proteinova kava recept

Proteínová káva: vyskúšajte fit kávu plnú bielkovín a nakopnite svoj deň zdravo

Káva s proteínom je veľkým hitom najmä u ľudí, ktorí vyznávajú zdravý životný štýl. Stretnúť sa môžete aj s ďalšími názvami, ako proffee, whey coffee či jednoducho proteínová káva. Aké sú jej výhody a stojí za to ju vyskúšať?

Čo je to proteínová káva

Ako už názov napovedá, ide kávu, do ktorej si pridáte proteín. Získate tak nápoj, ktorý kombinuje povzbudzujúce účinky kávy a zároveň vám dodá potrebnú dávku bielkovín. Dá sa pripraviť na niekoľko spôsobov, teplá či studená, s ochuteným alebo neutrálnym proteínom či ako proteínové cappuccino alebo proteínová ľadová káva. Je len na vás, akú verziu preferujete a čo vám najlepšie vyhovuje.

Výhody kávy s proteínom

Káva s proteínom ponúka niekoľko výhod, kvôli ktorým je obľúbená. Pozrime sa na niektoré z nich.

1. Dodáva energiu aj bielkoviny

Ako sme už povedali, káva s proteínom kombinuje účinky kávy, ktorá vás nakopne a dodá potrebnú energiu a zároveň je plná bielkovín. Tie sú dôležité pre mnoho procesov v našom tele. Najmä, pokiaľ sa venujete fyzickej aktivite, mali by ste dbať na ich dostatočný príjem.

Bielkoviny nám pomáhajú budovať a udržiavať svalovú hmotu. Môže to byť preto veľmi vhodný nápoj pred tréningom, kedy potrebujete nakopnúť a zároveň dodať svalom bielkoviny.

2. Môže byť nápomocná pri chudnutí

Ďalšou výhodou kávy s proteínom môže byť jej účinok na chudnutie. Ako vieme, káva vďaka svojim účinkom podporuje metabolizmus a kofeín sa považuje za spaľovač tukov.

Bielkoviny taktiež zohrávajú pri chudnutí dôležitú úlohu a odporúča sa ich zvýšený príjem. Káva s proteínom tak môže predstavovať diétny nápoj, ktorý vám pomôže dostať sa k vytúženej figúre.

Náš tip: Ak hľadáte kávu na chudnutie, môžete siahnuť po špeciálnych produktoch, ktoré obsahujú zložky na podporu chudnutia. Tipy na kávu na chudnutie sme pre vás zhrnuli v tomto článku.

3. Ideálna káva pre zaneprázdnených

Pokiaľ nestíhate raňajkovať, káva s proteínom môže byť ideálnym riešením. Pripravíte ju rýchlo a jednoducho a zároveň telu hneď od rána dodáte potrebné bielkoviny, s ktorými môže pracovať. Ako sme už spomenuli, proteínovú kávu si môžete pripraviť na niekoľko spôsobov, stačí si nájsť svoj obľúbený, na ktorý sa budete každé ráno tešiť. 

Aký proteín použiť na prípravu proteínovej kávy?

Aj v prípade proteínu ide len o vaše preferencie. Môžete si zvoliť srvátkový proteín, alebo rastlinný (napríklad sójový, hrachový alebo ryžový). Pokiaľ nechcete chuť kávy výrazne meniť, siahnite po neochutenom proteíne alebo čistej srvátke.

Výborne sa však bude hodiť aj proteín s príchuťou čokolády, vanilky alebo karamelu. Vytvoríte s ním lahodný nápoj, ktorý vďaka ochutenému proteínu nebude potrebné viac sladiť.

Do proteínovej kávy si taktiež môžete pridať mlieko, kravské alebo rastlinné. V závislosti od druhu, aký použijete, môžete testovať ďalšie chute a varianty kávy. Vyskúšajte napríklad mandľové, ryžové alebo kokosové, s každým vytvoríte jedinečný nápoj.

Recept na proteínovú kávu

Príprava proteínovej kávy je veľmi jednoduchá. Na jednu porciu budete potrebovať:

  • šálku kávy (horúcej alebo vychladenej)
  • odmerku obľúbeného proteínu
  • šálku mlieka (kravského alebo rastlinného)
  • šejker alebo mixér

Na začiatok si pripravte šálku svojej obľúbenej kávy. Následne si pripravte proteínový šejk, zmiešajte proteín s mliekom a použite šejker alebo mixér, aby ste dosiahli lahodný nápoj bez hrudiek. Proteínový nápoj spolu s kávou nalejte do šálky, a je to. Ak si pripravujete ľadovú kávu, pridajte aj kocky ľadu.

Náš tip: Vyskúšajte instantnú proteínovú kávu

Ak si chcete prípravu proteínovej kávy ešte viac zjednodušiť, vyskúšajte proteínovú kávu od značky Protein&Co. Ide o pripravený srvátkový proteínový koncentrát s instantnou kávou, ktorý stačí jednoducho zmiešať s vodou alebo mliekom a hotovo.

Na jednu šálku obsahuje až 25 g bielkovín a minimum sacharidov. Môžete si ho pripraviť ako teplý alebo ľadový nápoj.

proteinova kava

Autor článku: Lívia Bogárová

, , , ,