Japonskej krídlatky. Tento silný antioxidant poskytuje ochranu proti starnutiu, podporuje kardiovaskulárne zdravie a imunitné funkcie.

resveratrol webber naturals

2. Jamieson Resveratrol

Výživový doplnok s rastlinným výťažkom z hroznových jadierok a antioxidantov z červeného vína. Jeho unikátne zloženie podporuje srdcovo-cievny systém a eliminuje účinky voľných radikálov. Jedna kapsula zodpovedá obsahom účinných látok šiestim pohárom červeného vína.

resveratrol-jamieson

3. Boos Labs B17 + Resveratrol

Výživový doplnok od slovenskej značky Boos Labs v krásnom ekologickom obale obsahuje resveratrol + vitamín B17 (amygdalín). Táto kombinácia napomáha regulácii krvného tlaku a modulácii imunitného systému.

resveratrol-boos-labs

4. Resveratrol – Gymbeam

Resveratrol značky Gymbeam je získavaný z hroznových šupiek a koreňa krídlatky japonskej. Pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom, podporuje správnu funkciu srdca a obehovej sústavy.

gymbeam-resveratrol

5. Resveratrol Vege – Ostrovit

Resveratrol vo forme praktických kapsúl čisto rastlinného pôvodu, vhodný aj pre vegánov. Extrakt je získavaný z koreňa pohánkovca japonského, ktorý obsahuje 150 mg 50 % trans-resveratrolu. Pomáha chrániť bunky pred voľnými radikálmi a podporovať činnosť obehovej sústavy.

ostrovit-resveratrol-vege

Autor článku: Lívia Bogárová

Zdroje:

, , ,