Všetko o kurkume: účinky, užívanie, zdravie

Všetko dôležité o kurkume, najzdravšom korení na svete

Konzumácia kurkumy v akejkoľvek forme (či už v podobe korenia alebo výživových doplnkov) prináša mnohé zdravotné benefity. Takmer všetky sa pripisujú jej hlavnej aktívnej zložke, kurkumínu. V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme, aké má kurkuma účinky.

Kurkuma je druh exotického korenia, ktoré sa radí k najzdravším na svete. Dodáva kari pokrmu a niektorým druhom horčice ich intenzívnu žltú farbu.

Používa sa aj ako prírodné farbivo, ktoré sa pridáva do syrov alebo masla. Má rôzne prívlastky, ako napríklad “zlaté korenie“ či “indický šafrán“.

Už najmenej 4000 rokov je dôležitou  súčasťou tradičnej indickej ajurvédskej medicíny a rovnako veľmi významná je aj v tradičnej čínskej medicíne.

V tomto článku sa dozviete všetko dôležité o kurkume. Dostanete odpoveď na to, čo je kurkuma a čo kurkumín. Zistíte, aké má kurkuma účinky, pre koho je a pre koho nie je vhodná, aké sú jej nežiaduce účinky, v akej forme ju môžete užívať a mnoho ďalšieho.

Čo je kurkuma?

Kurkuma je špecifický druh korenia. Má charakteristickú oranžovo-žltú farbu a jej chuť je výrazná s miernou štipľavosťou.

Vyrába sa z podzemku (koreňa) tropickej rastliny Curcuma longa (latinské pomenovanie Kurkumy pravej), ktorá sa radí medzi čeľade ďumbierovité. Prirovnáva sa k zázvoru, pretože tvar hľuzy ho pripomína.

Pôvodom je z juhovýchodnej Ázie.Kurkuma obsahuje viac ako 300 prirodzene sa vyskytujúcich zložiek, vrátane betakaroténu, kyseliny askorbovej (vitamín C), vitamínov B a E, draslíka, železa, vápníku, zinku, flavonoidov, kapsaicinu, vlákniny, niacínu a ďalších živín.

Čo je kurkuma

Kurkumín – významná účinná látka v kurkume

Kurkuma obsahuje mnoho rastlinných látok, pričom medzi najznámejšie patria kurkuminoidy. Sú to oranžovo-žlté pigmenty, ktoré patria do skupiny polyfenolov.

Jedná sa o silné antioxidanty.V kurkume sa nachádza viacero kurkuminoidov. Medzi tri najznámejšie patria kurkumín, demetoxykurkumín, bisdemetoxykurkumín.

Práve kurkumín je významnou účinnou látkou, pretože má preukázateľné liečivé vlastnosti a účinky – antibakteriálne, antioxidačné, protizápalové a antiseptické.

Okrem toho, práve tento kurkuminoid dodáva kurkume jej charakteristickú žlto-oranžovú farbu.

Výživové hodnoty kurkumy

Podľa informácií, ktoré sú uvedené v databáze zloženia potravín USDA (skratka pre Ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov amerických), obsahuje jedna polievková lyžica prášku kurkumy nasledovné výživové hodnoty:

  • 29 kalórií
  • 0,91 g bielkovín
  • 0,31 g tuku
  • 6,31 g sacharidov
  • 2,1 g vlákniny
  • 0,3 g cukru

Uvedené množstvo, čiže jedna polievková lyžica prášku kurkumy poskytuje:

  • 26% dennej potreby mangánu
  • 16% dennej potreby železa
  • 5% dennej potreby draslíka
  • 3% dennej potreby vitamínu C

Kurkuma účinky

Aké má kurkuma účinky?

Konzumácia kurkumy v akejkoľvek forme (či už v podobe korenia alebo výživových doplnkov) prináša mnohé zdravotné benefity. Takmer všetky sa pripisujú jej hlavnej aktívnej zložke, kurkumínu. V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme, aké má kurkuma účinky.

1. Kurkuma má protizápalové účinky

Kurkuma má vynikajúce protizápalové účinky a to vďaka obsahu kurkumínu. Ten pri zápalovom stave v ľudskom organizme pomáha zabraňovať produkcii chemikálií, ktoré spôsobujú zápal. V správnej dávke je aktívna látka kurkumín veľmi nápomocná pri rôznych zápalových stavoch.

Vďaka svojim protizápalovým účinkom dokáže kurkuma podporiť aj trávenie a pomáha pri problémoch s plynatosťou či nadúvaním.

2. Kurkuma zvyšuje množstvo antioxidantov v organizme

Kurkumín má okrem protizápalových účinkov aj antioxidačné. Je to silný antioxidant, ktorý vďaka svojej chemickej štruktúre dokáže neutralizovať voľné radikály a spomaľuje starnutie buniek, ktoré spôsobuje oxidačný stres.

3. Kurkuma pomáha zmierniť bolesti kĺbov

Vďaka spomínaným protizápalovým účinkom, môže byť kurkuma nápomocná aj pri zmiernení zápalu a bolesti kĺbov. Dôkazom toho je táto štúdia, ktorá poukazuje na schopnosti kurkumy a kurkumínu zvládať bolesť a zápal spojený s artritídou.

4. Kurkuma pomáha zlepšiť zdravie mozgu

Kurkumín vplýva pozitívne aj na zdravie mozgu. Antioxidačné a protizápalové vlastnosti polyfenolu môžu tiež pomôcť pri prevencii alebo znižovaní symptómov iných neurodegeneratívnych ochorení, ako je napríklad demencia, Huntingtonova choroba, roztrúsená skleróza a Parkinsonova choroba.

5. Kurkuma pomáha predchádzať určitým druhom rakoviny

Podľa niekoľkých štúdií (napríklad tejto) môže aktívna látka kurkumín ovplyvniť rast a vývoj rôznych typov rakoviny (napríklad rakoviny hrubého čreva a konečníka , pankreasu , prostaty, prsníka a žalúdka).

6. Kurkuma je nápomocná v boji proti depresii

Keď má človek depresiu, tak sa zníži proteín známy ako neurotrofický faktor odvodený z mozgu, tzv. BDNF. Štúdia “Potentials of Curcumin as an Antidepressant“ (Potenciál kurkumínu ako antidepresíva) preukazuje, že aktívna látka kurkumín môže zvýšiť tieto hladiny proteínu BDNF a môže tak zvrátiť zmeny. Okrem toho, kurkumín môže zvýšiť hladiny serotonínu a dopamínu, čo sú chemikálie v mozgu, ktoré regulujú vašu náladu a telesnú funkcie.

Kurkuma užívanie

Kurkuma a jej formy

Indický šafrán môžete užívať v rôznych formách. Vybrať si môžete tablety, kapsule, prášok alebo tekutú formu. Ktorá z nich je najlepšia sa nedá jednoznačne určiť, pretože ide o subjektívny názor. Každá spomenutá forma má svoje výhody a aj nevýhody.

  • Kurkuma vo forme tabliet alebo kapsúl – na našom trhu sú bežne dostupné výživové doplnky kurkumy vo forme tabliet alebo kapsúl. Majú dlhú trvanlivosť a ľahko sa skladujú. Výhodou je, že kurkuma tablety si môžete vziať kamkoľvek so sebou.
  • Kurkuma vo forme prášku – výhodou kurkumy v práškovej forme je, že ju dokážete primiešať do akéhokoľvek jedla alebo nápoja. Ľahko tak prijmete živiny a väčšinou bez toho, aby ste o tom vedeli.
  • Kurkuma v tekutej forme – táto forma je najľahšie stráviteľná. Vstrebáva sa do organizmu oveľa rýchlejšie ako kurkuma tablety, kapsule či prášok.

Nežiaduce účinky pri užívaní kurkumy

Ako je vyššie spomenuté, tak kurkuma má množstvo pozitívnych výhod a účinkov pre zdravie človeka. Jej užívanie je zvyčajne bezpečné, avšak môžu sa vyskytnúť aj nejaké vedľajšie účinky. Medzi tie najbežnejšie patria nasledujúce:

  •  závraty
  •  nevoľnosť
  • žalúdočné ťažkosti
  • hnačky
  • bolesť hlavy
  • kožné vyrážky

V ojedinelých prípadoch sa môžu po užití kurkumy objaviť aj menej zvyčajné vedľajšie účinky. Medzi ktoré patrí napríklad vysoká hladina cukru v krvi, nezvyčajné modriny či nezastaviteľné krvácanie. V takomto prípade okamžite prestaňte kurkumu užívať a navštívte odborného lekára.

Pokiaľ si z nejakého dôvodu kurkumu nemôžete dopriať, alebo vám jednoducho nechutí, nezúfajte. Existuje mnoho iných korenín, ktoré vám pomôžu s nadúvaním, vysokým krvným tlakom či svojimi protizápalovými účinkami. Nájdete ich v článku 25 korenín, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kuchyni.

Pre koho je kurkuma určená

Pre koho je kurkuma určená?

Kurkuma dokáže byť v mnohých prípadoch oveľa účinnejšia ako lieky. Niet sa čomu diviť, pretože kurkumu ako liek využívajú po stáročia viaceré medicíny (indická ajurvéda i čínska). Pomáha pri liečení rôznych zdravotných problémov. 

Je vhodná pre kohokoľvek, bez ohľadu na vek a pohlavie. Tu však treba zdôrazniť, že v každom prípade, pred užívaním kurkumy v akejkoľvek podobe sa najprv poraďte o jej užívaní s odborným lekárom. Dôvodom je, že niektoré lieky sa nemusia dobre znášať s kurkumou a kurkumínom.

Pre koho nie je kurkuma určená?

Kurkuma poskytuje množstvo zdravotných výhod. Okrem toho, v niektorých prípadoch môže jej užívanie viac uškodiť ako pomôcť. Konzumovaniu a užívaniu by sa mali vyhýbať najmä ľudia, ktorí trpia aspoň jednou chorobou, z nižšie uvedených:

  • Diabetes – látka kurkumín, ktorá sa nachádza v kurkume môže znížiť hladinu cukru v krvi. Preto najmä ľudia s cukrovkou by mali byť pri užívaní obzvlášť opatrní .
  • Problémy so žlčníkom – kurkuma môže zvyšovať sekréciu žlče, takže ľudia so žlčovými kameňmi alebo inými problémami so žlčníkom by sa mali užívaniu kurkumy vyhýbať.
  • Poruchy krvácania – kurkuma môže spomaliť zrážanie krvi, čo následne spôsobuje zvýšené riziko tvorby modrín a krvácania. Nie je vhodné užívať výživové doplnky s obsahom kurkumy pred operáciou, pretože počas operácie alebo po nej je zvýšené riziko krvácania.
  • Gastroezofageálna refluxová choroba (GERD) – nadmerné užívanie kurkumy  môže spôsobiť rôzne žalúdočné a tráviace problémy. Ľudia, ktorí majú diagnostikovanú chorobu GERD by sa mali konzumácií kurkumy vyhýbať.
  • Nedostatok železa – kurkuma sa neodporúča užívať ľuďom, ktorí majú nedostatok železa. Dôvodom je, že konzumácia a užívanie veľkého množstva zlatého korenia vplýva na vstrebávanie železa v organizme. Ľudia s nedostatkom železa by ju mali konzumovať a užívať veľmi opatrne.
  • Tehotenstvo – obzvlášť obozretné by mali byť tehotné ženy, ktorým sa užívanie kurkumy neodporúča. Dôvodom je, že je stimulant a môže vyvolať menštruačný cyklus.

Rebríček 3 odporúčaných produktov

Kurkuma korenie sa najčastejšie využíva v kuchyni pri varení. Okrem toto, je obsiahnutá aj vo výživových doplnkoch. Vybrať si môžete rôzne druhy výživových doplnkov, ktoré sú dostupné v rozličných cenách. Vybrali sme tri produkty z každej cenovej kategórie.

TOP

Avita kurkuma liposomalna forma

Curcumin Liposomal Plus, tekutá, lipozomálna forma

Má protizápalové, antioxidačné a protirakovinové vlastnosti, potláča zápalové procesy, tlmí negatívne prejavy pri onkologickom ochorení.

GMO free, vegan, vyrobené na Slovensku

STREDNÁ CESTA

Organic India Turmeric Formula, kapsule

Kombinácia kurkumy s kurkumínom a ajurvédskou zmesou troch korení Trikatu. Podporuje krvný obeh, správnu funkciu pečene a pankreasu, zdravé kĺby a vhodná proti zápalom.

BIO kvalita, bez laktózy, vegan

VÝHODNÉ

Namaximum kurkuma kapsuly

Bio Kurkuma, kapsule

Až 1000 mg prášku z koreňa kurkumy v dávke. Je perfektným zdrojom antioxidantov. Výborná biologická dostupnosť. Vhodné pre vegetariánov aj vegánov.

Slovenský Bio certifikát SK-BIO-003

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kurkuma_prav%C3%A1

https://www.healthline.com/nutrition/turmeric-vs-curcumin#turmeric-vs-curcumin

https://www.medicalnewstoday.com/articles/306981#nutrition-of-turmeric

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92752/

https://www.forbes.com/health/body/turmeric-health-benefits/

Autor článku: Mgr. Veronika Hrušková

Veronika Hrušková

Písaniu sa venujem od roku 2012. Primárne sa venujem témam ako zdravie a zdravá výživa, cvičenie, motivácia a úspech. Veľmi rada píšem recenzie na výživové a fitness doplnky, ktoré pomáhajú udržať človeka vo forme. Dlhodobo sa zaujímam o zdravý životný štýl, milujem dobré jedlo. Mojou vášňou je príprava rýchlych a zdravých receptov.

Najnovšie články z blogu:

,